Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχει γινει τετοιο poll , το δειγμα ειναι πολυ μικρο για να βγαλεις το οτιδηποτε . Επισης το παρον νημα δεν φτιαχτηκε με αυτο το σκοπο . 

Νομιζω μεχρι εδω αρκει το off topic. 

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Θα ζητησω τα λεφτα πισω, εαν την επιστρεψω και θα περιμενω μεχρι να βγει η καινουρια γενια, ωστε να αγορασω 2060s/2070 με μειωμενη τιμη. Στο πλαισιο ειναι περιεργοι, οποτε καλυτερα να την εχω σφραγισμενη στο κουτι της, μιας και σημερα την παρελαβα καινουρια, παρα να την εχω ελαφρως χρησιμοποιημενη 5,10,15 ημερες και να μου κανουν κολπα. Ευτυχως η 770 ακομα καλα κρατει.

Αν και ελπιζω στο μεγαλο Update που θα βγαλει η Amd να εχει διορθωσει τα προβληματα. Ειναι κριμα να χτιζει καποιος υπολογιστη μετα απο 6,5 χρονια και να εχει τετοια θεματα. Ευτυχως δεν πουλησα την 770.

Γιατι δεν φτιαχνουμε και ενα poll, να ξερουμε στο περιπου τα στατιστικα;

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, noFEARgr said:

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο καντε το post να το προσθεσω στο αρχικο για να ειναι μαζεμενα. 

Αντε καλη αρχη , χωρις flame και ηρεμα :P 

Εγω προτείνω να μπεί και στον τίτλο 5600xt όπως γράψανε και οι άλλοι. Επίσης είμαι λίγο αντίθετος με τις προτάσεις για παλιούς drivers / upls / ddu κτλπ κτλπ. Καλύτερα latest και να ξέρουμε τι ενεργοποιούμε / απενεργοποιούμε. Το UPLS off τι ακριβώς λύνει η νομίζουμε οτι λύνει? Εν το μεταξύ ρε συ noFEAR είσαι με latest drivers και προτείνεις στους άλλους να βάλουν παλιούς.. το τι  γράφει ο καθένας που βλέπει όνειρα στο ιντερνετ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μας απασχολεί.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5700xt pulse

Εγώ για την ώρα έχω κάποια θέματα στο gtav. Γενικά πιάνω 90 πχ αν κοιτάω τοίχο ή αν περιορίσω το πεδίο, αλλά αν γυρίσω σε πιο ανοιχτό τοπίο την κάμερα πέφτει στα 55. Δε όταν πετάω βλέπω και 30 και τα καταλαβαίνω αισθητά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει, γενικά και cpu και gpu δεν τερματίζουν (cpu @40% gpu @60%).

Γενικά οκ αλλάζει από session σε session, αλλά μια φορά είδα 90 σταθερά. Από εκεί και πέρα, avg 60 έχω (σύμφωνα με adrenaline).

Έχω τους τελευταίους, και να αλλάξω σε 19.χ δεν βλέπω νόημα μιας και σε bfv έχω καλό usage (και avg 120 fps) 

Δοκιμασα να κάνω και reset τις ρυθμίσεις, αλλά τπτ. Στην καλύτερη είδα 70 για λίγο, αλλά ξανά έπεσε πάλι στα 60. Προφανώς χωρίς vsync, και framerate limit στα 100+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, overpower said:

5700xt pulse

Εγώ για την ώρα έχω κάποια θέματα στο gtav. Γενικά πιάνω 90 πχ αν κοιτάω τοίχο ή αν περιορίσω το πεδίο, αλλά αν γυρίσω σε πιο ανοιχτό τοπίο την κάμερα πέφτει στα 55. Δε όταν πετάω βλέπω και 30 και τα καταλαβαίνω αισθητά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει, γενικά και cpu και gpu δεν τερματίζουν (cpu @40% gpu @60%).

Quote

Σε 1440p εχω 60 fps. Τις προαλλες ειδα ~100, που ειναι πιο λογικο. Απο τα λιγα που θυμαμαι, msaa off, Grass very high, shadows shoftest, και στα advanced εχω τα shadows, detailed while flying, advanced scaling etc. Αλλα αυτα τα ειχα on και οταν επιασα τα 100. Δεν ξερω, θα ξεκινησω απο reset.

Εγώ όπως σου είχα γράψει στο άλλο περιπου 180+ FPS σε 1080p. Κάπου πήρε το μάτι μου για το Grass ότι δημιουργεί το πρόβλημα. Δοκίμασες να το ρίξεις?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, Luciddream said:

Εγω προτείνω να μπεί και στον τίτλο 5600xt όπως γράψανε και οι άλλοι.

Έβαλα και τις RX5500, μελλοντικά θα μπουν κι οι μεγαλύτερες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ όπως σου είχα γράψει στο άλλο περιπου 180+ FPS σε 1080p. Κάπου πήρε το μάτι μου για το Grass ότι δημιουργεί το πρόβλημα. Δοκίμασες να το ρίξεις?

Ναι, στο high πλεον.

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Έβαλα και τις RX5500, μελλοντικά θα μπουν κι οι μεγαλύτερες.

Αρα ειναι Navi thread 2 ετσι οπως το παμε 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

 

@xSense Ναι οι drivers του Δεκεμβριου ειναι μακραν οι πιο σταθεροι οπως εχω ακουσει . Ασχετο ποιο case εχεις , πανεμορφο, και ψαχνω για συστημα σαλονιου

Το case ειναι το Lian Li TU-150, compact αρκετα και με μεγαλους χωρους για μεγαλες καρτες και αεροψυξης ( οπως εδω με την noctua nh d15 ) . Μεχρι στιγμης ειμαι πληρως ευχαριστημενος!

 

Φυσικα και εγω ικανοποιημενος με την αγορα μου, δεδομενον τις επιδοσεις της καρτας παρολα τα θεματακια. Σχεδον πιανει το θηριο 1080ti που ειχα...

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Οι pro drivers είναι κυρίως για productivity και όχι για gaming. Λογικά θα χάνεις μερικά fps σε σχέση με τους κανονικούς, αν θες επιβεβαίωσε μου το. Παρ΄όλα αυτά έχει αναφερθεί ότι λύνουν πολλά προβλήματα (flickering κτλ) σε μερικούς και ότι είναι πιο "σταθεροί"

Και ομως, ειναι ιδιοι ακριβως οι drivers με τα ιδια features που αναφερει ο @noFEARgr .

Γενικα το adrenaline 2020 software ειναι utter trash, και απο αποψη προβληματων και απο χρηστικοτητα... 

2020-02-25 23_21_35-Window.png

Επεξ/σία από xSense
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγω προτείνω να μπεί και στον τίτλο 5600xt όπως γράψανε και οι άλλοι. Επίσης είμαι λίγο αντίθετος με τις προτάσεις για παλιούς drivers / upls / ddu κτλπ κτλπ. Καλύτερα latest και να ξέρουμε τι ενεργοποιούμε / απενεργοποιούμε. Το UPLS off τι ακριβώς λύνει η νομίζουμε οτι λύνει? Εν το μεταξύ ρε συ noFEAR είσαι με latest drivers και προτείνεις στους άλλους να βάλουν παλιούς.. το τι  γράφει ο καθένας που βλέπει όνειρα στο ιντερνετ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μας απασχολεί.

Καθολου δεν προτεινω να βαλουν παλιους. Αυτο που ειπα ηταν οτι εχουν αναφερθει απο χρηστες οτι του δεκεμβριου εχουν καλυτερο stability για καποιους. Αν καποιος εχει του τελευταιους και εχει προβληματα δεν χανει κατι να δοκιμασει παλιοτερους. 

Αναγραφει τι ειναι το ULPS στο link που παρεθεσα. Αν δεν εχει καποιος προβλημα δεν πειραζει τιποτα ειναι αυτονοητο και αυτο παρεθεσα απο την αρχη. 

 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way για οσους δεν το γνωρίζουν αν έχετε την Nitro+ μπορείτε να αλλάξετε τι χρώματα έχει η κάρτα και να βάλετε τα φωτάκια να αναβοσβήνουν με την μουσική του PC 😛 https://www.sapphiretech.com/en/software Βέβαια δεν φαίνεται να πιάνει και πολύ καλα την μουσική απτο PC 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, overpower είπε

Ναι, στο high πλεον.

Αρα ειναι Navi thread 2 ετσι οπως το παμε 😛 

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το ULPS στο λινκ που αναφερω στο πρωτο post και τσεκαρε παλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το ULPS στο λινκ που αναφερω στο πρωτο post και τσεκαρε παλι 

Ναι το εχω κανει ηδη. Επισης απενεργοποιησα εδω και καιρο και τα fast boot/hibernate

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

By the way για οσους δεν το γνωρίζουν αν έχετε την Nitro+ μπορείτε να αλλάξετε τι χρώματα έχει η κάρτα και να βάλετε τα φωτάκια να αναβοσβήνουν με την μουσική του PC 😛 https://www.sapphiretech.com/en/software Βέβαια δεν φαίνεται να πιάνει και πολύ καλα την μουσική απτο PC 😛

Yπαρχει να αλλαζει αναλογα και με την θερμοκρασια απο οτι θυμαμαι ακομα πιο χρησιμο. 

1 λεπτό πριν, overpower είπε

Ναι το εχω κανει ηδη. Επισης απενργοποιησα εδω και καιρο το fast boot/hibernate

Δοκιμασες να τα ριξεις ολα low; Ισως καποια ρυθμιση να ζοριζει υπερβολικα τον cpu ;

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, noFEARgr said:

Αναγραφει τι ειναι το UPLSστο link που παρεθεσα. Αν δεν εχει καποιος προβλημα δεν πειραζει τιποτα ειναι αυτονοητο και αυτο παρεθεσα απο την αρχη. 

Υπάρχει κάποιος εδω μέσα που να του έφτιαξε κάποιο πρόβλημα με απενεργοποίηση του ULPS? Εγώ δεν έχω δει κάποια αναφορά σε αυτό. Επίσης απο ότι καταλαβαίνω κάνει disable και όλα τα θετικά της κάρτας όπως power saving κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Yπαρχει να αλλαζει αναλογα και με την θερμοκρασια απο οτι θυμαμαι ακομα πιο χρησιμο. 

Δοκιμασες να τα ριξεις ολα low; Ισως καποια ρυθμιση να ζοριζει υπερβολικα τον cpu ;

Οχι δεν δοκιμασα ολα low, αλλα εκλεισα τα παντα απο advanced graphics χωρις να αλλαζει κατι. Και τα threads που βλεπω, παιζουν στα 25-60%.  Εριξα και τα distance scaling (που συνηθως αυτο ειναι που ζοριζει τον cpu στο gtav), παλι χωρις αλλαγη σε fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους 20.Q1.1 Enterprise

Something between 19.12.1 and 19.12.2.

20.Q1 (the Pro/Enterprise driver) has the 19.40.01.22 driver in it.

12.12.1 has the 19.30.31.20 driver.

19.12.2 has the 19.50.02 driver.

Edit: Based on the fact that it has the 2019 GUI I'd say it's closer to 19.12.1 than 19.12.2, so it's most similar to 19.12.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...