Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Υπάρχει κάποιος εδω μέσα που να του έφτιαξε κάποιο πρόβλημα με απενεργοποίηση του ULPS? Εγώ δεν έχω δει κάποια αναφορά σε αυτό. Επίσης απο ότι καταλαβαίνω κάνει disable και όλα τα θετικά της κάρτας όπως power saving κτλπ.

Πολλοι χρηστες αναφερουν οτι τους εφτιαξε το downclocking , μεχρι και υπαλληλος της amd εχει απαντησει. Δεν χανει καποιος να το δοκιμασει . Εφοσον εχει θεμα ομως ειδαλλως καθεται οπως ειναι !

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, noFEARgr said:

Πολλοι χρηστες αναφερουν οτι τους εφτιαξε το downclocking , μεχρι και υπαλληλος της amd εχει απαντησει. Δεν χανει καποιος να το δοκιμασει . Εφοσον εχει θεμα ομως ειδαλλως καθεται οπως ειναι !

Quote

Update: Getting random black screens that shut off a single monitor more since putting this fix in place. I'm on the latest drivers 20.2.1. Using Ctrl win Shift B to reset the display driver does fix it.

Quote

Testing this out and will report whether it worked or not. RX5700.


Edit: Didn't work in my case.

Quote

Drivers Version: 20.1.3 (latest)

Worked in: MHW, Destiny 2, A Plague Tale, Heroes of the Storm.

Didn't work: Overwatch, Black Desert Online, Darksiders 3, Kingdom Come: Deliverance, Final Fantasy XV, Hearthstone.

To μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων εκεί μέσα γράφει ότι δεν δούλεψε..Απο όσους έχουν γράψει ότι δούλεψε σχεδόν κανεις δεν γράφει τι drivers έχει. τεσπα τι να πω... εγώ απλά προσπαθώ να προλάβω τον κόσμο που θα αρχίσει να πατάει κουμπάκια στην τύχη επειδή το διάβασε εδω μέσα, αν δεν σας ενοχλεί πάω πάσο.

To μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων εκεί μέσα γράφει ότι δεν δούλεψε..Απο όσους έχουν γράψει ότι δούλεψε σχεδόν κανεις δεν γράφει τι drivers έχει. τεσπα τι να πω... εγώ απλά προσπαθώ να προλάβω τον κόσμο που θα αρχίσει να πατάει κουμπάκια στην τύχη επειδή το διάβασε εδω μέσα, αν δεν σας ενοχλεί πάω πάσο.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτων οπως ειπα σε αρκετους δουλεψε,ειναι ενα post με 900+ upvotes,  και δευτερον εινα μια διαδικασια που παιρνει 2 λεπτα , ειναι πολυ απλο απλα καποιος να το δοκιμασει και αν δεν του διορθωσει τιποτα να το ξαναεργοποιησει αμεσως χωρις να αλλαξει το οτιδηποτε . Πραγματικα δεν ξερω περι τινος προκειται αυτη η συζητηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, noFEARgr said:

Πρωτων οπως ειπα σε αρκετους δουλεψε,ειναι ενα post με 900+ upvotes,  και δευτερον εινα μια διαδικασια που παιρνει 2 λεπτα , ειναι πολυ απλο απλα καποιος να το δοκιμασει και αν δεν του διορθωσει τιποτα να το ξαναεργοποιησει αμεσως χωρις να αλλαξει το οτιδηποτε . Πραγματικα δεν ξερω περι τινος προκειται αυτη η συζητηση. 

Έγραψα ακριβώς για το τι είναι... τα 900 upvotes το hive mind του reddit... γελάω. Μπορούμε να ήμαστε πιο σοβαροί απτο reddit εδω μέσα νομίζω. Και δεν το λέω για σένα δεν έχω κάτι μαζί σου απλά υπάρχει απίστευτη παραπληροφόρηση και στο reddit και εδώ. Ας πεί ο καθένας της εμπειρίες του καλύτερα. Αυτά απο μένα δεν έχω να πω κάτι άλλο για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Έγραψα ακριβώς για το τι είναι... τα 900 upvotes το hive mind του reddit... γελάω. Μπορούμε να ήμαστε πιο σοβαροί απτο reddit εδω μέσα νομίζω. Και δεν το λέω για σένα δεν έχω κάτι μαζί σου απλά υπάρχει απίστευτη παραπληροφόρηση και στο reddit και εδώ. Ας πεί ο καθένας της εμπειρίες του καλύτερα. Αυτά απο μένα δεν έχω να πω κάτι άλλο για το θέμα.

Mα δεν το λεω σαν πανακεια λυση !!Αν ξεραμε σιγουρα πως διορωθεται το θεμα , πιστεψε με  η amd θα το ηξερε πολυ πιο πριν απο εμας και δεν θα ειχαμε καν αυτη τη συζητηση τωρα. Ειναι μια προταση που αναφερθηκε απο εναν αρκετα μεγαλο αριθμο χρηστων στο reddit, το ανεφερα στο αρχικο ποστ ωστε να γινει η δοκιμη απο οποιον εχει θεμα να δει αν του λυνει το προβλημα. Αν δεν το λυνει απλα το γυριζει on και ουτε γατα ουτε ζημια . Ακομα δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαφωνια σου αλλα ας το αφησουμε εδω.

Ας παμε σε θετικα νεα , τρομερο performance σε bfv 1440p ultra multiplayer αποκλειστικα. Τελειως smooth εμπειρια. 

bfv.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Luciddream είπε

Υπάρχει κάποιος εδω μέσα που να του έφτιαξε κάποιο πρόβλημα με απενεργοποίηση του ULPS? Εγώ δεν έχω δει κάποια αναφορά σε αυτό. Επίσης απο ότι καταλαβαίνω κάνει disable και όλα τα θετικά της κάρτας όπως power saving κτλπ.

Το Power saving μια χαρά δουλεύει και με το tweak (Αν εννοείς σε κατάσταση desktop).

Το δοκίμασα και εγώ μπας και ξυπνήσει η κάρτα στο Subsistence, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Επίσης με κάθε αλλαγή/update  θα πρέπει να το ξανά αλλάζετε γιατί επιστρέφει στα default.

Στα γρήγορα για τη δική μου 5700xt:

- Κανένα θέμα από day1

- Aπο OC/UC: 2100mhz με 1090 voltage και 1900 οι μνήμες.

Ξέρω έχει σκόνη αλλα το κουτί είναι παλιό, σκληρό, Μεθανιώτικο.

IMG_20200122_143525.jpg.2766127d1888413663ad1add6ef5c3b6.jpg

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα. 
Μετά απο ένα μήνα συνεχούς λειτουργίας με άπειρες ώρες gaming (24/7 ανοιχτό το pc) με HW Accel off δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα πλέον.

Ενα ατυχές? συμβάν πριν μερικά λεπτά βασικά, ενώ έπαιζα poe βλέπω μαυρή οθόνη και το pc να κάνει restart μόνο του. Κοιτάω event viewer το μόνο critical ήταν kernel-power (41) αυτή την φορά, χωρίς τα driver fails (κριτικαλ και αυτά) που είχα πριν τα fixes με τα black screens.
Ανοίγω πισι τελος πάντων και βλέπω οτι δεν μου αναγνώριζε το headset..το βγάζω και το ξαναβάζω το usb και όλα καλά.

Υπάρχει περίπτωση να πηγαίνει κάτι πολύ στραβά ή ήταν τέρμα ραντομ κρας του pc?
temps κτλ όλα 100%fine...

System:

CPU: R5 3600 stock
ram: 2x8gb 3200mhz Ripjaws V
GPU:RX5700xt PUlse
mobo: B450 Tomahawk
PSU: Corsair CX600(5ετιας+)
Headset : Razer Kraken TE
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα. 
Μετά απο ένα μήνα συνεχούς λειτουργίας με άπειρες ώρες gaming (24/7 ανοιχτό το pc) με HW Accel off δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα πλέον.

Ενα ατυχές? συμβάν πριν μερικά λεπτά βασικά, ενώ έπαιζα poe βλέπω μαυρή οθόνη και το pc να κάνει restart μόνο του. Κοιτάω event viewer το μόνο critical ήταν kernel-power (41) αυτή την φορά, χωρίς τα driver fails (κριτικαλ και αυτά) που είχα πριν τα fixes με τα black screens.
Ανοίγω πισι τελος πάντων και βλέπω οτι δεν μου αναγνώριζε το headset..το βγάζω και το ξαναβάζω το usb και όλα καλά.

Υπάρχει περίπτωση να πηγαίνει κάτι πολύ στραβά ή ήταν τέρμα ραντομ κρας του pc?
temps κτλ όλα 100%fine...

System:

CPU: R5 3600 stock
ram: 2x8gb 3200mhz Ripjaws V
GPU:RX5700xt PUlse
mobo: B450 Tomahawk
PSU: Corsair CX600(5ετιας+)
Headset : Razer Kraken TE
 

Παιζει να βραχυκυκλωνει η usb θυρα μου εχει τυχει και μενα και εκανε restart συνεχεια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Το Power saving μια χαρά δουλεύει και με το tweak (Αν εννοείς σε κατάσταση desktop).

Το δοκίμασα και εγώ μπας και ξυπνήσει η κάρτα στο Subsistence, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Επίσης με κάθε αλλαγή/update  θα πρέπει να το ξανά αλλάζετε γιατί επιστρέφει στα default.

Στα γρήγορα για τη δική μου 5700xt:

- Κανένα θέμα από day1

- Aπο OC: 2100mhz με 1090 voltage και 1900 οι μνήμες.

Ξέρω έχει σκόνη αλλα το κουτί είναι παλιό, σκληρό, Μεθανιώτικο.

IMG_20200122_143525.jpg.2766127d1888413663ad1add6ef5c3b6.jpg

Καντηλι ο Παρασκευας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Παιζει να βραχυκυκλωνει η usb θυρα μου εχει τυχει και μενα και εκανε restart συνεχεια . 

Μόλις το ξαναέκανε και μάλιστα με DriverFrameworks critical error..θα αλλάξω θύρα τώρα τελείως και θα δώ πως πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να γραψουν όσοι έχουν θέματα με ρεσταρ τι μητρική /επεξεργαστή εχουν; Διαβάζω ότι ο συνδιασμος 3600/tomahawk προκαλεί σε ορισμένους τέτοια προβλήματα.

4 minutes ago, silenoz66 said:

Μόλις το ξαναέκανε και μάλιστα με DriverFrameworks critical error..θα αλλάξω θύρα τώρα τελείως και θα δώ πως πάει

Πως βλέπεις τα errors ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μπορούν να γραψουν όσοι έχουν θέματα με ρεσταρ τι μητρική /επεξεργαστή εχουν; Διαβάζω ότι ο συνδιασμος 3600/tomahawk προκαλεί σε ορισμένους τέτοια προβλήματα.

Πως βλέπεις τα errors ;

Στο event viewer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα την έχω ξεχάσει με settings
1800mhz, 932mv, 1840mhzVram, 0%pl, fan tuning Auto.  Freesync on. Όλα τα υπόλοιπα settings off.
Ανοιχτά chrome, discord με hw acceleration off και msi afterburner ,hwInfo.
Όλα τα games  τα τρέχω σε 2K σε οθόνη 75hz και με HDMI καλώδιο.

Η κάρτα έχει γράψει πολλές ώρες gaming χωρίς κανένα crash ή bsod.

Driver update δεν ακουμπάω με την καμία, φοβάμαι.

fps games.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα... διαβάζω τόσο καιρό από διάφορους διάφορα.. δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα.. υπάρχουν άνθρωποι(σαν εμένα) που δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα και προσπαθούν να βρουν μια άκρη μέσα από εδώ... υπάρχουν επίσης άνθρωποι οι οποίοι λένε ότι τους κατέβει και υπάρχουν δυστυχώς ελάχιστοι που πραγματικά προσπαθούν να βοηθήσουν με πραγματική γνώση και όχι με κάτι που ίσως είδαν ή άκουσαν και την τρίχα την κάνουν τριχιά... θα πω τα εξής:

υπαρχουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν 2-3-4-273773 οθόνες με ότι αυτό συνεπάγεται (freesync-hardware acceleration κλπ) θέλουν να παίζουν και με τα πάντα ανοιχτά και το απαιτούν... είμαι ένας από αυτούς και καλά κάνουμε γιατί έτσι πρέπει κιόλας... πληρώνεις και απαιτείς... σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν θέματα γιατί είναι άσχετοι (σαν εμένα) και δεν μπορούν να το δουν είτε είναι σχετικοί και πραγματικά βλέπουν ότι όλα πάνε ρολόι.. υπάρχουν και οι άλλοι που όντως υπάρχει πρόβλημα και είτε το βλέπουν είτε όχι. Κανένας δεν είναι ίδιος με κανέναν σε γνώσεις κλπ...

εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα... 500 σελίδες... κάθε μέρα διάβαζα για πιθανές λύσεις στο insomnia... άλλαξα μέχρι και μητρική παίρνοντας μια αρκετά καλύτερη από αυτή που είχα... τελικά κάποια προβλήματα παρέμεναν.. τελικά η λύση για εμένα ήταν να κλείσω hardware acceleration  από discord και το freesync... σταμάτησε σχεδόν οτιδήποτε κακό συνέβαινε στον υπολογιστή (black screens,μαύριζε η επιφάνεια εργασίας κλπ) κάποια όμως έμειναν... όπως να μου μαυρίζει τον client του lol ή στο pubg να μου ρίχνει τα FPS κάποιες φορές παααααραααα πολύ χαμηλα(1-10 FPS ) για 5-10 δευτερόλεπτα... επίσης παίζω με μέσο όρο με λίγα FPS (100-110)ενω περίμενα ποιο πολλά... όλα αυτά συμβαίνουν ακόμα και τώρα που γράφω το post...

για downclocks - bottlenecks κλπ δεν έχω ιδέα αν μου κάνει και πως τα καταλαβαίνω...
Όλα λειτουργούν μαμά εκτός από τις ραμ που τις έχω xmp ή κάπως έτσι λέγεται 🤣

Gpu: Rog Strix Rx 5700xt

cpu: AMD Ryzen 5 1600X Box

mobo: Asus Prime X470 Pro

ram: 2x8 2666mhz 

psu: Corsair CX Series CX550M

Υδρόψυξη: CoolerMaster Masterliquid 120 Push-Pull

Drivers:20.2.1

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει αν λέω, με τα πράγματα αυτά τρώω bottleneck ή ότι άλλο είναι αυτό και πρέπει να αλλάξω κάτι θα με βοηθούσε πολύ μια γνώμη...

ευχαριστω για την οποιαδήποτε βοήθεια και επίσης ελπίζω να βοήθησα και εγώ από μέρους μου...

EE03CE6B-86CB-4784-A26C-2D1CA2EA92CB.jpeg

Επεξ/σία από Mosdi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, silenoz66 said:

Στο event viewer

Εγώ κατάφερα μόλις να φάω black screen on demand... βέβαια κάποιες φορές που το δοκίμασα δεν έπιασε, αλλά στο τέλος τα κατάφερα 😛 - Με συγκεκριμένο page σε Chrome (acceleration on).

Εδώ και το crash log (νομίζω)..

edit: yeap, μέσα σε 5 λεπτά κατάφερα να φάω και 2ο black screen :) θα το ποστάρω r/AMD μπας και χρειαζονται κάποιο example.

crash_log.txt

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...