Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Καλησπέρα... διαβάζω τόσο καιρό από διάφορους διάφορα.. δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα.. υπάρχουν άνθρωποι(σαν εμένα) που δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα και προσπαθούν να βρουν μια άκρη μέσα από εδώ... υπάρχουν επίσης άνθρωποι οι οποίοι λένε ότι τους κατέβει και υπάρχουν δυστυχώς ελάχιστοι που πραγματικά προσπαθούν να βοηθήσουν με πραγματική γνώση και όχι με κάτι που ίσως είδαν ή άκουσαν και την τρίχα την κάνουν τριχιά... θα πω τα εξής:

υπαρχουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν 2-3-4-273773 οθόνες με ότι αυτό συνεπάγεται (freesync-hardware acceleration κλπ) θέλουν να παίζουν και με τα πάντα ανοιχτά και το απαιτούν... είμαι ένας από αυτούς και καλά κάνουμε γιατί έτσι πρέπει κιόλας... πληρώνεις και απαιτείς... σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν θέματα γιατί είναι άσχετοι (σαν εμένα) και δεν μπορούν να το δουν είτε είναι σχετικοί και πραγματικά βλέπουν ότι όλα πάνε ρολόι.. υπάρχουν και οι άλλοι που όντως υπάρχει πρόβλημα και είτε το βλέπουν είτε όχι. Κανένας δεν είναι ίδιος με κανέναν σε γνώσεις κλπ...

εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα... 500 σελίδες... κάθε μέρα διάβαζα για πιθανές λύσεις στο insomnia... άλλαξα μέχρι και μητρική παίρνοντας μια αρκετά καλύτερη από αυτή που είχα... τελικά κάποια προβλήματα παρέμεναν.. τελικά η λύση για εμένα ήταν να κλείσω hardware acceleration  από discord και το freesync... σταμάτησε σχεδόν οτιδήποτε κακό συνέβαινε στον υπολογιστή (black screens,μαύριζε η επιφάνεια εργασίας κλπ) κάποια όμως έμειναν... όπως να μου μαυρίζει τον client του lol ή στο pubg να μου ρίχνει τα FPS κάποιες φορές παααααραααα πολύ χαμηλα(1-10 FPS ) για 5-10 δευτερόλεπτα... επίσης παίζω με μέσο όρο με λίγα FPS άνω περίμενα ποιο πολλά... κάπου στα 100-110fps... όλα αυτά συμβαίνουν ακόμα και τώρα που γράφω το post...

για downclocks - bottlenecks κλπ δεν έχω ιδέα αν μου κάνει και πως τα καταλαβαίνω...
Όλα λειτουργούν μαμά εκτός από τις ραμ που τις έχω xmp ή κάπως έτσι λέγεται 🤣

Gpu: Rog Strix Rx 5700xt

cpu: AMD Ryzen 5 1600X Box

mobo: Asus Prime X470 Pro

ram: 2x8 2666mhz 

psu: Corsair CX Series CX550M

Υδρόψυξη: CoolerMaster Masterliquid 120 Push-Pull

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει αν λέω, με τα πράγματα αυτά τρώω bottleneck ή ότι άλλο είναι αυτό και πρέπει να αλλάξω κάτι θα με βοηθούσε πολύ μια γνώμη...

ευχαριστω για την οποιαδήποτε βοήθεια και επίσης ελπίζω να βοήθησα και εγώ από μέρους μου...

EE03CE6B-86CB-4784-A26C-2D1CA2EA92CB.jpeg

Καλησπερα και καλωσηρθες. Αρχικα δεν εχεις γραψει σε τι αναλυση παιζεις αλλα υποθετω 1080p. H μηχανη του pubg μονο καλη και optimized δεν την λες ,stuttering παρατηρείται ακομα και σε πολυ δυνατα συστηματα. Τα fps που βγαζεις μου φαινονται απολυτα φυσιολογικα ( βασικα μου φαινονται παραπανω απο καλα με 1600 και κυριως της χαμηλης ταχυτητας μνημες ram που εχεις ) 

Βottleneck σημαινει οτι ενα υποσυστημα κραταει ολο το pc πισω. Στην περιπτωση σου υπαρχει και μαλιστα αρκετα μεγαλο λογω ram ,αλλα και λιγοτερο λογω επεξεργαστη. 

Αν αυξησεις την αναλυση θα δεις το bottleneck να μειωνεται αισθητα. Ειδαλλως η αλλαγη με ποιοτικοτερη ram θα βοηθησει πολυ. Παντως θα επρεπε να συμβουλευτεις το forum πριν προβεις σε αγορα των συγκεκριμενων μνημων. Ειδικα οι πρωτοι ryzen διψούσαν για ποιοτικες μνημες

Kατα αλλα δεν βλεπω κατι περιεργο στο pc σου, το hardware acceleration συνεχισε να το εχεις off μεχρι να βγει ο αναλογος driver. 

Btw πως ειναι οι θερμοκρασιες στην gpu? Εχουν βγει τωρα τελευταια στην φορα οτι υπαρχει θεμα με την ψυξη στις asus 5700

 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Καλησπέρα... διαβάζω τόσο καιρό από διάφορους διάφορα.. δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα.. υπάρχουν άνθρωποι(σαν εμένα) που δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα και προσπαθούν να βρουν μια άκρη μέσα από εδώ... υπάρχουν επίσης άνθρωποι οι οποίοι λένε ότι τους κατέβει και υπάρχουν δυστυχώς ελάχιστοι που πραγματικά προσπαθούν να βοηθήσουν με πραγματική γνώση και όχι με κάτι που ίσως είδαν ή άκουσαν και την τρίχα την κάνουν τριχιά... θα πω τα εξής:

υπαρχουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν 2-3-4-273773 οθόνες με ότι αυτό συνεπάγεται (freesync-hardware acceleration κλπ) θέλουν να παίζουν και με τα πάντα ανοιχτά και το απαιτούν... είμαι ένας από αυτούς και καλά κάνουμε γιατί έτσι πρέπει κιόλας... πληρώνεις και απαιτείς... σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν θέματα γιατί είναι άσχετοι (σαν εμένα) και δεν μπορούν να το δουν είτε είναι σχετικοί και πραγματικά βλέπουν ότι όλα πάνε ρολόι.. υπάρχουν και οι άλλοι που όντως υπάρχει πρόβλημα και είτε το βλέπουν είτε όχι. Κανένας δεν είναι ίδιος με κανέναν σε γνώσεις κλπ...

εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα... 500 σελίδες... κάθε μέρα διάβαζα για πιθανές λύσεις στο insomnia... άλλαξα μέχρι και μητρική παίρνοντας μια αρκετά καλύτερη από αυτή που είχα... τελικά κάποια προβλήματα παρέμεναν.. τελικά η λύση για εμένα ήταν να κλείσω hardware acceleration  από discord και το freesync... σταμάτησε σχεδόν οτιδήποτε κακό συνέβαινε στον υπολογιστή (black screens,μαύριζε η επιφάνεια εργασίας κλπ) κάποια όμως έμειναν... όπως να μου μαυρίζει τον client του lol ή στο pubg να μου ρίχνει τα FPS κάποιες φορές παααααραααα πολύ χαμηλα(1-10 FPS ) για 5-10 δευτερόλεπτα... επίσης παίζω με μέσο όρο με λίγα FPS άνω περίμενα ποιο πολλά... κάπου στα 100-110fps... όλα αυτά συμβαίνουν ακόμα και τώρα που γράφω το post...

για downclocks - bottlenecks κλπ δεν έχω ιδέα αν μου κάνει και πως τα καταλαβαίνω...
Όλα λειτουργούν μαμά εκτός από τις ραμ που τις έχω xmp ή κάπως έτσι λέγεται 🤣

Gpu: Rog Strix Rx 5700xt

cpu: AMD Ryzen 5 1600X Box

mobo: Asus Prime X470 Pro

ram: 2x8 2666mhz 

psu: Corsair CX Series CX550M

Υδρόψυξη: CoolerMaster Masterliquid 120 Push-Pull

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει αν λέω, με τα πράγματα αυτά τρώω bottleneck ή ότι άλλο είναι αυτό και πρέπει να αλλάξω κάτι θα με βοηθούσε πολύ μια γνώμη...

ευχαριστω για την οποιαδήποτε βοήθεια και επίσης ελπίζω να βοήθησα και εγώ από μέρους μου...

EE03CE6B-86CB-4784-A26C-2D1CA2EA92CB.jpeg

Σε σχέση για παράδειγμα με έναν ryzen 3600 υπάρχει ένα 20%-30% διαφορά στα fps. Έχεις καλό bottleneck με τον  1600x.

Για τα υπόλοιπα προβλήματα ότι έχουν πει και τα παιδιά πιο πάνω. Αναμένουμε drivers.
Στο LoL που αναφέρεις ενεργοποίησε το low spec mode στο client settings. Pubg δεν είχα κάποιο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καλησπερα και καλωσηρθες. Αρχικα δεν εχεις γραψει σε τι αναλυση παιζεις αλλα υποθετω 1080p. H μηχανη του pubg μονο καλη και optimized δεν την λες ,stuttering παρατηρείται ακομα σε πολυ δυνατα συστηματα. Τα fps που βγαζεις μου φαινονται απολυτα φυσιολογικα ( βασικα μου φαινονται παραπανω απο καλα με 1600 και κυριως της χαμηλης ταχυτητας μνημες ram που εχεις ) 

Βottleneck σημαινει οτι ενα υποσυστημα κραταει ολο το pc πισω. Στην περιπτωση σου υπαρχει και μαλιστα αρκετα μεγαλο λογω ram ,αλλα και λιγοτερο λογω επεξεργαστη. 

Αν αυξησεις την αναλυση θα δεις το bottleneck να μειωνεται αισθητα. Ειδαλλως η αλλαγη με ποιοτικοτερη ram θα βοηθησει πολυ. Παντως θα επρεπε να συμβουλευτεις το forum πριν προβεις σε αγορα των συγκεκριμενων μνημων. Ειδικα οι πρωτοι ryzen διψούσαν για ποιοτικες μνημες

Kατα αλλα δεν βλεπω κατι περιεργο στο pc σου, το hardware acceleration συνεχισε να το εχεις off μεχρι να βγει ο αναλογος driver. 

Btw πως ειναι οι θερμοκρασιες στην gpu? Εχουν βγει τωρα τελευταια στην φορα οτι υπαρχει θεμα με την ψυξη στις asus 5700

Σωστα είπες η ανάλυση είναι 1080...

το pc το έφτιαξα πριν 2 χρόνια... 

ραμ σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα και να πάρω: G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4-3600MHz

επεξεργαστή μετά το καλοκαίρι μήπως πάρω κάποιον ποιο καινούργιο...

θερμοκρασιες δεν είδα ποτέ να ξεπερνάω τους 75 βαθμούς... πάραυτα έχω μιλήσει με asus και αρχές του επόμενου μήνα θα στείλω mail να μου στείλουν αυτές τις βίδες που λένε...

10 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Σε σχέση για παράδειγμα με έναν ryzen 3600 υπάρχει ένα 20%-30% διαφορά στα fps. Έχεις καλό bottleneck με τον  1600x.

Για τα υπόλοιπα προβλήματα ότι έχουν πει και τα παιδιά πιο πάνω. Αναμένουμε drivers.
Στο LoL που αναφέρεις ενεργοποίησε το low spec mode στο client settings. Pubg δεν είχα κάποιο θέμα.

Το έχω κάνει στο lol αλλά κάνει το ίδιο... μου μαυρίζει τον client αλλά φτιάχνει πάλι μόνο του όταν μεταφέρομαι σε άλλη σελίδα του client... δεν μαυρίζει όλος ο client αλλά το μεγαλύτερο μέρος του οπότε έχω την επιλογή να πατήσω κάπου άλλου και φτιάχνει... 

Επεξ/σία από Mosdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Σωστα είπες η ανάλυση είναι 1080...

το pc το έφτιαξα πριν 2 χρόνια... 

ραμ σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα και να πάρω: G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4-3600MHz (F4-3600C16D-16GTZRC)

θερμοκρασιες δεν είδα ποτέ να ξεπερνάω τους 75 βαθμούς... πάραυτα έχω μιλήσει με asus και αρχές του επόμενου μήνα θα στείλω mail να μου στείλουν αυτές τις βίδες που λένε...

 Στον πυρηνα δεν ηταν τοσο το προβλημα(αν και 75 βαθμοι ειναι αρκετα μεγαλη διαφορα σε σχεση με την nitro + που δεν ξεπερνα τους 70) , το πιο σημαντικο προβλημα ηταν στην ψυξη των vrm που γινοτανε  τοστιερες. 

Προσοχη λιγο στις ram ναι μεν καλες αυτες αλλα οι πρωτοι ryzen δεν μπορουσαν να σηκωσουν μεγαλη συχνοτητα , εχει βελτιωθει πολυ το θεμα βεβαια με τα τελευταια bios αλλα πριν προβεις σε αγορα καλα θα ηταν να ρωτησεις στο αντιστοιχο θεμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20200226_02020444444.jpg.3ac3ea667028863eaa3c83ccfd06fea4.jpg

κατοχος 5700xt nitro+ εδω και λιγοτερο απο εβδομαδα ,μετα απο καμια 20αρα ωρες σε gaming εχω δει το fortnite να crashαρει στο desktop μια φορα ,τον mozilla το ιδιο μια φορα και στο λολ μετα απο 15-16 aram, σε ενα game  εφαγα 2 black screens που μετα απο λιγα δευτερολεπτα με πεταξε desktop και εκανα reconnect .(εχω παιχει και αλλα 3-4 παιχιδια  χωρις καποια προβλημα )τωρα αν προκυψει κατι νεο θα ενημερωσω.(η καρτα δουλευει στοκ ρυθμησεις με τους τελευταιους drivers)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, giorgos thes/niki είπε

IMG_20200226_02020444444.jpg.3ac3ea667028863eaa3c83ccfd06fea4.jpg

κατοχος 5700xt nitro+ εδω και λιγοτερο απο εβδομαδα ,μετα απο καμια 20αρα ωρες σε gaming εχω δει το fortnite να crashαρει στο desktop μια φορα ,τον mozilla το ιδιο μια φορα και στο λολ μετα απο 15-16 aram, σε ενα game  εφαγα 2 black screens που μετα απο λιγα δευτερολεπτα με πεταξε desktop και εκανα reconnect .(εχω παιχει και αλλα 3-4 παιχιδια  χωρις καποια προβλημα )τωρα αν προκυψει κατι νεο θα ενημερωσω.(η καρτα δουλευει στοκ ρυθμησεις με τους τελευταιους drivers)

καλως ηρθες, hardware acceleration off εχεις βαλει στον browser ;

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgos thes/niki είπε

ναι off το εχω.

Το black screen παντως δεν ειναι το τυπικο που περιγραφεις , συνηθως πρεπει να κανεις restart για να φτιαξει . Η gpu ειναι στοκ η εχεις κανει oc ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, giorgos thes/niki είπε

IMG_20200226_02020444444.jpg.3ac3ea667028863eaa3c83ccfd06fea4.jpg

κατοχος 5700xt nitro+ εδω και λιγοτερο απο εβδομαδα ,μετα απο καμια 20αρα ωρες σε gaming εχω δει το fortnite να crashαρει στο desktop μια φορα ,τον mozilla το ιδιο μια φορα και στο λολ μετα απο 15-16 aram, σε ενα game  εφαγα 2 black screens που μετα απο λιγα δευτερολεπτα με πεταξε desktop και εκανα reconnect .(εχω παιχει και αλλα 3-4 παιχιδια  χωρις καποια προβλημα )τωρα αν προκυψει κατι νεο θα ενημερωσω.(η καρτα δουλευει στοκ ρυθμησεις με τους τελευταιους drivers)

Κλείσε freesync και έγινες.... το πάθαινα και εγώ...

Επεξ/σία από Mosdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Το black screen παντως δεν ειναι το τυπικο που περιγραφεις , συνηθως πρεπει να κανεις restart για να φτιαξει . Η gpu ειναι στοκ η εχεις κανει oc ; 

ναι το εγραψα και αρχικο μυνημα ειναι σε στοκ ρυθμισεις δεν εκανα καμια αλλαγη περα απο το fan-curve , και ειδα οτι ολα τα anti-lag -image sharpening etc ειναι off.

1 λεπτό πριν, Mosdi είπε

Κλείσε freesync.... 

και αυτο κλειστο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, giorgos thes/niki είπε

και αυτο κλειστο ειναι

Μου έκανε το ίδιο πότε με πετούσε στην Επιφάνια πότε ήθελε restart το pc... κλείσε και από discord και από steam hardware acceleration...

Επεξ/σία από Mosdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Μου έκανε το ίδιο πότε με πετούσε στην Επιφάνια πότε ήθελε restart το pc... κλείσε και από discord και από steam hardware acceleration...

θα τα δοκιμασω και αυτα ,και το msi afterburner θα κλεισω και γενικα θα το παρακολουθω στενα το θεμα τις επομενες μερες να δω πως θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα μιας και έχω κάτι μέρες ρεπό σήμερα μπορώ να πω ότι το pc έλιωσε κυριολεκτικά στο gaming και δεν έβγαλε κιχ συνολικός χρόνος gaming περίπου 13 ώρες pubg, gta v(fivem) καλά τo fivem δεν την ζόρισε καν όλα τρέχουν μια χαρά με μόνο το hw occ σε discord 

drivers:19.12.1

2000 core 1850 memory 1115mv +50% power limit. 

φωτογραφία θα ανέβει με την custom aio που λογικά η Παρασκευή ή Δευτέρα θα είναι εδώ ελπίζω να μην γίνει φόλα 😂😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mosdi είπε

Σωστα είπες η ανάλυση είναι 1080...

το pc το έφτιαξα πριν 2 χρόνια... 

ραμ σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα και να πάρω: G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4-3600MHz

επεξεργαστή μετά το καλοκαίρι μήπως πάρω κάποιον ποιο καινούργιο...

θερμοκρασιες δεν είδα ποτέ να ξεπερνάω τους 75 βαθμούς... πάραυτα έχω μιλήσει με asus και αρχές του επόμενου μήνα θα στείλω mail να μου στείλουν αυτές τις βίδες που λένε...

Το έχω κάνει στο lol αλλά κάνει το ίδιο... μου μαυρίζει τον client αλλά φτιάχνει πάλι μόνο του όταν μεταφέρομαι σε άλλη σελίδα του client... δεν μαυρίζει όλος ο client αλλά το μεγαλύτερο μέρος του οπότε έχω την επιλογή να πατήσω κάπου άλλου και φτιάχνει... 

Από το να αλλάξεις όλα αυτά, πάρε μια 27αρα qhd οθόνη και θα στρώσει η απόδοση. 

Και εσύ μωρέ αδερφέ μου asus strix ? Δεν ήξερες δεν ρώταγες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20200226_072511.thumb.jpg.016e9c68cb53ce99dae7d9128384d639.jpg

Καλημέρα, λίγο ασσυμαζευτος αλλά είμαι σε φάση που flashαρω bios XT στην 5700 pulse το οποίο ήταν πολύ πιο εύκολο από το να την κάνω να δουλέψει σκέτη.

Είχα τα προβλήματα μου κατά την εγκατάσταση και με διαφορά tweaks έστρωσε, παίζω με freesync on BTW. Αφού βρήκα stability έφαγα 1 black screen στο rdr2 κάποια στιγμή που έκανα alt tab. Γενικά πάει καλά προς το παρόν. 

Να πω ότι η κάρτα αγοράστηκε κυρίως για rdr2 σε 1080 uw. Ούτε με το XT bios και λίγο oc δεν μπορείς να τα βάλεις όλα ultra :( . Το σκ ίσως βρω χρόνο για μερικές δοκιμές ακόμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...