Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, leros2004 είπε

Από το να αλλάξεις όλα αυτά, πάρε μια 27αρα qhd οθόνη και θα στρώσει η απόδοση. 

Και εσύ μωρέ αδερφέ μου asus strix ? Δεν ήξερες δεν ρώταγες ?

Γενικά δεν έχω παράπονο από την κάρτα μου... θεωρώ ότι είμαι μια χαρά για τα τωρινά δεδομένα και με το pc που έχω... γιατί λες έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για χαρά και από εμένα κάτοχος εδώ και 10 μέρες μιaς 5700xt όπως στην υπογραφή.

Έχω το τελευταίο adrenaline 2020. Μέχρι στιγμής όλα κυλάνε τέλεια. Δεν έχω ούτε crash/restart/black screen, ούτε θερμοκρασίες. με αυτό που έχω καταπιαστεί είναι metro exodus που το είχα άκτι άλλα δεν μπορούσα να το τρέξω τόσο καιρό. 

Την δουλεύω UV  2050mhz, 1050mv και ram 1750mz

Y.Γ. 1. Το harware accelerator το έχω ON και στο chrome και στο discord. Να τα βάλω OFF ?

Y.Γ.2. Φώτο θα βγάλω μόλις πάω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Για κάποιο λόγο βρήκα το hardware Acceleration ON στο discord...ας ελπίσουμε να φταίει αυτό για τα νέα black Screens / Restarts

Και ειδικα στο discord δεν παιζει και κανενα ρολο το HA οποτε το κλεινετε αφοβα. Ακομα και στον chrome οι κατοχοι δυνατων cpu τρεχουν κανονικα βαρια βιντεο χωρις αναγκη της καρτας γραφικων. 

Μόλις τώρα, akalokat είπε

Για χαρά και από εμένα κάτοχος εδώ και 10 μέρες μιaς 5700xt όπως στην υπογραφή.

Έχω το τελευταίο adrenaline 2020. Μέχρι στιγμής όλα κυλάνε τέλεια. Δεν έχω ούτε crash/restart/black screen, ούτε θερμοκρασίες. με αυτό που έχω καταπιαστεί είναι metro exodus που το είχα άκτι άλλα δεν μπορούσα να το τρέξω τόσο καιρό. 

Την δουλεύω UV  2050mhz, 1050mv και ram 1750mz

Y.Γ. 1. Το harware accelerator το έχω ON και στο chrome και στο discord. Να τα βάλω OFF ?

Y.Γ.2. Φώτο θα βγάλω μόλις πάω σπίτι.

Οχι αφου δεν εχεις κανενα προβλημα τα αφηνεις στο ON. Στο off τα βαζουν οσοι εχουν θεματα με μαυρες οθονες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, akalokat είπε

Για χαρά και από εμένα κάτοχος εδώ και 10 μέρες μιaς 5700xt όπως στην υπογραφή.

Έχω το τελευταίο adrenaline 2020. Μέχρι στιγμής όλα κυλάνε τέλεια. Δεν έχω ούτε crash/restart/black screen, ούτε θερμοκρασίες. με αυτό που έχω καταπιαστεί είναι metro exodus που το είχα άκτι άλλα δεν μπορούσα να το τρέξω τόσο καιρό. 

Την δουλεύω UV  2050mhz, 1050mv και ram 1750mz

Y.Γ. 1. Το harware accelerator το έχω ON και στο chrome και στο discord. Να τα βάλω OFF ?

Y.Γ.2. Φώτο θα βγάλω μόλις πάω σπίτι.

2050 με 1050 στην msi? μήπως 1150?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που την τρέχω τελείως stock θεωρώ πως κάνει λίγο θόρυβο η κάρτα. Για πείτε τι να πειράξω για να την κάνω λιγότερο θορυβώδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ που την τρέχω τελείως stock θεωρώ πως κάνει λίγο θόρυβο η κάρτα. Για πείτε τι να πειράξω για να την κάνω λιγότερο θορυβώδη.

Η pulse σίγουρα δεν φτάνει σε θόρυβο/θερμοκρασίες την nitro αλλά μπορεις να ξεκινήσεις κάνοντας λίγο under volt. 
Ας πει την γνώμη του και κάποιος άλλος γιατί προσωπικά την έχω τελείως  στοκ την κάρτα.Υπαρχουν και profile από κάποιους χρήστες που θα μπορούσαν να μοιραστούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ που την τρέχω τελείως stock θεωρώ πως κάνει λίγο θόρυβο η κάρτα. Για πείτε τι να πειράξω για να την κάνω λιγότερο θορυβώδη.

αν ρίξεις την συχνότητα στα 2000 το ρεύμα που μπορεί να χρειαστεί είναι από 1090 εως και 1130-1135 από το στοκ 1200 που ζητάει 

εμένα πχ στους 19.12.1 τρέχει με 2000 και 1115 ρεύμα αλλά αν παω σε drivers 20.1.3 θέλει 1125/1130 αν θυμάμαι για να είναι σταθερή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

2050 με 1050 στην msi? μήπως 1150?

όπως τα έγραψα. Δεν έχω κάνει λάθος.

Στο cpumark με αυτές τις ρυθμίσεις βγάζει score 16850. Πράγμα που με ενθουσιάζει. Προς τι η απορία όμως ? Δεν είναι καλή υλοποίηση της msi ? Γιατί αναμέσα σε saphire και msi. Κατέληξα στην MSI κόντρα σε όλους που παίρνουν την Nitro+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akalokat είπε

όπως τα έγραψα. Δεν έχω κάνει λάθος.

Στο cpumark με αυτές τις ρυθμίσεις βγάζει score 16850. Πράγμα που με ενθουσιάζει. Προς τι η απορία όμως ? Δεν είναι καλή υλοποίηση της msi ? Γιατί αναμέσα σε saphire και msi. Κατέληξα στην MSI κόντρα σε όλους που παίρνουν την Nitro+.

αν δεν σου κάνει κόπος δοκίμασε μια στιγμή το furmark. 

https://geeks3d.com/furmark/   στο preset gpu benchmark 1080p FHD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

αν δεν σου κάνει κόπος δοκίμασε μια στιγμή το furmark. 

https://geeks3d.com/furmark/   στο preset gpu benchmark 1080p FHD. 

Το απογευματάκι θα το κάνω που θα επιστρέψω. 

Λες να μην είναι σταθερή εκεί και μέσα στο game να μην στρεσάρετε τόσο ώστε να κρασάρει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akalokat είπε

Το απογευματάκι θα το κάνω που θα επιστρέψω. 

Λες να μην είναι σταθερή εκεί και μέσα στο game να μην στρεσάρετε τόσο ώστε να κρασάρει ?

ναι κάποια game δεν θέλουν τόσο ρεύμα αυτό με παραξενεύει στις navi γιατί στα 2050 που είσαι τώρα το core clock πρέπει να σου δείχνει το overlay ότι μέσα στο παιχνίδι έχεις σταθερά 2010-2020 mhz κολλημένα χωρίς downclocks και θερμοκρασία 65 μαξ πράγμα που με παραξενεύει για msi με διπλό fan αλλά ποτέ δεν ξέρεις κιόλας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

ναι κάποια game δεν θέλουν τόσο ρεύμα αυτό με παραξενεύει στις navi γιατί στα 2050 που είσαι τώρα το core clock πρέπει να σου δείχνει το overlay ότι μέσα στο παιχνίδι έχεις σταθερά 2010-2020 mhz κολλημένα χωρίς downclocks και θερμοκρασία 65 μαξ πράγμα που με παραξενεύει για msi με διπλό fan αλλά ποτέ δεν ξέρεις κιόλας 

Κατανοητό.

Θα τσεκάρω και θα επανέλθω.

Thx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...