Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως είχα διαφορετικά αποτελέσματα στο oc ανάλογα το game. Σε κάποια έπαιζα για ώρες με δυνατό oc και σε άλλο κρασαρε μέσα σε δευτερόλεπτα. Υπάρχει επιλογή να τρέχει διαφορετικό προφίλ για κάθε game. 

Αν και στα περισσότερα games το gpu usage είναι 97%με 99%. Εκεί είναι το φυσιολογικό ή πρέπει να είναι καρφωμένο στα 99%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, geo4sar είπε

Εγώ πάντως είχα διαφορετικά αποτελέσματα στο oc ανάλογα το game. Σε κάποια έπαιζα για ώρες με δυνατό oc και σε άλλο κρασαρε μέσα σε δευτερόλεπτα. Υπάρχει επιλογή να τρέχει διαφορετικό προφίλ για κάθε game. 

Αν και στα περισσότερα games το gpu usage είναι 97%με 99%. Εκεί είναι το φυσιολογικό ή πρέπει να είναι καρφωμένο στα 99%?

Πλεον με τις gpu να αυξομειωνουν τα clocks αναλογα με θερμοκρασιες, ρευματα,tdp κτλπ real time ειναι λογικο να βρισκεται η gpu μεταξυ 97%-99%

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δνε ξέρω τι γίενεται.. πάνω που είχα πάρει τα πάνω μου με το pc οτι δεν έχει κανένα issue απο χτες το βράδυ με το νεο patch poe έχω λιώσει στο black Screen...Ελεος..Σηκώνω τα χέρια ψηλά.. Ημουν με 20.1.3 με 0 issues εδώ και πόσο καιρό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Παιδιά δνε ξέρω τι γίενεται.. πάνω που είχα πάρει τα πάνω μου με το pc οτι δεν έχει κανένα issue απο χτες το βράδυ με το νεο patch poe έχω λιώσει στο black Screen...Ελεος..Σηκώνω τα χέρια ψηλά.. Ημουν με 20.1.3 με 0 issues εδώ και πόσο καιρό.

Σου εφερε κακοτυχια το thread :P Kλεινεις απο παντου το hardware acceleration , διαγραφεις το msi afterburner. Αν δεν φτιαξει ddu και περνας τους 19.12.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5700XT Nitro κι εγώ, όπως έγραψε και ο noFEARgr από OC δεν..

Μέχρι 1820 μνήμες και 2070 core. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει ουσία το oc, σε αντίθεση με undervolt / underclock. Τη δουλεύω με τους 20.1.3 στα 1970mhz με 1085mv. Από θερμοκρασίες σε games (S.O.T.R., Jedi Fallen order, Gears 5, A plague tale innocence) βλέπω από 63 έως 66 gpu edge και t junction από 83 έως 85 με κάποια peaks στα 90. Το υπόλοιπο σύστημα είναι X470 Taichi, Ryzen 2700 @ 4125, Crucial ballistic @ 3533, NH-D15S σε coolermaster haf xb evo case. Δεν έχω black screens, lost gignal και μάλλον λόγω 4k δεν έχω downclocks (εκτός από λίγο downclock -1750 ~ 1850- μόνο στο A plague tale).   

Οι φωτογραφίες δεν είναι τόσο καλές, είναι καλύτερο από κοντά! 

Τι θερμοκρασίες βλέπετε σε t junction οι κάτοχοι Nitro?

 

3.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Σου εφερε κακοτυχια το thread :P Kλεινεις απο παντου το hardware acceleration , διαγραφεις το msi afterburner. Αν δεν φτιαξει ddu και περνας τους 19.12.1

Θα κάνω ακριβώς αυτό που είπες...Πάντως αυτά δεν τα λές νορμάλ πράγματα...να gamareis 1 μήνα απειρες ώρες την ημέρα χωρίς θέμα...και ξαφνικά τσουππππ παρε black screens στην μάπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και απο εμένα με 5700 ΧΤ Nitro, παρέα με 3600Χ σε B450 T-MAX και 16GB 3200 TridentZ.
Είμαι απο day 1 στην 19.12.1 , με 0 προβλήματα.

Αποτελέσματα με stock CPU/GPU, νομίζω είμαι χαμηλά.

results.png

pissi.jpg

Επεξ/σία από donblunts
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, silenoz66 είπε

Θα κάνω ακριβώς αυτό που είπες...Πάντως αυτά δεν τα λές νορμάλ πράγματα...να gamareis 1 μήνα απειρες ώρες την ημέρα χωρίς θέμα...και ξαφνικά τσουππππ παρε black screens στην μάπα

Αβυσσος η ψυχη του software , το patch μπορει να προκαλεσε το παιχνιδι να κανει conflict με τον driver . Τωρα πως και γιατι κανεις δεν ξερει τουλαχιστον απο εδω. 

 

4 λεπτά πριν, NIKOS25271 είπε

5700XT Nitro κι εγώ, όπως έγραψε και ο noFEARgr από OC δεν..

Μέχρι 1820 μνήμες και 2070 core. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει ουσία το oc, σε αντίθεση με undervolt / underclock. Τη δουλεύω με τους 20.1.3 στα 1970mhz με 1085mv. Από θερμοκρασίες σε games (S.O.T.R., Jedi Fallen order, Gears 5, A plague tale innocence) βλέπω από 63 έως 66 gpu edge και t junction από 83 έως 85 με κάποια peaks στα 90. Το υπόλοιπο σύστημα είναι X470 Taichi, Ryzen 2700 @ 4125, Crucial ballistic @ 3533, NH-D15S σε coolermaster haf xb evo case. Δεν έχω black screens, lost gignal και μάλλον λόγω 4k δεν έχω downclocks (εκτός από λίγο downclock -1750 ~ 1850- μόνο στο A plague tale).   

Οι φωτογραφίες δεν είναι τόσο καλές, είναι καλύτερο από κοντά! 

Τι θερμοκρασίες βλέπετε σε t junction οι κάτοχοι Nitro?

3.jpg

Καλως ηρθες , t juction εχω συνηθως 20c πανω απο το average δηλαδη 85-87. Η αληθεια ειναι 90 δεν νομιζω να εχω δει ποτε. Βασικα τωρα που παρατηρω το κουτι σου , εχεις ανεμιστηρες πανω στο plexi glass ; :P 

Μόλις τώρα, donblunts είπε

Καλημέρα και απο εμένα με 5700 ΧΤ Nitro, παρέα με B450 T-MAX και 16GB 3200 TridentZ.
Είμαι απο day 1 στην 19.12.1 , με 0 προβλήματα.

Αποτελέσματα με stock CPU/GPU, νομίζω είμαι χαμηλά.

results.png

pissi.jpg

Σε gpu μια χαρα εισαι πιο ψηλα απο τον malakudi. Σε cpu εισαι αρκετα πιο πισω , γιατι ετσι ; ο 3600x ειναι αρκετα κοντα με τον 2700x. 

Θα τρεξω και γω ενα σε λιγο με ακριβως το ιδιο συστημα ( εκτος των ram ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι ένα με τις RAM στα 3466 (το προηγούμενο ήταν σε 3200 XMP γιατί κάτι δοκίμαζα)

3dmark_timespy_5700xt_3466ram.thumb.jpg.5e068767170c332bb0a5faaead09e329.jpg

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς κατόχους 5700 XT, κυρίως nitro και red devil. Γιατί όλοι ή κάνετε uv ή αφήνετε stock; Οι κάρτες έχουν πολλά περιθώρια. Διαβάζω για 1970 και 2000 MHz. Σε nitro φίλου με τα PPT από igorslab πιάσαμε stability στα 2200 (2196 νομίζω) περίπου (με διακοπές στον ήχο via HDMI βέβαια, που υπήρχε και πριν το OC). Και οι θερμοκρασιες ανέβηκαν 1-2 βαθμούς σε χοντρά loads μόνο. 

Με ΑΑΑ τίτλους σίγουρα θα φανεί χρήσιμο το oc σε 1440. Κρίμα να κόβετε τόσο δυνατές κάρτες που επιτρέπουν πολύ boost. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κι ένα με τις RAM στα 3466 (το προηγούμενο ήταν σε 3200 XMP γιατί κάτι δοκίμαζα)

3dmark_timespy_5700xt_3466ram.thumb.jpg.5e068767170c332bb0a5faaead09e329.jpg

Γενικά τα benchmark νομίζω διαφέρουν λίγο από την πραγματικότητα πάνω στα games και το ένα που έχω καταλάβει ότι μόνο το furmark μπορεί να δείξει το τελικό Stabilty σε ov/uv γιατί είναι το μόνο που πιέζει τα watt στι τέρμα 

1 λεπτό πριν, Μακιαβέλλι είπε

Προς κατόχους 5700 XT, κυρίως nitro και red devil. Γιατί όλοι ή κάνετε uv ή αφήνετε stock; Οι κάρτες έχουν πολλά περιθώρια. Διαβάζω για 1970 και 2000 MHz. Σε nitro φίλου με τα PPT από igorslab πιάσαμε stability στα 2200 (2196 νομίζω) περίπου (με διακοπές στον ήχο via HDMI βέβαια, που υπήρχε και πριν το OC). Και οι θερμοκρασιες ανέβηκαν 1-2 βαθμούς σε χοντρά loads μόνο. 

Με ΑΑΑ τίτλους σίγουρα θα φανεί χρήσιμο το oc σε 1440. Κρίμα να κόβετε τόσο δυνατές κάρτες που επιτρέπουν πολύ boost. 

άμα τρέξει furmark με ρολόι να πατάει τα τόσα mhz θα την παραδεχτώ την ψύξη του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μακιαβέλλι είπε

Προς κατόχους 5700 XT, κυρίως nitro και red devil. Γιατί όλοι ή κάνετε uv ή αφήνετε stock; Οι κάρτες έχουν πολλά περιθώρια. Διαβάζω για 1970 και 2000 MHz. Σε nitro φίλου με τα PPT από igorslab πιάσαμε stability στα 2200 (2196 νομίζω) περίπου (με διακοπές στον ήχο via HDMI βέβαια, που υπήρχε και πριν το OC). Και οι θερμοκρασιες ανέβηκαν 1-2 βαθμούς σε χοντρά loads μόνο. 

Με ΑΑΑ τίτλους σίγουρα θα φανεί χρήσιμο το oc σε 1440. Κρίμα να κόβετε τόσο δυνατές κάρτες που επιτρέπουν πολύ boost. 

1960-1970 παει στοκ εμενα. Μετα παραπανω η καταναλωση, θερμοκρασιες και το degradation που μπορει να συμβει δεν αξιζουν τα 4-5 fps παραπανω. Τα 2200 με τι ρευμα ειναι ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Σε gpu μια χαρα εισαι πιο ψηλα απο τον malakudi. Σε cpu εισαι αρκετα πιο πισω , γιατι ετσι ; ο 3600x ειναι αρκετα κοντα με τον 2700x. 

Θα τρεξω και γω ενα σε λιγο με ακριβως το ιδιο συστημα ( εκτος των ram ) 

Δεν ξέρω, τα bench τα τρεξα ενώ ήμουν remote συνδεδεμένος, παίζει να κόβει γιαυτό? Stock είναι ο CPU.
Υπάρχει λόγος να κάνεις UV/OC στη κάρτα, πέρα απ'τα προφίλ που δίνει το Wattman για Memory και Clock OC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, donblunts είπε

Δεν ξέρω, τα bench τα τρεξα ενώ ήμουν remote συνδεδεμένος, παίζει να κόβει γιαυτό? Stock είναι ο CPU.
Υπάρχει λόγος να κάνεις UV/OC στη κάρτα, πέρα απ'τα προφίλ που δίνει το Wattman για Memory και Clock OC?

ναι με το Morepowertool 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...