Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nicksoti είπε

βρε παιδιά αφού ο άνθρωπος έχει γράψει ότι όλα στοκ πάλι τα ίδια έχει. Όλα, cpu μνήμες κάρτες. Η γλώσσα του έχει μαλιάσει να το λέει.

Όσο για την λύση "πήγαινέ τες πίσω" που διαβάζω συνέχεια,  είναι σαν να τους λέτε "μη μας πρήζετε τα@ μπιπ ΄χέστηκα για την κάρτα σου" . Αυτοί που νοιάζονται για το thread και το forum. Αν όμως σας πουν μετά για ελατωματικές navi, αα ειναι fanboys την Nvidia.

Λες για πρόβλημα σε navi, ααα εξαίρεση είσαι σε όλους καλά δουλεύει τριγύρω.

Λες για τα προβλήματα σε όλους τριγύρω, αααα δεν έχεις navi

Λες για προβλήματα σε άλλους ΚΑΙ έχεις navi, ααα fanboy της Nvidia (άσχετο αλλά κάτι πρέπει να πεις).

Λες ωραία εσύ που έχεις navi τρεξε το τάδε να δούμε πως πάει, ααα δεν κάνω render, δεν μου έχεις πει τι να τρέξω (που έχεις πει 3 φορές)

Σας λέει ο άνθρωπος όλα στοκ έχει δοκιμάσει, ααα φταίει το OC.

Black screens σε σύστημα που είχε τη 290 που θέλει υποσταθμό δεη, ά δεν άλλαξες τροφοδοτικό και μιλάς, άλλαξε και ξαναπέρνα.

Μην μου ματιασεις την 290 σε εφαγα χαχα! Το βραδυ μετα τη δουλεια θα την κουμπωσω παλι, γιατι αυριο θα επιστρεψω τη καρτα στο καταστημα. Θα σας ενημερωσω για τη πορεια της.

Παρεπιπτοντως 2 μερες τωρα δεν μου κολλησε η 5700ΧΤ, αλλα μου κανει κατι κολπακια στο ασχετο με τα χρωματα και το ειδα και στο post image του bios πριν λιγο με κατι περιεργες γραμμες στο λογοτυπο της Asus και των Windows 10. Μπας και εχει κολλησει κορονοιo τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι εγινε σημερα και δεν γραφετε? 🤪

συνεχιζουμε κανονικα και σημερα χωρις κανενα προβλημα και κανενα 10ωρο game και λιγο furmark απο χθες στα 2000/1.050v θα το αφησω μεχρι τελος της βδομαδας και θα δω αν ανεβασω την vram στα 1800 η αμα θα ριξω αλλο ενα δεκαρακι στα 1.040v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sozz said:

τι εγινε σημερα και δεν γραφετε? 🤪

Έχει πολύ ψωμί να γράψουμε αλλά ακόμα τα επεξεργάζομαι, περιμένω να πει και κανεις άλλος τίποτα... Βλέπω εξελίξεις πάντως στο gpuopen όπως RadeonML. Βγήκε και καινούρια AMD κάρτα σήμερα. Τώρα κατεβάζω το ProRender plugin για Blender να κάνω καμια δοκιμή αν δουλεύει σε Navi.. αν και μάλλον δεν έχω ιδέα πως να το χρησιμοποιήσω :P

Εξελίξεις και στο Linux οσον αφορά τις Navi -> Fixes και διάφορα updates στον επόμενο kernel.

edit: Μπά, fail το ProRender σε εμένα..και με παλιους και νέους drivers σε Linux.

και ένα videaki απο AMD

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Sapphire RX 5700 XT Pulse 

Είμαι με 1900 @ 1045v και 1800 της μνήμες.Ημουν με 1040v αλλά το NFS heat έτρωγε φρίκη με GDI error : Graphic card physically removed!!

Έπαιζα και για αρκετό καιρό στα 1950 @ 1070v αλλά τώρα που ζεσταίνει ο καιρός είπα να κατέβω γιατί έχω ΙΤΧ setup

Όποτε πείραζα το power limit (>O) είχα χειρότερα αποτελέσματα σε Heaven και 3D Mark.

Επεξ/σία από argi73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στα 1999@1107v και 1800 μνημες. Με pulse. Δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Χρειαζεται να "πεσω" ή να "ανεβω" καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sozz είπε

το power limit τι κανει? εγω το εχω off

ουσιαστικα αν χρειαστει παραπανω ρευμα η καρτα απ οσο εχει οριστει στο bios, θα την αφησει να το παρει.

προσωπικα το εχω μαξ και δε βλεπω το λογο να το ριξω. ετσι κ αλλιως η καρτα θα το ζητησει επειδη το χρειαζεται, οποτε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφαγα ενα bluescreen μετα απο 3 μερες με τα timings που μ ειχε δωσει ο φιλτατος @LIGHT1NG  , ειχα μια κρυφη ελπιδα μηπως εφταιγε το xmp αλλα δεν :P , να ρωτησω κατι τελευταιο πριν στειλω την καρτα, ακομα και πριν την 5700 καποιες σπανιες φορες το pc δεν postaρε καθολου και ηθελε κανα 2 ρισταρτ, τωρα που πειραξα λιγο τα timings στην ram μου εβγαλε λιγο την πιστη για να postαρει, επρεπε να κανω 20 ρισταρτ, η clear cmos μερικες φορες, αυτό θα μπροουσε να οφειλετε σε καποιο faulty hardware(mobo-psu δεν εχω ιδεα;) το οποιο σχετιζεται και με τα προβληματα της καρτας; λεω απο βδομαδα να παρω καμια rx570-580(προσωρινα) απ τις αγγελιες για να στειλω την 5700xt πισω, τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν bootarei το έχω δει σε 2-3 περιπτώσεις... ή δεν έχει κουμπώσει καλά η RAM, ή τα USB μπλοκάρουν την motherboard και πρέπει να τα βγάλεις, ή απο όσο ξέρω αν και δεν μου χει χρειαστεί έχει ένα boot voltage στο bios που πρέπει να το βάλεις manual. Καλά θεωρητικά (και πρακτικά) και με χαλασμένη GPU δεν bootarei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, splanis είπε

εφαγα ενα bluescreen μετα απο 3 μερες με τα timings που μ ειχε δωσει ο φιλτατος @LIGHT1NG  , ειχα μια κρυφη ελπιδα μηπως εφταιγε το xmp αλλα δεν :P , να ρωτησω κατι τελευταιο πριν στειλω την καρτα, ακομα και πριν την 5700 καποιες σπανιες φορες το pc δεν postaρε καθολου και ηθελε κανα 2 ρισταρτ, τωρα που πειραξα λιγο τα timings στην ram μου εβγαλε λιγο την πιστη για να postαρει, επρεπε να κανω 20 ρισταρτ, η clear cmos μερικες φορες, αυτό θα μπροουσε να οφειλετε σε καποιο faulty hardware(mobo-psu δεν εχω ιδεα;) το οποιο σχετιζεται και με τα προβληματα της καρτας; λεω απο βδομαδα να παρω καμια rx570-580(προσωρινα) απ τις αγγελιες για να στειλω την 5700xt πισω, τι λετε;

δε παιρνεις καμια της nvidia για να αποκλεισεις εντελως τους οδηγους της αμδ? το λεω μηπως υπαρχει αλλο προβλημα στο συστημα που το "κρυβουν" τα προβληματα των οδηγων

παιζει παντα το σεναριο να χεις θεμα και με τους οδηγους της nvidia (ναι υπαρχουν, το ειχα νιωσει πριν μερικα χρονια απο πρωτο χερι 😂), αλλα οκ αν εισαι τοσο "τυχερος" να σου κατσουν στραβα και οι δυο εταιρειες πουλα το και παρε πλειστεσιον 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος 5700 xt sapphire nitro+ περίπου 3 βδομάδες στα 2120 clock με 1140mv και memory 1830 power limit 50 κανένα απολύτως πρόβλημα και με πολλές συνεχόμενες ώρες gaiming αυτά από εμένα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω τν καρτα της υπογραφης. Εβαλα να παιξω το division 2 (σε hdr) αναλυση 4k αλλα τα χρωματα φαινονται λιγο ατονα σε σχεση με τν προηγουμενη καρτα (r9 380).

υπαρχει καποιος οδηγος να φτιαξω τα χρωματα;

 

Edit: τελικα ειναι το hdr του game.. το εκλεισα και εχει κανονικα χρωματα.. αλλα τι φαση σε 4k το hdr τ game δεν ειναι καλο;

Επεξ/σία από Tzini_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Tzini_Gr said:

εχω τν καρτα της υπογραφης. Εβαλα να παιξω το division 2 (σε hdr) αναλυση 4k αλλα τα χρωματα φαινονται λιγο ατονα σε σχεση με τν προηγουμενη καρτα (r9 380).

υπαρχει καποιος οδηγος να φτιαξω τα χρωματα;

Έχω την εντύπωση ότι οι AMD drivers δεν κάνουν σωστά report τα capabilities της κάρτας. Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αν παίξω HDR 4k video σε ένα πρόγραμμα που διαβάζει τα flags της κάρτας (π.χ MPC-HC). Σε άλλα προγράμματα που δεν διαβάζουν τα flags της κάρτας παίζει κομπλέ. Μάλλον έχει να κάνει με το BT2020 color gamut.

Δες και εδώ που έχει γράψει κάποιος πως τα ρυθμίζει σε Windows. Ίσως παίξει. Επίσης ίσως να θέλει και τελευταίους drivers - αν χρησιμοποιείται αυτο το library σε games.

edit: δες και εδώ... κάποιοι λένε ότι θέλει DP και όχι HDMI για HDR.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Luciddream said:

Έχω την εντύπωση ότι οι AMD drivers δεν κάνουν σωστά report τα capabilities της κάρτας. Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αν παίξω HDR 4k video σε ένα πρόγραμμα που διαβάζει τα flags της κάρτας (π.χ MPC-HC). Σε άλλα προγράμματα που δεν διαβάζουν τα flags της κάρτας παίζει κομπλέ. Μάλλον έχει να κάνει με το BT2020 color gamut.

Δες και εδώ που έχει γράψει κάποιος πως τα ρυθμίζει σε Windows. Ίσως παίξει. Επίσης ίσως να θέλει και τελευταίους drivers - αν χρησιμοποιείται αυτο το library σε games.

edit: δες και εδώ... κάποιοι λένε ότι θέλει DP και όχι HDMI για HDR.

πφφ ποιος καθεται να τα διαβασει ολα, δλδ δεν γινεται απλα να τα κανουν ολα να δουλευουν κομπλε; παντως εχω τους τελευταιους οδηγους (20.4.2 νμζ). θα δω κ αυτο με τα windows διαφορετικα θα κλεινω το hdr τουλαχιστον στο division...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...