Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Tzini_Gr said:

πφφ ποιος καθεται να τα διαβασει ολα, δλδ δεν γινεται απλα να τα κανουν ολα να δουλευουν κομπλε;

Δύσκολο αυτό που ζητάς, πρώτον απο ότι βλέπω μόνο το HDR bandwidth φτάνει τα 24GB/s speed. Μπορεί δηλαδή και μόνο το καλώδιο σου να δημιουργεί πρόβλημα. Θέλει απλά ψάξιμο. Εγώ δεν έχω HDR monitor οπότε απλά τα διαβάζω που μου αρέσει 😛

Με την παλιά GPU σου έπαιζε σε HDR?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 minutes ago, Luciddream said:

Δύσκολο αυτό που ζητάς, πρώτον απο ότι βλέπω μόνο το HDR bandwidth φτάνει τα 24GB/s speed. Μπορεί δηλαδή και μόνο το καλώδιο σου να δημιουργεί πρόβλημα. Θέλει απλά ψάξιμο. Εγώ δεν έχω HDR monitor οπότε απλά τα διαβάζω που μου αρέσει 😛

Με την παλιά GPU σου έπαιζε σε HDR?

μαλιστα.. φαντασου εχω καλωδιο hdmi 2.0 version και ναι, επαιζα hdr με τν παλια gpu (τουλαχιστον σε παιχνιδια που το υποστηριζαν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, Tzini_Gr said:

μαλιστα.. φαντασου εχω καλωδιο hdmi 2.0 version και ναι, επαιζα hdr με τν παλια gpu (τουλαχιστον σε παιχνιδια που το υποστηριζαν)

Ah, in that case, μπορεί να είναι αυτό που έγραψα. Δηλαδή το παιχνίδι να μην καταλαβαίνει την δυνατότητα των driver. Αλλα δές και το μενου στα Windows. Βγάζω και ένα screenshot με HDR video που φαίνονται οι διαφορές... μια διαφορά που βλέπω είναι το mixer output. Αλλά μπορεί στο Game να το επηρεάζει κάτι άλλο.

Spoiler

PnGMvlN.png

Εν το μεταξύ στο PotPlayer που υποθέτω αγνοεί λίγο τα flags της GPU παίζει σωστά και το HDR. (Βέβαια δεν έχω HDR οθόνη, οπότε μπορεί να λέω και μ****κίες)

Spoiler

6CZv0fE.png

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

μαλιστα.. φαντασου εχω καλωδιο hdmi 2.0 version και ναι, επαιζα hdr με τν παλια gpu (τουλαχιστον σε παιχνιδια που το υποστηριζαν)

Εγω που εχω το πισι συνδεμενο με HDMi  σε 49 LG 4K TV  , εχω ετσι τις ρυθμισεις και οσα παιχνιδια εχω δοκιμασει το HDR10  παιζει μια χαρα ... Θα κατεβασω και θα δοκιμασω και το Division να δω ....

 

image.png

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω το ψάχνετε ωραία και σωστά για HDR. Εγώ έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό, ήταν μπλέξιμο με τα windows, μάλλον το έχουν βελτιώσει το θέμα. Μου έκανε εντύπωση που τόσο οικονομικές οθόνες υποστηρίζουν HDR. Kανονικά θες minimum 1000 cd/m2 με black level 0.05 cd/m2 ή 540 cd/m2 με 0.0005 black level και 10bit χρώμα. Που αμφιβάλω αν τα καλύπτουν αυτές οι LG. Εδώ 5ιντσο on camera monitor HDR και κοστίζει 500άρικο. Για να παίρνουν πιστοποίηση HDR κάποιο "trick" χρησιμοποιούν μάλλον. Ίσως dithering για 10bit, και τοπική "συσκτότιση " στα pixel για να αυξήσουν λίγο το contrast.

Ο Lucidream γενικά τα λέει μια χαρά, έτσι είναι. Πλην του ότι μπορείς να δεις HDR content σε μή HDR οθόνη. Για HDR content θέλει υποστήριξη από όλη την αλυσίδα  , την λήψη εικόνας/δημιουργία γραφικών, το αρχείο, το λειτουργικό, τον driver, τον player/game, το καλώδιο, την οθόνη. Οπουδήποτε χαλά η "συνταγή" πάει το HDR. Δηλ δεν είναι άλλο το "hdr του game" και άλλο το "hdr του driver". 

Βέβαια, με ένα καλό 10bit monitor με PVA/MVA panel, λόγω καλού μαύρου, αν συσκοτίσεις τον χώρο και ανεβάσεις τέρμα την φωτεινότητα παίρνεις μια αρκετά καλή γεύση και αυτό ίσως συμβαίνει με την περίπτωση που αναφέρει ο Lucidream. Επίσης, με  HLG αρχείο υποτίθεται ότι παίρνεις "HDR" εικονα και σε SDR οθόνη, δηλ γίνεται αυτόματα tone mapping ανάλογα πού το βλέπεις. Οπότε όπου το βλέπετε ενεργοποιείστε το και δοκιμάστε το ακόμα κι αν δεν έχετε HDR οθόνη, ίσως σας αρέσει.

Απορώ πώς παίζει στον "enable_your_mind" με απενεργοποιημένη την επιλογή από το λειτουργικό. Προσοχή, το ότι είναι ενεργοποιημένο δεν σημάινει ότι θα βλέπετε όλο το περιβάλλον των win σε HDR, γιατί απλά δεν είναι, άσε που θα στραβονόσασταν με λευκό φόντο, πχ στο word. Γι αυτό κατά την παρακολούθηση ταινίας ή παιχνίδι HDR γενικά χαμηλώνουμε φώτα - αυξάνουμε φωτεινότητα. 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Βλέπω το ψάχνετε ωραία και σωστά για HDR. Εγώ έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό, ήταν μπλέξιμο με τα windows, μάλλον το έχουν βελτιώσει το θέμα. Μου έκανε εντύπωση που τόσο οικονομικές οθόνες υποστηρίζουν HDR. Kανονικά θες minimum 1000 cd/m2 με black level 0.05 cd/m2 ή 540 cd/m2 με 0.0005 black level και 10bit χρώμα. Που αμφιβάλω αν τα καλύπτουν αυτές οι LG. Εδώ 5ιντσο on camera monitor HDR και κοστίζει 500άρικο. Για να παίρνουν πιστοποίηση HDR κάποιο "trick" χρησιμοποιούν μάλλον. Ίσως dithering για 10bit, και τοπική "συσκτότιση " στα pixel για να αυξήσουν λίγο το contrast.

Ο Lucidream γενικά τα λέει μια χαρά, έτσι είναι. Πλην του ότι μπορείς να δεις HDR content σε μή HDR οθόνη. Για HDR content θέλει υποστήριξη από όλη την αλυσίδα  , την λήψη εικόνας/δημιουργία γραφικών, το αρχείο, το λειτουργικό, τον driver, τον player/game, το καλώδιο, την οθόνη. Οπουδήποτε χαλά η "συνταγή" πάει το HDR. Δηλ δεν είναι άλλο το "hdr του game" και άλλο το "hdr του driver". 

Βέβαια, με ένα καλό 10bit monitor με PVA/MVA panel, λόγω καλού μαύρου, αν συσκοτίσεις τον χώρο και ανεβάσεις τέρμα την φωτεινότητα παίρνεις μια αρκετά καλή γεύση και αυτό ίσως συμβαίνει με την περίπτωση που αναφέρει ο Lucidream. Επίσης, με  HLG αρχείο υποτίθεται ότι παίρνεις "HDR" εικονα και σε SDR οθόνη, δηλ γίνεται αυτόματα tone mapping ανάλογα πού το βλέπεις. Οπότε όπου το βλέπετε ενεργοποιείστε το και δοκιμάστε το ακόμα κι αν δεν έχετε HDR οθόνη, ίσως σας αρέσει.

Απορώ πώς παίζει στον "enable_your_mind" με απενεργοποιημένη την επιλογή από το λειτουργικό. Προσοχή, το ότι είναι ενεργοποιημένο δεν σημάινει ότι θα βλέπετε όλο το περιβάλλον των win σε HDR, γιατί απλά δεν είναι, άσε που θα στραβονόσασταν με λευκό φόντο, πχ στο word. Γι αυτό κατά την παρακολούθηση ταινίας ή παιχνίδι HDR γενικά χαμηλώνουμε φώτα - αυξάνουμε φωτεινότητα. 

Το γυρναει αυτοματα HDR ON ,  οταν ενεργοποιηται απο το  game  , απλα εβαλα  τις ρυθμισεις για να δειξω πως ειναι...  η διαφορα παντως οταν παιζει σωστα ειναι μεγαλη..ομορφια σκετη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Βλέπω το ψάχνετε ωραία και σωστά για HDR. Εγώ έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό, ήταν μπλέξιμο με τα windows, μάλλον το έχουν βελτιώσει το θέμα. Μου έκανε εντύπωση που τόσο οικονομικές οθόνες υποστηρίζουν HDR. Kανονικά θες minimum 1000 cd/m2 με black level 0.05 cd/m2 ή 540 cd/m2 με 0.0005 black level και 10bit χρώμα. Που αμφιβάλω αν τα καλύπτουν αυτές οι LG. Εδώ 5ιντσο on camera monitor HDR και κοστίζει 500άρικο. Για να παίρνουν πιστοποίηση HDR κάποιο "trick" χρησιμοποιούν μάλλον. Ίσως dithering για 10bit, και τοπική "συσκτότιση " στα pixel για να αυξήσουν λίγο το contrast.

Ο Lucidream γενικά τα λέει μια χαρά, έτσι είναι. Πλην του ότι μπορείς να δεις HDR content σε μή HDR οθόνη. Για HDR content θέλει υποστήριξη από όλη την αλυσίδα  , την λήψη εικόνας/δημιουργία γραφικών, το αρχείο, το λειτουργικό, τον driver, τον player/game, το καλώδιο, την οθόνη. Οπουδήποτε χαλά η "συνταγή" πάει το HDR. Δηλ δεν είναι άλλο το "hdr του game" και άλλο το "hdr του driver". 

Βέβαια, με ένα καλό 10bit monitor με PVA/MVA panel, λόγω καλού μαύρου, αν συσκοτίσεις τον χώρο και ανεβάσεις τέρμα την φωτεινότητα παίρνεις μια αρκετά καλή γεύση και αυτό ίσως συμβαίνει με την περίπτωση που αναφέρει ο Lucidream. Επίσης, με  HLG αρχείο υποτίθεται ότι παίρνεις "HDR" εικονα και σε SDR οθόνη, δηλ γίνεται αυτόματα tone mapping ανάλογα πού το βλέπεις. Οπότε όπου το βλέπετε ενεργοποιείστε το και δοκιμάστε το ακόμα κι αν δεν έχετε HDR οθόνη, ίσως σας αρέσει.

Απορώ πώς παίζει στον "enable_your_mind" με απενεργοποιημένη την επιλογή από το λειτουργικό. Προσοχή, το ότι είναι ενεργοποιημένο δεν σημάινει ότι θα βλέπετε όλο το περιβάλλον των win σε HDR, γιατί απλά δεν είναι, άσε που θα στραβονόσασταν με λευκό φόντο, πχ στο word. Γι αυτό κατά την παρακολούθηση ταινίας ή παιχνίδι HDR γενικά χαμηλώνουμε φώτα - αυξάνουμε φωτεινότητα. 

πολυ απλα τετοιες οθονες δεν το υποστηριζουν, απλα δεχονται το σημα και... αυτο. απο κει και περα προσπαθουν να τ αποδωσουν αλλα δεν εχουν πανελ για hdr χρηση.

νομιζω ο linus ειχε δοκιμασει καποιες οθονες με τα διαφορα στανταρ για hdr και προφανως οι οθονες που ειχαν το "απλο" hdr τα δειχναν ολα σκατα. λογικο αλλωστε. αν δεν ηταν ο linus ηταν αλλος στο youtube, δε θυμαμαι τωρα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nicksoti said:

Ο Lucidream γενικά τα λέει μια χαρά, έτσι είναι. Πλην του ότι μπορείς να δεις HDR content σε μή HDR οθόνη.

Καλά εννοείται αυτό :P Απλά έτυχε και δοκίμαζα τα HDR videos και είδα ότι για τα washed out colors μπορεί να ευθύνεται και ο driver / player. Μπορεί να είναι τελείως άσχετο αλλά το ανέφερα μήπως και βοηθήσει. Τα screenshots που ανέβασα είναι πως φαίνεται με 4K ανάλυση μή-HDR.

p.s Σταματήστε σατανάδες πονάει το πορτοφόλι μας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω παιδιά , τώρα που μας μπήκε το καλοκαίρι καλά.. Τι τεμπς βαράτε εσείς στο gaming?

Eίμαι 70 gpu, 89 junction (κομπλέ πιστέυω)

αλλά στην μνήμες έχω 88oC memory junction και στα Vrm 75.... Είναι νορμάλο τώρα αυτο το 88ρι? 
¨Εχω την Pulse εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, silenoz66 said:

Να ρωτήσω παιδιά , τώρα που μας μπήκε το καλοκαίρι καλά.. Τι τεμπς βαράτε εσείς στο gaming?

Εγώ δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν είδα διαφορά χτες (και χωρις air condition). Γύρω στα 60άρια νομίζω. Αλλά παίζουν πολλά ρόλο. Σε τι FPS παίζεις? Αν δεν έχεις κάποιο FPS limiter είτε in game είτε chill είτε vsync είτε rivatuner θα σου ανεβάζει πολύ παραπάνω θερμοκρασία. Αν έχεις 144hz οθόνη υποθέτω δεν έχει και νόημα το FPS limiter μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν είδα διαφορά χτες (και χωρις air condition). Γύρω στα 60άρια νομίζω. Αλλά παίζουν πολλά ρόλο. Σε τι FPS παίζεις? Αν δεν έχεις κάποιο FPS limiter είτε in game είτε chill είτε vsync είτε rivatuner θα σου ανεβάζει πολύ παραπάνω θερμοκρασία. Αν έχεις 144hz οθόνη υποθέτω δεν έχει και νόημα το FPS limiter μετά.

Ναι έχω 144hz 1440p οπότε η κάρτα δουλεύει μαξ συνέχεια ... Το core 1-2 βαθμούς ανέβηκε..αλλά memory junction από 82 πήγα 88...με air condition βέβαια στο δωμάτιο επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Ναι έχω 144hz 1440p οπότε η κάρτα δουλεύει μαξ συνέχεια ... Το core 1-2 βαθμούς ανέβηκε..αλλά memory junction από 82 πήγα 88...με air condition βέβαια στο δωμάτιο επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα

μια χαρά είσαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, silenoz66 said:

Ναι έχω 144hz 1440p οπότε η κάρτα δουλεύει μαξ συνέχεια ... Το core 1-2 βαθμούς ανέβηκε..αλλά memory junction από 82 πήγα 88...με air condition βέβαια στο δωμάτιο επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα

Normal είναι τότε μάλλον. Προσωπικά θα άνοιγα το κουτί αν δεν το χεις κανει ήδη να βοηθήσω την κατάσταση. Και ίσως να φτιάξεις ένα custom fan profile λίγο πιο aggressive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...