Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Normal είναι τότε μάλλον. Προσωπικά θα άνοιγα το κουτί αν δεν το χεις κανει ήδη να βοηθήσω την κατάσταση. Και ίσως να φτιάξεις ένα custom fan profile λίγο πιο aggressive.

Τα έχω πειράξει όλα ρε..καστομ φαν curve σε όλα ..είμαι με 3 exhaust 2 intake και σκέφτομαι να πάω σε 3 intake (πρέπει να βρω όμως ένα τριπινο σε μολεξ μετατροπέα) για να ρίχνει από το κάτω μέρος του κουτιού κρύο αέρα πάνω στην κάρτα..απλα τα 2 intake που έχω έχουν πολλά εμπόδια μπροστά οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν κάνουν τρομερή δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Τα έχω πειράξει όλα ρε..καστομ φαν curve σε όλα ..είμαι με 3 exhaust 2 intake και σκέφτομαι να πάω σε 3 intake (πρέπει να βρω όμως ένα τριπινο σε μολεξ μετατροπέα) για να ρίχνει από το κάτω μέρος του κουτιού κρύο αέρα πάνω στην κάρτα..απλα τα 2 intake που έχω έχουν πολλά εμπόδια μπροστά οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν κάνουν τρομερή δουλειά

E παίξε λίγο με το πλαινό ανοιχτό, άν έχεις μεγάλες αποκλίσεις στη θερμοκρασία, τότε ναι μπορείς να βλετιώσεις το airflow σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 10 εργασιμες παρελαβα τη rog strix rx 5700xt απο την αντιπροσωπια της asus στη τσεχια με DHL αλλαξανε τα βιδακια και απο 59 idle που δουλευε τωρα ειναι στο 36 sto Performance mode  και 46 sto silence mode .. στο συστημα μου δεν εχει κανει ουτε ενα κρασατισμα 3 μερες που παιζω περα απο ενα απαλο coil whine στο φορτωμα μονο του παιχνιδιου που ελπιζω με το καιρο να μας αφησει 😂 .. επισης πανω απο 70 βαθμους 1440p epic γραφικα και με τετοια ζεστη δεν περναει ενω πριν την επισκευη στα 5 λεπτα εφτανε 103 βαθμου οτι πρεπει για αυγα ματια .. δε ξερω εαν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το chipset x570 αλλα ολα δουλευουν ρολοι 

Επεξ/σία από NikolasdaL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Μετα απο 10 εργασιμες παρελαβα τη rog strix rx 5700xt απο την αντιπροσωπια της asus στη τσεχια με DHL αλλαξανε τα βιδακια και απο 59 idle που δουλευε τωρα ειναι στο 36 sto Performance mode  και 46 sto silence mode .. στο συστημα μου δεν εχει κανει ουτε ενα κρασατισμα 3 μερες που παιζω περα απο ενα απαλο coil whine στο φορτωμα μονο του παιχνιδιου που ελπιζω με το καιρο να μας αφησει 😂 .. επισης πανω απο 70 βαθμους 1440p epic γραφικα και με τετοια ζεστη δεν περναει ενω πριν την επισκευη στα 5 λεπτα εφτανε 103 βαθμου οτι πρεπει για αυγα ματια .. δε ξερω εαν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το chipset x570 αλλα ολα δουλευουν ρολοι 

btw με τι ρεύματα παίζει η rog strix? core clock κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

btw με τι ρεύματα παίζει η rog strix? core clock κλπ

Το voltage ειναι στο 1199 σταθερα δε την εχω πειραξει δε γνωριζω αλλα δε νομιζω να υπαρχει και λογος ισως αν σου δειξω καποιες φωτο να βοηθησει 

10 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

btw με τι ρεύματα παίζει η rog strix? core clock κλπ

Εχει 3 profile oc gaming και silence

20200519_171702.jpg

20200519_171643.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Το voltage ειναι στο 1199 σταθερα δε την εχω πειραξει δε γνωριζω αλλα δε νομιζω να υπαρχει και λογος ισως αν σου δειξω καποιες φωτο να βοηθησει 

Εχει 3 profile oc gaming και silence

20200519_171702.jpg

20200519_171643.jpg

αν ειναι να δινεις 1.2 ρευμα τοτε τουλαχιστον αστο στο oc προφιλ. αλλιως τζαμπα ρευμα "πετας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

αν ειναι να δινεις 1.2 ρευμα τοτε τουλαχιστον αστο στο oc προφιλ. αλλιως τζαμπα ρευμα "πετας"

Η δικη σου σε τι ρευμα τρεχει  σε εργοστασιακες ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Η δικη σου σε τι ρευμα τρεχει  σε εργοστασιακες ;  

αστην αυτην, ειναι 5700 απλη φλασαρισμενη με bios XT :P

ολες οι ΧΤ απ οσο ξερω ομως 1.2 δινουν το οποιο ειναι πολυ, οποτε δεν εχεις λογο να μην ριξεις ρευμα ή να ανεβασεις πυρηνα. αν εισαι ικανοποιημενος απο θερμοκρασιες/θορυβο τοτε θα μπορουσες να δοκιμασεις στα γρηγορα 2 ρυθμισεις στα ιδια ρευματα. 2150 πυρηνα και αν δε ειναι σταθερο τοτε ριχτο 2100 πυρηνα. αν παλι δεν ειναι σταθερο ξαναγυρνα στο oc προφιλ. δεν ειναι κατι, στη χειροτερη περιπτωση θα κρασαρει 2 φορες καποιο παιχνιδι (καλυτερα να εχει autosave 😋)

επισης μαξαρε το power target, δεν υπαρχει λογος να μην το εχεις τερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μετά απο καιρό :P

Τις τελευταίες 2 μέρες έχω δώσει την κάρτα σε ένα φίλο και χω βάλει πάνω την RX570 του, 2 μερες τώρα τρέχουμε και οι 2 απροβλημάτιστα, θα το δοκιμάσουμε σίγουρα μερικές μέρες ακόμα. Στην αρχή όταν την βάλαμε στο πσ του έκανε κάτι κουλά artifacts(τα ίδια με το βιντεάκι π χα ξανανεβάσει, μετά απο περασμα drivers τωρα), αλλά βγάζοντας και ξαναβάζοντας το καλώδιο έφτιαξε και δεν το ξαναέκανε. Αν δεν κρασάρει στο πσ του πραγματικά δεν ξέρω τι να πω, δηλαδή και στο μαγαζί να την γυρίσω μπορεί να μην κρασάρει σ αυτούς. Το συστημά του είναι σαν το δικό μ περίπου με κάποιες διαφορές (r2600, b450 fatality). Με ξενερώνει πολύ το γεγονός το ότι για να την γυρίσω πίσω θα πρέπει να πληρώσω 10-15 ευρώ μεταφορικά και να περιμένω τόσο καιρό για αντικατάσταση, από δω και πέρα μου φαίνεται γραφικών μόνο από Πλαίσιο, ή έστω αγγελίες που να ναι αγορασμένη από Πλαίσιο, έστω ότι περάσουν οι μέρες και δεν κρασάρει σε αυτόν ποιο συμπαίρασμα βγαίνει; 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, splanis είπε

Καλησπέρα μετά απο καιρό :P

Τις τελευταίες 2 μέρες έχω δώσει την κάρτα σε ένα φίλο και χω βάλει πάνω την RX570 του, 2 μερες τώρα τρέχουμε και οι 2 απροβλημάτιστα, θα το δοκιμάσουμε σίγουρα μερικές μέρες ακόμα. Στην αρχή όταν την βάλαμε στο πσ του έκανε κάτι κουλά artifacts(τα ίδια με το βιντεάκι π χα ξανανεβάσει, μετά απο περασμα drivers τωρα), αλλά βγάζοντας και ξαναβάζοντας το καλώδιο έφτιαξε και δεν το ξαναέκανε. Αν δεν κρασάρει στο πσ του πραγματικά δεν ξέρω τι να πω, δηλαδή και στο μαγαζί να την γυρίσω μπορεί να μην κρασάρει σ αυτούς. Το συστημά του είναι σαν το δικό μ περίπου με κάποιες διαφορές (r2600, b450 fatality). Με ξενερώνει πολύ το γεγονός το ότι για να την γυρίσω πίσω θα πρέπει να πληρώσω 10-15 ευρώ μεταφορικά και να περιμένω τόσο καιρό για αντικατάσταση, από δω και πέρα μου φαίνεται γραφικών μόνο από Πλαίσιο, ή έστω αγγελίες που να ναι αγορασμένη από Πλαίσιο, έστω ότι περάσουν οι μέρες και δεν κρασάρει σε αυτόν ποιο συμπαίρασμα βγαίνει; 

Βουτά του το τροφοδοτικό λολ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, splanis είπε

εχουμε το ιδιο :P 

Δεν έχει σημασία μπορει το δικό σου να είναι προβληματικό η 570 είναι άλλης κατηγορίας κάρτα . Αλλιώς κάποια ρύθμιση στο bios δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Τώρα που το σκέφτομαι αφου έχετε παρόμοια συστήματα κ το ακριβότερο κομμάτι είναι η 5700xt μακράν βουτά του όλο το pc κ δώσε του το δικό σου με τη 570 πισω 🤣😙

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, splanis είπε

αλλά βγάζοντας και ξαναβάζοντας το καλώδιο έφτιαξε και δεν το ξαναέκανε. 

Ποιο καλώδιο ? Τροφοδοσίας ? HDMI ? 

Μπορείς να του πας και το δικό σου καλώδιο (HDMI - Dp ότι χρησιμοποιείς) ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Ποιο καλώδιο ? Τροφοδοσίας ? HDMI ? 

Μπορείς να του πας και το δικό σου καλώδιο (HDMI - Dp ότι χρησιμοποιείς) ? 

τωρα δυσκολο, μολις ειναι να ξαναπαω θα παρω την καρτα, ισως να την ξαναδοκιμασω  με ενα νεο dp

αν ειχε θεμα το dp ομως δεν θα μ το κανε και με αλλες καρτες;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και τρεις μερες εχω ενα προβλημα αλλα σημερα το παρακανει... το ενα φαν ειναι σαν να βρισκει καπου αλλα απο εκει που το εκανε σπανια οσο παει γινεται και πιο ανησυχητικο

λετε αν την γυρισω στο πλαισιο να μου δωσουν καμια αλλη και να εχω κανενα προβλημα ^_^ δεν ειναι να ρισκαρεις με αυτα που βλεπεις αλλα δεν γινεται να χασω και το ενα φαν...

κατι σαν και αυτο αλλα πιο ηπιο θορυβο

 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...