Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, xtrk είπε

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα.

Πήρα πριν περίπου 2 μήνες asus tuf gaming rx 5700 xt. Μου έχει και εμένα κάποια black screens ιδιαίτερα όταν παίζω Assasins Creed odysey και GTA V δεν έχω όμως ποτέ όταν κάνω δουλείες γραφείου  και βλέπω ταινίες. 'Οταν παίζω κάποια παλιά παιχνίδια ή emulations σε PS2 είναι πολύ σπάνια.

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι τα πολύ χαμηλά FPS που παίρνω στο GTA V και στο Assasins Creed. Είμαι σε σταθερά 35-50 στα 1080p με τα γραφικά στο Ultra. 

Έχω λοιπόν 2 προβλήματα. Αρχικά δεν ξέρω αν δικαιολογούνται τόσο χαμηλά FPS ή κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις των γραφικών στα παιχνίδια.

Το δεύτερο είναι ότι ξέρω ότι έχω πάρει τη χειρότερη υλοποίηση της RX 5700 XT που υπάρχει. Μίλησα με το κατάστημα και μου είπαν ότι μπορώ να τη στείλω για σερβις αλλά θα τη στείλουν στην Asus στο εξωτερικό  και θα πάρει αρκετό καιρό. Έχει κανείς εμπειρία από τη συγκεκριμένη διαδικασία, πχ  πόσο παίρνει και αν πραγματικά  φτιάχνουν τα ελαττωματικά προϊόντα  κλπ? 

Τι επεξεργαστη έχεις ? Το υπόλοιπο σύστημα ? Άμα έχεις πχ κάνα fx83xx μια χαρά είναι τα fps που έχεις δε φταει η κάρτα γραφικών. Φαντασου στο odyssey τόσα frames είχα εγώ με fx8320 κ 580 8gb αν κ δεν ήταν όλα στα ultra 

 

Δες usage κ θερμοκρασία της gpu μπας κ βγάλεις άκρη 

5 ώρες πριν, maparios είπε

Καλησπέρα παιδιά, σχετική και άσχετη παράλληλα ερώτηση,τι τροφοδοτικό  χρησιμοποιείτε όσοι έχετε καθώς και όσοι δεν έχετε πρόβλημα, και πόσο παλιό είναι; Περιμένω μέσα στην βδομάδα την rx5700 pc της msi και σκέφτομαι να αλλάξω το power zone 650 μου που το έχω 5 παρά χρόνια (με νορμάλ χρήση) με ένα νέο, ίδιο, είτε αντίστοιχης κατηγορίας,αλλά δεν έχω βρει κάτι τόσο ποιοτικό, ίσως δεν έψαξα σωστά.. γνώμες και ιδέες;

Χρησιμοποιώ corsair vs 650 με 5700xt κ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα είτε με τη gpu είτε οπουδήποτε αλλού .

Δε βλέπω γιατί να αλλάξεις τροφοδοτικό προκαταβολικά όμως. Άμα βγάλει προβλήματα μετά το σκέφτεσαι (ή βρίζεις τους drivers κ δε κάνεις τίποτα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Τι επεξεργαστη έχεις ? Το υπόλοιπο σύστημα ? Άμα έχεις πχ κάνα fx83xx μια χαρά είναι τα fps που έχεις δε φταει η κάρτα γραφικών. Φαντασου στο odyssey τόσα frames είχα εγώ με fx8320 κ 580 8gb αν κ δεν ήταν όλα στα ultra 

Δες usage κ θερμοκρασία της gpu μπας κ βγάλεις άκρη 

Χρησιμοποιώ corsair vs 650 με 5700xt κ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα είτε με τη gpu είτε οπουδήποτε αλλού .

Δε βλέπω γιατί να αλλάξεις τροφοδοτικό προκαταβολικά όμως. Άμα βγάλει προβλήματα μετά το σκέφτεσαι (ή βρίζεις τους drivers κ δε κάνεις τίποτα :P )

Ίσως λόγο της παλαιότητας του, γιατί έχω διαβάσει ότι με τον καιρό πέφτουν τα αναγραφόμενα watt

Κ θα ρηξω ξαφνικά τεράστιο φόρτο στο μηχάνημα..

Το σκεφτομαι όπως πχ ένας πενηντάρης που γυμνάζεται από τα 40 και ξαφνικά του βάζεις διπλάσια προπόνηση,πιο δυνατή και έντονη,και ένας 30αρης που γυμνάζεται από τα 20 και του βάζεις διπλάσια προπόνηση και πιο έντονη και δυνατή και αυτού.. ποιός θα τα πάει καλύτερα;

 

Ίσως είμαι λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

Ίσως λόγο της παλαιότητας του, γιατί έχω διαβάσει ότι με τον καιρό πέφτουν τα αναγραφόμενα watt

Κ θα ρηξω ξαφνικά τεράστιο φόρτο στο μηχάνημα..

Το σκεφτομαι όπως πχ ένας πενηντάρης που γυμνάζεται από τα 40 και ξαφνικά του βάζεις διπλάσια προπόνηση,πιο δυνατή και έντονη,και ένας 30αρης που γυμνάζεται από τα 20 και του βάζεις διπλάσια προπόνηση και πιο έντονη και δυνατή και αυτού.. ποιός θα τα πάει καλύτερα;

Ίσως είμαι λάθος..

Το γράφεις και μόνος σου, ''ποιοτικό τροφοδοτικό'', το οποίο ήδη έχεις. Μια χαρά θα είσαι, δεν το πήραν και τα χρόνια.

Με 1 Superflower Platinum King 550 80 Plus Platinum είμαι εδώ και 5 χρόνια, και έχει περάσει χίλια κύματα (rx580, vega 64 & 5700xt), ακόμα είναι μάχιμο.

Τώρα αν έχεις ψηθεί να το αλλάξεις και θες καλό, πάρε ένα  corsair/seasonic/antec με πιστοποίηση gold Και με τη μεγαλύτερη εγγύηση που θα βρεις και θα είσαι ήσυχος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, xtrk είπε

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα.

Πήρα πριν περίπου 2 μήνες asus tuf gaming rx 5700 xt. Μου έχει και εμένα κάποια black screens ιδιαίτερα όταν παίζω Assasins Creed odysey και GTA V δεν έχω όμως ποτέ όταν κάνω δουλείες γραφείου  και βλέπω ταινίες. 'Οταν παίζω κάποια παλιά παιχνίδια ή emulations σε PS2 είναι πολύ σπάνια.

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι τα πολύ χαμηλά FPS που παίρνω στο GTA V και στο Assasins Creed. Είμαι σε σταθερά 35-50 στα 1080p με τα γραφικά στο Ultra. 

Έχω λοιπόν 2 προβλήματα. Αρχικά δεν ξέρω αν δικαιολογούνται τόσο χαμηλά FPS ή κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις των γραφικών στα παιχνίδια.

Το δεύτερο είναι ότι ξέρω ότι έχω πάρει τη χειρότερη υλοποίηση της RX 5700 XT που υπάρχει. Μίλησα με το κατάστημα και μου είπαν ότι μπορώ να τη στείλω για σερβις αλλά θα τη στείλουν στην Asus στο εξωτερικό  και θα πάρει αρκετό καιρό. Έχει κανείς εμπειρία από τη συγκεκριμένη διαδικασία, πχ  πόσο παίρνει και αν πραγματικά  φτιάχνουν τα ελαττωματικά προϊόντα  κλπ? 

οντως εχει πολυ κακη ποιοτητα φαν και γενικα συστημα ψυξης η tuf  εγω εχω τη rog strix ειχα προβλημα με τις θερμοκρασιες και την εστειλα με dhl ostrava τσεχια αμα εισαι απο αθηνα 2 εργασιμες θελει για τσεχια 3 με 7 σου λενε στην αντιπροσωπια εμενα 2 τη κρατησαν και αλλες 2 για να τη παρεις τωρα αμα εισαι απο επαρχια προσθεσε μια με 2 μερες εξτρα για να παει και να ερθει απο αθηνα .. τα προβληματα στη δικη μου την υλοποιηση διορθωθηκαν ειναι αψογη χωρις κανενα προβλημα .. τωρα για τα fps ισως αν μας πεις τa spec απο το πσ να βοηθησουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xtrk είπε

 

Το δεύτερο είναι ότι ξέρω ότι έχω πάρει τη χειρότερη υλοποίηση της RX 5700 XT που υπάρχει. Μίλησα με το κατάστημα και μου είπαν ότι μπορώ να τη στείλω για σερβις αλλά θα τη στείλουν στην Asus στο εξωτερικό  και θα πάρει αρκετό καιρό. Έχει κανείς εμπειρία από τη συγκεκριμένη διαδικασία, πχ  πόσο παίρνει και αν πραγματικά  φτιάχνουν τα ελαττωματικά προϊόντα  κλπ? 

Πριν τα Χριστούγεννα έστειλα σε κατάστημα ελαττωματική κάρτα Asus και πήρα το πιστωτικό μέσα Φεβρουαρίου (είχαν περάσει τα 2 χρόνια). 

 

Οπότε πιστεύω 2 μήνες σίγουρα η διαδικασία, ειδικά αν έχει και μειωμένο προσωπικό λόγω κορωνοϊού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Πριν τα Χριστούγεννα έστειλα σε κατάστημα ελαττωματική κάρτα Asus και πήρα το πιστωτικό μέσα Φεβρουαρίου (είχαν περάσει τα 2 χρόνια). 

Οπότε πιστεύω 2 μήνες σίγουρα η διαδικασία, ειδικά αν έχει και μειωμένο προσωπικό λόγω κορωνοϊού. 

πιστευω πως ετυχε λογο εορτων και ισως να χρειαστηκε λιγο παραπανω για να διαπιστωσουν τη καρτα ως ελλατωματικη εγω προσωπικα μεσα στη πανδημια με τις απαγορευσεις τη πηρα σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες ..  τι να πιστεψεις και ποιον .. απλα λεμε εμπειριες 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

πιστευω πως ετυχε λογο εορτων και ισως να χρειαστηκε λιγο παραπανω για να διαπιστωσουν τη καρτα ως ελλατωματικη εγω προσωπικα μεσα στη πανδημια με τις απαγορευσεις τη πηρα σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες ..  τι να πιστεψεις και ποιον .. απλα λεμε εμπειριες 😋

Εσύ την έστειλες από το μαγαζί που την αγόρασες ή επικοινώνησες με την Asus κατευθείαν?

 
  • 15 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

    Τι επεξεργαστη έχεις ? Το υπόλοιπο σύστημα ? Άμα έχεις πχ κάνα fx83xx μια χαρά είναι τα fps που έχεις δε φταει η κάρτα γραφικών. Φαντασου στο odyssey τόσα frames είχα εγώ με fx8320 κ 580 8gb αν κ δεν ήταν όλα στα ultra 

    Δες usage κ θερμοκρασία της gpu μπας κ βγάλεις άκρη 

    Χρησιμοποιώ corsair vs 650 με 5700xt κ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα είτε με τη gpu είτε οπουδήποτε αλλού .

    Δε βλέπω γιατί να αλλάξεις τροφοδοτικό προκαταβολικά όμως. Άμα βγάλει προβλήματα μετά το σκέφτεσαι (ή βρίζεις τους drivers κ δε κάνεις τίποτα :P )

     

Έχω Ryzen 7 2700 με  Aorus Elite B450. Η θερμοκρασία της κάρτας είναι γύρω στους 80 βαθμούς. Ακουμπάω το χέρι στο τζάμι στη μεριά που είναι η κάρτα και δε μπορώ να το κρατήσω εκεί γιατί ζεματάει το σημείο. Από εχθές το βράδυ μου πετάει συνέχεια black screen στα 10 λεπτά. Έβαλα μια 1050 που είχα και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Βέβαια έβαλα την 5700 XT στον υπολογιστή του γραφείου που έχει έναν R5 2600 και απλά μου έβγαλε λίγο λιγότερα FPS. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Μάλλον θα τη στείλω πίσω και θα δω τι θα γίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrk είπε

Εσύ την έστειλες από το μαγαζί που την αγόρασες ή επικοινώνησες με την Asus κατευθείαν?

 

  •  

Έχω Ryzen 7 2700 με  Aorus Elite B450. Η θερμοκρασία της κάρτας είναι γύρω στους 80 βαθμούς. Ακουμπάω το χέρι στο τζάμι στη μεριά που είναι η κάρτα και δε μπορώ να το κρατήσω εκεί γιατί ζεματάει το σημείο. Από εχθές το βράδυ μου πετάει συνέχεια black screen στα 10 λεπτά. Έβαλα μια 1050 που είχα και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Βέβαια έβαλα την 5700 XT στον υπολογιστή του γραφείου που έχει έναν R5 2600 και απλά μου έβγαλε λίγο λιγότερα FPS. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Μάλλον θα τη στείλω πίσω και θα δω τι θα γίνει.

κατευθειαν με αντιπροσωπια asus  απο ελλαδα μου εβγαλαν rma  και το στειλα τι θα παιζουμε σπασμενο τηλεφωνο πηρα μονο να ρωτησω εαν μπορω να τη δωσω πισω και να παρω αλλη υλοποιηση μου παν οχι και δεν ασχοληθηκα αλλο με το μαγαζι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

κατευθειαν με αντιπροσωπια asus  απο ελλαδα μου εβγαλαν rma  και το στειλα τι θα παιζουμε σπασμενο τηλεφωνο πηρα μονο να ρωτησω εαν μπορω να τη δωσω πισω και να παρω αλλη υλοποιηση μου παν οχι και δεν ασχοληθηκα αλλο με το μαγαζι 

καλη εξυπηρετηση η asus λοιπον, απογοητευτικη η sapphire, good to know

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολη την παρεα , εδω και τοσο καιρο συνεχιζουμε κανονικα χωρις black screen οποτε το εχουμε ξεχασει τα προφιλ για ενα περιεργο τροπο πλεον το αποθηκευει και δεν χρειαζεται να το βαζω συνεχεια χειροκινητα .

αυτο που παρατηρησα ομως και με κανενα 2ωρο ψαξιμο χθες και δεν εβγαλα ακρη ειναι το προβλημα που υπαρχει με τα 144hz και η vram δεν μπαινει σε idle και ειναι συνεχεια στα 1750 με αποτελεσμα να ανεβαζει εως 60c και το zero fan να ειναι αχρηστο ... εχουμε βρει κανενα τροπο να λυνεται? δοκιμασα με cru αλλα το προβλημα ειναι ενω πχ το κατεβαζα στα 141 η στα 144 με προφιλ μου αλλαζε το bit της οθονης απο 8 -> 6 και δεν αλλαζε (καθε δοκιμη μετα ηθελε διαγραφη driver με ddu και ξανα εγκατασταση) και το DP απο 4 χ 5,4 -> 4 χ 2,6 δεν θυμαμαι ακριβως αλλα αλλαζε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, splanis είπε

καλη εξυπηρετηση η asus λοιπον, απογοητευτικη η sapphire, good to know

η Sapphire δεν εχει αντιπροσωπεία Ελλάδα.. Δεν είναι το ίδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dantε είπε

Σε τι μπορει να οφειλεται αυτο το πιξελιασμα στο λαιμο?

Ειναι σα να το εχεις παρακανει στο anti aliasing.Με upscale ψιλο φτιαχνει

spacer.png

εκανες δοκιμες με image sharpening να δεις αν εχει διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...