Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, splanis είπε

Κατι ενδιαφερον. Απ την πεμπτη που εβαλα τους τελευταιους drivers εκλεισα το hardware acceleration σε chrome και discord και ημουν χωρις crash, λεω σημερα κατσε να το ανοιξω να δουμε τι φαση και μετα απο κανα 2 ωρες εφαγα ενα total freeze. Τυχαιο; Θα δειξει. Ξαναδοκιμαζω με off

με chrome ειχα και γω προβλημα παντως το εχω οφ .. αν ειναι δυνατον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί να έχει κανείς ανοιχτό το chrome ενώ παίζει. ΟΚ το σωστό είναι να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά που είναι το πρόβλημα να κλείσεις τον chrome πριν παίξεις; Το δε Discord τι το χρειάζεται το hw acceleration; Ένα chat/voip/conference πρόγραμμα δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί να έχει κανείς ανοιχτό το chrome ενώ παίζει. ΟΚ το σωστό είναι να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά που είναι το πρόβλημα να κλείσεις τον chrome πριν παίξεις; Το δε Discord τι το χρειάζεται το hw acceleration; Ένα chat/voip/conference πρόγραμμα δεν είναι;

Πρωτον τα crash γινονται ενω δεν παιζεις, συνηθως οταν εισαι απλα στο chrome γινονται, δευτερον τι λογικη ειναι αυτη; Πρεπει να κλεινουμε το κρομ ενω παιζουμε; 

Το ερωτημα τωρα ειναι, αν οντως φταιει το hardware acceleration, γιατι δεν το εκανε σε αλλο pc; (που ειχε ha) 😕

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τοσα προβληματα που εχεις δεν χρειαζεται να πας με τι ''σωστη'' λογικη και να κανεις τον επαναστατη των προβληματων  αλλα με τα δεδομενα που υπαρχουν στα προβληματα και οσο μπορεις να τα ελαττωσεις και εγω εχω προβλημα με το μεσαιο φαν που κανει θορυβο και παιζω με 119 hz για να μπαινει σε idle και να ειμαι στο zero φαν οταν ειναι να παιξω ανεβαζω στα 144 και δεν με απασχολει αφου ο θορυβος ειναι παραπανω απο το φαν θα κανω υπομονη μεχρι την τριτη να την γυρισω γτ θα εχω 4ημερο λιωσιματος ^_^

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, sozz said:

με τοσα προβληματα που εχεις δεν χρειαζεται να πας με τι ''σωστη'' λογικη και να κανεις τον επαναστατη των προβληματων  αλλα με τα δεδομενα που υπαρχουν στα προβληματα και οσο μπορεις να τα ελαττωσεις και εγω εχω προβλημα με το μεσαιο φαν που κανει θορυβο και παιζω με 119 hz για να μπαινει σε idle και να ειμαι στο zero φαν οταν ειναι να παιξω ανεβαζω στα 144 και δεν με απασχολει αφου ο θορυβος ειναι παραπανω απο το φαν θα κανω υπομονη μεχρι την τριτη να την γυρισω γτ θα εχω 4ημερο λιωσιματος ^_^

Τελικά τι έγινε με τα χρώματα? έφτιαξε με το HDMI? Μάλλον το πόσταρες και το έχασα κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
50 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί να έχει κανείς ανοιχτό το chrome ενώ παίζει. ΟΚ το σωστό είναι να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά που είναι το πρόβλημα να κλείσεις τον chrome πριν παίξεις; Το δε Discord τι το χρειάζεται το hw acceleration; Ένα chat/voip/conference πρόγραμμα δεν είναι;

Χρειάζεται κάποιες φορές. Για παράδειγμα εμένα θα μου την έσπαγε γιατί όταν παίζω games τύπου Civilization βάζω μουσική στο youtube. Ή αφήνω ανοιχτό τον browser για να μην χάνω τις καρτέλες που έχω ανοίξει με πράγματα που θέλω να δω αργότερα. Θα μου πεις βάλτα σελιδοδείκτες και κλείσε τον browser ή κλείσε το acceleration. Σίγουρα δεν είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου αλλά είναι ξεβόλεμα από κάτι που έχεις συνηθίσει και σε εκνευρίζει ολίγον. Ειδικά μετά από τόσους μήνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Χρειάζεται κάποιες φορές. Για παράδειγμα εμένα θα μου την έσπαγε γιατί όταν παίζω games τύπου Civilization βάζω μουσική στο youtube. Ή αφήνω ανοιχτό τον browser για να μην χάνω τις καρτέλες που έχω ανοίξει με πράγματα που θέλω να δω αργότερα. Θα μου πεις βάλτα σελιδοδείκτες και κλείσε τον browser ή κλείσε το acceleration. Σίγουρα δεν είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου αλλά είναι ξεβόλεμα από κάτι που έχεις συνηθίσει και σε εκνευρίζει ολίγον. Ειδικά μετά από τόσους μήνες..

Μπορείς να ρυθμίσεις το chrome να ανοίγει όλα τα tabs που είχες ανοιχτά όταν τον έκλεισες.

edit: Και ακόμα κι αν δε το έχεις ρυθμίσει έτσι, μπορείς να πας Ιστορικό -> Έκλεισαν πρόσφατα, όπου θα βρεις μία εγγραφή 'Χ καρτέλες' και θα είναι οι καρτέλες που είχες ανοιχτές όταν έκλεισες το chrome

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Μπορείς να ρυθμίσεις το chrome να ανοίγει όλα τα tabs που είχες ανοιχτά όταν τον έκλεισες. 

Ξέρω εντάξει, και στον Firefox που χρησιμοποιώ γίνεται αυτό. Απλά λέω γιατί να το κάνω αυτό; Γιατί να είναι άλυτο τόσο καιρό; Και κάτι άλλο που κάνω είναι να αφήνω τον browser ανοιχτό και να φεύγω απ' το σπίτι. Θα ξενέρωνα να γυρνούσα μετά από 1-2 ώρες και να ήταν μαύρη η οθόνη. Κάτι τέτοια δεν μπορώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, splanis είπε

Πρωτον τα crash γινονται ενω δεν παιζεις, συνηθως οταν εισαι απλα στο chrome γινονται, δευτερον τι λογικη ειναι αυτη; Πρεπει να κλεινουμε το κρομ ενω παιζουμε; 

Το ερωτημα τωρα ειναι, αν οντως φταιει το hardware acceleration, γιατι δεν το εκανε σε αλλο pc; (που ειχε ha) 😕

Είναι η λογική 'κλείνω όλα τα περιττά προγράμματα για να έχει όλα τα resources το παιχνίδι'.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

Ξέρω εντάξει, και στον Firefox που χρησιμοποιώ γίνεται αυτό. Απλά λέω γιατί να το κάνω αυτό; Γιατί να είναι άλυτο τόσο καιρό; Και κάτι άλλο που κάνω είναι να αφήνω τον browser ανοιχτό και να φεύγω απ' το σπίτι. Θα ξενέρωνα να γυρνούσα μετά από 1-2 ώρες και να ήταν μαύρη η οθόνη. Κάτι τέτοια δεν μπορώ..

Εμένα αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το έχετε ακόμα το πρόβλημα... αυτό είχε φτιαχτεί απο τους 20.2.2 θεωρητικά. Εμένα έχει σταματήσει απο τους 20.3.1... δηλαδή 3 μήνες πριν. Ίσως για κάποιες κάρτες δεν εχει φτιαχτεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ξέρω εντάξει, και στον Firefox που χρησιμοποιώ γίνεται αυτό. Απλά λέω γιατί να το κάνω αυτό; Γιατί να είναι άλυτο τόσο καιρό; Και κάτι άλλο που κάνω είναι να αφήνω τον browser ανοιχτό και να φεύγω απ' το σπίτι. Θα ξενέρωνα να γυρνούσα μετά από 1-2 ώρες και να ήταν μαύρη η οθόνη. Κάτι τέτοια δεν μπορώ..

Εγώ όταν φεύγω από το PC, είτε το κλείνω είτε το βάζω σε hybernation. Εκτός αν κάνει κάποια δουλειά. Συμφωνώ ότι είναι ενοχλητικό να συμβαίνει ότι συμβαίνει, αλλά εφ' όσον είναι ακόμα (;) στα known issues, καλό είναι να το δοκιμάζει κάποιος όταν έχει προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, malakudi είπε

Είναι η λογική 'κλείνω όλα τα περιττά προγράμματα για να έχει όλα τα resources το παιχνίδι'.

Ε εντάξει τώρα που με 100 ευρώ παίρνεις 6/12 cpu δεν χρειάζεται να κλείνεις προγράμματα. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στα fps πάντως. Άντε αν παίζεις κάνα Odyssey που είναι μαύρα χάλια σε αυτόν τον τομέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Είναι η λογική 'κλείνω όλα τα περιττά προγράμματα για να έχει όλα τα resources το παιχνίδι'.

αυτο το εκανα το 2005 οταν επαιζα κατι dotes σε ενα σαπιο pc δεν θα το κανω τωρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, splanis είπε

αυτο το εκανα το 2005 οταν επαιζα κατι dotes σε ενα σαπιο pc δεν θα το κανω τωρα :P

Είναι πιο εύκολο να κλείσεις τον chrome ή να ανοιγοκλείνεις συνέχεια το hardware acceleration ψάχνοντας το πρόβλημα που έχεις με τα κολλήματα; Και το discord τι το χρειάζεται το hw acceleration, μήπως κάνετε video conference με 1080p ή 4k video ενώ παίζετε; Λογικά μόνο για voice chat το έχετε, οπότε δεν έχει κανένα νόημα το hw acceleration.

Συμφωνώ ότι δε θα έπρεπε να χρειάζεται να κάνεις τέτοια πράγματα, αλλά αν είναι να σε βοηθήσουν να βρεις το πρόβλημα, γιατί όχι;

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Είναι πιο εύκολο να κλείσεις τον chrome ή να ανοιγοκλείνεις συνέχεια το hardware acceleration ψάχνοντας το πρόβλημα που έχεις με τα κολλήματα; Και το discord τι το χρειάζεται το hw acceleration, μήπως κάνετε video conference με 1080p ή 4k video ενώ παίζετε; Λογικά μόνο για voice chat το έχετε, οπότε δεν έχει κανένα νόημα το hw acceleration.

Συμφωνώ ότι δε θα έπρεπε να χρειάζεται να κάνεις τέτοια πράγματα, αλλά αν είναι να σε βοηθήσουν να βρεις το πρόβλημα, γιατί όχι;

δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να ειναι αυτη η πηγη του κακου, τωρα το δοκιμαζω, οπως ειπα ημουν 3-4 μερες χωρις crash, μολις το εβαλα on για δοκιμη, εφαγε κρασ μετα απο 1-2 ωρες, οποτε λοοογικα φταιει αυτο.

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...