Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τέτοια cpu που έχουμε πλέον, το hw acceleration είναι αδιάφορο αν είναι on ή off, και θέμα να μην υπήρχε, είναι καλύτερα να είναι off για να μην απασχολεί επεξεργαστική δύναμη από τη gpu... 

9 στους 10 απο εμάς, gpu power μας λείπει, απο cpu δόξα το θεό περισσεύει μπόλικη κατα τη διάρκεια του gaming 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Τελικά τι έγινε με τα χρώματα? έφτιαξε με το HDMI? Μάλλον το πόσταρες και το έχασα κάπου

εβαλα ενα που ειχα αλλα δεν αναβε η οθονη οποτε το εφαγε ξανα η αποθηκη 😁 αλλα οπως εγραψα και πριν θα γυρισω την καρτα πισω την αλλη βδομαδα δεν με απασχολει το idle αρκει να μην ακουω το βουητο

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Παιδιά εγώ σήμερα, έφαγα black screen όσο έκανα παρουσίαση PowerPoint μέσο teams.... Να μην πω τι ξενέρα έφαγα.. είμαι με 20.5.1 αλλά χωρίς το update μαϊου στα 10..

την εχεις καιρο  και σου εκανε τωρα blackscreen ή ειναι καινουργια;

δοκιμασε να κλεισεις το hardware acceleration σε browser/discord να μας πεις αν θα το ξαναπαθεις

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, splanis είπε

την εχεις καιρο  και σου εκανε τωρα blackscreen ή ειναι καινουργια;

δοκιμασε να κλεισεις το hardware acceleration σε browser/discord να μας πεις αν θα το ξαναπαθεις

Tην έχω απο BF ..και όπως έχω γράψει σε προηγούμενες σελίδες είχα πάρα πολλά Black Screens ,αλλά πάνε και έρχονται...δλδη έχω κάνει μέχρι και μήνα χωρίς BS..
Στο Discord το έχω OFF...σε schrome ανοιχτό...είχα και 30 tabs ανοιχτά βέβαια..θα δοκιμάσω πλεόν και με τον chrome σε OFF..
Επίσης σε 2 weeks θα έχω και new PSU... Αν και το πιστεύω ότι όλα αυτά είναι θέματα των drivers..μην λέμε μλκιες τώρα...απαράδεκτο μετά απο τόσους μήνες να έχουμε ακόμη BS..
Tι να κάνουμε όμως που η άτιμη είναι το απόλυτο VFM σε επιδόσεις.. Οτι πλερώνεις παίρνεις που λένε και στο χωριό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Tην έχω απο BF ..και όπως έχω γράψει σε προηγούμενες σελίδες είχα πάρα πολλά Black Screens ,αλλά πάνε και έρχονται...δλδη έχω κάνει μέχρι και μήνα χωρίς BS..
Στο Discord το έχω OFF...σε schrome ανοιχτό...είχα και 30 tabs ανοιχτά βέβαια..θα δοκιμάσω πλεόν και με τον chrome σε OFF..
Επίσης σε 2 weeks θα έχω και new PSU... Αν και το πιστεύω ότι όλα αυτά είναι θέματα των drivers..μην λέμε μλκιες τώρα...απαράδεκτο μετά απο τόσους μήνες να έχουμε ακόμη BS..
Tι να κάνουμε όμως που η άτιμη είναι το απόλυτο VFM σε επιδόσεις.. Οτι πλερώνεις παίρνεις που λένε και στο χωριό μου...

δοκιμασε με off και γραψε να δουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, malakudi είπε

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί να έχει κανείς ανοιχτό το chrome ενώ παίζει. ΟΚ το σωστό είναι να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά που είναι το πρόβλημα να κλείσεις τον chrome πριν παίξεις; Το δε Discord τι το χρειάζεται το hw acceleration; Ένα chat/voip/conference πρόγραμμα δεν είναι;

εγω δεν εχω chrome ουτε discord κλπ, αλλα αμα ετρωγα μαυριλες επειδη εχω το firefox ανοιχτο οσο παιζω θα το πεταγα απ το παραθυρο το πισι. προσωπικα βολευομαι καθε τοσο να κανω alt-tab και να χαζευω στο ιντερνετ και μετα να συνεχιζω οτι επαιζα. ειδικα σε διαδικτυακα παιχνιδια που υπαρχουν και "ηρεμες/βαρετες" στιγμες το κανω ολη την ωρα. ή σε turn based strategy σιγα μη κατσω να χασκω οσο φορτωνει τους γυρους, alt tab

5 ώρες πριν, leros2004 είπε

Με τέτοια cpu που έχουμε πλέον, το hw acceleration είναι αδιάφορο αν είναι on ή off, και θέμα να μην υπήρχε, είναι καλύτερα να είναι off για να μην απασχολεί επεξεργαστική δύναμη από τη gpu... 

9 στους 10 απο εμάς, gpu power μας λείπει, απο cpu δόξα το θεό περισσεύει μπόλικη κατα τη διάρκεια του gaming 

καποιοι εχουμε ξεμεινει με ιντελ 😂

παντως καλη φαση θα ταν μια ρυθμιση να μην αφηνει το hw acceleration σε προγραμματα που οριζεις αντι να καθεσαι να ψαχνεις στις ρυθμισεις του καθε προγραμματος. υπαρχει αραγε πουθενα χωμενο? νομιζω σε nvidia ειχα κατι τετοιο (ΑΝ θυμαμαι καλα, εγω δε θυμαμαι τι εφαγα χτες 🤣)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2020 στις 3:09 ΠΜ, Luciddream είπε

Πέρασα και τους 20.5.1 και έβαλα ένα Game μόνο γιατί πήγε αργά.. νομίζω παίζει καλύτερα τώρα με unlimited FPS, πρόσεξα μέχρι και 200 σε κλειστό χώρο. Θα κάνω περισσότερες δοκιμές αύριο. Αν δεν βαριέται κάποιος στο Radeon Settings / Performance / Advisors στο Cod Warzone (όσοι παίζουν),  πώς είναι το γράφημα που έχετε? Εμένα είναι κάπως έτσι. Με προηγούμενους drivers δεν είχα προσέξει πως ήταν απλά αναρωτιέμαι αν έχουν και άλλοι αυτα τα 23ms+ spikes.

cod-5700.JPG

Τα ιδια και εδω. Απλα δεν εχω κρατησει αν σε εκεινες τις φασεις πχ, μπαινεις μενου ή σε match. (2k@144hz)

2020-06-04 02_29_15-000061.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SabotazNic said:

Τα ιδια και εδω. Απλα δεν εχω κρατησει αν σε εκεινες τις φασεις πχ, μπαινεις μενου ή σε match. (2k@144hz)

Εμένα πάντως τα κάνει ακόμα τα περίεργα κολληματάκια. Δηλαδή μου δείχνει 120 FPS και 8ms αλλά η αίσθηση είναι χειρότερη απο 75 FPS με VSYNC και 13ms.

Αλλά είναι πολύ πιθανόν να φταίει κάτι στα Windows ή οι οθόνες μου. Έχω και τις μνήμες πολύ lax και πρέπει να τις σφίξω λίγο. Θα κάνω ένα format το Σ/Κ για να περάσω και τα Windows 2004 που δεν τα παίρνει και βλέπουμε μετά. Γενικά δεν έχω ακούσει να διαμαρτύρεται άλλος για αυτό οπότε πιστεύω δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με την κάρτα / drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εμένα πάντως τα κάνει ακόμα τα περίεργα κολληματάκια. Δηλαδή μου δείχνει 120 FPS και 8ms αλλά η αίσθηση είναι χειρότερη απο 75 FPS με VSYNC και 13ms.

Αλλά είναι πολύ πιθανόν να φταίει κάτι στα Windows ή οι οθόνες μου. Έχω και τις μνήμες πολύ lax και πρέπει να τις σφίξω λίγο. Θα κάνω ένα format το Σ/Κ για να περάσω και τα Windows 2004 που δεν τα παίρνει και βλέπουμε μετά. Γενικά δεν έχω ακούσει να διαμαρτύρεται άλλος για αυτό οπότε πιστεύω δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με την κάρτα / drivers.

Ποια οθονη εχεις ως main? Σου βγαζει οτι υποστηριζει fs με το σωστο range (αν εχει)

2020-06-04 02_38_26-000062.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, SabotazNic said:

Ποια οθονη εχεις ως main? Σου βγαζει οτι υποστηριζει fs με το σωστο range (αν εχει)

Είναι και οι 2 AOC 75hz 1080p ... είχα δοκιμάσει να κλείσω το Freesync απο το CRU αλλά αν θυμάμαι καλά δεν είχε φτιάξει κάτι (το είχα ποστάρει πριν κάτι μέρες). Δεν έχω δοκιμάσει να αλλάξω το Refresh rate γιατί είχα βρει ένα ποστ απο έναν τύπο που είχε stuttering με 75hz... αλλά ίσως αν βρω ορεξη θα το κάνω και αυτό. Γενικά δεν παίζω αυτές τις μέρες οπότε το χω αφήσει λίγο στην άκρη το θέμα 😛

monitors.JPG.d4f7478940846b5d3ff3fe24bb055073.JPG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασες με το cru να φτιαξεις custom αναλυση? Διαλεξε lcd stabdard απο το drop down menu (αφου διαγραψεις την αντιστοιχη αναλυση @75), και φτιαξε 1080p @75.000

Εγω εχω το memory bug (full memory clock), και το radeon software κανει report @143.999 (ή κατι τετοιο)

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SabotazNic said:

Δοκιμασες με το cru να φτιαξεις custom αναλυση? Διαλεξε lcd stabdard απο το drop down menu (αφου διαγραψεις την αντιστοιχη αναλυση @75), και φτιαξε 1080p @75.000

Εγω εχω το memory bug (full memory clock), και το radeon software κανει report @143.999 (ή κατι τετοιο)

Θα το δοκιμάσω αύριο το λέω πόσες μέρες αλλά δεν έχω ασχοληθεί.. για το memory νομίζω φτιάχνει με CRU σε λιγότερα hz (142) και HDMI καλώδιο.

Edit: Τελικά δεν κρατήθηκα έφτιαξα custom ανάλυση στα 72hz και σαν να έφτιαξε το Game... λες και επαιζα άλλο παιχνίδι. Ύπνος τώρα και δοκιμες αύριο

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Luciddream είπε

Θα το δοκιμάσω αύριο το λέω πόσες μέρες αλλά δεν έχω ασχοληθεί.. για το memory νομίζω φτιάχνει με CRU σε λιγότερα hz (142) και HDMI καλώδιο.

Το εφτιαξα οριζοντας ακριβως 144.000 (και τωρα δειχνει οπως βλεπεις 144.002) (οπως εγραψα και εδω). και με dp ειμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...