Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Luciddream είπε

Τελικά δεν μου έφτιαξε τίποτα με αυτο που είχα κάνει με το CRU... δεν ξέρω γιατί έπαιξε καλά χτες το βράδυ. Περίεργα πράγματα. Σήμερα έπαιξε κάτι ενδιάμεσα σε stuttering και σε καλά... το metric μου δείχνει ότι να ναι πραγματικά, optimal me 70fps ενώ παίζω με 150-200.. μάλλον έχει κολλήσει, τι να πω. Κάνω μερικές δοκιμές επιπλέον τώρα μήπως και βρω τίποτα πιο σταθερό. Εν το μεταξύ με τις δοκιμές παρατήρησα και αυτο το bug 100% σε Windows το οποίο λογικά θα φτιαχτεί στο επόμενο version.

edit: Κάνω edit για να μην σπαμμάρω με ποστς.. Έσβησα όλα τα resolutions απο CRU και έφτιαξα ένα δικό μου 75αρι και για τις 2 οθόνες. Νομίζω πηγαίνει κάπως καλύτερα αλλά δεν μπορώ να βγάλω και εύκολα συμπέρασμα.. θα το παρακολουθήσω 1-2 μέρες θα σφίξω και λίγο μνήμες να δω αν έχει διαφορές.

Ξέρω ότι το χουμε ξαναρωτήσει αλλά RAM stability κτλπ τσέκαρες? Στο κάνει και με κλειστό HW acceleration? Γενικά νομίζω τα βασικά προβλήματα έχουν λυθεί εδώ και 2-3 μήνες στους περισσότερους... αν το κάνει ακόμα ίσως είναι κάτι άλλο που το επηρεάζει.

Ναι Ram έχω τσεκάρει, τώρα θα το αφήσω off το hardware acceleration να δούμε...αν και με τόσο σπάνια που εμφανίζονται πλέον δν βγάζω άκρη τι μπορεί να φταίει αλήθεια...Δεν έχει λογική να καίγεσαι 10 μέρες σερί χωρίς BS και μετά τσουπ να ξεκινάνε πάλι.τεσπα...ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως οι drivers ειναι λαχειο μεγαλο.

Τους ιδιους να βαλεις,μπορει να παρουσιασουν κατι αλλο.

Ειχα 20.2.2 ολα οκ,δοκιμαζω 20.4.2 τρωω black screen.

Γυρναω σε 20.2.2 και τωρα μου γυρναει μετα απο boot οποτε θυμηθει τη 2η οθονη στα 60hz και οταν τη γυρναω στα 75 ,γυρναει την αναλυση σε 640Χ480 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Dantε said:

Παντως οι drivers ειναι λαχειο μεγαλο.

Τους ιδιους να βαλεις,μπορει να παρουσιασουν κατι αλλο.

Ειχα 20.2.2 ολα οκ,δοκιμαζω 20.4.2 τρωω black screen.

Γυρναω σε 20.2.2 και τωρα μου γυρναει μετα απο boot οποτε θυμηθει τη 2η οθονη στα 60hz και οταν τη γυρναω στα 75 ,γυρναει την αναλυση σε 640Χ480 🤣

Κάνεις Factory Reset? Εγώ έχω Βάλει 20.1.3 - 20.2.2 - 20.3.1 - 2 φορές 20.4.2 - 2 φορές 20.5.1 (μόλις έκανα format γιαυτό τους ξαναέβαλα) και δεν έχω δει κάτι περίεργο (εννοώ εκτός απο τα black screen που είχα μέχρι και τους 20.3.1 όπου και σταμάτησαν) - απλά πάντα κάνω Factory Reset. Βέβαια μπορει να χει να κάνει και με το υπόλοιπο hardware που έχεις.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Luciddream είπε

Κάνεις Factory Reset? Εγώ έχω Βάλει 20.1.3 - 20.2.2 - 20.3.1 - 2 φορές 20.4.2 - 2 φορές 20.5.1 (μόλις έκανα format γιαυτό τους ξαναέβαλα) και δεν έχω δει κάτι περίεργο (εννοώ εκτός απο τα black screen που είχα μέχρι και τους 20.3.1 όπου και σταμάτησαν) - απλά πάντα κάνω Factory Reset. Βέβαια μπορει να χει να κάνει και με το υπόλοιπο hardware που έχεις.

Ddu και clear settings καθε φορα...

Θα δοκιμασω τους 5.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις εβαλα την 960 για να γυρισω αυριο την 5700 και μια χαρα μπαινει σε idle η καρτα στα 144 hz i love you nvidia 🤑😈

εβαλα για πλακα να δω fps στο witcher με τα mod που εχω και απο 80 που ημουν επεσα στα 17-21 χαχαχα και αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως με την gaming ( δεν ειναι και η χειροτερη ψυξη) με 106 watt παιζω με 80-81 βαθμους και η nitro 170-180 watt παιζει με 65-67... 80% vs 30% τα φαν για να εχουν πανω κατω τον ιδιο θορυβο

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μιας και τελευταία είναι σταθερή η κάρτα. 20.5.1 

Pulse 5700ΧΤ

spacer.pnghttps://i.imgur.com/fvLkyoV.png[/img]

950va για 1375 mhz ? 

Σα πολλά δεν είναι ? Στοκ πόσο έχει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, leros2004 είπε

950va για 1375 mhz ? 

Σα πολλά δεν είναι ? Στοκ πόσο έχει ? 

750 νομίζω. Βασικά το είχα 900 αλλά για να είναι πιο ευθεία το έβαλα τόσο. Δεν έχω κανένα reset με αυτές ρυθμίσεις εδώ και καιρό οπότε το άφησα έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

παιζω 3 μερες με αυτο το uv, καλες θερμοκρασιες (1440p@144)

2020-06-09 15_13_00-000067.png

Screenshot (24).png

Screenshot (25).png

Περίεργα τεμπς! Είσαι υπερβολικά χαμηλά σε memory junction και vrm και αρκετά ψηλά σε core junction. 

Αναφορικά εγώ στην pulse χωρίς UV θα μιλήσω και στα 1750rpm έχω :core 67-70, junction 85, memory:84-86 και vrm:71-75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι να πω για το πλαισιο 12μιση τους παω την καρτα 3μιση πηρα αλλη καινουργια και μου ειπαν στο ταμειο οτι η εγγυηση ξεκιναει απο σημερα ^_^

ο τεχνικος μου κανει για ενα φαν τωρα σιγα μην μπω στον κοπο να το ψαξω παραπανω... μακαρι να μην μου βγαλει κατι στο μελλον φτου φτου

Επεξ/σία από sozz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sozz είπε

τι να πω για το πλαισιο 12μιση τους παω την καρτα 3μιση πηρα αλλη καινουργια και μου ειπαν στο ταμειο οτι η εγγυηση ξεκιναει απο σημερα ^_^

ο τεχνικος μου κανει για ενα φαν τωρα σιγα μην μπω στον κοπο να το ψαξω παραπανω... μακαρι να μην μου βγαλει κατι στο μελλον φτου φτου

Αμα τους τη γυρισω εγω επειδη οι drivers ειναι για το λουτσο,παλι δε θα μπει στο κοπο να το ψαξει πολυ? :P

Α και μετα οχι αλλη καινουργια (εκτος και αν εχουν καμια 2070 super σε καλη τιμη) αλλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sozz said:

τι να πω για το πλαισιο 12μιση τους παω την καρτα 3μιση πηρα αλλη καινουργια και μου ειπαν στο ταμειο οτι η εγγυηση ξεκιναει απο σημερα ^_^

ο τεχνικος μου κανει για ενα φαν τωρα σιγα μην μπω στον κοπο να το ψαξω παραπανω... μακαρι να μην μου βγαλει κατι στο μελλον φτου φτου

Είναι να πέσεις σε σωστό άτομο... θυμάμαι εποχές Πλαίσιο Γλυφάδα πριν 20 χρόνια  περίπου να τους πηγαίνω χαλασμένους δίσκους και να μην τους κοιτάνε καν και να μου δίνουν άλλους στο χέρι... τέτοια εμπιστοσύνη.. Μετά πήρε τον κατήφορο και έπρεπε να τσακώνεσαι με  τους προισταμένους για απλά πράγματα. Δεν φταίνε και αυτοί βέβαια απτην στιγμή που ο κάθε άσχετος ασχολείται με υπολογιστές πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Περίεργα τεμπς! Είσαι υπερβολικά χαμηλά σε memory junction και vrm και αρκετά ψηλά σε core junction. 

Αναφορικά εγώ στην pulse χωρίς UV θα μιλήσω και στα 1750rpm έχω :core 67-70, junction 85, memory:84-86 και vrm:71-75

Πολύ πιθανόν να φταίει σε αυτό το ότι είναι σε 90 μοίρες η διάταξη (κάρτα κάθετη) 

 

Και επειδή πάρα έχεις χαμηλά temps, σε τι οθόνη παίζει και έχεις vsync/chill/fps cap? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...