Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πολύ πιθανόν να φταίει σε αυτό το ότι είναι σε 90 μοίρες η διάταξη (κάρτα κάθετη) 

Και επειδή πάρα έχεις χαμηλά temps, σε τι οθόνη παίζει και έχεις vsync/chill/fps cap? 

1440p 144hz freesync..ίσα ίσα δεν έχω τόσο χαμηλά τεμπς..νορμάλ σε πυρήνα και σε vrm/memory ανεβασμένα..βέβαια βλέπω εγώ το έχω 40% τα fan και εσύ 60% και ξέρω ότι τα fan της κάρτας επηρεάζουν τις μνήμες αρκετά..μια φορά έτρεχε στα 1200 rpm και βαρεσα 90+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

1440p 144hz freesync..ίσα ίσα δεν έχω τόσο χαμηλά τεμπς..νορμάλ σε πυρήνα και σε vrm/memory ανεβασμένα..βέβαια βλέπω εγώ το έχω 40% τα fan και εσύ 60% και ξέρω ότι τα fan της κάρτας επηρεάζουν τις μνήμες αρκετά..μια φορά έτρεχε στα 1200 rpm και βαρεσα 90+

Απλα εγραψες οτι σε core εχεις 67-70, ενω εγω φτανω στα 77. Παντως, ναι προσωρινα το ανεβασα λιγακι και σε λιγο καιρο που θα βαλω ac και στο δωματιο θα το κατεβασω παλι. Τωρα αυτο χθες υποθετω ειναι με 25 C περιβαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απλα εγραψες οτι σε core εχεις 67-70, ενω εγω φτανω στα 77. Παντως, ναι προσωρινα το ανεβασα λιγακι και σε λιγο καιρο που θα βαλω ac και στο δωματιο θα το κατεβασω παλι. Τωρα αυτο χθες υποθετω ειναι με 25 C περιβαλλον

Από όσο ξέρω.τουλαχιστον με το review του Steve (GN) με 21οC δωμάτιο αυτός είχε 67-70 πυρήνα, 82 μνήμη , 72vrm με στοκ φαν προφίλ..άρα υποθέτω εγώ είμαι σε νορμάλ πλαίσια και με ανεβασμένη λίγο μνήμη..εσύ έχεις υπερβολικά χαμηλά τεμπς σε μνήμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και το παιχνίδι.Σε Metro Exodus με 5700XT Nitro στα 2000mhz πυρήνα και 1920mhz μνήμη με 1070mv και το fan 2300-2400rpm σε 1440P είδα πυρήνα 76 όταν σε άλλα παιχνίδια είναι -10 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inler είπε

Παίζει ρόλο και το παιχνίδι.Σε Metro Exodus με 5700XT Nitro στα 2000mhz πυρήνα και 1920mhz μνήμη με 1070mv και το fan 2300-2400rpm σε 1440P είδα πυρήνα 76 όταν σε άλλα παιχνίδια είναι -10 βαθμούς.

παίζει ρόλο το optimized στο κάθε παιχνίδι δηλαδή αν παίξεις το forza horizon θα δεις 60 μαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προσφατα κατοχος της MSI Radeon RX 5700 XT 8GB Gaming X αν και στην αρχη πελαγωσα γιατι το τροφοδοτικο μου εχει τα 2πινα ξεχωριστα και οχι πανω στο 6αρι.

την δοκιμασα σε csgo, shadow of the tomb raider και σε assasins creed oddysey ολα σε ultra με freesync ειδα εως και 30 fps παραπανω στο SOTTR σε σχεση με την RX580.

To ρευμα που τραβαει ειναι αρκετο αλλα η καρτα ειναι κτηνος!

Το ερωτημα ειναι, με to afterburner ποσο μπορω να την παω safe?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FasTaker είπε

Το ερωτημα ειναι, με to afterburner ποσο μπορω να την παω safe?

Δες το προφίλ μου σε προηγούμενη σελίδα. Από εκεί και πέρα αν θες ξεκινά με 1150 voltage και δες πόσο θα πέσεις για να είσαι stable. 

Γενικά το afterburner δεν τρέχει καλά με rx. Θα πρότεινα να το βγάλεις και να συνεχίσεις με το Radeon software. Επίσης έχει και πολύ καλύτερο monitoring imo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω ψαξει και πολυ το adrenalin αν εννοεις αυτο. Γενικα δεν εχω πολυ εμπειρια με amd. με το ddu εβγαλα τα παλια drivers ακι περασα τα adrenalin. Αν θυμαμαι καλα εχει επιλογη για υπερχρονισμο αλλα οχι σχετικες ρυθμισεις να παξεις με clock & voltage. Επισης νοιμζω οτι για να το κανεις αυτο πρεπρι να βγαλεις το freesync.

Eχω οθονη freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, FasTaker είπε

Δεν το εχω ψαξει και πολυ το adrenalin αν εννοεις αυτο. Γενικα δεν εχω πολυ εμπειρια με amd. με το ddu εβγαλα τα παλια drivers ακι περασα τα adrenalin. Αν θυμαμαι καλα εχει επιλογη για υπερχρονισμο αλλα οχι σχετικες ρυθμισεις να παξεις με clock & voltage. Επισης νοιμζω οτι για να το κανεις αυτο πρεπρι να βγαλεις το freesync.

Eχω οθονη freesync.

Γενικά το adrenalin έχει τα πάντα μέσα αλλά οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FasTaker είπε

Δεν το εχω ψαξει και πολυ το adrenalin αν εννοεις αυτο. Γενικα δεν εχω πολυ εμπειρια με amd. με το ddu εβγαλα τα παλια drivers ακι περασα τα adrenalin. Αν θυμαμαι καλα εχει επιλογη για υπερχρονισμο αλλα οχι σχετικες ρυθμισεις να παξεις με clock & voltage. Επισης νοιμζω οτι για να το κανεις αυτο πρεπρι να βγαλεις το freesync.

Eχω οθονη freesync.

Πέτα το msi afterburner, τις μισές φορές που είχα θέμα με amd καρτα, έφταιγε αυτό... 

Μπες στο adrenaline Και 3 πράγματα θα πειράξεις όλα όλα... To freesync δεν εχει να κανει ... 

Πήγαινε στη καρτέλα performance -> Tuning 

Στο Tuning Control διάλεξε manual και κάνε enable το gpu tuning  Και το advanced control 

Θα είσαι κάπως έτσι:  Γράψε τι frequency και τι voltage έχει η msi στο 3ο 

ghdgsd.jpg.69d1d8ecca54626dd09eee4e8c0dd1a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Πέτα το msi afterburner, τις μισές φορές που είχα θέμα με amd καρτα, έφταιγε αυτό... 

Μπες στο adrenaline Και 3 πράγματα θα πειράξεις όλα όλα... To freesync δεν εχει να κανει ... 

Πήγαινε στη καρτέλα performance -> Tuning 

Στο Tuning Control διάλεξε manual και κάνε enable το gpu tuning  Και το advanced control 

Θα είσαι κάπως έτσι:  Γράψε τι frequency και τι voltage έχει η msi στο 3ο 

ghdgsd.jpg.69d1d8ecca54626dd09eee4e8c0dd1a6.jpg

 

εχεις φτιαξει cru και πεφτει η vram στα 200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sozz είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

εχεις φτιαξει cru και πεφτει η vram στα 200?

Όχι, ποτέ δεν είχε θέμα σε μένα, πάντα έπεφτε στα 200. Και είμαι με 144hz AOC κιόλας... 

Όμως όταν δουλεύω dual screen , πάντα η vram δουλεύει στο μαξ και η κατανάλωση απο 7-8w πάει 30w με το dual screen.  Βέβαια δεν ξερω αν ετσι πρέπει να δουλεύει λογο dual screen .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Όχι, ποτέ δεν είχε θέμα σε μένα, πάντα έπεφτε στα 200. Και είμαι με 144hz AOC κιόλας... 

Όμως όταν δουλεύω dual screen , πάντα η vram δουλεύει στο μαξ και η κατανάλωση απο 7-8w πάει 30w με το dual screen.  Βέβαια δεν ξερω αν ετσι πρέπει να δουλεύει λογο dual screen .. 

ωραια μαλλον εχουν θεμα στο ultrawide τωρα που εβαλα μια στα γρηγορα 1920 * 1080 επεσε κανονικα

ακυρο το απο πανω δεν ειχα δει οτι μπηκε σε 75hz συνεχιζει και στα 1920/144 να βαραει κοφτες

ΥΓ δοκιμασα στα 143 με cru αλλα στα games βγαζει ενα black frame που και που...

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sozz είπε

ΥΓ δοκιμασα στα 143 με cru αλλα στα games βγαζει ενα black frame που και που...

Δοκιμασε να διαγραψεις τα προηγουμενα με το cru, lcd standard και βαλε 144.000

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...