Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η pulse 200 watt δεν φτάνει με Power limit +50%? Στα stable 20.5.1 έπαιζα στα 160 watt με +15 ενώ τώρα είναι στα 200.

 

Μαλλον θα γυρίσω πίσω μιας και ανεβάζει τώρα θερμοκρασίες λόγω του παραπάνω ρεύματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Η pulse 200 watt δεν φτάνει με Power limit +50%? Στα stable 20.5.1 έπαιζα στα 160 watt με +15 ενώ τώρα είναι στα 200.

Μαλλον θα γυρίσω πίσω μιας και ανεβάζει τώρα θερμοκρασίες λόγω του παραπάνω ρεύματος 

Για την pulse δεν ξέρω , αλλά στη Nitro+ ακόμα και στο efficient profile (2000mhz, 1840 μνημες, 1075mV, +50% PL ) έχω μόνιμα πάνω από 200 watt..  

Σε μένα όπως ανάφερα  και σε προηγούμενο πόστ, κόλλησε 2 φορές (Μαύρη οθόνη με εναν συνεχόμενο ήχο σε απόχρωση zzzzzzzzz) όταν πέρασα το 2004 update των windows 10. Απο τότε δεν το ξανά έκανε  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που δεν έχει φάει κρας απτον Μάρτιο σε Linux και Windows και κάθομαι και διαβάζω τα άπειρα ποστ και δεν μπορώ ούτε να τα πιστέψω 😛 Και έχω κάνει και πάρα πολλά benchmarks  / διαφορετικές χρήσεις της GPU - Games - Emulators  - OpenCL - Folding@Home - Benchmarks - μέχρι και Machine learning μοντέλα έχω τρέξει σε DirectML. Και σε διάφορα RAM timings με ελάχιστο testing, και με PC ανοιχτό 16+ ώρες κάθε μέρα. Τι να πω.. μακάρι να βρεθεί λύση για όλους.

6 hours ago, Arkin said:

Ναι με 20.5.1 πανω απο μηνα ολα καλα. Εχουν βγαλει και 20.5.1 με GPU Scheduling ενεργο default αλλα δεν τον βγαζει αυτοματα. Λογικα θα βγαλουν 20.7.1 σε λιγες μερες. Για Ιουνιο δεν ειχαμε κανεναν driver οποτε πιστευω σε αρκετες αλλαγες στον επομενο.

Ελπίζω ο επόμενος να έχει μεγάλες αλλαγές, τύπου upgraded RIS, DLSS με DirectML - TrueAudio noise cancenling κτλπ.. δεν έχουν δικαιολογια τώρα.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τέτοιο crash με συνεχόμενο ήχο zzzzzzzz έφαγα και εγώ μια φορά με την 2004 αλλά χωρίς μαύρη οθόνη, απλά κόλλησε το παιχνίδι σε ένα σημείο. Άρα δεν είναι θέμα των Navi..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ξανά πέρασα τα ίδια drivers με ddu και Μαξ έφτανε 175 watt. 

Δεν πρόλαβα να παίξω πολύ, ίσα ίσα για να δω ρεύματα. Θα δούμε σήμερα 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα κάτι 

Ενώ έπαιζα Warzone, έκανα alt tab άνοιξα Chrome και έβαλα λίγη μουσική από YouTube, ελαχιστοποίηση το παράθυρο και επιστροφή στο παιχνίδι. Μετά από λίγο παρατήρησα ότι έπαιζε downclocking 80-90% κάτι που αν κλείσεις τον browser σταματαγε να το κάνει και επέστρεφε στο κλασικό 95-97%. Επίσης όταν ζουμαρες με σναιπερ εκανε σπασίματα. Περίεργο; Ίσως φταίει το hardware acceleration του browser

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε τότε κάτι παίζει με τους drivers. Εμένα σε 8Κ βίντεο θέλει 8% usage, οπότε σε 1080p πολύ λιγότερο. Δοκίμασε και με Firefox..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2020 στις 11:00 ΠΜ, 7nisiotis είπε

Παρατήρησα κάτι 

Ενώ έπαιζα Warzone, έκανα alt tab άνοιξα Chrome και έβαλα λίγη μουσική από YouTube, ελαχιστοποίηση το παράθυρο και επιστροφή στο παιχνίδι. Μετά από λίγο παρατήρησα ότι έπαιζε downclocking 80-90% κάτι που αν κλείσεις τον browser σταματαγε να το κάνει και επέστρεφε στο κλασικό 95-97%. Επίσης όταν ζουμαρες με σναιπερ εκανε σπασίματα. Περίεργο; Ίσως φταίει το hardware acceleration του browser

Εννοείς οτι το GPU usage ήταν 80-90%? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Εννοείς οτι το GPU usage ήταν 80-90%? 

Ναι. Γενικά εάν υπάρχει από πίσω ο chrome. Είναι πιο ασταθές το gpu usage. Ενώ αν τρέχει μόνο το παιχνίδι είναι σταθερά 95+%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Ναι. Γενικά εάν υπάρχει από πίσω ο chrome. Είναι πιο ασταθές το gpu usage. Ενώ αν τρέχει μόνο το παιχνίδι είναι σταθερά 95+%

Αυτό είναι εντελώς κουλό, γιατί ακόμα και αν υποτέθει οτι το video στον chrome τρώει 20% ας πούμε ,το GPU usage θα πρέπει να συνεχίζει να είναι 99%, απλά το παιχνίδι θα είναι στο 80% και ο chrome στο 20%. Το GPU usage από τα overlay software δεν σου λένε πόσο τρώει το παιχνίδι αλλά πόσο χρησιμοποιείται η κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει γενικά δεν τρέχω chrome ή κάτι άλλο όσο παίζω με εξαίρεση όταν περιμένω το respawn και ρίχνω καμιά ματιά σε κάνα βίντεο ή μπαίνω ινσομνια μέχρι να με βγάλει κάποιος συμπαίκτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...