Προς το περιεχόμενο

Το iPhone XR ήταν το δημοφιλέστερο smartphone του 2019


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ea6gka είπε

κινηταρα ειναι το XR, το ανεβαζει ομως το iOS και οχι η συσκευη καθ'αυτη. 

μόνο το ios αξίζει το υπόλοιπο είναι για πέταμα

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Γιατί όμως;

Ε γιατί όλη η πρότασή σου είναι ένα τελείως υποθετικό σενάριο σαν σε παράλληλο σύμπαν με αδύνατη την πιθανότητα υλοποίησής του έτσι ώστε να μπορούμε να εξαγάγουμε έστω κάποιο συμπέρασμα. 
(Φιλικά παντά, παρακολουθώ και σέβομαι τις απόψεις σου). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε ξεκολιστε αφου εδω οι ειδικοι λενε τα ανδροιντ ειναι χρονια μπροστα γτ εχουν 700 μεγκαπιξελ καμερα και 250 τερα ραμ και τραβανε 42κ βιντεο με QHD πανελ αλλα στο FHD μονο 120fps

ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ🙈🙈🙈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Ακόμη δεν έχουν καταλάβει κάποιοι ότι το ατού της Apple είναι η πλήρη αρμονία hardware με software. 

πλήρη αρμονία έχουμε και όσοι έχουμε το iphone 11 pro max δεν χρειάζεται να πάρουμε το φτηνό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 160 περνεις το redmi note 8 και δεν σου λείπει τπτ για 2 χρόνια μιν. Αν είσαι πωρωμένος το αλλάζεις κια κάθε χρόνο με το καινούργιο μοντέλο. Βσκ εγώ είμαι από αυτούς που δεν βρίσκουν νόημα σε κινητά από των 300 ευρο. Ακόμα και τα σ20 καλά κια Χρύσα αλλά γτ να πάει κανείς σε αυτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα είχαμε τους specολάγνους, μετά τους bezelολόγους, μετά τους notchολόγους. Ο hater πάντα κάτι θα βρίσκει να προσάψει. 

Όσοι από την άλλη δεν έχουμε τέτοια κολλήματα, απλά χαιρόμαστε τις κινητάρες μας. :)

  • Like 6
  • Thanks 6
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stafaf είπε

Ε γιατί όλη η πρότασή σου είναι ένα τελείως υποθετικό σενάριο σαν σε παράλληλο σύμπαν με αδύνατη την πιθανότητα υλοποίησής του έτσι ώστε να μπορούμε να εξαγάγουμε έστω κάποιο συμπέρασμα. 
(Φιλικά παντά, παρακολουθώ και σέβομαι τις απόψεις σου). 

Ναι το ξέρω (αμοιβαίο)

Δεν λέω ότι θα ήταν σίγουρο ότι θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα αν και στο android ήταν παρόμοια η κατάσταση (δες και την απάντησή μου στον άλλον που του λέω ότι δεν μπορώ να μαντέψω).

Αυτό που λέω είναι ότι για ένα λειτουργικό που έχει το 12%-15% της αγοράς με 3 κινητά κάθε χρόνο, μαθηματικά είναι λογικό κάποιο από αυτά να είναι στα κορυφαία ειδικά όταν είναι πολύ πιο προσιτό από τα άλλα 2 κινητά της οικογένειας. Γιατί ναι μεν το android έχει το 85% της πίτας αλλά μοιράζεται σε ΠΑΡΑ πολλά τηλέφωνα.

Η πρωτιά του κινητού είναι σημαντική πάντως αλλά όχι για το ίδιο το κινητό. Προφανώς υπάρχουν και καλύτερα και φθηνότερα κινητά, και υπάρχουν και λίγο ακριβότερα αλλά πολύ καλύτερα. Οπότε η πρωτιά είναι σημαντική γιατί δείχνει ότι το ios έχει ζήτηση και μέσω του xr μπορούν και το αποκτούν.

Σίγουρα όμως ΔΕΝ μπορώ να προβλέψω τι θα γινόταν αν το android είχε και αυτό λίγα μοντέλα...

14 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Δοκίμασα να παω σε ανδροιδ με το π20 λιτε, έκανε ρεσταρτ μόνο του, μου έκλεινε εφαρμογές και τερμάτιζε κλήσεις, το πούλησα μετά απο 2 μήνες χάνοντας την μισή του αξία και πήρα iphone XR και μετά το 11, δεν είχα ποτέ θέμα με ios σε αντίθεση με android. 

Αν αυτό που λες ήταν κανόνας, πίστεψέ με ότι θα είχαμε πάει όλοι σε ios. Υπάρχουν πολλά android τηλ, και μάλλον και αντίστοιχα μοντέλα με το δικό σου, που δουλεύουν απροβλημάτιστα. Άσε που ακούμε συνέχεια για bugs στο ios

https://www.zdnet.com/article/ios-bugs-and-annoyances-apple-desperately-needs-to-fix-in-2020/

https://www.google.com/search?q=ios+bugs

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, i76 είπε

Τελικά τι ειναι φθηνοτερο? Εαν iPhone ή μια ναυαρχίδα Android? 

To iphone θα έχει υποστήριξη λογισμικου για την επόμενη 5ετια (ήδη το 6s και το SE θα πάρουν την ioS14). Οπότε δεν θα χρειάζεται να το αλλάξεις σε 1-2 χρόνια. Αλλα ακόμα και εαν το αλλάξεις, θα εχεις μια καλή τιμη μεταπώλησης. Αντίθετα μια τυπική android ναυαρχιδα θα έχει υποστήριξη 1-2 χρόνια. και με τα θα ξεκινήσουν τα κολλήματα... Και όταν αποφασισεις να το πουλήσεις - ακόμα και μετά από ενα χρόνο - η απομείωση θα είναι σημαντικά χαμηλότερη από ενα οποιοδήποτε iphone.

Αυτά για την τιμή.

Απλά θα αφήσω αυτό εδώ : 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι το ξέρω (αμοιβαίο)

Δεν λέω ότι θα ήταν σίγουρο ότι θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα αν και στο android ήταν παρόμοια η κατάσταση (δες και την απάντησή μου στον άλλον που του λέω ότι δεν μπορώ να μαντέψω).

Αυτό που λέω είναι ότι για ένα λειτουργικό που έχει το 12%-15% της αγοράς με 3 κινητά κάθε χρόνο, μαθηματικά είναι λογικό κάποιο από αυτά να είναι στα κορυφαία ειδικά όταν είναι πολύ πιο προσιτό από τα άλλα 2 κινητά της οικογένειας. Γιατί ναι μεν το android έχει το 85% της πίτας αλλά μοιράζεται σε ΠΑΡΑ πολλά τηλέφωνα.

Η πρωτιά του κινητού είναι σημαντική πάντως αλλά όχι για το ίδιο το κινητό. Προφανώς υπάρχουν και καλύτερα και φθηνότερα κινητά, και υπάρχουν και λίγο ακριβότερα αλλά πολύ καλύτερα. Οπότε η πρωτιά είναι σημαντική γιατί δείχνει ότι το ios έχει ζήτηση και μέσω του xr μπορούν και το αποκτούν.

Σίγουρα όμως ΔΕΝ μπορώ να προβλέψω τι θα γινόταν αν το android είχε και αυτό λίγα μοντέλα...

Ξέρεις όμως τι γίνεται;

Δεν υπάρχει ούτε μία Android ναυαρχίδα στο top 10 ας πούμε. 
Και βέβαια ένα a50 ή ένα Redmi note 7 που βρίσκονται στην 10δα δε μπορείς να πεις ότι «κανιβαλίζει» τις πωλήσεις των Android flagships. 
Αυτο (για μένα) είναι ένα θέμα άξιο απορίας. 

28 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Δοκίμασα να παω σε ανδροιδ με το π20 λιτε, έκανε ρεσταρτ μόνο του, μου έκλεινε εφαρμογές και τερμάτιζε κλήσεις, το πούλησα μετά απο 2 μήνες χάνοντας την μισή του αξία και πήρα iphone XR και μετά το 11, δεν είχα ποτέ θέμα με ios σε αντίθεση με android. 

Καλά κι εσυ το’ βγαλες απ´τα μάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stafaf είπε

Ξέρεις όμως τι γίνεται;

Δεν υπάρχει ούτε μία Android ναυαρχίδα στο top 10 ας πούμε. 
Και βέβαια ένα a50 ή ένα Redmi note 7 που βρίσκονται στην 10δα δε μπορείς να πεις ότι «κανιβαλίζει» τις πωλήσεις των Android flagships. 
Αυτο (για μένα) είναι ένα θέμα άξιο απορίας. 

Μα ούτε και το XR είναι ναυαρχίδα... Στο android την τιμητική τους έχουν τα τηλέφωνα των 150 ευρώ. Πουλιούνται σε πολύ μεγαλύτερα νούμερα από τις ναυαρχίδες. Δεν είναι μόνο το redmi 7. Είναι το 8, είναι το 8 pro (260.000 antutu με 200 ευρω), κτλ που κανιβαλίζουν τα flagships. Αυτή την στιγμή best sellers για xiaomi είναι redmi note 8 και redmi note 8 pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stafaf είπε

Δεν υπάρχει ούτε μία Android ναυαρχίδα στο top 10 ας πούμε

Και στο iOS εάν είχε συσκευές από 200ε, ίδια θα ήταν η κατάσταση. Οι φτηνές θα πουλούσαν περισσότερα τεμάχια. Λογικό είναι, δεν θέλουν όλοι να ξοδεύουν 500€+ για κινητό (και δεν έχει να κάνει με το πόσο γεμάτο είναι το πορτοφόλι του καθενός, αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ~100 email την ημέρα και διάφορες φωτό που πρέπει να έχω τραβήξει από κείμενα κλπ , πείτε μου ένα άλλο κινητό που θα πάω στο global search , θα γράψω μια λέξη και θα μου φέρει e-mail , σημειώσεις και φωτογραφίες που έχουν μέσα το κείμενο που ψάχνω.

Με τον όγκο που έχω να διαχειριστώ , πράγματικα δεν γίνετε να έχω κάτι άλλο πέραν του iOS , εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι σε Android μεριά που κάνει το ίδιο.  

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Στα 160 περνεις το redmi note 8 και δεν σου λείπει τπτ για 2 χρόνια μιν. Αν είσαι πωρωμένος το αλλάζεις κια κάθε χρόνο με το καινούργιο μοντέλο. Βσκ εγώ είμαι από αυτούς που δεν βρίσκουν νόημα σε κινητά από των 300 ευρο. Ακόμα και τα σ20 καλά κια Χρύσα αλλά γτ να πάει κανείς σε αυτά... 

Προσωπικά τα 160 είναι πολλά για κινητό από την στιγμή που με 5€ έχεις ένα Nokia n95 που δεν του λείπει τίποτα. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...