Προς το περιεχόμενο

M2 ssd 1t


NemesisUltra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας .... Έχω στήσει ένα δυνατό σύστημα περισσότερο για γκειμς , έχω ένα δίσκο μ2 500gb 970 evo αρχικό που έχω τα γουιντους μέσα θέλω την καλύτερη αποδοση και χρειάζομαι περισσότερο χωρο λόγο γκειμς πια  και έχω την εξής ερώτηση 

1 να πάρω ένα μ2 970evo 1 τέρα και να περάσω ξανά τα γουιντους ( σκέφτηκα να τον έβαζα και στην δεύτερη υποδοχή αλλά μου λένε ότι επιρεαζει την ταχύτητα αν χρησιμοποιώ και τις δύο υποδοχές μ2)
 
2 να πάρω ένα ssd 860 1 Tera και να περνάω τα γκειμς σε αυτόν 

Επεξ/σία από NemesisUltra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γιατί να περάσεις ξανά τα Windows αφού τα έχεις ήδη στον 500άρη; Ποιός σου είπε ότι επηρεάζει την ταχύτητα;

2. Πάρε τον πιο οικονομικό, games θα βάλεις μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάρει μόνο αυτόν και τώρα θέλω περισσότερο χώρο και απλά ήθελα μια γνώμη τι να κάνω .... Επιρεαζει μου είπαν αν χρησιμοποιώ και της δυο θύρες μ2 σόρρυ αν λέω βλακεία δεν ξέρω Πόλα έτσι άκουσα από φίλους

 

 

Να τα ξαναπεράσω στην περίπτωση που τραμπαρω τον 1 τέρα με 500ρι ( μπορώ να το κάνω κλονο νομίζω με πρόγραμμα για να μην τα ξανά περνάω .... Απλά δεν ξέρω πιο να κάνω για καλύτερα τι λέτε εσείς

 

Συγουρα θα προσθέσω και 2* 1tb ssd 860 evo αμέσως μετα

Επεξ/σία από NemesisUltra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NemesisUltra Τουλάχιστον στις AMD μητρικές που έχω χρησιμοποιήσει η μία M2 θύρα παίρνει από τα PCI lanes του CPU ενώ η άλλη από τα lanes του chipset (southbridge) οπότε η μία δεν επηρεάζει την άλλη. Επειδή αυτό έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το πως έχει σχεδιαστεί η μητρική δεν μπορώ να έχω άποψη για το τι θα γίνει στο σύστημα σου.

Εγώ για να βάλω παιχνίδια θα αγόραζα ένα φτηνό SSD (ακόμα και QLC), πόσο μπορεί να καθυστερήσει το load... κάποτε περιμέναμε να παίξει όλη η κασσέτα και να την γυρίσουμε από την άλλη για να φορτώσει το παιχνίδι και τώρα κάνουμε συζήτηση για 1-2 sec διαφορά.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NemesisUltra είπε

@elpenor asus crosshair v2 wifi έχω με 2700x ,

Στη μητρική σου και τα δύο m2 slots είναι από το CPU, αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ότι βάζοντας το δεύτερο M2 το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι το δεύτερο slot για κάρτα γραφικών θα δουλεύει με τη μισή ταχύτητα. Από τη στιγμή που δεν έχεις SLI και έχεις την GPU στο πάνω slot δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί. Φυσικά είναι αρκετά πιθανό να μην γνωρίζω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θα κάνω κλονο τα γουιντους μου έχει πρόγραμμα της Samsung που αντιγράφει τους δίσκους και θα βάλω τον m2 1t και αργότερα περνώ ένα δεύτερο 1tb ssd ευχαριστω παρα πολυ που απαντήσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...