Προς το περιεχόμενο

Έρχεται πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που θα κάνει την αντικατάσταση των μπαταριών στα κινητά ευκολότερη


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτί δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε τις μπαταρίες γι αυτό αλλάζαμε κινητά!

Όχι οτι τα περισσότερα δεν έχουν υποστήριξη και σέρνονται μετά την διετία!

Επίσης αδιαβροχοποίηση και εύκολη αλλαγή μπαταρίας πως πάνε μαζι;

Εκτός αν δεν είχαμε ποτέ καταστραμένα κινητά από υγρά οπότε δεν μας ενδιαφέρει η αδιαβροχοποίηση...

Ήθελα να ήξερα ποιός φωστήρας τα σκέφτεται...

ΥΓ. Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι που έχουν κόψει την αποστολή μπαταριών αεροπορικώς και δεν βρίσκεις μπαταρία σε normal τιμή παρά το πως θα την αλλάξεις!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μπαταριες καλο ακουγεται. Μακαρι να μπορουσε να γινει και κατι με τους φορτιστες. Δυσκολο ομως το βλεπω. Δεν ειναι μονο το βυσμα. Πρεπει να γινει και ενα ενιαιο προτυπο φορτισης, δυσκολο το βλεπω. Οχι πως δεν μπορεις να φορτισεις και να κανεις τη δουλια σου αλλα διαφορετικα φορτιζει μια συσκευη snapdragon και προτυπο qc και αλλιως ενα huawei με kirin ή κατι με exynos ή mediadek. Θα φορτισεις αλλα ουτε τους απολυτους χρονους φορτισης θα εχεις και δεν ξερω μακροπροθεσμα τι παιζει με την υγεια της μπαταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα οι κατασκευαστες, σε καθε κινητο, δινουν φορτιστη και καλωδιο. Εχουμε γεμισει 4-5 απο το καθενα και ειναι αχρηστα.

Υποτιθεται αυτο επρεπε να ειχε σταματησει χρονια τωρα.

Γιατί κάθε ναυαρχίδα έρχεται με γρηγορότερη φόρτιση από την προηγούμενη. Στην τελική, χάρισε τους άμα δεν τους θες στο αντίστοιχο thread στο μπλα μπλα 

 

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Τώρα δηλαδή όταν παλιώνει η μπαταρία, αγοράζουμε καινούριο κινητό; Και αυτό γίνεται σε τέτοιο βαθμό, ώστε να είναι περιβαλλοντολογικά χειρότερο απ' τη συχνότερη και χωρίς έλεγχο αλλαγή μπαταριών; Οι παλιές μπαταρίες δεν είναι απόβλητα; Έχω την εντύπωση ότι η ΕΕ βρήκε άλλη μια μαλακία να ασχοληθεί.

Όχι γιατί όλοι μας αναγκαζομαστε να αλλάξουμε τηλέφωνο όταν πεθάνει η μπαταρία του και ανακυκλωνεται πιο εύκολα μια μπαταρία παρα μια συσκευή. 

Εξηγούμαι, πιο εύκολα θα πετάξεις στην ανακύκλωση την μπαταρία του s10+  π.χ. μετά από 2χρονια παρά ολόκληρη την συσκευή. Σιγά να μην πετάξεις μια συσκευή των 1000 ευρώ στα σκουπίδια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Retromaniac said:

Η εε σίγουρα ασχολείται με πολύ περισσότερα πράγματα. Το θέμα είναι από που ενημερώνεσαι. Στο insomnia θα διαβάσεις για την μπαταρία.

Καλά, δεν λέω ότι κάνει μόνο αυτά αλλά ότι είναι κάπως εκτός ρυθμού της εποχής. Τώρα, αν της βγει το να κάνει τον ελεγκτή των 2 τεράτων, μακάρι, μια που τουλάχιστον στη θεωρία έχει καλύτερες προθέσεις από ΗΠΑ-Κίνα αλλά δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Οτί δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε τις μπαταρίες γι αυτό αλλάζαμε κινητά!

Όχι οτι τα περισσότερα δεν έχουν υποστήριξη και σέρνονται μετά την διετία!

Επίσης αδιαβροχοποίηση και εύκολη αλλαγή μπαταρίας πως πάνε μαζι;

Εκτός αν δεν είχαμε ποτέ καταστραμένα κινητά από υγρά οπότε δεν μας ενδιαφέρει η αδιαβροχοποίηση...

Ήθελα να ήξερα ποιός φωστήρας τα σκέφτεται...

 

Το ίδιο ίσχυε και παλιότερα με τους υπολογιστές, έπρεπε ανά μερικά χρόνια να αναβαθμίζεις. πλέον έχεις ένα μηχάνημα για χρόνια και δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει πλέον και στα κινητά σιγά σιγά. Ένα κινητό κάτω των 300 ευρώ έχει συνήθως αρκετή επεξεργαστική ισχύ και μνήμη για να αντέξει χρόνια. Εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό να μπορεί να αλλάζει η μπαταρία εύκολα πάντως. Επιπλέον είμαι σίγουρος ότι πολλοί νομίζουν ότι η μπαταρία δεν αλλάζει καν οπότε όταν πέφτει η απόδοση της δεν το πήγαιναν κάπου να την αλλάξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Koukoz said:

Σιγά να μην πετάξεις μια συσκευή των 1000 ευρώ στα σκουπίδια.

Ποιος είπε να την πετάξεις; Πήγαινε στο επίσημο service να αλλάξεις μπαταρία. 

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Με τις μπαταριες καλο ακουγεται. Μακαρι να μπορουσε να γινει και κατι με τους φορτιστες. Δυσκολο ομως το βλεπω. Δεν ειναι μονο το βυσμα. Πρεπει να γινει και ενα ενιαιο προτυπο φορτισης, δυσκολο το βλεπω. Οχι πως δεν μπορεις να φορτισεις και να κανεις τη δουλια σου αλλα διαφορετικα φορτιζει μια συσκευη snapdragon και προτυπο qc και αλλιως ενα huawei με kirin ή κατι με exynos ή mediadek. Θα φορτισεις αλλα ουτε τους απολυτους χρονους φορτισης θα εχεις και δεν ξερω μακροπροθεσμα τι παιζει με την υγεια της μπαταριας.

Αν δεν κάνω λάθος το κινητό αναλαμβάνει να κάνει την οποιαδήποτε μετατροπή ρεύματος, οπότε δνε έχει σημασία ποιας εταιρείας φορτιστή θα χρησιμοποιήσεις. Και μεγαλύτερων watt να πάρεις, το κινητό θα τραβήξει μέχρι ένα σημείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Conan2046 said:

Επιπλέον είμαι σίγουρος ότι πολλοί νομίζουν ότι η μπαταρία δεν αλλάζει καν οπότε όταν πέφτει η απόδοση της δεν το πήγαιναν κάπου να την αλλάξουν.

Να ενημερώσει η ΕΕ τους πολίτες για την σωστή χρήση και ανακύκλωση των συσκευών. Το να επιβάλλει στους κατασκευαστές να αλλάξουν τρόπο κατασκευής, επειδή ο κόσμος δεν ξέρει ότι αλλάζουν οι μπαταρίες, δεν έχει λογική.

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάζουν έτσι απλά. Γιατί να μην επιβάλλει κάτι που θα διευκολύνει όλους μας και δεν θα μας αναγκάζει να την πηγαίνουμε στο service;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι πρεπει να απαγορευσουν την αλλαγη κινητου καθε 2 χρονια αλλα καθε 5 χρονια, ετσι θα μειωθουν ακομα περισσοτερα τα αποβλητα. πλεον η βλακεια εχει πιασει ταβανι στην ΕΕ, στο δε ινσομνια πλεον γελαμε με τις αποψεις καποιων που θελουν να επιστρεψουν στις αποσπωμενες μπαταριες και καθε λογης ημιτασιον που κυκλοφορουν

  • Like 1
  • Confused 5
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θέλω και όποιος θέλει ας γελάσει μαζί μου. 

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με τις αποσπώμενες μπαταρίες;

8 λεπτά πριν, dancer είπε

εγω πιστευω οτι πρεπει να απαγορευσουν την αλλαγη κινητου καθε 2 χρονια αλλα καθε 5 χρονια, ετσι θα μειωθουν ακομα περισσοτερα τα αποβλητα. πλεον η βλακεια εχει πιασει ταβανι στην ΕΕ, στο δε ινσομνια πλεον γελαμε με τις αποψεις καποιων που θελουν να επιστρεψουν στις αποσπωμενες μπαταριες και καθε λογης ημιτασιον που κυκλοφορουν

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Οτί δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε τις μπαταρίες γι αυτό αλλάζαμε κινητά!

Όχι οτι τα περισσότερα δεν έχουν υποστήριξη και σέρνονται μετά την διετία!

Επίσης αδιαβροχοποίηση και εύκολη αλλαγή μπαταρίας πως πάνε μαζι;

Εκτός αν δεν είχαμε ποτέ καταστραμένα κινητά από υγρά οπότε δεν μας ενδιαφέρει η αδιαβροχοποίηση...

Ήθελα να ήξερα ποιός φωστήρας τα σκέφτεται...

ΥΓ. Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι που έχουν κόψει την αποστολή μπαταριών αεροπορικώς και δεν βρίσκεις μπαταρία σε normal τιμή παρά το πως θα την αλλάξεις!

γτ τωρα πως φορτίζουν? πως έχουν θυρα ακουστικών μερικά...? και παρόλα αυτά έχουν μια χαρά αδιαβραχοποιηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...