Προς το περιεχόμενο

Έρχεται πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που θα κάνει την αντικατάσταση των μπαταριών στα κινητά ευκολότερη


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, logistoulis said:

Με την αλλαγή της μπαταρίας επεκτείνεις τη ζωή του κινητού σου, άρα πιο οικολογικό από οτιδήποτε 

Δεν συζητάμε για το "αλλαγή ή μη αλλαγή" αλλά για το "αλλαγή μόνοι μας (δηλαδή φθηνά, όπως είδες και στα σχόλια των υποστηρικτών) ή σε κάποιον ειδικό".
Για κάποια πράγματα, προτιμώ να πληρώνω και να έχει άλλος την ευθύνη (εγγύηση).

Πιστεύεις ότι είναι μεγάλο το ποσοστό αυτών που θα κρατήσουν τη συσκευή παραπάνω επειδή μπορούν μόνοι τους να αλλάξουν μπαταρία; 
Είναι τόσοι πολλοί που η οικολογική επιβάρυνση εξαιτίας τους χρειάζεται νομική απαγόρευση για να περιοριστεί;
Και θα επιφέρει μείωση στον αριθμό κατασκευής καινούριων συσκευών; Δεν το πιστεύω.

Με άλλα λόγια, το αποτέλεσμα της πρότασης (αν εφαρμοστεί) στην οικολογία, είναι δυσανάλογα φτωχό σε σχέση με το μέγεθος της αντιπαράθεσης που θα προκύψει με Apple, Google, Samsung και λοιπούς κατασκευαστές. Δεν αξίζει. Αν είναι να κάνεις τέτοια κόντρα κάν' την για κάτι πολύ σημαντικότερο ή καλύτερα συνεργάσου σε άλλο επίπεδο με τις εταιρείες. Θέλουν κι αυτές να δείχνουν "οικολογικές" ευαισθησίες.

btw, κανένα προγραμματάκι της ΕΕ, με αξιόλογα κίνητρα, για να μαζευτούν οι εκατομμύρια συσκευές απ' τα συρτάρια μας, υπάρχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kafka64 είπε

Και από τι θα πλουτίσουν οι εταιρείες κινητών; Αν δεν αντικαθιστάς το κινητό σου και απλά αλλάζεις μπαταρία όπως παλιότερα, αυτές που θα κονομάνε είναι οι εταιρείες κατασκευής μπαταριών!

οι εταιρίες κατασκευής μπαταριών θα βγάλουν μπαταρίες είτε για καινούρια (νέες πρώτες μπαταρίες) είτε για παλιά κινητά. Στο σύνολο οι μπαταρίες θα είναι ίδιες. Το υπόλοιπο κινητό δεν θα χρειαστεί να αλλάξει για περισσότερο χρόνο.

35 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν συζητάμε για το "αλλαγή ή μη αλλαγή" αλλά για το "αλλαγή μόνοι μας (δηλαδή φθηνά, όπως είδες και στα σχόλια των υποστηρικτών) ή σε κάποιον ειδικό".
Για κάποια πράγματα, προτιμώ να πληρώνω και να έχει άλλος την ευθύνη (εγγύηση).

Πιστεύεις ότι είναι μεγάλο το ποσοστό αυτών που θα κρατήσουν τη συσκευή παραπάνω επειδή μπορούν μόνοι τους να αλλάξουν μπαταρία; 
Είναι τόσοι πολλοί που η οικολογική επιβάρυνση εξαιτίας τους χρειάζεται νομική απαγόρευση για να περιοριστεί;
Και θα επιφέρει μείωση στον αριθμό κατασκευής καινούριων συσκευών; Δεν το πιστεύω.

Με άλλα λόγια, το αποτέλεσμα της πρότασης (αν εφαρμοστεί) στην οικολογία, είναι δυσανάλογα φτωχό σε σχέση με το μέγεθος της αντιπαράθεσης που θα προκύψει με Apple, Google, Samsung και λοιπούς κατασκευαστές. Δεν αξίζει. Αν είναι να κάνεις τέτοια κόντρα κάν' την για κάτι πολύ σημαντικότερο ή καλύτερα συνεργάσου σε άλλο επίπεδο με τις εταιρείες. Θέλουν κι αυτές να δείχνουν "οικολογικές" ευαισθησίες.

btw, κανένα προγραμματάκι της ΕΕ, με αξιόλογα κίνητρα, για να μαζευτούν οι εκατομμύρια συσκευές απ' τα συρτάρια μας, υπάρχει; 

δεν ξέρω γιατί το να αλλάζει εύκολα πιστεύεις δεν οφελεί και εσένα που το δίνεις σε μάστορα για να έχεις εγγύηση. Ο μάστορας αντί για 60 θα σου ζητάει 30. Αυτή είναι όλη η δουλειά. 

Βεβαίως θα επιφέρει μείωση στον αριθμό των κινητών που κατασκευάζονται γιατί ένα ποσοστό αλλάζει κινητό πχ για την μπαταρία ή και για την μπαταρία (είναι σπασμένη η ακριβή να επισκευαστεί οθόνη, χαλάει και η μπαταρία οπότε νισάφι λέει). Οσο είναι αυτό το ποσοστό τόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση. Επίσης πρέπει να υποχρεώνουν τις εταιρίες να παρέχουν ανταλλακτικά μπαταρίες για αρκετά χρόνια για ένα μοντέλο τηλεφώνου.

Τελος όπως ξαναείπα αν ρωτάς εμένα και επισκευή εύκολη της οθόνης πρέπει να θεσπιστεί μη σου πω να τους αναγκάσουν να τις φτιάχνουν γερές να μη σπάνε. Προφανώς είναι ακόμα μία βολική συνωμοσία το να σπάνε οι οθόνες και αν είναι ακριβή η επισκευή. Οσο για το όνομα "gorilla glass" είναι τουλάχιστον trollιά η επιλογή του. Δεν έχει καμία σοβαρή αντοχή ειδικα΄αν θυμηθούμε τα παλιά τηλέφωνα που είχαμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, keysmith είπε

οι εταιρίες κατασκευής μπαταριών θα βγάλουν μπαταρίες είτε για καινούρια (νέες πρώτες μπαταρίες) είτε για παλιά κινητά. Στο σύνολο οι μπαταρίες θα είναι ίδιες. Το υπόλοιπο κινητό δεν θα χρειαστεί να αλλάξει για περισσότερο χρόνο.

δεν ξέρω γιατί το να αλλάζει εύκολα πιστεύεις δεν οφελεί και εσένα που το δίνεις σε μάστορα για να έχεις εγγύηση. Ο μάστορας αντί για 60 θα σου ζητάει 30. Αυτή είναι όλη η δουλειά. 

Βεβαίως θα επιφέρει μείωση στον αριθμό των κινητών που κατασκευάζονται γιατί ένα ποσοστό αλλάζει κινητό πχ για την μπαταρία ή και για την μπαταρία (είναι σπασμένη η ακριβή να επισκευαστεί οθόνη, χαλάει και η μπαταρία οπότε νισάφι λέει). Οσο είναι αυτό το ποσοστό τόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση. Επίσης πρέπει να υποχρεώνουν τις εταιρίες να παρέχουν ανταλλακτικά μπαταρίες για αρκετά χρόνια για ένα μοντέλο τηλεφώνου.

Τελος όπως ξαναείπα αν ρωτάς εμένα και επισκευή εύκολη της οθόνης πρέπει να θεσπιστεί μη σου πω να τους αναγκάσουν να τις φτιάχνουν γερές να μη σπάνε. Προφανώς είναι ακόμα μία βολική συνωμοσία το να σπάνε οι οθόνες και αν είναι ακριβή η επισκευή. Οσο για το όνομα "gorilla glass" είναι τουλάχιστον trollιά η επιλογή του. Δεν έχει καμία σοβαρή αντοχή ειδικα΄αν θυμηθούμε τα παλιά τηλέφωνα που είχαμε. 

Αυτό ακριβώς λέω, οι εταιρείες μπαταριών θα συνεχίσουν να εισπράτουν έτσι κι αλλοιώς αλλά τα τηλέφωνα ΔΥΣΚΟΛΑ θα αλλάζονται όταν θα μπορείς να ανοίξεις,να αλλάξεις μπαταρία και βουαλά πάλι καινούργιο για κάνα χρόνο ακόμη! Είχα έτσι μέχρι πριν 2 μήνες ένα Samsung Grand Neo (είχα αλλάξει 3 φορές μπαταρία) ,μια αλλαγή - ένα hard reset για φρεσκάρισμα και όλα καλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, keysmith said:

δεν ξέρω γιατί το να αλλάζει εύκολα πιστεύεις δεν οφελεί και εσένα που το δίνεις σε μάστορα για να έχεις εγγύηση. Ο μάστορας αντί για 60 θα σου ζητάει 30. Αυτή είναι όλη η δουλειά. 

Το έχω εντοπίσει απ' το πρώτο μου post ότι οι περισσότεροι ενδιαφέρεστε για την οικονομία της τσέπης σας (και καλά κάνετε). Εγώ κρίνω την ΕΕ που μιλάει για το οικολογικό θέμα, άσχετα με το αν με συμφέρει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το έχω εντοπίσει απ' το πρώτο μου post ότι οι περισσότεροι ενδιαφέρεστε για την οικονομία της τσέπης σας (και καλά κάνετε). Εγώ κρίνω την ΕΕ που μιλάει για το οικολογικό θέμα, άσχετα με το αν με συμφέρει ή όχι.

Αν σου το κάνει "οικονομικό" και άρα "συμφέρων" να το επισκευάσεις αυτό συνεπάγεται όφελος για το περιβάλλον. Τι σημασία έχει αν για σένα το κίνητρο είναι οικονομικό και έτσι κρατάς το παλιό σου κινητό. Το αποτέλεσμα μετράει και αυτό μπορεί να είναι win win  (περιβάλλον, τσέπη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cosmic_gate είπε

Είναι τουλάχιστον αστείο, να γίνεται τόση προσπάθεια και τόσες θυσίες  να γίνεται το κινητό αδιάβροχο (σπανια θα σου πεσει στην τουαλετα) αλλα να βάζουμε γυαλι εμπρος και πισω έτσι ώστε αν πέσει από τα 5 εκατοστά να σπάει (πολύ πιο σύνηθες φαινόμενο). Από εκεί καταλαβαίνεις το δούλεμα.

1 κινητό μπορεί να πάρει νερό εσωτερικά απο διάφορες περιπτώσεις, όχι μόνο απο πέσιμο σε λεκάνη τουαλέτας.Πχ απο ποτήρι νερού σε τραπέζι, το πιο συνηθισμένο.

Το γυαλί στα κινητά είναι άχρηστο και η αντικατάστασή του κοστίζει.Οπως είναι άχρηστες οι κυρτές οθόνες που κάνουν πιο εύθραυστη την οθόνη σε πτώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άραγε αν και όταν γίνει αυτό, η Xiaomi θα βγάλει από το πίσω μέρος τα graffiti που βάζει για να τα εισάγει στην Ε.Ε.? Λέω μήπως τα βάλουν από την μέσα μεριά 😏

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Μακάρι να γινόταν ποιο νωρίς αυτό και όχι το 2027.

Αλλά από το τίποτα μια χαρά είναι και αυτό έστω από το 2027 θα μπορούμε να αλλάζουμε εμείς την μπαταρία και να μην χρειάζεται να πηγαίνουμε το οποιοδήποτε κινητό στην μαμά εταιρία κάθε κινητού για να μας παίρνουν μια περιουσία για να μας αλλάξουν απλά τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...