Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει απαγόρευση κυκλοφορίας του κόσμου. Ακόμα και να ψηφιστεί δεν θα εφαρμοστεί. Μόνο σε Κίνα και Βόρεια Κορέα γίνονται αυτά. 

Ναι τα ράφια γιαυτό τα αδειάσανε για να κόβουν βόλτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Ναι τα ράφια γιαυτό τα αδειάσανε για να κόβουν βόλτες

Εκεί θέλω να καταλήξω, πως θα πάει ο άλλος να αγορασει τρόφιμα αν δεν του επιτρέπουν να βγει από το σπίτι του και τον εχουν σαν κατ οικον περιορισμό για πολλές μέρες; Τυχόν απαγόρευση μόνο προβλήματα θα φέρει, θα αδειασουν τα ράφια και για κάποιους δεν θα υπάρχει τίποτα. Ελπίζω να μην φτάσουμε σε τέτοιες καταστάσεις. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Γιατι κλεισαν τα καρναβαλια τι χαζες κινησεις πανικου ειναι αυτες; Και αρκετοι αφελεις τις επικροτουν; 
μια ολοκληρη χωρα κινειται, το καναβαλι μας πειραξε;

μετρο, συναυλιες, γηπεδα, αεροδρομια, λεωφορεια, μπαρ, supermarket, σχολεια, γημναστηρια....και δεν εχει τελος.

Ειλικρινά τι σας φαίνεται τόσο περίεργο με τα καρναβάλια δεν μπορώ να το καταλάβω, σίγουρα αν είσαι από Πάτρα, Ξάνθη, Κοζάνη κτλ, είναι λίγο δύσκολο το περίμενες καιρό , δεν αντιλέγω. Αλλά αυτό που το συγκρίνεται με το μετρό και τέτοια δηλαδή είναι πολύ άτοπο. Καρναβάλι λέει έξω θα είμαστε τι πειράζει... Δηλαδή μετά όλος αυτός κόσμος δεν μπαίνει στα μαγαζιά; Και σε μαγαζιά που θα είναι φουλ κόσμο που απλά να διασχίσεις μια φορά πάνω-κάτω θα ανταλλάξεις 3 dna. Θα πιεις από ποτήρι, μπουκάλι, σφηνάκι,  μετά θα μπερδευτείς θα πιεις και από το δίπλα, θα τραγουδάς,μεθυσμένος με το στόμα ορθάνοιχτο,  θα φιλήσεις, αγκαλιάσεις μετά πόσοι θα το πάνε και άλλο παραπέρα. Και πόσα ακόμα γίνονται σε ένα ξέφρενο βράδυ καρναβαλιού.

Θα μου πεις αυτά μπορεί να γίνονται κάθε βράδυ κάπου, άλλα όχι σε τέτοιο βαθμό ταυτόχρονα, με τόσο κόσμο που έχει πάει για το συγκεκριμένο οπότε αναγκαστικά η κυβέρνηση που έχει λόγο πρέπει κάτι τέτοιο να το αποτρέψει έστω και για το τυπικό της υπόθεσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχουν ψηφίσει γενική απαγόρευση να μην βγαίνει κανένας από τα σπίτια; 

https://www.theguardian.com/world/video/2020/feb/27/coronavirus-walking-through-the-ghost-town-at-the-centre-of-italys-outbreak-video

https://www.independent.co.uk/travel/europe/coronavirus-italy-holiday-travel-north-lock-down-quarantine-ghost-town-a9362791.html

Νότια Κορέα επίσης. Όταν μπαίνει καραντίνα αυτό είναι. 

4 λεπτά πριν, Greenleaf είπε

Ειλικρινά τι σας φαίνεται τόσο περίεργο με τα καρναβάλια δεν μπορώ να το καταλάβω, σίγουρα αν είσαι από Πάτρα, Ξάνθη, Κοζάνη κτλ, είναι λίγο δύσκολο το περίμενες καιρό , δεν αντιλέγω. Αλλά αυτό που το συγκρίνεται με το μετρό και τέτοια δηλαδή είναι πολύ άτοπο. Καρναβάλι λέει έξω θα είμαστε τι πειράζει... Δηλαδή μετά όλος αυτός κόσμος δεν μπαίνει στα μαγαζιά; Και σε μαγαζιά που θα είναι φουλ κόσμο που απλά να διασχίσεις μια φορά πάνω-κάτω θα ανταλλάξεις 3 dna. Θα πιεις από ποτήρι, μπουκάλι, σφηνάκι,  μετά θα μπερδευτείς θα πιεις και από το δίπλα, θα τραγουδάς,μεθυσμένος με το στόμα ορθάνοιχτο,  θα φιλήσεις, αγκαλιάσεις μετά πόσοι θα το πάνε και άλλο παραπέρα. Και πόσα ακόμα γίνονται σε ένα ξέφρενο βράδυ καρναβαλιού.

Θα μου πεις αυτά μπορεί να γίνονται κάθε βράδυ κάπου, άλλα όχι σε τέτοιο βαθμό ταυτόχρονα, με τόσο κόσμο που έχει πάει για το συγκεκριμένο οπότε αναγκαστικά η κυβέρνηση που έχει λόγο πρέπει κάτι τέτοιο να το αποτρέψει έστω και για το τυπικό της υπόθεσης.

Ξέχασες κανέναν που να φτερνιστεί ή να βήξει. Το ΠΟΥ λέει μακρύα και αγαπημένοι. 2 μέτρα μακρυά ο ένας από τον άλλον τουλαχιστον και οι άρρωστοι με χειρουργικές μάσκες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγανε αυτές οι μία-δύο Βόρεια Ιταλία που έχει 250 κρούσματα σε Χ διάστημα και πέτυχαν μπροστά τους φορέα να τους κολλήσει, που στατιστικά λέει ο κάθε άρρωστος κολλάει χοντρικά άλλους δύο.

Δεν βγαίνει με τίποτα...

Θα μου πείτε ότι πήγαν κι άλλοι 500 Βορ.Ιταλία και κόλλησαν αυτές μόνο..και πάλι χλωμό.

Μάλλον έχουν τον ιό χιλιάδες, χωρίς σύμπτωμα ή με πολύ ήπια. Σε κάθε περίπτωση δε λένε όλη την αλήθεια.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά τον έχουνε πάρα πολλοί τον ιό όντως, ειδικά με τόσο κόσμο που πηγαινοέρχεται Ιταλία. Αλλά αν ο άλλος έχει ήπια ή και καθόλου συμπτώματα δύσκολα θα πάει από μόνος του να εξεταστεί και πιθανό να μπει σε καραντίνα κτλ και να χάσει μέρες από τη δουλειά του...

 

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.businessinsider.com/coronavirus-japan-tour-guide-who-recovered-tests-positive-2nd-time-2020-2

A tour guide in Japan tested positive for the coronavirus for a 2nd time, less than a month after recovering

δεν ξέρω αν εχει ξαναμπεί πάντως είναι άκρως ανησυχητικό

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον λαιμό μου εδώ και 2 μέρες και κάτι τσιμπήματα στο στήθος σαν ενόχληση, μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

Δεν έχω έρθει σε επαφή με άτομα που ταξίδεψαν ούτε ταξίδεψα εγώ, ούτε πήρα ΜΜΜ.

Το θέμα είναι ότι ποιες ενέργειες χαρακτηρίζουν ένα υπεύθυνο άτομο;

Κάθεται σπίτι να δει πως πάει, απομονώνεται; Η πάει στο νοσοκομείο να ελεγχθεί;

Από γιατρούς και καθηγητές ακούμε διαφορετικά πράγματα καθημερινά.

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που νιώθει πλειοψηφία των πολιτών σχετικά με τον Κορωνοϊό είναι μια ελαφριά προς μέτρια ανησυχία. Αυτό γιατί δεν έχουμε καταλάβει ποσό σοβαρό είναι το θέμα. Εύχομαι να μην προλάβει να μεταδοθεί ο ιός σε μεγάλη μερίδα του πληθυσμού μέχρι το καλοκαίρι. Με πολλούς από τις ευάλωτες ομάδες και κάποιους από τις μη, σε νοσοκομεία και ενταντικές. Για όσους είναι τυχεροί και προλάβουν κρεβάτι. Τότε θα δούμε πανικό. 

θα έπρεπε χθες να κλείσουν καφενεία που πάνε εκαντοντάδες ηλικιωμένοι, καφετέριες, μπαρ,κλάμπ, θέατρα, σινεμά, γήπεδα προληπτικά. Να ξεκινήσει πρόγραμμα τακτικής απολύμανσης στις επιφάνειες στα ΜΜΜ, στα τρένα, ΚΤΕΛ,πλοία, αεροπλάνα, αεροδρόμια κλπ. Και στις εκπαιδευτικές δομές όλης της χώρας. Αν αυτά δεν είναι αρκετά σε δεύτερο στάδιο να κλείσουν και οι εκπαιδευτικές δομές. Όλα αυτά μέχρι το καλοκαίρι.  Και υπάρχει κόσμος που γκρινιάζει ακόμα για το καρναβάλι.

Η μόνη μου ελπίδα είναι να μην φτάσουμε σε καταστάσεις Κίνας μέχρι το καλοκαίρι.  Από εκεί και πέρα αν όντως ο Κορωνοϊός δεν αντέχει τις υψηλές θερμοκρασίες όπως εικάζεται, είμαστε πολύ τυχεροί. Όχι μόνο μείωση του τουρισμού δεν θα δούμε αλλά θα έχουμε αύξηση. Όλοι θα θέλουν να πάνε στις χώρες με υψηλές θερμοκρασίες που δεν θα κινδυνεύουν από τον Κορωνοϊό. Αρκεί να κάνουμε υπομονή μέχρι το καλοκαίρι και να μην αφήσουμε την μόλυνση να ξεφύγει. 

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Αυτό που νιώθει πλειοψηφία των πολιτών σχετικά με τον Κορωνοϊό είναι μια ελαφριά προς μέτρια ανησυχία. Αυτό γιατί δεν έχουμε καταλάβει ποσό σοβαρό είναι το θέμα. Εύχομαι να μην προλάβει να μεταδοθεί ο ιός σε μεγάλη μερίδα του πληθυσμού μέχρι το καλοκαίρι. Με πολλούς από τις ευάλωτες ομάδες και κάποιους από τις μη, σε νοσοκομεία και ενταντικές. Για όσους είναι τυχεροί και προλάβουν κρεβάτι. Τότε θα δούμε πανικό. 

θα έπρεπε χθες να κλείσουν καφενεία που πάνε εκαντοντάδες ηλικιωμένοι, καφετέριες, μπαρ,κλάμπ, θέατρα, σινεμά, γήπεδα προληπτικά. Να ξεκινήσει πρόγραμμα τακτικής απολύμανσης στις επιφάνειες στα ΜΜΜ, στα τρένα, ΚΤΕΛ,πλοία, αεροπλάνα, αεροδρόμια κλπ. Και στις εκπαιδευτικές δομές όλης της χώρας. Αν αυτά δεν είναι αρκετά σε δεύτερο στάδιο να κλείσουν και οι εκπαιδευτικές δομές. Όλα αυτά μέχρι το καλοκαίρι.  Και υπάρχει κόσμος που γκρινιάζει ακόμα για το καρναβάλι.

Η μόνη μου ελπίδα είναι να μην φτάσουμε σε καταστάσεις Κίνας μέχρι το καλοκαίρι.  Από εκεί και πέρα αν όντως ο Κορωνοϊός δεν αντέχει τις υψηλές θερμοκρασίες όπως εικάζεται, είμαστε πολύ τυχεροί. Όχι μόνο μείωση του τουρισμού δεν θα δούμε αλλά θα έχουμε αύξηση. Όλοι θα θέλουν να πάνε στις χώρες με υψηλές θερμοκρασίες που δεν θα κινδυνεύουν από τον Κορωνοϊό. Αρκεί να κάνουμε υπομονή μέχρι το καλοκαίρι και να μην αφήσουμε την μόλυνση να ξεφύγει. 

H ελαφριά προς μέτρια ανησυχία δεν είναι επειδή δεν έχουμε καταλάβει κάποιοι ποσο σοβαρό είναι το θέμα. Είναι επειδή ξέρουμε πόσο σοβαρό είναι το θέμα και βλέπουμε τον ακόμα μεγαλύτερο βαθμό παρουσίασης του από τα ΜΜΕ.

Επεξ/σία από damienmaguire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν τα κρουσματα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα επιβαιβεωμενα, αυτο δεν σημαινει αυτοματως οτι ολα τα ποσοστα ειναι αρκετα μικροτερα?

Δηλαδη στα 83000 περιστατικα οι 80αχρονοι εχουν 15% θνησιμοτητα...και ας πουμε απο τους 80χρονους οι 50% ηταν σοβαρα αρρωστοι και ελεχθησαν και απο αυτους το 15% πεθανε. Αν ομως ο πραγματικος αριθμος των κρουσματων ειναι 2πλασιο η 3πλασιο η πολλες φορες παραπανω απλα με ηπια συμπτωματα που δεν πανε καν νοσοκομειο τοτε αυτοματως τα παραπανω ποσοστα δεν ειναι υποπολλαπλασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Πήγανε αυτές οι μία-δύο Βόρεια Ιταλία που έχει 250 κρούσματα σε Χ διάστημα και πέτυχαν μπροστά τους φορέα να τους κολλήσει, που στατιστικά λέει ο κάθε άρρωστος κολλάει χοντρικά άλλους δύο.

Δεν βγαίνει με τίποτα...

Θα μου πείτε ότι πήγαν κι άλλοι 500 Βορ.Ιταλία και κόλλησαν αυτές μόνο..και πάλι χλωμό.

Μάλλον έχουν τον ιό χιλιάδες, χωρίς σύμπτωμα ή με πολύ ήπια. Σε κάθε περίπτωση δε λένε όλη την αλήθεια.

Όταν η στατιστική υποκλίνεται στην ελληναραδικη συνομοσιολογια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες βραδυ έμαθα ότι μια γειτονισα γύρισε από Ιταλία την προηγούμενη δευτερα και από την τεταρτη είναι χάλια με πυρετο κτλπ.  Πήρα στο τηλέφωνο που έχουν δώσει να ρωτήσω τι πρέπει να γίνει γιατί η τύπισσα δεν θελει να παει στο νοσοκομειο γιατί λέει στους τριγύρω έλα μωρέ δεν εχω τιποτα μια χαρά είμαι και αυτά είναι μαλακιες.... Στο τηλέφωνο με ειπε ο κύριος ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας γιατί αν είχε τον ιό θα τον είχαν και άλλοι που ήταν μαζί της στο αεροπλάνο και θα το ξέραμε ήδη οπότε να μην ανησυχώ και με καληνύχτισε....

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Παντως αν τα κρουσματα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα επιβαιβεωμενα, αυτο δεν σημαινει αυτοματως οτι ολα τα ποσοστα ειναι αρκετα μικροτερα?

Δηλαδη στα 83000 περιστατικα οι 80αχρονοι εχουν 15% θνησιμοτητα...και ας πουμε απο τους 80χρονους οι 50% ηταν σοβαρα αρρωστοι και ελεχθησαν και απο αυτους το 15% πεθανε. Αν ομως ο πραγματικος αριθμος των κρουσματων ειναι 2πλασιο η 3πλασιο η πολλες φορες παραπανω απλα με ηπια συμπτωματα που δεν πανε καν νοσοκομειο τοτε αυτοματως τα παραπανω ποσοστα δεν ειναι υποπολλαπλασια?

Εννοείται. Το διευκρίνισε και ένας καθηγητής μικροβιολογίας του καποδιστριακού στο χθεσινό δελτίο του σκάι. Πολλοί με ήπια συμπτώματα δεν διαγνώστηκαν καν ότι έφεραν τον ιό και δεν περιλαμβάνονται στο στατιστικό δείγμα οπότε τα πραγματικά ποσοστά θνησιμότητας είναι μικρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Χθες βραδυ έμαθα ότι μια γειτονισα γύρισε από Ιταλία την προηγούμενη δευτερα και από την τεταρτη είναι χάλια με πυρετο κτλπ.  Πήρα στο τηλέφωνο που έχουν δώσει να ρωτήσω τι πρέπει να γίνει γιατί η τύπισσα δεν θελει να παει στο νοσοκομειο γιατί λέει στους τριγύρω έλα μωρέ δεν εχω τιποτα μια χαρά είμαι και αυτά είναι μαλακιες.... Στο τηλέφωνο με ειπε ο κύριος ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας γιατί αν είχε τον ιό θα τον είχαν και άλλοι που ήταν μαζί της στο αεροπλάνο και θα το ξέραμε ήδη οπότε να μην ανησυχώ και με καληνύχτισε....

Σε λίγο θα εμφανιστούν άτομα με κουκούλες που θα δείχνουν με το δάχτυλο όσους θεωρούν πως είναι ύποπτοι...

Εχω και γω έναν γείτονα που μιλάει Ιταλικά και δεν τον χωνεύω... Τώρα θα δει τι θα πάθει! 😛 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...