Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Μολις ανακοινώθηκε και 4ο κρούσμα, αλλά δε βρίσκω link

https://www.protothema.gr/greece/article/979527/alert-koronoios-tetarto-krousma-mia-36hroni-pou-taxidepse-stin-italia/

Τελικα οι Ιταλοι μικροτερο κακο μας εκαναν στον πολεμο 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, censOred said:

Η άλλη στο twitter λέει ότι γιατρός της είπε ότι το πράσινο σαπούνι σκοτώνει τον ιό. Ο,τι του φανεί του λωλοστεφανή.

Αν δεν κάνω λάθος, είχε βγει μια έρευνα σχετικά με τα απολυμαντικά χεριών που έδειχνε πως το καλό πλύσιμο με σαπούνι ήταν περισσότερο αποτελεσματικό από τα απολυμαντικά χεριών ως προς τη διάρκεια της προστασίας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, guzel said:

Ε κάτσε να κολησουν τον ιό τα γεροντια και τότε θα δεις για πόσους νεκρούς θα μιλάμε στην Ελλάδα 

Δεν αλλάζει το γεγονός σε αυτό που λέει όμως. Χθες άκουγα ότι έχουμε καμια 100αρια κρεβάτια ΜΕΘ που δεν "λειτουργούν" γιατί δεν έχουμε προσωπικό. 

Θα μου πεις κάνε προσλήψεις, το ερώτημά όμως είναι αν ψήνονται ειδικά οι γιατροί να προσληφθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, ThReSh said:

Δεν αλλάζει το γεγονός σε αυτό που λέει όμως. Χθες άκουγα ότι έχουμε καμια 100αρια κρεβάτια ΜΕΘ που δεν "λειτουργούν" γιατί δεν έχουμε προσωπικό. 

Θα μου πεις κάνε προσλήψεις, το ερώτημά όμως είναι αν ψήνονται ειδικά οι γιατροί να προσληφθούν...

Ανακοίνωσαν τριμηνες συμβάσεις για ιατρικό προσωπικό. 

Θα σκοτωθούν όλοι να πάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Έχω τον λαιμό μου εδώ και 2 μέρες και κάτι τσιμπήματα στο στήθος σαν ενόχληση, μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

Δεν έχω έρθει σε επαφή με άτομα που ταξίδεψαν ούτε ταξίδεψα εγώ, ούτε πήρα ΜΜΜ.

Το θέμα είναι ότι ποιες ενέργειες χαρακτηρίζουν ένα υπεύθυνο άτομο;

Κάθεται σπίτι να δει πως πάει, απομονώνεται; Η πάει στο νοσοκομείο να ελεγχθεί;

Από γιατρούς και καθηγητές ακούμε διαφορετικά πράγματα καθημερινά.

Πέρνεις τηλέφωνο το  ΕΟΔΥ, στον τηλεφωνικό αριθμό 210-5212504. και σε ρωτάνε κάμποσα πράγματα. Μετά αυτοί αναλαμβάνουν την ευθύνη για το τί θα σου πουν. 

Και μάθε να χρησιμοποιείς το GOOGLE. Ζεις το 2020 και όχι το 1900

8 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Πήγανε αυτές οι μία-δύο Βόρεια Ιταλία που έχει 250 κρούσματα σε Χ διάστημα και πέτυχαν μπροστά τους φορέα να τους κολλήσει, που στατιστικά λέει ο κάθε άρρωστος κολλάει χοντρικά άλλους δύο.

Δεν βγαίνει με τίποτα...

Θα μου πείτε ότι πήγαν κι άλλοι 500 Βορ.Ιταλία και κόλλησαν αυτές μόνο..και πάλι χλωμό.

Μάλλον έχουν τον ιό χιλιάδες, χωρίς σύμπτωμα ή με πολύ ήπια. Σε κάθε περίπτωση δε λένε όλη την αλήθεια.

Στην Β Ιταλία την κολλήσανε το προηγούμενο ΠΣΚ με τα καρναβάλια στην Ιταλία, όταν ήταν στοιβαγμένοι και έξω αλλά και στα μαγαζιά πίνοντας ο ένας με τον άλλο μαζί. Έτσι κολλάει φιλαράκι. 

Τράβα τώρα και γράψε ότι φταίει η κυβέρνηση άμα κολλήσεις εσύ, γιατί πήγες για ποτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Χθες βραδυ έμαθα ότι μια γειτονισα γύρισε από Ιταλία την προηγούμενη δευτερα και από την τεταρτη είναι χάλια με πυρετο κτλπ.  Πήρα στο τηλέφωνο που έχουν δώσει να ρωτήσω τι πρέπει να γίνει γιατί η τύπισσα δεν θελει να παει στο νοσοκομειο γιατί λέει στους τριγύρω έλα μωρέ δεν εχω τιποτα μια χαρά είμαι και αυτά είναι μαλακιες.... Στο τηλέφωνο με ειπε ο κύριος ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας γιατί αν είχε τον ιό θα τον είχαν και άλλοι που ήταν μαζί της στο αεροπλάνο και θα το ξέραμε ήδη οπότε να μην ανησυχώ και με καληνύχτισε....

Περαστικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ανακοίνωσαν τριμηνες συμβάσεις για ιατρικό προσωπικό. 

Θα σκοτωθούν όλοι να πάνε. 

Θα πάει ο άλλος να ξεπατωθεί για 3 μήνες και να πάρει 800-1000€. Είναι φοβεροί! Χαχαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Αντί να κλείνουν σχολεία ας φτιάξουμε κρεβάτια στις ΜΕΘ. Δεν έχουμε ΜΕΘ για αυτό γίνεται το πανηγύρι και γι αυτό θα έχουμε νεκρούς 

Ξέρεις πόσα λεφτά χρειάζονται για ΜΕΘ; Ξέρεις ότι ολόκληρη Αγγλία με 64μύρια κόσμο έχει τις διπλάσιες ΜΕΘ από την Ελλάδα μόνο; 

Πληρώνεις εσύ ΟΛΟΥΣ τους φόρους που σου αναλογούν χωρίς κλέψιμο, καταδίδοντας όποιον άλλον ξέρεις ότι κλέβει, για να έχει λεφτά το κράτος να αγοράσει μηχανήματα για ΜΕΘ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν δεν κάνω λάθος, είχε βγει μια έρευνα σχετικά με τα απολυμαντικά χεριών που έδειχνε πως το καλό πλύσιμο με σαπούνι ήταν περισσότερο αποτελεσματικό από τα απολυμαντικά χεριών ως προς τη διάρκεια της προστασίας...

https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/The_handiwork_of_good_health

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, agrio.imeros said:

Δεν αμφισβητώ το ότι βγήκε, για το αν πράγματι σκοτώνονται (οι γιατροί) να πάνε ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alphay είπε

Και το κρούσμα στην Νιγηρία, στην Ιταλία κόλλησε τον ιό. Μας έκαψαν οι γείτονες.

Γιατί είχαν τα καρναβάλια το περασμένο ΠΣΚ μεγάλε. Όλοι ο ένας πάνω στον άλλον, και μετά στα καφέ και τα μπαρ συνωστισμένοι για ποτά.  Και οι Βρετανοί εκεί το κολλήσανε το περασμένο ΠΣΚ. Και η Αγγλία θα έχει χειρότερο πρόβλημα γιατί είναι ακόμα ποιο ξεροκέφαλοι από τον μέσο Έλληνα όσον αφορά προσωπική υγιεινή και αρρώστιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...