Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Το λογικό είναι να υπάρχει κάποια πρόβλεψη για κάποιο επίδομα-βοήθημα όπως σε κάθε έκτακτη ανάγκη.

Όπως γίνεται πχ σε φυσικές καταστροφές, φωτιές κτλ.

718€ σε καθε υπαλληλο εταιριας η οποια εκλεισε λογο του ιου λενε... Οπως εγινε σε Μανδρα και Ματι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, tommy^ είπε

Αν γινεται γυρνας Ελλαδα asap να μεινεις εσυ με τα παιδια.

Αν οχι, η συζυγος που ειναι ελ. επαγγελματιας, ισως εχει τη δυνατοτητα-ευελιξια να τα εχει μαζι της.

Αν οχι, οι γονεις σας που εχουν φυγει, καλεστε τους να γυρισουν πισω να βοηθησουν.

Δεν προσπαθω να στο παιξω μαγκας (μην παρεξηγηθω), απλα πες μου ΑΝ στην παρουσα φαση τα παιδια σου (χτυπα ξυλο) κολλουσαν ιωση και επρεπε να μεινουν σπιτι για αναρρωση καποιες μερες, τι θα κανατε σαν οικογενεια;

Κλαίω λέμε. Κλαίω. Άντε να ξεπαστρέψει κάμποσους ο κορονοιός γιατί χωρίς ξεσκαρτάρισμα φυσικής επιλογής δεν βλέπω φως στο τούνελ. Να διαβάσουμε δεν μπορούμε αλλά πρώτοι στις λύσεις/συμβουλές. Σε περίπτωση που ακόμα δεν το έπιασες όταν "φεύγει ένας γονιός" δεν πάει να κάνει erasmus με το ΚΑΠΗ στην Φινλανδία. Μετακομίζει μόνιμα στο υπόγειο.

13 ώρες πριν, circadian είπε

Κρήτη και Μαγαδασκάρη μου μένουν πάντα στο plague inc

Πάντα η Μαδαγασκάρη μου έμενε πριν από πολλά χρόνια που το έπαιζα σε flash version. Πάντα όμως. Ήθελα να τους ρίξω nuke. Επίσης, Μαδαγασκάρη και όχι Μαγαδασκάρη.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Όχι, τις σκέψεις μου τις μοιράζομαι μόνο με την επιστημονική κοινότητα του insomnia! :P

Πάντως κάποιοι φίλοι που με κορόιδευαν και με θεωρούσαν υπερβολικό επειδή σκούπιζα με αντισηπτικό το πληκτρολόγιο του ίντερνετ καφέ (!) και έπλενα τα χέρια μου πριν φάω ένα σουβλάκι (!!!), από εχθές μου λένε πως έχουν "ψιλό χεστεί" με αυτά που ακούνε.

Κατακουζήνα payback! 😎

λεξεις κλειδι 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τελικά μόνο 100 τεστ την μέρα κάνουμε στην Ελλάδα;; (Όπως γράφουν μερικοί στο θέμα)  Έχουμε πηγές για αυτό ή μπα;; Ανήκω στους "dont panic" αλλά πολύ κακό αν ισχύει.

  

Ενώ σε γενικές γραμμές καλά τα λες καταλήγεις στην εύκολη φιλελεδικη ερμηνεία. Ας ελπίσουμε ο κόσμος να έχει την ευκαιρία να διαλέξει ανάμεσα σε Τραμπ και Σάντερς γιατί η Κλίντον ήταν κακή επιλογή.

Μάλλον για Biden Vs. Trump πάει το πράγμα και φοβάμαι ότι θα έχει επανάληψη του 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

718€ σε καθε υπαλληλο εταιριας η οποια εκλεισε λογο του ιου λενε... Οπως εγινε σε Μανδρα και Ματι..

Έκλεισε λόγω του ιού εννοούν έκλεισε υποχρεωτικά ή έκλεισε επειδή δεν είχε κόσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Σήμερα στα ΑΤΜ τράπεζες 2 γέροι

Γέρος α)φοβάμαι και μ αυτο τον ιό τωρα

Γέρος β)Ποιος τον χεζει μωρέ και τον ιό το εμβόλιο δεν το κανες? 

Τι να τους πεις πραγματικά ζουν σε άλλο κόσμο.μολις πεθάνει ομως χτυπά ξύλο κάποιος πρώτοι θα είναι στις ουρές των σούπερ μάρκετ και θα ουρλιάζουν για τη σειρα

Όταν γίνει ξέσπασμα κι εδώ θα γίνει ζούγκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, overpower είπε

λεξεις κλειδι 😉

Για να σε διευκολύνω, εννοώ ακούνε τις αποφάσεις του Υπουργείου για κλειστά σχολεία, φροντιστήρια, ΚΑΠΗ, το διάγγελμα του πρωθυπουργού το απόγευμα κ.λπ.

Προσωπικά, δε λέω στους δικούς μου τίποτα περισσότερο από γεγονότα και από απλά πράγματα πρόληψης. Δε χρειάζονται τη γνώμη μου για να "ταρακουνηθούν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eliasjuve είπε

Όταν γίνει ξέσπασμα κι εδώ θα γίνει ζούγκλα.

Θα σκοτωθούν μεταξύ τους να μου το θυμηθείς 3 φορές χειρότερα από τα σούπερ μάρκετ της Αυστραλίας που έπεφταν μπουνιδια για κολοχαρτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επειδή έχει ξαναρωτηθεί αυτό, τι σημαίνει προληπτικό τεστ; Να κάνεις τεστ ενώ είσαι απολύτως υγιής χωρίς συμπτώματα, χωρίς καν να έχεις έρθει σε επαφή με κάποιον που έχει συμπτώματα;

Και πες ότι το κάνεις σήμερα και είσαι καθαρός, που ξέρεις ότι μεθαύριο δεν θα είσαι φορέας; Θα το επαναλαμβάνεις κάθε μέρα just in case;

Βασικα, για να παω στο χωριο μου απο Αθηνα, επειδη εκλεισε η σχολη για 14 ημερες. Εδω εμπαινα συχνα στα ΜΜΜ και ειχαμε και καναδυο αρρωστακια συμφοιτητες. Στο χωριο δε θα εχω τοσο κινδυνο και το σημαντικοτερο δε θελω να εχω την ευθυνη αν κολλησει κανα γεροντι.

Μια συμφοιτητρια με βηχα-συναχι πηγε νοσοκομειο και της ειπαν οτι δεν εχει κατι, γι' αυτο αναρωτιομουν αν υπαρχει κατι προληπτικο. Λογικα της κοπελας δεν εστειλαν δειγμα για ελεγχο στο παστερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έκλεισε λόγω του ιού εννοούν έκλεισε υποχρεωτικά ή έκλεισε επειδή δεν είχε κόσμο;

Υποχρεωτικα...

Αλλιως ολοι θα κλειδωναν 4-5 μερες την ταμειακη και θα λεγανε δεν παταει ψυχη δωστε μας βοηθημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τελικά μόνο 100 τεστ την μέρα κάνουμε στην Ελλάδα;; (Όπως γράφουν μερικοί στο θέμα)  Έχουμε πηγές για αυτό ή μπα;; Ανήκω στους "dont panic" αλλά πολύ κακό αν ισχύει.

  

Ενώ σε γενικές γραμμές καλά τα λες καταλήγεις στην εύκολη φιλελεδικη ερμηνεία. Ας ελπίσουμε ο κόσμος να έχει την ευκαιρία να διαλέξει ανάμεσα σε Τραμπ και Σάντερς γιατί η Κλίντον ήταν κακή επιλογή.

Οπως ειπε ο Μεντης στον σκαι ,τωρα κανουν 100 την ημερα , μπορούν και περισσότερα αλλα δεν ειπε πόσα και υπαρχουν και αλλα δυο εργαστήρια . Πάντως ξεκαθάρισε ότι 10 χιλ την ημέρα δεν μπορούν να κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Υποχρεωτικα...

Αλλιως ολοι θα κλειδωναν 4-5 μερες την ταμειακη και θα λεγανε δεν παταει ψυχη δωστε μας βοηθημα...

Μπορεί να γίνει. Το θεωρώ πολύ πιθανό να το δώσουν γενικά το βοήθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bbbb είπε

με αυτες τις μλκς που κάνουν δε θα υπάρχει στο τέλος προσωπικο να περιθάλψει τους ασθενεις παντος ειδος. την πάτησαν ετσι στο ριο, την πάτησαν χθες στο μαμάτσειο στην κοζάνη, το ιδιο τωρα και στο αλεξανδρας. δηλαδή έλεος πια με την ανευθύνοτητα τους

Όσο το βασικό κριτήριο για τον ΕΟΔΥ για να σου πει αν είσαι ύποπτο κρούσμα είναι αν έχεις πάει Ιταλία τελευταία, τόσο θα κυκλοφοράει κόσμος άνετος νομίζοντας ότι έχει απλά ένα κρύωμα ή μια γριπούλα...

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...