Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Παγκόσμιο ειναι το φαινόμενο. Όταν παρέλθει αυτή η φαση, φυσιολογικά η κίνηση θα ειναι ιδιαίτερα αυξημένη.

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρξει κάποια μείωση φορολογίας.

Ναι δυστυχως. για οσους θα γλιτώσουν το λουκέτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, bbbb είπε

Πάλι οι ΔΥ σε πλεονεκτική θέση. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες που η κίνηση στα μαγαζιά τους έχει μειωθεί, θα τους αποζημιώσει κανείς?

Γι αυτούς, εδώ και χρόνια, υπάρχει από το κράτος η κίνηση του δεξιού χεριού που από την στάση άνω του κεφαλιού κατεβαίνει εις την βουβωνική χώρα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpaso1 είπε

Εμεις που εχουμε παιδι που δεν παει ακομα παιδικο σταθμο, δικαιουμαστε την αδεια; Ειναι 15 μηνων το μωρο.

 

Σε εμάς - μεγάλη πολυεθνική - με την μέχρι στιγμής ενημέρωση που έχω θα χρειαστεί βεβαίωση φοίτησης ή απόδειξη πληρωμής προηγούμενου μήνα.

 

Κατά τα άλλα σαφώς και θα δοθεί η άδεια χωρίς πολλά πολλά, ήδη σήμερα πολλές συνάδελφοι - my wife included - δεν ήρθαν στην εργασία τους.

 

Βέβαια είπα --) μεγάλη πολυεθνική (-- όχι μαγαζάκι του τρόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τι να αποδείξει; Δεν είναι αυτονόητο ότι το νούμερο είναι ενδεικτικό αφού λένε ότι κάνουν 100 τεστ τη μέρα;

Επίσης αν έχουμε 100 κρούσματα με τόσα λίγα τεστ το ποσοστό είναι πολύ υψηλό!

Αν ομως κανουν τεστ μονο σε ατομα που θεωρουν σχεδον σιγουρα οτι εχουν λογω συμπτωματων-ταξιδιων το 10% το λες και λιγο. 

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

 

Μαγικες λεξεις αυτες οι δυο..  

Μπαμ μπαμ θα γινει αυτο. Μην γκρινιαζουμε για το παραμικρο. 
 

 

2 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εμεις που εχουμε παιδι που δεν παει ακομα παιδικο σταθμο, δικαιουμαστε την αδεια; Ειναι 15 μηνων το μωρο.

Λιγη υπομονη και θα μαθετε. Πριν 38 δευτερολεπτα ανακοιωθηκε , που να ξερουμε? 

 

1 λεπτό πριν, bbbb είπε

Πάλι οι ΔΥ σε πλεονεκτική θέση. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες που η κίνηση στα μαγαζιά τους έχει μειωθεί, θα τους αποζημιώσει κανείς?

Ξεχασε μας εμας... :-)  Εχει ψοφησει φιλε. Δεν εχει απλα μειωθει. Ν ιωνια πανω στο δρομο ειμαι 20 μαγαζια γυρω γυρω δεν κυκλοφορει ψυχη, σακουλες ΜΗΔΕΝ.
Και στις 3 καφετεριες που εχω διπλα κανουν πηγαδακι οι σερβιτοροι ολοι μαζι εξω και τα τραπεζια αδεια. Δεν ειδα γερους με εγγονια να πινουν καφεδαρες που καποιος φιλος ειπε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Satanic είπε

Γιατί στους δημοσίους θα επιδοτείται ολόκληρη η ειδική άδεια ενώ στον ιδιωτικό μόνο το 1/3; 

Γιατί εκεί ούτως η αλλιώς θα τα έδινε, οπότε δε χάνει κάτι. Στον ιδιωτικό όμως ειναι extra. 

Nα δούμε πόσα λαμόγια θα γράφουν στους εργαζόμενους οτι πήραν άδειες για να βουτάνε αυτό το 1/3

1 λεπτό πριν, chill είπε

Σε εμάς - μεγάλη πολυεθνική - με την μέχρι στιγμής ενημέρωση που έχω θα χρειαστεί βεβαίωση φοίτησης ή απόδειξη πληρωμής προηγούμενου μήνα.

Σε εμάς καμία ενημέρωση ακόμα. Επίσης μεγάλη πολυεθνική.

Το μόνο που ηξεραν να πουν σε έναν με παιδί που ζητησε ΚΑΝΟΝΙΚΗ άδεια για αυριο ηταν "αφου η γυναίκα σου ειναι δασκάλα γιατί να πάρεις άδεια". (εγκρίθηκε φυσικά του συναδέλφου αφού το ανθρώπινο δυναμικό δεν έχει τέτοια κολλήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papageord είπε

Α

Ξεχασε μας εμας... :-)  Εχει ψοφησει φιλε. Δεν εχει απλα μειωθει. Ν ιωνια πανω στο δρομο ειμαι 20 μαγαζια γυρω γυρω δεν κυκλοφορει ψυχη, σακουλες ΜΗΔΕΝ.
Και στις 3 καφετεριες που εχω διπλα κανουν πηγαδακι οι σερβιτοροι ολοι μαζι εξω και τα τραπεζια αδεια. Δεν ειδα γερους με εγγονια να πινουν καφεδαρες που καποιος φιλος ειπε. 

Δυστυχως αυτο βλέπω. Και εγω ως εργαζομενος στον ιδιωτικο τομεα σε επιχείρηση που τα εσοδα ειναι απο πελατες-καταστήματα ελεύθερους επαγγελματίες, βλέπω να γίνεται μακελειό και κανεις να μην μας υπολογίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, eliasjuve είπε

Έσπειρε τον πανικό ο Βαγγέλας

Αναβολή στο Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ λόγω Μαρινάκη

https://www.sport24.gr/koronoios/koronoios-anavolh-sto-mantsester-siti-arsenal-logw-marinakh.5692107.html

Μεχρι και στο BBC στα αθλητικα ανεφεραν οτι ο Μαρινακης κολλησε τον ιό😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Satanic είπε

Γιατί στους δημοσίους θα επιδοτείται ολόκληρη η ειδική άδεια ενώ στον ιδιωτικό μόνο το 1/3; 

Στον ιδιωτικό τομέα είναι 1/3 ο εργοδότης, 1/3 το δημόσιο και 1/3 το εργαζόμενος

στο δημόσιο ο εργοδότης είναι το δημόσιο οπότε είναι 2/3 δημόσιο και 1/3 εργαζόμενος.

Υπάρχει σύγχυση στο ζήτημα αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mary είπε

Μεχρι και στο BBC στα αθλητικα ανεφεραν οτι ο Μαρινακης κολλησε τον ιό😆

Καλά ρε αδερφέ (ΠΑΟ είμαι btw), χαίρεσαι που κόλλησε; 

Έστω, το βρίσκεις ξεκαρδιστικό;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Koeman είπε

Ναι, τι; Θα τα πάρει πίσω, δεν θα τα κάνει ή θα αργήσει;

Οχι αλλα μπορει ο εργοδοτης να σου πει απλα "ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ κτλ"

Μεχρι να γινει εχουμε φαει 2 μερες (σημερα και αυριο)  που πολλοι γονεις εκαναν χρηση κανονικης αδειας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πριν λίγο ένα διάλειμμα και έπεσα στην εκπομπή της Κουτσελίνη που έβγαλε αυτόν τον καθηγητή Μανώλη Κέλλη να μιλήσει για τον ιο..

Μπορεί να είναι καλός επιστήμονας αλλά επικοινωνιακά ΤΡΑΓΙΚΟΣ..Δε μπορεί να βγαίνεις σε εθνικό δίκτυο τηλεόρασης και να λες να κάνουμε "αυτό" γιατί αλλιώς θα πεθάνουνε πολλοί ενώ "έτσι" θα πεθάνουν λιγότεροι..

Σε ακούνε εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου και οι λέξεις που χρησιμοποιείς παίζουν τεράστιο ρόλο... Και τα έλεγε και χαμογελαστός λες και συζητούσαμε για κανα μαστερσεφ..

Τι να πω ειλικρινά...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stavpup είπε

Στον ιδιωτικό τομέα είναι 1/3 ο εργοδότης, 1/3 το δημόσιο και 1/3 το εργαζόμενος

στο δημόσιο ο εργοδότης είναι το δημόσιο οπότε είναι 2/3 δημόσιο και 1/3 εργαζόμενος.

Υπάρχει σύγχυση στο ζήτημα αυτό.

Oχι ετσι σκεφτηκαν στην αρχη αλλα τελικα ανακοινωσαν 3+1 

3 Μερες αδεια ειδικου σκοπου και 1 κανονικη ανα 4 μερες

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...