Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Οχι αλλα μπορει ο εργοδοτης να σου πει απλα "ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ κτλ"

Μεχρι να γινει εχουμε φαει 2 μερες (σημερα και αυριο)  που πολλοι γονεις εκαναν χρηση κανονικης αδειας 

Αδερφέ μου λογικό δεν είναι; Υπάρχουν διαδικασίες, υπάρχει γραφειοκρατία και φυσικά πρέπει να ενημερωθούν οι αρμόδιοι. Αυτό που περιγράφεις σαν πρόβλημα αφορά όλο τον κόσμο οπότε φαντάζομαι οι άδειες που πήρατε θα δηλωθούν όπως προβλέπει ο νόμος εν ευθέτω χρόνο. Ψυχραιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Oχι ετσι σκεφτηκαν στην αρχη αλλα τελικα ανακοινωσαν 3+1 

3 Μερες αδεια ειδικου σκοπου και 1 κανονικη ανα 4 μερες

Ναι όσον αφορά τις άδειες. Για τις αποδοχές "Το κράτος θα επιδοτεί το 1/3 των αποδοχών κατά τη διάρκεια της άδειας, στον ιδιωτικό τομέα, και το 100% στον δημόσιο τομέα"

Δηλ. στον ιδιωτικό τομεία 1/3 κράτος, 2/3 εργοδότης

Δημόσιο 3/3 ο εργοδότης = δημόσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που το παιδί του πηγαίνει σε σχολείο που ήδη υπήρξε κρούσμα κορονοϊού πριν από 14 περίπου ημέρες, πήρε τηλέφωνο τον ΕΟΔΥ επειδή το παιδί του χθες ανέβασε πυρετό.
Του είπαν: πέρασαν 14 ημέρες, δεν θα ελέγξουμε το παιδί σου, μάλλον είναι κάτι άλλο.

Αυτό το incubation period που είναι από 2-20 ημέρες δεν σημαίνει τίποτα; Ο φίλος που ανησυχεί και έχει μπει σε εθελοντικό οικογενειακό lockdown/καραντίνα, τι πρέπει να κάνει για να τον ελέγξουν;

Αν το κράτος δεν ελέγχει ούτε αυτούς που έχουν βάσιμες υποψίες για τον ιό αλλά και μια σχετικά άμεση σχέση με κρούσμα, πως περιμένει να προστατευτεί ο πλυθησμός; Ελέγχοντας μόνο τους συγγενείς όσων έχουν ταξιδέψει στο Ισραήλ; Καταλαβαίνω πως δεν γίνεται να απαντήσουν 10.000 κλήσεις στον ΕΟΔΥ κάνοντας 10.000 τεστ, αλλά νομίζω πως πληρεί όλες τις προδιαγραφές ώστε να ελεγχθεί ο συγκεκριμένος, και πιθανότατα κι άλλοι πολλοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι για την Ιταλία. Μπορεί να είναι μεγάλη χώρα των 60 εκατομμυρίων, αλλά το βασικό πρόβλημα είναι στη Λομβαρδία, που έχει πληθυσμό 10 εκατομμύρια, άρα είναι μια "λογική" σύγκριση με την Ελλάδα. Βεβαίως η Λομβαρδία είναι πολύ πιο πλούσια από την Ελλάδα. Έχει κατά κεφαλή GDP κοντά στις 40000 EUR, ενώ η Αττική έχει 27000 και η Θράκη 13000. Σε μέγεθος είναι όμως παρόμοια.

Λοιπόν, η Λομβαρδία είχε μέχρι στιγμής περίπου 5700 κρούσματα και 468 θανάτους. Οι θάνατοι ουσιαστικά μέσα σε 4-5 μέρες. Κάντε την αναγωγή στην Ελλάδα και σκεφτείτε τι μπορεί να γίνει αν τα πράγματα πάνε τόσο στραβά όσο στη Λομβαρδία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VanJ είπε

Φίλος που το παιδί του πηγαίνει σε σχολείο που ήδη υπήρξε κρούσμα κορονοϊού πριν από 14 περίπου ημέρες, πήρε τηλέφωνο τον ΕΟΔΥ επειδή το παιδί του χθες ανέβασε πυρετό.
Του είπαν: πέρασαν 14 ημέρες, δεν θα ελέγξουμε το παιδί σου, μάλλον είναι κάτι άλλο.

Αυτό το incubation period που είναι από 2-20 ημέρες δεν σημαίνει τίποτα; Ο φίλος που ανησυχεί και έχει μπει σε εθελοντικό οικογενειακό lockdown/καραντίνα, τι πρέπει να κάνει για να τον ελέγξουν;

Αν το κράτος δεν ελέγχει ούτε αυτούς που έχουν βάσιμες υποψίες για τον ιό αλλά και μια σχετικά άμεση σχέση με κρούσμα, πως περιμένει να προστατευτεί ο πλυθησμός; Ελέγχοντας μόνο τους συγγενείς όσων έχουν ταξιδέψει στο Ισραήλ; Καταλαβαίνω πως δεν γίνεται να απαντήσουν 10.000 κλήσεις στον ΕΟΔΥ κάνοντας 10.000 τεστ, αλλά νομίζω πως πληρεί όλες τις προδιαγραφές ώστε να ελεγχθεί ο συγκεκριμένος, και πιθανότατα κι άλλοι πολλοί.

Και να τον ελέγξουν τι έγινε; Αν δεν υπάρχουν γερόντια θα κάνει το  lockdown για ένα μήνα μέχρι να καθαρίσει ο ιος από το σύστημα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VanJ είπε

Φίλος που το παιδί του πηγαίνει σε σχολείο που ήδη υπήρξε κρούσμα κορονοϊού πριν από 14 περίπου ημέρες, πήρε τηλέφωνο τον ΕΟΔΥ επειδή το παιδί του χθες ανέβασε πυρετό.
Του είπαν: πέρασαν 14 ημέρες, δεν θα ελέγξουμε το παιδί σου, μάλλον είναι κάτι άλλο.

Αυτό το incubation period που είναι από 2-20 ημέρες δεν σημαίνει τίποτα; Ο φίλος που ανησυχεί και έχει μπει σε εθελοντικό οικογενειακό lockdown/καραντίνα, τι πρέπει να κάνει για να τον ελέγξουν;

Αν το κράτος δεν ελέγχει ούτε αυτούς που έχουν βάσιμες υποψίες για τον ιό αλλά και μια σχετικά άμεση σχέση με κρούσμα, πως περιμένει να προστατευτεί ο πλυθησμός; Ελέγχοντας μόνο τους συγγενείς όσων έχουν ταξιδέψει στο Ισραήλ; Καταλαβαίνω πως δεν γίνεται να απαντήσουν 10.000 κλήσεις στον ΕΟΔΥ κάνοντας 10.000 τεστ, αλλά νομίζω πως πληρεί όλες τις προδιαγραφές ώστε να ελεγχθεί ο συγκεκριμένος, και πιθανότατα κι άλλοι πολλοί.

θα ξαναπάρει τηλέφωνο και θα πει ψέμματα για τις μέρες να βγει 14. επίσης πες του να μη γίνει σαν τους άλλου στο Πύργο και να κόβει βόλτες δεξιά αριστερά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stavpup είπε

Ναι όσον αφορά τις άδειες. Για τις αποδοχές "Το κράτος θα επιδοτεί το 1/3 των αποδοχών κατά τη διάρκεια της άδειας, στον ιδιωτικό τομέα, και το 100% στον δημόσιο τομέα"

Δηλ. στον ιδιωτικό τομεία 1/3 κράτος, 2/3 εργοδότης

Δημόσιο 3/3 ο εργοδότης = δημόσιο

Ακριβως εκει θα μπλεξουμε...

Κλασσικος Ελληναρας αφεντικος.. ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ... ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ,,,,

Κανονικα επρεπε να γινεται μεσω taxis,ΟΑΕΔ  και ΕΡΓΑΝΗ η ολη διαδικασια με πιστωση σε λογαριασμο Iban κατευθειαν του εργαζομενου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Μόλις τώρα, FilipposMD είπε

Κάντε την αναγωγή στην Ελλάδα και σκεφτείτε τι μπορεί να γίνει αν τα πράγματα πάνε τόσο στραβά όσο στη Λομβαρδία.

Δεν ξέρω αν αμφιβάλλει κανείς πως μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει. Όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Τα δεδομένα δείχνουν πως η κατάσταση στην Ελλάδα είναι μέχρι στιγμής αισθητά πιο ελεγχόμενη απ'την Ιταλία. Αυτό μπορεί να αλλάξει αλλά αυτή είναι η κατάσταση τώρα.

Κρίνοντας απ'αυτά που βλέπω στους ανθρώπους γύρω μου και στο ιντερνετ δεν νιώθω πως υπάρχει λόγος να σκεφτούμε συλλογικά ακόμα περισσότερο τα καταστροφικά σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VanJ είπε

Φίλος που το παιδί του πηγαίνει σε σχολείο που ήδη υπήρξε κρούσμα κορονοϊού πριν από 14 περίπου ημέρες, πήρε τηλέφωνο τον ΕΟΔΥ επειδή το παιδί του χθες ανέβασε πυρετό.
Του είπαν: πέρασαν 14 ημέρες, δεν θα ελέγξουμε το παιδί σου, μάλλον είναι κάτι άλλο.

Αυτό το incubation period που είναι από 2-20 ημέρες δεν σημαίνει τίποτα; Ο φίλος που ανησυχεί και έχει μπει σε εθελοντικό οικογενειακό lockdown/καραντίνα, τι πρέπει να κάνει για να τον ελέγξουν;

Αν το κράτος δεν ελέγχει ούτε αυτούς που έχουν βάσιμες υποψίες για τον ιό αλλά και μια σχετικά άμεση σχέση με κρούσμα, πως περιμένει να προστατευτεί ο πλυθησμός; Ελέγχοντας μόνο τους συγγενείς όσων έχουν ταξιδέψει στο Ισραήλ; Καταλαβαίνω πως δεν γίνεται να απαντήσουν 10.000 κλήσεις στον ΕΟΔΥ κάνοντας 10.000 τεστ, αλλά νομίζω πως πληρεί όλες τις προδιαγραφές ώστε να ελεγχθεί ο συγκεκριμένος, και πιθανότατα κι άλλοι πολλοί.

ο φίλος σου είναι καλά και έχουν περάσει μέρες δε το βρίσκω ιδιαίτερα σοβαρό το μπας και

δική μου γνωστή πάντως που χθες ήταν ζαμπόν σπίτι της δεν βρήκε κάποιον εύκολο τρόπο να μάθει τι όντως έχει, το τηλέφωνο απλά δεν υπήρχε, νοσοκομείο να πάει δεν είναι και τόσο καλή ιδέα, τι να κάνει να φωνάξει 166;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stavpup είπε

Και να τον ελέγξουν τι έγινε; Αν δεν υπάρχουν γερόντια θα κάνει το  lockdown για ένα μήνα μέχρι να καθαρίσει ο ιος από το σύστημα του.

Αν τον ελέγξουν και είναι θετικό το παιδί του θα μπει στις λίστες, στα στατιστικά, σε επικοινωνία με ΕΟΔΥ, και σε 2ο τεστ αργότερα για να δουν εαν πλέον έχει καθαρίσει μετά από 1 μήνα. Επίσης θα ελεγχθούν οι επαφές που είχε αυτές τις 14 ημέρες και γενικά θα εμποδίσουν την περαιτέρω εξάπλωση κάνοντας 1 τεστ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Να πω κάτι για την Ιταλία. Μπορεί να είναι μεγάλη χώρα των 60 εκατομμυρίων, αλλά το βασικό πρόβλημα είναι στη Λομβαρδία, που έχει πληθυσμό 10 εκατομμύρια, άρα είναι μια "λογική" σύγκριση με την Ελλάδα. Βεβαίως η Λομβαρδία είναι πολύ πιο πλούσια από την Ελλάδα. Έχει κατά κεφαλή GDP κοντά στις 40000 EUR, ενώ η Αττική έχει 27000 και η Θράκη 13000. Σε μέγεθος είναι όμως παρόμοια.

Λοιπόν, η Λομβαρδία είχε μέχρι στιγμής περίπου 5700 κρούσματα και 468 θανάτους. Οι θάνατοι ουσιαστικά μέσα σε 4-5 μέρες. Κάντε την αναγωγή στην Ελλάδα και σκεφτείτε τι μπορεί να γίνει αν τα πράγματα πάνε τόσο στραβά όσο στη Λομβαρδία.

κάπου κάνανε λάθη σε προσωπικό επίπεδο λόγω μάλλον κακής ενημέρωσης. ίσως επειδη ηταν η πρωτη ευρωπαική χωρα να το υποτίμησαν αρκετά. Οι υπόλοιπες χωρες ειναι αρκετά φοβισμένες και νομίζω καλύτερα προετοιμασμένες σε ατομικό επίεπδο. Πιθανόν ο κύκλος που κάνει ενα κρούσμα να ειναι απομονωμένος σε μεγαλύτερο βαθμο και να κλείνει. Αν κάθε ασθενής εκει μολύνει 3 ενω σε μια άλλη χωρα 1 η διαφορά μετά απο 30 μέρες ειναι χαοτική. Πιθανολογώ οτι εκει το χασανε.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Να πω κάτι για την Ιταλία. Μπορεί να είναι μεγάλη χώρα των 60 εκατομμυρίων, αλλά το βασικό πρόβλημα είναι στη Λομβαρδία, που έχει πληθυσμό 10 εκατομμύρια, άρα είναι μια "λογική" σύγκριση με την Ελλάδα. Βεβαίως η Λομβαρδία είναι πολύ πιο πλούσια από την Ελλάδα. Έχει κατά κεφαλή GDP κοντά στις 40000 EUR, ενώ η Αττική έχει 27000 και η Θράκη 13000. Σε μέγεθος είναι όμως παρόμοια.

Λοιπόν, η Λομβαρδία είχε μέχρι στιγμής περίπου 5700 κρούσματα και 468 θανάτους. Οι θάνατοι ουσιαστικά μέσα σε 4-5 μέρες. Κάντε την αναγωγή στην Ελλάδα και σκεφτείτε τι μπορεί να γίνει αν τα πράγματα πάνε τόσο στραβά όσο στη Λομβαρδία.

Διάβασα αλλά δεν βρίσκω τώρα την πηγή, ότι η Ιταλία έχει ασυνήθιστα υψηλά ποσοστά θανάτων ΚΑΙ για την εποχική γρίπη, κάτι που δεν συμβαδίζει ούτε με στατιστικές ούτε με το τι συμβαίνει στον υπόλοιπο δυτικό -τουλάχιστον- κόσμο.

Πιθανώς να είναι κι αυτό κάποια εξήγηση, αν και δεν έχω τεκμήρια υπέρ ή κατά της θέσης αυτής.

Πιθανώς να μπορείς φιλιππε ή κάποιος άλλος να συνδράμει με στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια ώρα ήρθε μεταφορεας στον χώρο που εργάζομαι να φορτώσει κάποια πράγματα και ήταν σιναχομενος,τον ρώτησα γιατί εργάζεται και μου απάντησε ε σιγά λίγο η μύτη τρέχει και λίγο τον λαιμό μου έχω,πραγματικά δεν υπαρχει σωτήρια!!

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εμεις που εχουμε παιδι που δεν παει ακομα παιδικο σταθμο, δικαιουμαστε την αδεια; Ειναι 15 μηνων το μωρο.

Οχι, γιατι να δικαιουστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VanJ είπε

Αν τον ελέγξουν και είναι θετικό το παιδί του θα μπει στις λίστες, στα στατιστικά, σε επικοινωνία με ΕΟΔΥ, και σε 2ο τεστ αργότερα για να δουν εαν πλέον έχει καθαρίσει μετά από 1 μήνα. Επίσης θα ελεγχθούν οι επαφές που είχε αυτές τις 14 ημέρες και γενικά θα εμποδίσουν την περαιτέρω εξάπλωση κάνοντας 1 τεστ.

Σωστό μεν θεωρητικά αλλά με 10.000 τηλεφωνικές κλήσεις στον ΕΟΔΥ την ημέρα και 100 τεστ την ημέρα μπορεί να πάρει σειρά προτεραιότητας κατά τον Ιούλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...