Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Και γω αλλα διπλα μου εχω εναν 65 διαβητικο, εναν με χρονιο πρόβλημα πνευμονα που δεν το παίρνει να κολλήσει, και μια έγκυο. Οταν διαβαζω "η γριπη σκοτωνει περοσσοτερους ή πως κανετε ετσι ελαχιστοι καταληγουν ΑΝ ειναι υγιείς" θελω να σπασω την οθονη. Δεν εχει σημασια μονο το ποιος εισαι εσυ και ποσο προσεχεις, οι ανθρωπου σου μπορει να μην εχουν ουτε την ιδια τύχη, ουτε τον ιδιο δυνατο οργανισμό. 

Ο κορωναϊός δημιουργεί πράγματι σημαντικούς κινδύνους. Είναι ένας ιός για τον οποίο δεν υπάρχει εμβόλιο. Όμως δεν είναι και πανούκλα. Η πανούκλα είχε ποσοστό θνησιμότητας 90%, ο κορωναϊός έχει μόλις 2,3%. Αντιστοιχει δλδ σε ποσοστο 1 προς 500. Δεν το λες και τρομο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

Και γω αλλα διπλα μου εχω εναν 65 διαβητικο, εναν με χρονιο πρόβλημα πνευμονα που δεν το παίρνει να κολλήσει, και μια έγκυο. Οταν διαβαζω "η γριπη σκοτωνει περοσσοτερους ή πως κανετε ετσι ελαχιστοι καταληγουν ΑΝ ειναι υγιείς" θελω να σπασω την οθονη. Δεν εχει σημασια μονο το ποιος εισαι εσυ και ποσο προσεχεις, οι ανθρωπου σου μπορει να μην εχουν ουτε την ιδια τύχη, ουτε τον ιδιο δυνατο οργανισμό. 

Τα άτομα που αναφέρεις εμβολιάστηκαν για την εποχική, που κάθε χρόνο μόνο στην Ελλάδα έχουμε σχεδόν 200 θανάτους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Ω να γα.... Περιμένω ένα wna intel εδώ και λίγο καιρό.Νομιζα και εγώ ότι δε θα επιβίωνε ο ιός πάνω από 24/48 ώρες στο περιβάλλον.Με βλέπω να έρχεται και να το αφηνω κάνα μήνα στο μπαλκόνι η καλύτερα στην ταράτσα..😂

https://www.medicalnewstoday.com/articles/coronaviruses-how-long-can-they-survive-on-surfaces#How-long-do-coronaviruses-persist?

Ευτυχώς Ελλάδα να ρίξει καμμία ζέστα θα καθαρίσετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, bluesattack said:

Καμμια μασκα πιο βαρβατη απο την απλη νοσοκομειακη που θα βρουμε ?

 

14 minutes ago, margaritagr said:

 

Εγώ παρήγγειλα απο Γαλλία, τύπου fpp2

Θα σας δικαιολογήσω μόνο αν έχετε κάποιο πρόβλημα υγείας ή κολλήσατε τον ιό. Αν θέλετε μάσκες ενώ είστε καλά, θα σας δέσω στο Σύνταγμα! 😛 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Θα σας δικαιολογήσω μόνο αν έχετε κάποιο πρόβλημα υγείας. Αν θέλετε μάσκες ενώ είστε καλά, θα σας δέσω στο Σύνταγμα! 😛 

Η μασκα νομιζω πιο πολυ ψυχολογικο ειναι παρα πρακτικο αν εισαι υγιης μιας και μπορεις να κολλησεις και επαφη μετα ματια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, krakozia said:

Η μασκα νομιζω πιο πολυ ψυχολογικο ειναι παρα πρακτικο αν εισαι υγιεις μιας και μπορεις να κολλησεις και επαφη μετα ματια.

Υπάρχει όμως κόσμος που τις έχει πραγματικά ανάγκη και εξαιτίας των "ψυχολογικών" των άλλων, κινδυνεύουν πραγματικά! 

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stormrain είπε

Μολις επιχείρησε πλανόδιος που μπηκε στο μαγαζι να μου πουλησει μασκα. Γελαω.

Φάπες 

Πραγματικά θέλουν φάπες μερικοί 😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lightsout είπε

Τα άτομα που αναφέρεις εμβολιάστηκαν για την εποχική, που κάθε χρόνο μόνο στην Ελλάδα έχουμε σχεδόν 200 θανάτους? 

Ημαρτον με την γριπη.... 

Οχι, ο ενας μονο ανοικει στην ομαδα που πρέπει να εμβολιαστει και νομίζω πως το εκανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

Προσωπικα έχω να αρρωστήσω κοντα στα 10 χρονια. 10 χρονια εχουνε περασει ενα σωρο γριπες γυρω μου. Ο λογος που δεν αρρωστησα ειναι επειδη ειτε ντυνομουν καλα ειτε επλενα τα χερια μου ειτε προσεχα. Τι διαφορετικο εχει αυτος ο ιος για να κολλησω; Μακρια απο αρρωστους και αχρειαστα νοσοκομεια και τελος. Ουτε επιδρομη σε σουπερμαρκετ ουτε φασαριες ουτε ουρλιαχτα. Ελεος με την τρομοκρατια μερικων ανθρωπων. Τοσο ελαφρομυαλοι ειμαστε πια;;; Δεν μπορουμε να προσεξουμε τον εαυτο μας με βασικα πραγματα;;;;

Αμφιβάλλω αν δεν αρρώστησες μόνο από αυτά που λες. Πρέπει να έχεις και ένα πολύ καλό ανοσοποιητικο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η εποχιακή γρίπη παίζει να έχει περισσότερα κρούσματα και σίγουρα περισσότερους θανάτους κάθε χρόνο και κανείς δεν ασχολείται..

Aπό την αρχή του 2020, έχουν πεθάνει μέχρι και την Τρίτη 25.2.2020 σε όλον τον πλανήτη: 

- Από τον κορωνοϊό 2.703 άτομα. 
- Από την εποχική γρίπη 73.742 άτομα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εγώ παρήγγειλα απο Γαλλία, τύπου fpp2

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αν γίνει αυτό που φοβάσαι μέχρι να έρθει από Γαλλία Ελλάδα μπορεί και να έχεις κολλήσει και να μην το καταλάβεις 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Αμφιβάλλω αν δεν αρρώστησες μόνο από αυτά που λες. Πρέπει να έχεις και ένα πολύ καλό ανοσοποιητικο σύστημα. 

Kαι χαιρομαι φιλε μου για αυτο. Προσεχω για να εχω . Δεν ξερω τι σημαινει αντιβιωση και το χαιρομαι οσο δεν παει. Προσεχω και την διατροφη μου αθλουμαι . Δεν πινω δεν καπνιζω και ειμαι καλα :D Δεν ειναι κατι ακατορθωτο. Προσοχη μονο θελει

19 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Και γω αλλα διπλα μου εχω εναν 65 διαβητικο, εναν με χρονιο πρόβλημα πνευμονα που δεν το παίρνει να κολλήσει, και μια έγκυο. Οταν διαβαζω "η γριπη σκοτωνει περοσσοτερους ή πως κανετε ετσι ελαχιστοι καταληγουν ΑΝ ειναι υγιείς" θελω να σπασω την οθονη. Δεν εχει σημασια μονο το ποιος εισαι εσυ και ποσο προσεχεις, οι ανθρωπου σου μπορει να μην εχουν ουτε την ιδια τύχη, ουτε τον ιδιο δυνατο οργανισμό. 

Kαι να ξερεις εχω ατομα με χειροτερα απο τα δικα σου πρωτο ανεφερες. Κρατα λοιπον λιγο την αντριλα σου για το κορονοιο. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Ημαρτον με την γριπη.... 

Οχι, ο ενας μονο ανοικει στην ομαδα που πρέπει να εμβολιαστει και νομίζω πως το εκανε. 

Απλά σαν πληροφορία, και οι τρεις ανήκουν. Ο ένας λόγω ηλικίας άνω των 60 και λόγω σακχαρώδους διαβήτη, ο δεύτερος λόγω πνευμονοπάθειας και η τρίτη λόγω εγκυμοσύνης και στη συνέχεια λόγω ατόμου στο σπίτι που δεν μπορεί το ίδιο να εμβολιαστεί (μωρό κάτω των 6 μηνών).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Gulik said:

Aπό την αρχή του 2020, έχουν πεθάνει μέχρι και την Τρίτη 25.2.2020 σε όλον τον πλανήτη: 

- Από τον κορωνοϊό 2.703 άτομα. 
- Από την εποχική γρίπη 73.742 άτομα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αυτή η αναγωγή είναι άκυρη γιατί πολύ απλά έχουμε αντισώματα στην εποχική γρίπη και υπάρχουν εμβόλια, φάρμακα κλπ. Οπότε ενώ είμαστε περισσότερο εκτεθειμένοι, ο οργανισμός μας μπορεί και αντιμετωπίζει εύκολα τη γρίπη. Ο νέος ιός όμως είναι άγνωστος για τον οργανισμό μας και δεν ξέρουμε το πόσο και το πώς μπορει να μας επηρεάσει και ειδικά όσους ήδη έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας και οι επιπλοκές μπορεί να τους οδηγήσουν στο θάνατο. Αν ο νέος ιός απλωθεί σύντομα όσο και η εποχική γρίπη, τα θύματα δεν θα ειναι χιλιάδες αλλά πολύ περισσότερα (προφανώς τα θύματα αυτά θα ανήκουν στην πλειοψηφία τους σε ευπαθείς ομάδες)! 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...