Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nομίζω ότι το πάνε βήμα βήμα μην έρθει πανικός. Για αυτό δεν κλείσαν σχολεία, γυμναστήρια, δικαστήρια κτλ την ίδια μέρα. Καφετέρειες και εστιατόρια δεν κλείσαν γιατί κάπου πρέπει να φας. Και οι καφετέρειες φτιάχνουν και σάντουτις και φαγητά και σε καλές τιμές οπότε θα μπορέι κάποιος να περάσει να πάρει κάτι και να πάει σπίτι του. Το να πας για ποτό όμως, δεν είναι κάτι επιθυμητό τώρα. Όλοι πρέπει να βοηθήσουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Είπα τόσες μέρες να μην συμμετέχω στην συζήτηση αλλά να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μία σειρά για όσους έχουν χαθεί μέσα στο νήμα ...

1) Ο SARS-Cov-2 έχει δύο  ιδιότητες που εξηγούν και την μεγάλη εξάπλωση του. Πρώτον έχει μεγάλο χρόνο επώασης που μπορεί να φτάσει και τις 5μέρες (ίσως και περισσότερες) και δεύτερον μπορεί να μεταδοθεί ακόμη και σε αυτό το στάδιο. Σε συνδυασμό τα 2 προηγούμενα σημαίνουν πρακτικά το εξής : μπορείς να "κολλήσεις" κάλλιστα τον ιό από κάποιον που δεν νοσεί ακόμη. Το ίδιο ισχύει και σένα βέβαια. Η γρίπη για παράδειγμα έχει 1-2μέρες χρόνο επώασης.

Ο χρόνος επώασης του κορονοϊού είναι 1 έως 14 ημέρες, αν και υπάρχουν και ενδείξεις ότι μπορεί να ξεπεράσει και τις 20 ημέρες. Ο χρόνος επώασης της γρίπης είναι περίπου 1 με 4 ημέρες, αν και το 1 - 2 είναι όντως πιο σύνηθες νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lactate είπε

Nομίζω ότι το πάνε βήμα βήμα μην έρθει πανικός. Για αυτό δεν κλείσαν σχολεία, γυμναστήρια, δικαστήρια κτλ την ίδια μέρα. Καφετέρειες και εστιατόρια δεν κλείσαν γιατί κάπου πρέπει να φας. Και οι καφετέρειες φτιάχνουν και σάντουτις και φαγητά και σε καλές τιμές οπότε θα μπορέι κάποιος να περάσει να πάρει κάτι και να πάει σπίτι του. Το να πας για ποτό όμως, δεν είναι κάτι επιθυμητό τώρα. Όλοι πρέπει να βοηθήσουμε.

Έιπαμε του Έλληνα άμα του στερήσεις το σουβλάκι και το freddo παίζει να γίνει και εμφύλιος. Άσε που η μισή οικονομία στην επαρχία είναι από αυτά τα δύο είδη επιχειρήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FCastor είπε

Ο χρόνος επώασης του κορονοϊού είναι 1 έως 14 ημέρες, αν και υπάρχουν και ενδείξεις ότι μπορεί να ξεπεράσει και τις 20 ημέρες. Ο χρόνος επώασης της γρίπης είναι περίπου 1 με 4 ημέρες, αν και το 1 - 2 είναι όντως πιο σύνηθες νομίζω.

Αναφέρομαι στον κανόνα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά δεν βοηθάνε ιδιαίτερα τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.facebook.com/watch/live/?v=198711531194787&ref=watch_permalink

Σας έφτιαξα πάλι , Praying the Rosary to end it ! LIVE

Πολύ μπροστά. 

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, aris_rom said:

Απόλυτα αναμενόμενο. Όντως έχουν σοβαρέψει και πίστεψε με το ξέρουν και οι ίδιες τράπεζες καιρό τώρα.

Ναι, έχουν σοβαρέψει, αλλά δεν βλέπω να ανακοινώνουν πράγματα.

Για παράδειγμα, εγώ εχω μεταχρονολογημένες επιταγές δικές μου και πελατείας μου στον «αέρα». Αν πει αύριο η κυβέρνηση ότι ο κλάδος μου κλείνει (δύσκολο γιατί είμαι στο τρόφιμο, αλλά έστω) δεν θα είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας ούτε εγώ, ούτε οι πελάτες μου και μάλιστα για λόγους ανωτέρας βίας που δεν είναι στο χέρι μας.

Το ίδιο ισχύει για δάνεια, χρηματοδοτήσεις, αλληλόχρεους και ένα σωρό άλλα τραπεζικά προϊόντα.

Αντίστοιχα το κράτος δεν έχει πάρει μέτρα προστασίας για μισθωτούς και επιχειρήσεις. Άκλαφτοι θα πάμε όλοι μαζί μου φαίνεται...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, lactate είπε

Nομίζω ότι το πάνε βήμα βήμα μην έρθει πανικός. Για αυτό δεν κλείσαν σχολεία, γυμναστήρια, δικαστήρια κτλ την ίδια μέρα. Καφετέρειες και εστιατόρια δεν κλείσαν γιατί κάπου πρέπει να φας. Και οι καφετέρειες φτιάχνουν και σάντουτις και φαγητά και σε καλές τιμές οπότε θα μπορέι κάποιος να περάσει να πάρει κάτι και να πάει σπίτι του. Το να πας για ποτό όμως, δεν είναι κάτι επιθυμητό τώρα. Όλοι πρέπει να βοηθήσουμε.

Σπίτι σου δεν μπορείς να φας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ιταλια μολις. Ενας χαμος. +2650 και 188 νεκροι. Εμας εδω ακομα ειναι φουλ οι καφετεριες μπραβο.

Screenshot_1.png

Μόλις τώρα έγιναν 189 νεκροί. Και χτες ήταν 196 αν θυμάμαι καλά. Αν συνεχίσει έτσι σε 10 μέρες θα περάσει και τη Κίνα σε νεκρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Αναφέρομαι στον κανόνα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά δεν βοηθάνε ιδιαίτερα τη συζήτηση.

Ο κανόνας επισήμως και όσον αφορά και το πρακτικό ζήτημα της καραντίνας είναι έως 14 ημέρες. Ακόμα και αν είναι οι 5 ημέρες (θα με ενδιέφερε να δω πηγές παρεμπιπτόντως) τα μέχρι τώρα δεδομένα -από όσο γνωρίζω και με βάση τις κατευθυντήριες διαλογής περιστατικών που έχουμε- αναφέρουν τις 14 ημέρες ως ένα επαρκώς ασφαλές όριο.

 

Edit: Νομίζω το βρήκα...

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/32150748/

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200310164744.htm

 

Δεν ξέρω. Το δείγμα των 181 νοσούντων μου φαίνεται κάπως μικρό για να είναι αξιόπιστος ο μέσος όρος των περίπου 5 ημερών. Ωστόσο δεν είναι το φόρτε μου ή ειδικότητα μου αυτό οπότε θα κρατήσω μια πισινή.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Ναι, έχουν σοβαρέψει, αλλά δεν βλέπω να ανακοινώνουν πράγματα.

Για παράδειγμα, εγώ εχω μεταχρονολογημένες επιταγές δικές μου και πελατείας μου στον «αέρα». Αν πει αύριο η κυβέρνηση ότι ο κλάδος μου κλείνει (δύσκολο γιατί είμαι στο τρόφιμο, αλλά έστω) δεν θα είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας ούτε εγώ, ούτε οι πελάτες μου και μάλιστα για λόγους ανωτέρας βίας που δεν είναι στο χέρι μας.

Το ίδιο ισχύει για δάνεια, χρηματοδοτήσεις, αλληλόχρεους και ένα σωρό άλλα τραπεζικά προϊόντα.

Αντίστοιχα το κράτος δεν έχει πάρει μέτρα προστασίας για μισθωτούς και επιχειρήσεις. Άκλαφτοι θα πάμε όλοι μαζί μου φαίνεται...

Απόλυτα λογικά όλα όσα παραθέτεις φίλε μου. Το θεωρώ δεδομένο ότι θα υπάρξουν ανακοινώσεις/καλύψεις από την κυβέρνηση για όσα λες. Κατά την άποψη μου όμως όποια τέτοια ανακοίνωση γίνει θα γίνει μετά τις 16 Μαρτίου. Σίγουρα τα οικονομικά επιτελεία τα έχουν σκεφτεί όλα αυτά μαζί με τις ίδιες τις τράπεζες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...