Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

 

και?

Α δεν γνωριζα οτι δεν μπορω να ανεβασω ενα αρθρο για νεα κρουσματα στην Ελλαδα, την ωρα που τοσα ποστ αναφερουν οτι "σημερα ολη μερα 0 νεα κρουσματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, NobodyRankXV είπε

Άμα κάποιος έχει απλά δύσπνοια και κανένα άλλο σύμπτωμα είναι λόγος να επισκευτεί το νοσοκομείο;

Από το άγχος μπορεί να έχεις και δύσπνοια το παθαινω και γω.το πιο συνηθες σύμπτωμα του covid είναι πυρετός και ξεροβηχας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NobodyRankXV είπε

Άμα κάποιος έχει απλά δύσπνοια και κανένα άλλο σύμπτωμα είναι λόγος να επισκευτεί το νοσοκομείο;

Το ζήτημα δεν είναι αν έχεις κορωνοιό ή όχι... μπορεί η δύσπνοια να είναι κάτι τελείως διαφορετικό που χρήζει αντιμετώπισης.

Ρώτα καλύτερα έναν γιατρό αν δεν νιώθεις καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NobodyRankXV είπε

Άμα κάποιος έχει απλά δύσπνοια και κανένα άλλο σύμπτωμα είναι λόγος να επισκευτεί το νοσοκομείο;

Πάρε τηλέφωνο τον οικογενειακό γιατρό σου και απάντησε στις ερωτήσεις που θα σου κάνει και θα ακολουθήσουν την παραπάνω ερώτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, NobodyRankXV said:

Άμα κάποιος έχει απλά δύσπνοια και κανένα άλλο σύμπτωμα είναι λόγος να επισκευτεί το νοσοκομείο;

Παίρνεις τηλέφωνο το γιατρό σου όπως είπε ο greekfragma ή το 1135 και σε καθοδηγούν. Τα πιο συχνά συμπτώματα πάντως είναι πυρετός, ξηρός βήχας, και μετά δύσπνοια.

Μου είπε σήμερα η μάνα μου πως ανακοίνωσε ο ΕΟΔΥ πως όποιος έχει απλά συμπτώματα ή είναι κάτω των 65 να μην παίρνει καν τηλέφωνο, αν δεν είναι σοβαρά να κάθεται σπίτι. Δεν βρίσκω πουθενά κάποια τέτοια ανακοίνωση όμως. Ράδιο Αρβύλα ή θέλουν να προλάβουν κατάρρευση από όσους (δικαίως ή αδίκως) ανησυχούν;

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vargas είπε

Κ επειδή δεν είδα πουθενά να αναφέρεται https://www.in.gr/2020/03/12/politics/koronaios-poios-itan-o-manolis-agiomyrgiannakis-proto-thyma-tis-epidimias/ εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς είχε κάνει ο άνθρωπος κ πήγε στα Ιεροσόλυμα για το ταμα

Αυτο ειναι μεγαλο λάθος. Ειχε μόνο διαβήτη και επαιρνε και καποιο αντιυπερτασικό φαρμακο. Βγηκε ο αδερφος του και ο γιατρός του στον Ευαγγελατο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Μπερδεύεις τον χρόνο επώασης με το παράθυρο μετάδοσης. Και το δεύτερο σε μερικές περιπτώσεις φτάνει και τις 20μέρες , αλλά ας μείνουμε ξαναλέω στον κανόνα. Τα υπόλοιπα για τα συνέδρια.

Νομίζω ότι για το χρόνο επώασης (incubation period αγγλιστί) μιλάω. Το χρόνο δηλαδή από την έκθεση μέχρι την εμφάνιση συμπτωμάτων (WHO 2 - 10, NHC 10 - 14 αρχικά, CDC 2 - 14). Το περίπου 5 που λες είναι ο μέσος όρος (mean incubation period) από ένα δείγμα 425 ασθενών (ομοίως η μέση ηλικία είναι τα 59 έτη από το ίδιο δείγμα), όχι ο κανόνας ή διαφορετικά η πλειοψηφία των περιπτώσεων.

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-incubation-period/

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, FCastor είπε

Νομίζω ότι για το χρόνο επώασης (incubation period αγγλιστί) μιλάω. Το χρόνο δηλαδή από την έκθεση μέχρι την εμφάνιση συμπτωμάτων (WHO 2 - 10, NHC 10 - 14 αρχικά, CDC 2 - 14). Το περίπου 5 που λες είναι ο μέσος όρος (mean incubation period) από ένα δείγμα 425 ασθενών (ομοίως η μέση ηλικία είναι τα 59 έτη από το ίδιο δείγμα), όχι ο κανόνας ή διαφορετικά η πλειοψηφία των περιπτώσεων.

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-incubation-period/

Αυτό κοίτα :

Mean incubation period observed: 
3.0 days (0 - 24 days range, study based on 1,324 cases)
5.2 days (4.1 - 7.0 days range, based on 425 cases).

Μην λαμβάνεις τις ακραίες περιπτώσεις που εμφανίσθηκαν σε 1-2 άτομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Άμα κάποιος έχει απλά δύσπνοια και κανένα άλλο σύμπτωμα είναι λόγος να επισκευτεί το νοσοκομείο;

Το χειρότερο σύμπτωμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, vargas said:

Ε αν νιώθεις κάτι περίεργο πάρε το 1135. Εγώ τους πήρα γτ είχα κομμαρες στα ποδια κ με κατατόπισαν πληρώς στο τι είναι συμπτώμα κ τι όχι .

Έχω πονόλαιμο και λίγο πονοκέφαλο. Δεν έχω έρθει σε επαφή με κανέναν, και δεν έχω πυρετό.

Αν ένιωθα τα ίδια 3 μήνες πριν, θα πήγαινα δουλειά και δεν θα με εμπόδιζε κάτι, τώρα έμεινα σπίτι και θα μετράω θερμοκρασία να δω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...