Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσα λαμογια ηταν να δικαστουν, κλεφτες-απατεωνες-σωματικες βλαβες, χρωστουμενα-δεδουλευμενα κ.α, αντε γεια.Με το κλεισιμο των δικαστηριων μετα απο 1-2 χρονια τωρα δικασιμος.Αν βαλεις και ποσο παιρνει η αποφαση να βγει, σουπερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, VanJ είπε

Πολύ ωραία τα λέει όλα αυτά, αλλά εγώ έχω μια ένσταση στην παραπάνω δήλωση. "Το έχουμε ίσως ήδη περάσει"...

Φέτος στα τέλη Ιανουαρίου θυμάται κανείς τι έγινε; Τα σχολεία αντιμετώπισαν κάτι που δεν είχαν δει οι δάσκαλοι ούτε στα 40 χρόνια καριέρας. Έκλεισαν σχολεία επειδή αρρώστησαν τόσοι μαθητές που δεν μπορούσαν να γίνουν μαθήματα. Όχι σε όλες τις περιοχές, αλλά σε κάποιες αυτό έγινε. Στην τάξη του παιδιού μου από τα 16 παιδιά πήγαιναν μόνο 4, τα υπόλοιπα ήταν άρρωστα. Δεν ήταν όμως γρίπη. Οι γονείς κόλλησαν από τα παιδιά, κάποιοι πήγαν επειγόντως στο νοσοκομείο. Διαπιστώθηκε πως δεν είχαν γρίπη, παρόλα αυτά τα συμπτώματα ήταν βαριά και πήραμε και Tamiflu και 2 αντιβιώσεις απανωτές. Η διάγνωση: Οξεία πνευμονίτιδα με διείσδειση.

Άνθρωποι που έλεγαν: "φίλε έχω δυνατό οργανισμό, δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ και φέτος με διέλυσε".

Οι γιατροί δεν το είχαν ξαναδεί και όμως δεν ήταν δυνατό να συσχετιστεί COVID με Ελλάδα. Ο COVID επίσημα βρίσκονταν μόνο στην Ασία.

Όταν λοιπόν νόσησαν 90% των παιδιών στα σχολεία, οι γονείς έζησαν ασθένεια όπως δεν είχαν ξαναζήσει ποτέ στη ζωή τους, και όλα αυτά δεν αναγνωρίζονταν ως γρίπη,  είναι απλά τυχαία; Ήταν απλή ίωση που καθήλωσε σχολεία και γονείς και δημιούργησε πνευμονία σε αρκετούς;

Τότε λοιπόν οι γιατροί μας έλεγαν: δεν ξέρουμε, είναι ίωση με πνευμονία, μείνε σπίτι 10 μέρες, φόρα μάσκα και άλλαζε την κάθε 2-3 ώρες. Ε συγγνώμη, τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως και να το έχουμε περάσει τελικά πολλοί από εμάς. Και σχετικά με το άλλο; Αν κάποιος τελικά υπέκυψε, πχ 50 άτομα σε όλη τη χώρα από βαριά πνευμονία κάπου εκεί Ιανουάριο-Φεβρουάριο, σε περίοδο που δεν μπορούσε κανείς να υποψιαστεί COVID, απλά στο χαρτί θα γράφει οξεία πνευμονία με πολλαπλό organ failure. Ούτε τα έκρυβαν, ούτε έγινε επίτηδες. Απλά δεν έχει γίνει η σύνδεση.

Στην άλλη τάξη με τα 18 παιδιά, το Σάββατο (κάπου τέλη Ιανουαρίου) πήγαν κάποια σε παιδότοπο σε γενέθλια συμμαθητή τους, την Δευτέρα έλλειπαν τα μισά, την Τετάρτη έλλειπαν όλα εκτός από ένα. Μετά αρρώστησε και η δασκάλα. Πότε έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο; Σύμφωνα με τους δασκάλους ποτέ. 27 Ιανουαρίου σχολεία στην Μεσσηνία, 3 Φεβρουαρίου σχολεία στην Άρτα λόγω "ίωσης", σχολεία Θεσσαλονίκης ήταν οριακά πάνω από το 50% και έμειναν ανοιχτά, αν και στο σύνολο αρρώστησε πάνω από 90%, απλά δεν έλλειπαν όλοι μαζί.

Αν λοιπόν όλο αυτό το μπάχαλο δεν ήταν τελικά COVID-19, και δεν ήταν ούτε η γρίπη (δεν υπήρξε θετικός στην γρίπη κάποιος από τους μαθητές ή γονείς τουλάχιστον στα σχολεία που γνωρίζω) τότε έχουν αγριέψει οι απλές ιώσεις τόσο, που δεν κινδυνεύουμε μόνο από τον COVID-19, αλλά και από αυτές.

Γ αυτο κάθε χρόνο βγαίνουν εμβόλια για τη γριπη αν ήταν θα κάναμε ένα και τέλος.εχει αγριέψει και η γρίπη οντως

Επεξ/σία από lionheart20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lionheart20 είπε

Γ αυτο κάθε χρόνο βγαίνουν εμβόλια για τη γριπη αν ήταν θα κάναμε ένα και τέλος.εχει αγριέψει και η γρίπη οντως

Δεν ήταν γρίπη όμως, έγιναν τα τεστ και ήταν αρνητικοί στη γρίπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Γ αυτο κάθε χρόνο βγαίνουν εμβόλια για τη γριπη αν ήταν θα κάναμε ένα και τέλος.εχει αγριέψει και η γρίπη οντως

Ως εκπαιδευτικος το βιωσα και εγω  αυτο. Εξεταστηκα για h1n1 και αρνητικη..απο τα 14 παιδια ειχα 2...αλλα με h1n1 διαπιστωμενα και αλλα με λοιμωξη αναπνευστικου.. εκανα και εγω, τωρα πια αυτη την συνδεση..

Φυσικα και μαλλον δε παιζει, αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, artist1 είπε

Καλω στον αριθμο για τον ιο κανεις δεν απανταει συνεχως μιλαει! Μας δουλευουν ΄; Δεν γινεται να καλουν ασταματητα και να μην πιανω γραμμη!

Aναμονη τουλαχιστον μιση ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, artist1 είπε

Καλω στον αριθμο για τον ιο κανεις δεν απανταει συνεχως μιλαει! Μας δουλευουν ΄; Δεν γινεται να καλουν ασταματητα και να μην πιανω γραμμη!

Είναι χιλιάδες οι κλήσεις, και από ανθρώπους που ανησυχούν δικαιολογημένα γιατί έχουν κάποιο σύμπτωμα, αλλά δυστυχώς και από κάποιους που απλά θέλουν να ρωτήσουν αν κολλάνε πχ από χαρτονομίσματα ή από την θεία κοινωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Aναμονη τουλαχιστον μιση ωρα

δεν με βαζει σε αναμονη απλα λεει καλεστε αργοτερα οποτε δεν θα πιασω ποτε προφανως!

 

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Έχω κλείσει για 16 του μήνα Βαρκελώνη.Επικοινώνησα με το booking και αυτοί με το ξενοδοχείο και δεν δέχονται καμία ακύρωση η αλλαγή.Η μόνη περίπτωση που μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω είναι να μπει η Ισπανία η Ελλάδα σε κόκκινη ζώνη..Τι να πω,τραγικοί.

Κοίταξε μήπως μπορείς να κάνεις chargeback, απλά σε αυτή τη περίπτωση ίσως μπεις σε blacklist σε αυτό το ξενοδοχείο.

Μίλα με τη τράπεζα σου για να σε συμβουλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Οσα λαμογια ηταν να δικαστουν, κλεφτες-απατεωνες-σωματικες βλαβες, χρωστουμενα-δεδουλευμενα κ.α, αντε γεια.Με το κλεισιμο των δικαστηριων μετα απο 1-2 χρονια τωρα δικασιμος.Αν βαλεις και ποσο παιρνει η αποφαση να βγει, σουπερ

Aμα περιμενεις 10 χρονια τι είναι 2-3 μηνες ακομα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, VanJ said:

Τότε λοιπόν οι γιατροί μας έλεγαν: δεν ξέρουμε, είναι ίωση με πνευμονία, μείνε σπίτι 10 μέρες, φόρα μάσκα και άλλαζε την κάθε 2-3 ώρες. Ε συγγνώμη, τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως και να το έχουμε περάσει τελικά πολλοί από εμάς. Και σχετικά με το άλλο; Αν κάποιος τελικά υπέκυψε, πχ 50 άτομα σε όλη τη χώρα από βαριά πνευμονία κάπου εκεί Ιανουάριο-Φεβρουάριο, σε περίοδο που δεν μπορούσε κανείς να υποψιαστεί COVID, απλά στο χαρτί θα γράφει οξεία πνευμονία με πολλαπλό organ failure. Ούτε τα έκρυβαν, ούτε έγινε επίτηδες. Απλά δεν έχει γίνει η σύνδεση.

Ξέρεις, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν χτες. Αρχές Φεβρουαρίου περίπου πέρασα κρυολόγημα και καπάκια «βαρβάτη» γρίπη. Γενικά αρρωσταίνω κάθε χρόνο αλλά σχετικά ήπια, πιο πολύ νευριάζω με τα ελάχιστα συμπτώματα παρά υποφέρω. Φέτος ξεκίνησε ως συνάχι για καμιά βδομάδα, και αφού ανάρρωσα από αυτό ξαφνικά ανέβασα για πρώτη φορά μετά από 10+ χρόνια πυρετό (για περίπου 3 μέρες, έως 38.8), ειδικά τη πρώτη νύχτα ήμουν σα μεθυσμένος, κούραση, ζαλάδες, κ.λπ. Είχα πολύ έντονο ξηρό βήχα για περίπου μια εβδομάδα, και πονούσα παντού τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες. Δύσπνοια όχι, αν και έχω φαρμακευτική ρινίτιδα, πάντως είχα σχετική δυσκολία στην αναπνοή και από μύτη και από στόμα (συγκριτικά πάντα, όχι κάτι υπερβολικό). Δεν πήγε καν ο νους μου σοβαρά στον covid19, είπα οκ, μια βαριά γρίπη είναι, έκατσα μέσα και προς το τέλος που πήγα σε γιατρό επειδή είχα αυτό που λέμε «γατάκια» μου είπε πως μπορεί να μου το γυρίζει σε πνευμονία και μου έγραψε αντιβίωση. Θυμάμαι μάλιστα που επειδή φόραγα μάσκα και γάντια έξω έφαγα δούλεμα από μια γειτόνισσα, who's lauching now, bitch? :P

Ποιος μου λέει εμένα πως δεν πέρασα το νέο ιό, και πως δεν υπήρχε από τότε διασπορά στην κοινότητα με αποτέλεσμα τα πραγματικά κρούσματα να είναι πολλαπλάσια;

Βέβαια, όπως λέει ο @OneWaySystem, πες ένα 5% (λέω 15% εγώ) των περιπτώσεων θα τον περνούσε βαριά και θα φαινόταν, θα είχαμε αντίστοιχα πολλές καταγεγραμένες περιπτώσεις, σωστά; Έλα όμως που στην Ιταλία όταν έγινε η πρώτη διάγνωση περνούσαν ήδη έξαρση γρίπης και πνευμονιών (σύμφωνα με σχετικό άρθρο που είχα παραθέσει πριν μέρες) με μεγάλη πιθανότητα κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις να ήταν από covid19. Το ίδιο φαντάζομαι μπορεί να έγινε και εδώ, αν και κανένας δεν είναι σε θέση να το διαπιστώσει αυτό. Ούτε και έχει σημασία πια, προφανέστατα έχουμε διασπορά εντός Ελλάδος.

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VanJ είπε

Πως ήταν σήμερα το Σωτηρία σε σχέση με χθες;

Πολυ μεγαλη ουρα για κοροναιο ολοι με μασκες κτλ,και στο κτηριο που μετεφεραν χθες ολους τους ασθενεις για να το κανουν για κοροναιο,εβαλαν σημερα 7 ατομα και 1 ατομο κατευθειαν στην ΜΕΘ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...