Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, VanJ είπε

Η καραντίνα είναι ατομική; Ή μπορεί τελικά να είχες άλλη ίωση και να κολλήσεις στην καραντίνα από άλλους 5; Πόσες ώρες είναι η αναμονή στην καραντίνα για αναμονή αποτελεσμάτων; Αν έρθει κάποιος που δεν βρήκε μάσκα, θα του δώσει μάσκα το Σωτηρία για όσο είναι στην καραντίνα;

Ναι ατομικη ειναι τα δωματια ειναι μονοκλινα και ειναι αρνητικης πιεσης,Σου δινει μασκες το σωτηρια.Παντως το κτηριο που εκαναν για κοροναιο δεν εχει δωματιο αρνητικης πιεσης,θα τους βαζουν λογικα ολους μαζι οσοι εχουν επιβεβαιωμενο κρουσμα,εκτος αν τα φτιαξουν,δεν πηγα σημερα στα δωματια εκει να δω,ουτε στο ασανσερ δεν με αφησαν να μπω γιατι ειχαν μεταφερει ασθενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Ναι ατομικη ειναι τα δωματια ειναι μονοκλινα και ειναι αρνητικης πιεσης,Σου δινει μασκες το σωτηρια.Παντως το κτηριο που εκαναν για κοροναιο δεν εχει δωματιο αρνητικης πιεσης,θα τους βαζουν λογικα ολους μαζι οσοι εχουν επιβεβαιωμενο κρουσμα,εκτος αν τα φτιαξουν,δεν πηγα σημερα στα δωματια εκει να δω,ουτε στο ασανσερ δεν με αφησαν να μπω γιατι ειχαν μεταφερει ασθενεις

η καραντινα ειναι μεχρι να επιβεβαιωθει πως εισαι κρουσμα δηλαδη; μετα οταν επιβεβαιωθει σε βαζουν πιθανότατα με αλλα κρουσματα; επισης απαξ και εχεις κολλησει σε βαζουν μεσα ακομα και ελαφρυα να εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, VanJ είπε

Πολύ ωραία τα λέει όλα αυτά, αλλά εγώ έχω μια ένσταση στην παραπάνω δήλωση. "Το έχουμε ίσως ήδη περάσει"...

Φέτος στα τέλη Ιανουαρίου θυμάται κανείς τι έγινε; Τα σχολεία αντιμετώπισαν κάτι που δεν είχαν δει οι δάσκαλοι ούτε στα 40 χρόνια καριέρας. Έκλεισαν σχολεία επειδή αρρώστησαν τόσοι μαθητές που δεν μπορούσαν να γίνουν μαθήματα. Όχι σε όλες τις περιοχές, αλλά σε κάποιες αυτό έγινε. Στην τάξη του παιδιού μου από τα 16 παιδιά πήγαιναν μόνο 4, τα υπόλοιπα ήταν άρρωστα. Δεν ήταν όμως γρίπη. Οι γονείς κόλλησαν από τα παιδιά, κάποιοι πήγαν επειγόντως στο νοσοκομείο. Διαπιστώθηκε πως δεν είχαν γρίπη, παρόλα αυτά τα συμπτώματα ήταν βαριά και πήραμε και Tamiflu και 2 αντιβιώσεις απανωτές. Η διάγνωση: Οξεία πνευμονίτιδα με διείσδειση.

Άνθρωποι που έλεγαν: "φίλε έχω δυνατό οργανισμό, δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ και φέτος με διέλυσε".

Οι γιατροί δεν το είχαν ξαναδεί και όμως δεν ήταν δυνατό να συσχετιστεί COVID με Ελλάδα. Ο COVID επίσημα βρίσκονταν μόνο στην Ασία.

Όταν λοιπόν νόσησαν 90% των παιδιών στα σχολεία, οι γονείς έζησαν ασθένεια όπως δεν είχαν ξαναζήσει ποτέ στη ζωή τους, και όλα αυτά δεν αναγνωρίζονταν ως γρίπη,  είναι απλά τυχαία; Ήταν απλή ίωση που καθήλωσε σχολεία και γονείς και δημιούργησε πνευμονία σε αρκετούς;

Τότε λοιπόν οι γιατροί μας έλεγαν: δεν ξέρουμε, είναι ίωση με πνευμονία, μείνε σπίτι 10 μέρες, φόρα μάσκα και άλλαζε την κάθε 2-3 ώρες. Ε συγγνώμη, τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως και να το έχουμε περάσει τελικά πολλοί από εμάς. Και σχετικά με το άλλο; Αν κάποιος τελικά υπέκυψε, πχ 50 άτομα σε όλη τη χώρα από βαριά πνευμονία κάπου εκεί Ιανουάριο-Φεβρουάριο, σε περίοδο που δεν μπορούσε κανείς να υποψιαστεί COVID, απλά στο χαρτί θα γράφει οξεία πνευμονία με πολλαπλό organ failure. Ούτε τα έκρυβαν, ούτε έγινε επίτηδες. Απλά δεν έχει γίνει η σύνδεση.

Στην άλλη τάξη με τα 18 παιδιά, το Σάββατο (κάπου τέλη Ιανουαρίου) πήγαν κάποια σε παιδότοπο σε γενέθλια συμμαθητή τους, την Δευτέρα έλλειπαν τα μισά, την Τετάρτη έλλειπαν όλα εκτός από ένα. Μετά αρρώστησε και η δασκάλα. Πότε έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο; Σύμφωνα με τους δασκάλους ποτέ. 27 Ιανουαρίου σχολεία στην Μεσσηνία, 3 Φεβρουαρίου σχολεία στην Άρτα λόγω "ίωσης", σχολεία Θεσσαλονίκης ήταν οριακά πάνω από το 50% και έμειναν ανοιχτά, αν και στο σύνολο αρρώστησε πάνω από 90%, απλά δεν έλλειπαν όλοι μαζί.

Αν λοιπόν όλο αυτό το μπάχαλο δεν ήταν τελικά COVID-19, και δεν ήταν ούτε η γρίπη (δεν υπήρξε θετικός στην γρίπη κάποιος από τους μαθητές ή γονείς τουλάχιστον στα σχολεία που γνωρίζω) τότε έχουν αγριέψει οι απλές ιώσεις τόσο, που δεν κινδυνεύουμε μόνο από τον COVID-19, αλλά και από αυτές.

Φίλε όπως τα λες.Το σχολείο της εγγονής μου έκλεισε 5 μέρες εδώ στην Αττική γιατί είχε γεμίσει άρρωστα παιδιά και οι γονείς για να τα ξεφορτωθούν τα έστελναν άρρωστα στο σχολείο.

Τι να λέμε τώρα.Η εγγονούλα μου τρεις φορές την πήγα στο κέντρο υγείας λίγο πριν την πνευμονία μέχρι 38,5 πυρετό,15 μέρες μακριά από το σχολείο ευτυχώς είναι μικρούλα και δεν θα έχει ελλείψεις.Αντιβίωση 15 μέρες.Ο βήχας έκανε 1,5 μήνα να της περάσει.Κόλησα εγώ δεν έκανα πυρετό αλλά ακόμη βήχω έστω ελαφρά και φοβάμαι να βγώ έξω μήπως μου έρθει βήχας και με κοιτάνε όλοι για κορονοιό.Κόλησε η σύζυγος τα ίδια.

Είμαι δυνατός οργανισμός σπάνια με πιάνει γρίπη και ποτέ δεν θυμάμαι να είμαι τόσες μέρες με βήχα.Δεν είναι μόνο ο κορονοιός μάλλον από δω και πέρα θα καλπάζουν ιώσεις - πνευμονίες και όσοι τη βγάλουμε καθαρή.

Μου έρχεται να γελάσω που ο άλλος παίρνει τηλέφωνο στον ΕΟΔΥ και περιμένει να πιάσει.Αν κατάφερε κάποιος να πιάσει και να το σηκώσουν ας μας το πει να τον ανακυρήξουμε ήρωα του insomnia.😁

Άσχετο και οφ τόπιτς.Πάω χτες σε φαρμακείο να πάρω ένα φάρμακο για τη σύζυγο.Μπροστά μου ένας παππούς (90 χρονών περίπου) επί 20 λεπτά περίπου να αγοράζει τρεις σελίδες συνταγογραφημένα  φάρμακα. Έχει γεμίσει τρεις σακκούλες ο φαρμακοποιός, ήθελε άλλα 2-3 δεν τα είχε και θα τα έφερνε την επόμενη μέρα.Μόνο συμμετοχή πλήρωσε 103 ευρώ.Μήπως κάποιους που τους λέμε γραφικούς έχουν δίκιο και το σύστημα έχει βαλθεί να ξεκάνει μερικούς που αποτελούν βαρίδια τόσο για τις συντάξεις όσο και για την πανάκριβη περίθαλψη;;;;;;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυπρο παντως το εχουν παρει πολυ σοβαρα εκλεισαν σχεδον τ παντα απο τ πρωτα κρουσματα μεχρι και το καζινο εκλεισε σε σχεση με ελλαδα που μαθαινω οτι τα εχουν ακομα ανοιχτα για καποιο λογο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια κατι off οσο αναφορα αυτο που συζητατε τωρα, εκανα follow στο ινστα γιατι δεν το πιστευα αυτους τους ψευτο ραπερς που εχουμε στην Ελλαδα, αυτοι καθε βραδυ κανουν και απο 1 αρπαχτη σε διαφορα μερη της Ελλαδας, γινεται χαμος απο πιτσιρικια, τι να λεμε τωρα, δεν εχει αδικο ενας φιλος απο εδω που εγραψε να κλεισουν τα παντα ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ για 15 ημερες μπας και δουμε καμια προκοπη.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cod7 είπε

Κυπρο παντως το εχουν παρει πολυ σοβαρα εκλεισαν σχεδον τ παντα απο τ πρωτα κρουσματα μεχρι και το καζινο εκλεισε σε σχεση με ελλαδα που μαθαινω οτι τα εχουν ακομα ανοιχτα για καποιο λογο....

Εδώ τα οπαπατζιδικα ανοιχτά είναι με γέρους φισκα μεσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, cod7 said:

Κυπρο παντως το εχουν παρει πολυ σοβαρα εκλεισαν σχεδον τ παντα απο τ πρωτα κρουσματα μεχρι και το καζινο εκλεισε σε σχεση με ελλαδα που μαθαινω οτι τα εχουν ακομα ανοιχτα για καποιο λογο....

Είχαν και μια άσκηση στρατιωτική προχθές και ακυρώθηκε, απ τα 2 πρώτα κρούσματα κινητοποιήθηκαν 

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, artist1 είπε

η καραντινα ειναι μεχρι να επιβεβαιωθει πως εισαι κρουσμα δηλαδη; μετα οταν επιβεβαιωθει σε βαζουν πιθανότατα με αλλα κρουσματα; επισης απαξ και εχεις κολλησει σε βαζουν μεσα ακομα και ελαφρυα να εισαι;

Αν πεις ήμουν με Κινέζο πριν κ έχω συμπτώματα θα σε κρατήσουν 15 με 20 μέρες σε καραντίνα. Τόσες μέρες ολοι ήταν σε μονόκλινα αλλά γέμισε εκεί. Τωρα στο νέο κτηριο δν ξέρω πως θα το κάνουν γιατί δεν έχει μονοκλινα. Θα δω αύριο. Πολλούς τους στέλνουν και σπίτι σε καραντίνα. Δν ξέρω ποια είναι τα κριτηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cupra20vt είπε

Ρε παιδια κατι off οσο αναφορα αυτο που συζητατε τωρα, εκανα follow στο ινστα γιατι δεν το πιστευα αυτους τους ψευτο ραπερς που εχουμε στην Ελλαδα, αυτοι καθε βραδυ κανουν και απο 1 αρπαχτη σε διαφορα μερη της Ελλαδας, γινεται χαμος απο πιτσιρικια, τι να λεμε τωρα, δεν εχει αδικο ενας φιλος απο εδω που εγραψε να κλεισουν τα παντα ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ για 15 ημερες μπας και δουμε καμια προκοπη.. 

Θα σε μαλώσω τραπερς λέγονται χαχαχαχα

Τι περιμένεις από ανθρώπους με μυαλά αμοιβαδας?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω κυπρο ενα χρονο τωρα και δεν το περιμενα τετοια αμεση αντιδραση απο τν πρωτη μερα κιολας και γενικα εξω δεν κυκλοφορει τιποτα η μονη ανθρωποι που βλεπεις σε μαγαζια ειναι τουριστες κατα κυριο λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, artist1 είπε

Καλω στον αριθμο για τον ιο κανεις δεν απανταει συνεχως μιλαει! Μας δουλευουν ΄; Δεν γινεται να καλουν ασταματητα και να μην πιανω γραμμη!

Καλείς εσύ και άλλες 5000...γι αυτό!

18 λεπτά πριν, artist1 είπε

Κολλαει και η απλη γριπη τοσο πανευκολα γιατι τις αλλες χρονιες δεν ειχα κολλησει ενω γενικα συνεχως κυκλοφορουν γριπες; 

Φέτος ξέρω πάρα πολύ κόσμο που έχει περάσει γρίπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lionheart20 είπε

Θα σε μαλώσω τραπερς λέγονται χαχαχαχα

Τι περιμένεις από ανθρώπους με μυαλά αμοιβαδας?

πολλα χαλια ειναι εκτος τοπου και χρονου οι τυποι και παρασυρουν και τα παιδια μας.. ΛΟΥΚΕΤΟ παντου ..και στρατος στον δρομο.. εμεις οι gamer απο καραντινα ξερουμε καλα🤣😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, artist1 είπε

Κολλαει και η απλη γριπη τοσο πανευκολα γιατι τις αλλες χρονιες δεν ειχα κολλησει ενω γενικα συνεχως κυκλοφορουν γριπες; 

Εμβόλιο εχεις κάνει για τη γρίπη?η μητέρα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

Ενας φιλος απο εδω που εγραψε να κλεισουν τα παντα ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ για 15 ημερες μπας και δουμε καμια προκοπη..

Το να κλείσουν τα πάντα 15 μέρες δεν νομίζω ότι θα ξεφορτωθούμε τον ιό. Οι άρρωστοι θα είναι ακόμα πηγή εξάπλωσης του ιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cupra20vt είπε

πολλα χαλια ειναι εκτος τοπου και χρονου οι τυποι και παρασυρουν και τα παιδια μας.. ΛΟΥΚΕΤΟ παντου ..και στρατος στον δρομο.. εμεις οι gamer απο καραντινα ξερουμε καλα🤣😅

Ε ναι αδερφέ.εγω εχω πλακωσει to witcher 3 ας μείνω και ένα μήνα καραντίνα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...