Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, artist1 είπε

Δεν εχω εποχιακες αλλεργιες ! Ποτε δεν ειχα δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε σοβαρα περσι πχ δεν περασα τιποτα προπερσι το ιδιο την χρονια πριν ειχα παθει γριπη και αυτο ενω με κολλησε η μητερα μου! Τωρα ετσι χωρις λογο να αρρωστησω και την ιδια μερα και η μητερα μου; Μου φανηκε περιεργο ειμαι σχεδον σιγουρη πως ειναι αυτο δεν ειπα πως θα παρω ορκο αλλα το πιθανότερο.

 

22 λεπτά πριν, vargas είπε

Αν δεν μπορείς να πας εκεί κλείσε ένα ραντεβού με τον γιατρό σου κ εξήγησε του τι κ πως

 

20 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όχι ραντεβού στο ιατρείο του όμως! Να έρθει σπίτι σου πες του ή μίλησέ του από το τηλέφωνο.

 

ΟΧΙ ραντεβού στο ιατρείο του.

ΟΧΙ επίσκεψη κατ' οίκον.

Τηλεφωνική επικοινωνία πριν από οτιδήποτε και ό,τι σου πει από εκεί και πέρα.

Διαφορετικά επικοινωνία με ΕΟΔΥ ή με νοσοκομείο αναφοράς (κυρίως Σωτηρία, δευτερευόντως Ευαγγελισμός).

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δουλεύω στον Γερμανό και σήμερα ήρθε ένας που τον εξυπηρετησα εγώ και άκουσα να μιλάει σε έναν και να λέει ότι πέρασε τον ιό πριν μια εβδομάδα. 
 

Να υποθέσω αφού ήξερε ότι είχε τον ιό μπήκε σε καραντίνα και τον έβγαλαν αφού έγινε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart20 είπε

Εμβόλιο εχεις κάνει για τη γρίπη?η μητέρα σου?

οχι δεν εχουμε κανει ποτε στην ζωη μας! πρεπει να κανω αφου ειμαι μικρη εγω ξερω ανω των 60 κανουν εμβολιο για γριπη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, DTsuras είπε

Το να κλείσουν τα πάντα 15 μέρες δεν νομίζω ότι θα ξεφορτωθούμε τον ιό. Οι άρρωστοι θα είναι ακόμα πηγή εξάπλωσης του ιού.

Θα περιοριστεί η εξάπλωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ημουν για δουλεια οποτε εχω χασει 50-60 σελιδες 

δεν ξερω αν εχει ξαναμπει.επειδη το κοιταω ισπανια γαλλια γερμανια πανε να γινουν και οι 3 ιταλια δυστυχως

+780-600-780 σημερα αντιστοιχα και ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ καμπυλη με τον αριθμο κρουσματων που ειχε στο ιδιο σημειο η ιταλια

ελπιζω με καποιο θαυμα να το γλυτωσουμε αν και το πιθανοτερο ειναι οτι ειμαστε μερικες μερες πισω πριν γινει και δω το ιδιο

ειμαι θετικος ομως να εχουν θορυβηθει πολλοι μπας και πιασουν τοπο τα οποια μετρα εχουμε και μην εχουμε και μεις τοσο αποτομη αυξηση

για να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ''λυση'' ειναι μια .Μια μοναδικη, δεν εχει αλλη.Λουκετο σε ολα , οπως οι Ιταλοι (πριν γινουμε Ιταλοι ) και σε οτι λειτουργει (σουπερμαρκετ, φαρμακεια , επιχειρησεις ) υποχρεωτικα μασκα με εντολη εργοδοτη .

Αν πηγαινεις στη δουλεια και αρχιζει ο ενας, γαμησε τα ειναι ο λαιμος μου, ο αλλος με εχουν πεθανει τα κοκκαλα , ο αλλος εχει πυρετο και ξεφυσαει πανω απο τα σαλαμια η τα πιτογυρα χεσε μεσα.

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, artist1 είπε

οχι δεν εχουμε κανει ποτε στην ζωη μας! πρεπει να κανω αφου ειμαι μικρη εγω ξερω ανω των 60 κανουν εμβολιο για γριπη!

Κάνουν και αυτοί που έχουν ευαίσθητες ομάδες στο σπίτι.εγω πχ το έκανα με την γυναίκα μου επειδή έχω νεογέννητη κόρη.δουλεψε ομως γιατι δεν αρρώστησα καθόλου,ήμουν και με 20 ανθρώπους αρρώστους στη δουλειά,πριν 2 μήνες.

Αφού δεν κάνατε το εμβόλιο μπορεί να είναι και γρίπη.μην πανικοβαλεσε και μιλα με το γιατρό σου το πρωι

Επεξ/σία από lionheart20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gas83 είπε

λοιπον ημουν για δουλεια οποτε εχω χασει 50-60 σελιδες 

δεν ξερω αν εχει ξαναμπει.επειδη το κοιταω ισπανια γαλλια γερμανια πανε να γινουν και οι 3 ιταλια δυστυχως

+780-600-780 σημερα αντιστοιχα και ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ καμπυλη με τον αριθμο κρουσματων που ειχε στο ιδιο σημειο η ιταλια

ελπιζω με καποιο θαυμα να το γλυτωσουμε αν και το πιθανοτερο ειναι οτι ειμαστε μερικες μερες πισω πριν γινει και δω το ιδιο

ειμαι θετικος ομως να εχουν θορυβηθει πολλοι μπας και πιασουν τοπο τα οποια μετρα εχουμε και μην εχουμε και μεις τοσο αποτομη αυξηση

για να δουμε

Είπαμε στην Ελλάδα δεν κάνουν τόσα τέστ ωστέ να βρεθούν τόσα κρούσματα.

Μόνο τις κάπως πιο βαριές περιπτώσεις μετράνε...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αυστηρα μετρα που λεμε μερικοι απο εδω για λουκετο σε ολα πριν ειναι πολυ αργα το λεω απο αποψη καθυστερησης της εξαπλωσης και το σημαντικοτερο να ανασανουν τα νοσοκομεια..μην φτασουνε στο σημειο οι γιατροι να επιλεγουν τον ποιον θα περιθαλψουν η οχι οπως διπλα μας.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι εντονα τα συμπτώματα η συμβουλή που δινουν ειναι να μην απασχολειτε τα νοσοκομεία. Αν μαζευτουν ολοι απεξω που νομιζουν οτι εχουν κορονοιο πιο πιθανό είναι να κολλήσει ο ενας τον αλλον παρά να μπορέσουν να κανουν τεστ σε ολους. Μπορεί κάλλιστα να παρουν τηλεφωνο εναν παθολόγο οσοι νιωθουν κατι υποπτο να του πουν την κατασταση και αυτός θα κρίνει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Κάνουν και αυτοί που έχουν ευαίσθητες ομάδες στο σπίτι.εγω πχ το έκανα με την γυναίκα μου επειδή έχω νεογέννητη κόρη.δουλεψε ομως γιατι δεν αρρώστησα καθόλου,ήμουν και με 20 ανθρώπους αρρώστους στη δουλειά,πριν 2 μήνες.

Αφού δεν κάνατε το εμβόλιο μπορεί να είναι και γρίπη.μην πανικοβαλεσε και κιλά με το γιατρό σου το πρωι

Κάθε χρόνο κανετε αυτό το εμβόλιο; Ποσό κοστίζει; Που το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kazantzidis said:

Δουλεύω στον Γερμανό και σήμερα ήρθε ένας που τον εξυπηρετησα εγώ και άκουσα να μιλάει σε έναν και να λέει ότι πέρασε τον ιό πριν μια εβδομάδα. 
 

Να υποθέσω αφού ήξερε ότι είχε τον ιό μπήκε σε καραντίνα και τον έβγαλαν αφού έγινε καλά;

Αφου δουλευεις Γερμανό τσέκαρε μηπως έχετε το Dark Souls Trilogy στην καλή τιμή και ενημέρωσε με. Δυσκολη περίοδος έρχεται πρέπει να προετοιμαστουμε!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, artist1 είπε

οχι δεν εχουμε κανει ποτε στην ζωη μας! πρεπει να κανω αφου ειμαι μικρη εγω ξερω ανω των 60 κανουν εμβολιο για γριπη!

Υποχρεωτικό θεωρείται για τους άνω των 60 ετών, για άτομα με συννοσηρότητες (διαβήτης, καρδιοπάθειες, πνευμονοπάθειες), ανοσοκατεσταλμένους, εργαζόμενους σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας, σε άτομα σε κλειστούς πληθυσμούς, σε άτομα που φροντίζουν παιδιά κάτω των 6 μηνών ή ανθρώπους που δεν μπορούν οι ίδιοι να το κάνουν, σε εγκύους, σε καπνιστές.

 

Συστήνεται ωστόσο σε όλους ουσιαστικά ελλείψει συγκεκριμένων αντενδείξεων (π.χ. αλλεργική ή άλλου είδους σοβαρή αντίδραση σε προηγούμενο αντιγριπικό εμβολιασμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Είπαμε στην Ελλάδα δεν κάνουν τόσα τέστ ωστέ να βρεθούν τόσα κρούσματα.

Μόνο τις βαριές περιπτώσεις μετράνε...

Κανουν και στα μετρια κρουσματα,αν ηταν όλα σοβαρά θα ήταν όλοι μεθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δω οτι οντως χειροτερευω θα παω στην Σωτηρια αυριο για την ωρα απλα με γρατζουνιζει ελαφρως ο λαιμος μου και νοιωθω τρομερα ελάχιστα βαρυ το κεφαλι μου. Επισης ξερα τα ματια μου (κουλο αυτο εκτος αν ειναι απο κουραση) Και ξερο το στομα μου επισης!!!!

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...