Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DTsuras είπε

Κάθε χρόνο κανετε αυτό το εμβόλιο; Ποσό κοστίζει; Που το κάνω;

14 ευρώ,γράφεται και από το ΙΚΑ.πρωτη φορά το κανα και ειδα διαφορά.ουτε αρρώστησα.στο φαρμακείο το κάνεις ούτε το καταλαβαίνεις.σαν να σε τσιμπάει κουνουπι

Επεξ/σία από lionheart20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γίνεται να κλείσουν όλα, δεν μπορείς να κλείσεις super market μαγαζιά προμήθειας τροφίμων και φαρμακεία, είναι εξαιρετικά απαραίτητο να υπαρχουν αλλιώς πρέπει να βρει το κράτος τρόπο προμήθειας τροφών για ολους και φαρμακων για όσους τα χρειάζονται, υπαρχουν άτομα με χρονιες παθήσεις αλλά και όσοι αρρωστήσουν από κάτι. Επίσης πιστεύω ακόμα και καφετέριες και άλλες δουλειές μπορούν να τα κλείσουν μέχρι 2 αντε 3 εβδομάδες μετά δεν θα πληρωθούν τον μισθο τους οι υπάλληλοι θα αφήσουν με την σειρα τους απλήρωτα τα πάντα και θα γίνουν αυτά που λεγαμε το 2012 ότι αν πάμε στην δραχμή θα τρώμε ο ένας τον άλλον στον δρόμο. Εκατομμύρια κόσμος έχει μονο έναν μισθο στην τράπεζα για να βγάλει τις υποχρεώσεις του μήνα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Θα περιοριστεί η εξάπλωση..

Σωστό αλλά αυτό που είπα δεν παύει να ισχύει.

Περασαν οι 15 μέρες όλες οι επιφανείες είναι καθαρές από τον ιό. Οι άρρωστοι που δεν είναι σε καραντίνα βγαίνουν έξω και τα μολύνουν ξανά.

Ενας ανεύθυνος να βγει και αρχίζει να βήχει και να ακουμπάει παντού, ο κύκλος θα ξανά αρχίσει. Και ανεύθυνους έχουμε πολλούς έδω στην Ελλάδα.

ΥΓ: Για να μην Παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν είναι η λύση. Αυτή είναι η λύση να μαλλον οι μοναδική ακόμα λόγω έλληψεις εμβολίου. Συζήτηση και τον δικηγόρο του διαβολου κάνω πιο πολύ.

Επεξ/σία από DTsuras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DTsuras είπε

Κάθε χρόνο κανετε αυτό το εμβόλιο; Ποσό κοστίζει; Που το κάνω;

Το εμβόλιο της γρίπης γίνεται κάθε χρόνο γύρω στο Σεπτέμβριο με Οκτώβριο. Συνταγογραφείται σε αυτούς για τους οποίους θεωρείται υποχρεωτικό (δες προηγούμενο post μου), αλλά το κόστος του είναι χαμηλό (10 με 13 ευρώ) ώστε να μπορούν να το κάνουν ακόμα και αυτοί για τους οποίους θεωρείται προαιρετικό. Για περαιτέρω πληροφορίες ρωτάς το γιατρό σου ή έστω κάποιον γενικό γιατρό ή παθολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DTsuras είπε

Σωστό αλλά αυτό που είπα δεν παύει να ισχύει.

Περασαν οι 15 μέρες όλες οι επιφανείες είναι καθαρές από τον ιό. Οι άρρωστοι που δεν είναι σε καραντίνα βγαίνουν έξω και τα μολύνουν ξανά.

Ενας ανεύθυνος να βγει και αρχίζει να βήχει και να ακουμπάει παντού, ο κύκλος θα ξανά αρχίσει. Και ανεύθυνους έχουμε πολλούς έδω στην Ελλάδα.

αν δεν βηχεις καθολου και δεν εχει συναχι πρεπει και παλι να κλειστεις μεσα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Είπαμε στην Ελλάδα δεν κάνουν τόσα τέστ ωστέ να βρεθούν τόσα κρούσματα.

Μόνο τις κάπως πιο βαριές περιπτώσεις μετράνε...

ναι οκ υποθετω δε θα χουμε τοσα σε αρθμο μιας και αυτες οι χωρες ειναι πολλα παραπανω εκκατομυρια απο μας

αναλογικα εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DTsuras είπε

Κάθε χρόνο κανετε αυτό το εμβόλιο; Ποσό κοστίζει; Που το κάνω;

Τετραπλό εμβόλιο γρίπης πας σε οποιοδήποτε γιατρό παθολόγο και στο γράφει. Μια φορά το έτος και πιθανόν και δύο αν είσαι στους πολυ ευπαθείς. Επίσης μια φορά κάθε 5 έτη εμβόλιο για πνευμονιοκοκο. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, artist1 είπε

Αν δω οτι οντως χειροτερευω θα παω στην Σωτηρια αυριο για την ωρα απλα με γρατζουνιζει ελαφρως ο λαιμος μου και νοιωθω τρομερα ελάχιστα βαρυ το κεφαλι μου. Επισης ξερα τα ματια μου (κουλο αυτο εκτος αν ειναι απο κουραση) Και ξερο το στομα μου επισης!!!!

Συγγνώμη που το λέω αλλά σιγά τα συμπτώματα. Μπορεί να μην έχεις τίποτα. 

 

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρειος Πάγος: Εως και ισόβια σε όσους παραβιάσουν τα μέτρα προστασίας για τον κορονοϊό

Ένα μέτρο προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά δεν έχει νόημα αν δεν εφαρμοστεί σε πιο αυστηρά πλαίσια.

Εφόσον οι υγειονομικές αρχές λένε επισήμως ότι ο ιός μεταδίδεται με το σάλιο, θα έχει κανείς τα θάρος να συλλάβει τους παπάδες και όσους πάνε να κοινωνήσουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, artist1 είπε

οχι δεν εχουμε κανει ποτε στην ζωη μας! πρεπει να κανω αφου ειμαι μικρη εγω ξερω ανω των 60 κανουν εμβολιο για γριπη!

Οχι παντα, εμενα μου το εγραψε ο ιατρος μου πριν κανα μηνα, τοτε που ακομα ηταν στις αρχες του ο ιος αν και το εμβολιο της γριπης δεν κανει για τον κορωνοιο. Και επειδη μου το εγραψε ο ιατρος δεν πληρωσα και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τετραπλό εμβόλιο γρίπης πας σε οποιοδήποτε γιατρό παθολόγο και στο γράφει. Μια φορά το έτος και πιθανόν και δύο αν είσαι στους πολυ ευπαθείς. Επίσης μια φορά κάθε 5 έτη εμβόλιο για πνευμονιοκοκο. 

Για τον πνευμονιόκοκκο υπάρχουν δύο διαφορετικά εμβόλια, το 13δύναμο και το 23δύναμο.

Το πρώτο γίνεται μία φορά και τέλος.

Το δεύτερο γίνεται επίσης μια φορά (ένα χρόνο μετά το πρώτο). Σε συγκεκριμένες ομάδες ευπαθών ατόμων (ασπληνία κυρίως) γίνεται και μια δεύτερη δόση πέντε χρόνια μετά και τέλος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το να ζητάτε ιατρικές συμβουλές και το αν με τα συμπτώματα που έχετε εχετε τον ιό σε forum κακό σε εσάς κάνετε! Πάρτε τηλέφωνο τον γιατρό σας και θα σας καθοδηγήσει , δεν νομίζω κανένας γιατρός να σας πει από εδώ τι να κάνετε ακόμη και να υπάρχει ανάμεσα μας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...