Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, gas83 είπε

https://www.gazzetta.gr/plus/diethni/article/1455530/ehoyme-ftiaxei-ypopsifio-viosimo-emvolio-kata-toy-koronoioy

ενθαρυντικο χωρις να λεμε σωθηκαμε

βλεποντας

"δημιουργούμε, μέσω της τεχνολογίας μας, που βασίζεται στα φυτά, εμβόλια και αντισώματα".

Τεχνολογία που βασίζεται στα φυτά ε; Απίστευτο. Εταιρία στον Καναδά που χρηματοδοτείται από το Πεντάγωνο και δουλεύει για την DARPA; Σαν να βλέπω το Lost είναι, αλλά μακάρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, vste said:

Έχω όλα τα συμπτώματα του κορωνιού σε σχετικά ήπια μορφή. Μετά από αρκετές ώρες στην αναμονή του 1135 το σήκωσε ένας βαρύμαγκας και ακολούθησε η εξής στιχομυθία:

- Τι έχετε;
- ξερόβηχα που ερεθίζει το λαιμό, πρησμένο λαιμό και πυρετό μέχρι 37 και 2.
- έχετε ταξιδέψει στο εξωτερικό;
- Οχι.
- Είχατε επαφή με αποδεδειγμένο φορέα του ιού;
- Οχι.
- Δεν μπορούμε να σας παραπέμψουμε σε εξέταση γιατί θα έπρεπε να πληρείται μία από τις δύο πιο πάνω προϋποθέσεις. Από εκεί και πέρα με αυτά που μου περιγράψατε καθίστε σπίτι 14 μέρες.
- Δεν μπορώ να πάω σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο να εξεταστώ;
- Οχι. ακόμα και να πάτε σε νοσοκομείο και να τους περιγράψει τα συμπτώματα έχουν εντολή να μην σας εξετάσουν εκτός και αν πάτε μέσω εμάς.
- Μα πώς θα κάτσω σπίτι 14 μέρες χωρίς κάποιο χαρτί ασθενείας; Τι θα πω στον εργοδότη;
- Δικό σας θέμα κύριε.
- Εχω ηλικιωμένη μητέρα που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και χρειάζεται φροντίδα. Πώς μπορώ να μάθω αν αποτελώ κίνδυνο ή όχι για αυτή;
- Δικό σας θέμα κύριε.

Το βαρεσαμε και ψόφησε κοινως. Αν δεν έχεις 300 ευρώ να πας σε ιδιωτική κλινική να σου πάρουνε αιματάκι και να το στείλουν στο Παστέρ μπορείς άνετα να αποτελείς μία ωρολογιακή βόμβα μιας και ο εοδυ δεν σε παραπέμπει για εξετάσεις, τα δημόσια νοσοκομεία αρνούνται να εξετάσουν και ο εργοδότης δεν δέχεται απλά ένα τηλεφώνημα για να σου δώσει αναρρωτική άδεια.

Ζούμε στην ομορφότερη χώρα του κόσμου.

Τοσο ακριβη ειναι η εξεταση;

Επισης, καποιοι που λενε οτι εμβολιο μπορει να υπαρξει και μεχρι τελη του επομενου μηνα, μπορει να ισχυει κατι τετοιο; Σιγουρα ολες οι εταιριες εχουν πεσει με τα μουτρα για να βρουν πρωτες το εμβολιο, καθως τα λεφτα ειναι πολλα! Επισης κατι που διαβαζω οτι ηδη γινονται πειραματικα εμβολια σε ανθρωπους; Τελος, απο την στιγμη που υπαρχουν περιπτωσεις που ασθενεις κολλησαν ξανα τον ιο, πως το εμβολιο θα εξασφαλισει οτι ο συγκεκριμενος ιος δεν θα ειναι πλεον επικινδυνος; Και θα πρεπει υποχρεωτικα να το κανουν ολοι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν έκλεισαν όλα ... Γέμισε το insomnia με κομπογιαννίτες και αργοσχολους που σε προ πανικού εποχών , δεν ηξεραν ότι υπάρχει το site είτε εμπαιναν για λιγα λεπτά ....

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φίλο που μίλησα σε φαρμακευτική (όχι γιατρός) μου είπε ότι η οικογένεια των Κορονοϊών είναι πολύ γνωστή στην φαρμακευτική κοινότητα και ότι ο συγκεκριμένος ιός δεν φαίνεται ιδιαίτερα πολύπλοκος. Αναμένει πιο γρήγορα την θεραπεία από το εμβόλιο. Το εμβόλιο είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα το έχουμε αρχές του 2021 ίσως και λίγο νωρίτερα. 

Το θέμα είναι ότι για να πάρει κάποιο φάρμακο έγκριση χρειάζεται να γίνουν πολλά βήματα πριν προκειμένου να αποφύγουν παρενέργειες. Θα πείτε "εδώ πεθαίνει κόσμος, δώσε το και ότι γίνει". ΟΚ, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν κάποιος πεθάνει από παρενέργεια της θεραπείες ή του εμβολίου τότε η εταιρεία μπορεί και να βαρέσει λουκέτο. Δεν ρισκάρουν. Χρειάζεται ακόμα και σε διαδικασίες fast track να γίνουν κάποια ΔΕΔΟΜΕΝΑ βήματα. Άρα το εμβόλιο θα το έχουμε το ΝΩΡΙΤΕΡΟ κάποια στιγμή το φθινόπωρο (αισιόδοξο σενάριο), το αργότερο το 2021 τέτοια εποχή. Αυτή είναι η εκτίμησή ΜΟΥ. Δεν είμαι ειδικός. Προσωπική μου άποψη που βασίζεται πάνε σε άρθρα που έχω διαβάσει από γιατρούς και συζητήσεις που έχω κάνει με γιατρούς και εργαζόμενο σε φαρμακευτική. 

Όσο αφορά την θεραπεία, εκεί ίσως έρθει κάτι νωρίτερα. Και πάλι όμως όχι τόσο νωρίς ώστε να προλάβουμε αυτό που γίνεται τώρα. Πάντως αν πόνταρα τα λεφτά μου σε ένα ΘΑΥΜΑ αυτό θα ήταν σε ΘΕΡΑΠΕΙΑ και όχι σε ΕΜΒΟΛΙΟ. Θαύμα σημαίνει να έχουμε θεραπεία σε 1-3 μήνες.

Στον δυτικό κόσμο όμως δεν περιμένουμε το ΘΑΥΜΑ. Κάνουμε αυτό που μπορούμε να κάνουμε και είναι δεδομένο ότι είναι στο ΧΕΡΙ μας να το κάνουμε. Καραντίνα όλος ο πληθυσμός, σε εγρήγορση όλος ο κρατικός πληθυσμός για υγειονομική υποστήριξη και εφοδιασμό του πληθυσμού. 

Δεν παίζουμε περιμένοντας το θαύμα. Παλεύουμε με όλους τους τρόπους. Με καραντίνες αλλά ΚΑΙ όλες τις φαρμακευτικές που έχουν τις ικανότητες, να ψάχνουν να βρουν θεραπεία/εμβόλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vste είπε


- έχετε ταξιδέψει στο εξωτερικό;
- Οχι.
- Είχατε επαφή με αποδεδειγμένο φορέα του ιού;
- Οχι.
- Δεν μπορούμε να σας παραπέμψουμε σε εξέταση γιατί θα έπρεπε να πληρείται μία από τις δύο πιο πάνω προϋποθέσεις. Από εκεί και πέρα με αυτά που μου περιγράψατε καθίστε σπίτι 14 μέρες.

Κι ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε τόσα λίγα κρούσματα. Φίλος έχει το παιδί του στο ίδιο σχολείο με αποδεδειγμένο φορέα, το παιδί του έκανε πυρετό κι επειδή δεν είναι στην ίδια τάξη με τον φορέα, δεν το εξετάζουν!

Ο ΕΟΔΥ συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει πιθανότητα ορφανών κρουσμάτων. Αν δεν πήγες Ισραήλ φιλαράκι με τα 2 γκρουπ, δεν σ' εξετάζουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@VanJ το αντιγρηπικό εμβόλιο φέτος δεν ήταν καλό, κάποια στελέχη δεν τα έπιασε. Γι'αυτό είχαμε τόσα παιδιά άρρωστα και τόσους νεκρούς ηλικιωμένους.

Θεωρώ τραβηγμένη τη θεωρία σου ότι έχουμε περάσει τον κορωνοϊό ήδη. Κάνας γιατρός εδώ μέσα έχει άποψη στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, gas83 said:

https://www.gazzetta.gr/plus/diethni/article/1455530/ehoyme-ftiaxei-ypopsifio-viosimo-emvolio-kata-toy-koronoioy

ενθαρυντικο χωρις να λεμε σωθηκαμε

βλεποντας

Δημιουργουν εμβολια με την τεχνολογια και την βοηθεια των φυτων; VEGAN POWER! Κοψτε το κρεας ρε λεμε! Μας εχετε πεθανει με τους ιους!

Να δω τωρα εαν παμε σε κοκκινο συναγερμο τι θα τρωτε, που το 90% των κρεατων το παιρνουμε απο εξωτερικο και συγκεκριμενα Βουλγαρια. Οπως και με το γαλα. Βλεπω να το γυρνατε ολοι στα λαχανικα. Το κακο ειναι οτι θα αυξηθουν και οι τιμες. Εμεις τι φταιμε ομως;

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VanJ είπε

Κι ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε τόσα λίγα κρούσματα. Φίλος έχει το παιδί του στο ίδιο σχολείο με αποδεδειγμένο φορέα, το παιδί του έκανε πυρετό κι επειδή δεν είναι στην ίδια τάξη με τον φορέα, δεν το εξετάζουν!

Ο ΕΟΔΥ συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει πιθανότητα ορφανών κρουσμάτων. Αν δεν πήγες Ισραήλ φιλαράκι με τα 2 γκρουπ, δεν σ' εξετάζουμε.

Ισχυει απολυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpaso1 είπε

Δημιουργουν εμβολια με την τεχνολογια και την βοηθεια των φυτων; VEGAN POWER! Κοψτε το κρεας ρε λεμε! Μας εχετε πεθανει με τους ιους!

Να δω τωρα εαν παμε σε κοκκινο συναγερμο τι θα τρωτε, που το 90% των κρεατων το παιρνουμε απο εξωτερικο και συγκεκριμενα Βουλγαρια. Οπως και με το γαλα. Βλεπω να το γυρνατε ολοι στα λαχανικα. Το κακο ειναι οτι θα αυξηθουν και οι τιμες. Εμεις τι φταιμε ομως;

Θα ζευγαρώσω το κατοικίδιο κουνέλι μου με αυτό του γείτονα και θα τρώμε κουνέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Τοσο ακριβη ειναι η εξεταση;

Επισης, καποιοι που λενε οτι εμβολιο μπορει να υπαρξει και μεχρι τελη του επομενου μηνα, μπορει να ισχυει κατι τετοιο; Σιγουρα ολες οι εταιριες εχουν πεσει με τα μουτρα για να βρουν πρωτες το εμβολιο, καθως τα λεφτα ειναι πολλα! Επισης κατι που διαβαζω οτι ηδη γινονται πειραματικα εμβολια σε ανθρωπους; Τελος, απο την στιγμη που υπαρχουν περιπτωσεις που ασθενεις κολλησαν ξανα τον ιο, πως το εμβολιο θα εξασφαλισει οτι ο συγκεκριμενος ιος δεν θα ειναι πλεον επικινδυνος; Και θα πρεπει υποχρεωτικα να το κανουν ολοι;

Αυτή η ιστορία με αυτούς που κόλλησαν πάλι τον ιό έχει γίνει viral και έχει φοβίσει κόσμο. 

Έχω διαβάσει τόσο Κινέζο Ιατρό που είπε ότι είναι σχετικά αδιάφορο εύρημα. Τόσο στατιστικά όσο και γιατί δεν μπορούσε να μεταδώσει τον ιό (είχε πολύ χαμηλό ιικό φορτίο) αλλά και γιατί νομίζω δεν νόσησε πάλι. Απλά βρέθηκε θετικός στο τεστ. 

Τα ίδια έχω διαβάσει και από γιατρούς άλλων εθνικοτήτων. Μην τρελαινόμαστε. 

Χρονικά πάντως νομίζω ότι είναι πιο πιθανό να έρθει πρώτα θεραπεία και μετά το εμβόλιο. Ο απλούστερος λόγος είναι ότι με τόσα βαριά περιστατικά, δοκιμάζουν πολλά φάρμακα και ουσιαστικά γίνει fast forward κλινικές μελέτες, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει και κάτι. Το εμβόλιο χρειάζεται να είναι 100% safe για να το κάνεις σε υγιή πληθυσμό. Ειδικά σε τέτοια τεράστια νούμερα.

ΚΑΝΕΙΣ δεν θα διακινδυνεύσει να εμβολιάσει την μισή ανθρωπότητα αν δεν είναι 100% σίγουρος ότι δεν έχει παρενέργειες. 

Η θεραπεία όπως έγραψα είναι άλλο πράγμα και προσωπικά σε αυτό ελπίζω. Αλλιώς θα παλεύομυε με τον ιό μέχρι το φθινόπωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, VanJ said:

Κι ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε τόσα λίγα κρούσματα. Φίλος έχει το παιδί του στο ίδιο σχολείο με αποδεδειγμένο φορέα, το παιδί του έκανε πυρετό κι επειδή δεν είναι στην ίδια τάξη με τον φορέα, δεν το εξετάζουν!

Ο ΕΟΔΥ συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει πιθανότητα ορφανών κρουσμάτων. Αν δεν πήγες Ισραήλ φιλαράκι με τα 2 γκρουπ, δεν σ' εξετάζουμε.

Πιστεω οτι ο ΕΟΔΥ καλα κανει, καθως ειδαμε τι γινεται τοσο καιρο με ατομα που εχουν το ιο περιφερονται στα νοσοκομεια και κολλανε αλλους 100 ετσι. Εισαι 30,40,50 χρονων και απλα εχεις πυρετο και γριπη, ε κατσε σπιτι λιγες ημερες, δε χαθηκε ο κοσμος, ναι κορωνοϊο εχεις δεν χρειαζεται επιβεβαιωση απο καπου. Βεβαια τωρα για τους εργαζομενους και το πως θα δικαιολογησουν την απουσια τους απο την δουλεια, ειναι ενα θεμα..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δημιουργουν εμβολια με την τεχνολογια και την βοηθεια των φυτων; VEGAN POWER! Κοψτε το κρεας ρε λεμε! Μας εχετε πεθανει με τους ιους!

Να δω τωρα εαν παμε σε κοκκινο συναγερμο τι θα τρωτε, που το 90% των κρεατων το παιρνουμε απο εξωτερικο και συγκεκριμενα Βουλγαρια. Οπως και με το γαλα. Βλεπω να το γυρνατε ολοι στα λαχανικα. Το κακο ειναι οτι θα αυξηθουν και οι τιμες. Εμεις τι φταιμε ομως;

Γιατί να σταματήσουν οι εισαγωγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VanJ είπε

Κι ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε τόσα λίγα κρούσματα. Φίλος έχει το παιδί του στο ίδιο σχολείο με αποδεδειγμένο φορέα, το παιδί του έκανε πυρετό κι επειδή δεν είναι στην ίδια τάξη με τον φορέα, δεν το εξετάζουν!

Ο ΕΟΔΥ συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει πιθανότητα ορφανών κρουσμάτων. Αν δεν πήγες Ισραήλ φιλαράκι με τα 2 γκρουπ, δεν σ' εξετάζουμε.

 

Αφού τα σχολεία έχουν κλείσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VanJ είπε

Φίλος έχει το παιδί του στο ίδιο σχολείο με αποδεδειγμένο φορέα, το παιδί του έκανε πυρετό κι επειδή δεν είναι στην ίδια τάξη με τον φορέα, δεν το εξετάζουν!

 

Τραγικό. Λες και είναι απίθανο να κόλλησε πχ στο κυλικείο που πατσάζονται τα παιδιά το ένα πάνω στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...