Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, gordonas είπε

Για αυτόν τον λόγο χρειάζεται ΑΥΡΙΟ να γίνει LOCK DOWN στην χώρα. Όλα κλειστά. Μόνο Φαρμακεία και σούπερ μάρκετ ανοιχτά και όποια δημόσια υπηρεσία χρειάζεται για την εύρυθμη λειτουργία του κράτους. 

Και εμένα οι πελάτες μου είναι στην κοσμάρα τους. Παραγγελίες, επιταγές, χρήματα, όλα κανονικά. Μάλιστα έχει πολύ δουλειά γιατί τρέχουν όλοι να παραγγείλουν/κατασκευάσουν γιατί φοβούνται το lock down που βλέπουν να έρχεται. 

Με Lock Down κερδίζουμε δύο πράγματα. Πάνε όλοι σπίτι τους και δεν έχουν και πουθενά αλλού να πάνε. Με τα πάντα κλειστά, να πας έξω να κάνεις τι; Να κυλιέται στο γρασίδι; Ας το κάνει! Μια χαρά.  

και να βγουν τα άρματα από την Αυλώνα στους δρόμους και να πυροβολούν όποιον χαλάει το γρασίδι στα πάρκα ! Πραγματικά ώρες ώρες γράφονται τέρατα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Αμα κλεισουν τα συνορα; Η Ιταλια δεν τα εχει κλεισει;

 

Όχι, όλες οι εισαγωγές συνεχίζονται κανονικά. Βέβαια η ζήτηση σε πολλά προϊόντα έχει πέσει κατακόρυφα ενώ σε άλλα έχει εκτοξευθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpaso1 είπε

Οταν λεμε lockdown ποιες απο τις δημοσιες υπηρεσιες θα συνεχισουν να λειτουργουν; Επισης τι γινεται με τα ταχυδρομεια και τις ηλεκτρονικες παραγγελιες απο τα σουπερμαρκετ και τα φαρμακεια;

Πιστευω επειδη εγκαιρα πηραμε αυτα τα μετρα, σε καμια εβδομαδα θα γινει και το lockdown.

Οι απολύτως απαραίτητες. Τα ταχυδρομεία για ποιον λόγο να λειτουργούν; Να εξυπηρετήσουν τι; Το τίποτα; Αφού θα είναι όλα κλειστά. Άποψή μου, μπορεί να κάνω και λάθος.

Το μόνο που χρειάζεται να λειτουργεί είναι οι μεταφορές που έχουν να κάνουν με εφοδιασμό σούπερ μάρκετ-φαρμακείων-νοσοκομείων. 

1 λεπτό πριν, paiktaras69 είπε

και να βγουν τα άρματα από την Αυλώνα στους δρόμους και να πυροβολούν όποιον χαλάει το γρασίδι στα πάρκα ! Πραγματικά ώρες ώρες γράφονται τέρατα 

Στην Ιταλία έχουν lock down. Για να φτάσουν εκεί μετρούν ήδη 1.000+ νεκρούς. 

Δεν μίλησα για άρματα, ούτε για πυροβολισμούς. Αν θέλεις να δεις τέρατα, πετάξου στην Λομβαρδία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ihavetheanswers είπε

Όχι, όλες οι εισαγωγές συνεχίζονται κανονικά. Βέβαια η ζήτηση σε πολλά προϊόντα έχει πέσει κατακόρυφα ενώ σε άλλα έχει εκτοξευθεί.

εγώ πάντως τις τελευταίες ημέρες βλέπω προβληματικές μεταφορές από την Ιταλία προς Γερμανία - Πολωνία σε είδη όχι πρώτης ανάγκης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμβόλιο πάντως για τον ιο του 1918 δε βγήκε ποτέ.
Οι προσπάθειες σταμάτησαν το 1955 (τότε σταμάτησε η χρηματοδότηση)
και η τελευταία φορά που σκότωσε ήταν το 1957 (ανελλιπώς από το '18 αλλά με ελάχιστα κρούσματα).
Προ 10ετίας το εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων Η1Ν1, έδειξε κάποια θετική επίδραση στον ιο του '18

Οι πληροφορίες ως τώρα είναι ότι θα έχουμε πολύ γρήγορα εμβόλιο, αλλά δε θα προλάβουμε το φθινόπωρο που είναι κρίσιμο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Ihavetheanswers said:

Όχι, όλες οι εισαγωγές συνεχίζονται κανονικά. Βέβαια η ζήτηση σε πολλά προϊόντα έχει πέσει κατακόρυφα ενώ σε άλλα έχει εκτοξευθεί.

Μα οταν κλεινει καποια χωρα τα συνορα, δε σημαινει οτι τιποτα δεν μπαινει και τιποτα δεν βγαινει; Ή αφορα μονο πολιτες;

Απο τα λιγα που καταλαβαινω, απο τωρα μεχρι και την στιγμη που θα βγει το εμβολιο, σχεδον καμια χωρα δεν θα δεχεται τουριστες; Μιλαμε για το απολυτο οικονομικο χαος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gordonas είπε


Δεκτό. Αλλά χωρίς να λες ποια είναι π@παριά και ποια όχι δεν βγαίνει άκρη.

Παιδιά αυτό το σάιτ έχει βασικό θέμα την τεχνολογία. Δεν είναι καφενείο, ούτε ιατρικό φόρουμ. Αν βαριέστε σπίτι παίχτε κανα παιχνίδι ή κάτι άλλο και αφήστε αυτή την συζήτηση σε όσους έχουν κάτι ουσιαστικό να πούν και σε όσους θέλουν να ενημερωθούν σοβαρά και υπεύθυνα.   

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gordonas είπε

Οι απολύτως απαραίτητες. Τα ταχυδρομεία για ποιον λόγο να λειτουργούν; Να εξυπηρετήσουν τι; Το τίποτα; Αφού θα είναι όλα κλειστά. Άποψή μου, μπορεί να κάνω και λάθος.

Το μόνο που χρειάζεται να λειτουργεί είναι οι μεταφορές που έχουν να κάνουν με εφοδιασμό σούπερ μάρκετ-φαρμακείων-νοσοκομείων. 

Στην Ιταλία έχουν lock down. Για να φτάσουν εκεί μετρούν ήδη 1.000+ νεκρούς. 

Δεν μίλησα για άρματα, ούτε για πυροβολισμούς. Αν θέλεις να δεις τέρατα, πετάξου στην Λομβαρδία.

Mπρέσσια και Μπελούνο είναι 2 περιοχές που έχω εταιρική συνεργασία με εργοστάσια που εδρεύουν σε αυτές τις περιοχές, μέχρι πριν λίγες ώρες τα εργοστάσια ήταν ανοιχτά . Lock Down βεβαίως και υπάρχει στην Ιταλία  αλλά όχι όπως το έχεις στο μυαλό σου σχεδιάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paiktaras69 είπε

εγώ πάντως τις τελευταίες ημέρες βλέπω προβληματικές μεταφορές από την Ιταλία προς Γερμανία - Πολωνία σε είδη όχι πρώτης ανάγκης 

Πρέπει να το διευκρινήσεις, γιατί συμβαίνει αυτό; Εννοείς τις transit μεταφορές ας πούμε;

 

Μόλις τώρα, elpaso1 είπε

Μα οταν κλεινει καποια χωρα τα συνορα, δε σημαινει οτι τιποτα δεν μπαινει και τιποτα δεν βγαινει; Ή αφορα μονο πολιτες;

 

Εξαρτάται, πάντως στην περίπτωση της Ιταλίας δεν ισχύει κάποια απαγόρευση εισαγωγών. 

 

Απ'όσο γνωρίζω το lockdown αφορά το κλείσιμο των καταστημάτων πλην supermarket και φαρμακείων και τον περιορισμό των μετακινήσεων. Δηλαδή η αστυνομία στήνει μπλόκα και ελέγχει αν πας στην δουλειά σου ή να ψωνίσεις τρόφιμα/φάρμακα, αλλιώς φάπα.

Κατά τα άλλα υπάρχουν πτήσεις και ακτοπλοϊκή σύνδεση με Ιταλία αν και καθημερινά ανακοινώνονται ακυρώσεις λόγο πολύ χαμηλής ζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Mπρέσσια και Μπελούνο είναι 2 περιοχές που έχω εταιρική συνεργασία με εργοστάσια που εδρεύουν σε αυτές τις περιοχές, μέχρι πριν λίγες ώρες τα εργοστάσια ήταν ανοιχτά . Lock Down βεβαίως και υπάρχει στην Ιταλία  αλλά όχι όπως το έχεις στο μυαλό σου σχεδιάσει 

Δεν έχω σχεδιάσει τίποτα στο μυαλό μου. Είναι ανοιχτά τα εργοστάσια που είναι απαραίτητο να είναι ανοιχτά και όσα μπορούν να εξασφαλίσουν τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για ασφαλή μετάδοση. Που είναι η διαφωνία σου όσο αφορά το lock down;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ihavetheanswers είπε

Πρέπει να το διευκρινήσεις, γιατί συμβαίνει αυτό; Εννοείς τις transit μεταφορές ας πούμε;.............

Ναι έχουν τεράστιο πρόβλημα οδικών μεταφορών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου βιομηχανία πάντως που περιμένει υλικά από Ιταλικό εργοστάσιο, ενημερώθηκε ότι η ουρά στα σύνορα με Αυστρία είναι εξωφρενική. Νομίζω είναι η μόνη πύλη εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gordonas είπε

Δεν έχω σχεδιάσει τίποτα στο μυαλό μου. Είναι ανοιχτά τα εργοστάσια που είναι απαραίτητο να είναι ανοιχτά και όσα μπορούν να εξασφαλίσουν τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για ασφαλή μετάδοση. Που είναι η διαφωνία σου όσο αφορά το lock down;

στην αναφορά σου ΄΄όλοι πάνε σπίτια τους ΄΄στο ποστ που ξεκίνησε η αντιπαράθεση . Αυτό λοιπόν ούτε έχει συμβεί ούτε μπορεί να συμβεί . Καλώς ή Κακώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...