Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δε μπορουμε να σου πουμε τι να κανεις εγω θα πηγαινα κανονικα εξαλλου εχουμε λιγα κρουσματα. Εκτος αν ειχα ερθει σε επαφη με κρουσμα. Ρισκα ειναι. 

Χτυπά ξύλο μια χαρά είμαι προς το παρών!

Επεξ/σία από Lews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, 4saken είπε

Δεν ειναι το καταλληλο μερος να το συζητησουμε αλλα περιληπτικα ουτε πολεμο εχουμε ζησει ουτε φτωχια ουτε λιμους ουτε ασθενειες οπου ανθρωποι πεθαιναν μαζικα.Βρες μου μια 30ετια στην ιστορια της Ελλαδας που θα ζουσες καλυτερα.

H 30ετια που ψάχνεις είναι 1980-2010.

  • Like 9
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Στα λόγια μου έρχεσαι... Και αν λέγαμε 40ευια θα λέγαμε 1980-2020

Πήρα μέρος στην κουβέντα αδερφέ, δεν διαφωνούμε κάπου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 4saken είπε

Δεν ειναι το καταλληλο μερος να το συζητησουμε αλλα περιληπτικα ουτε πολεμο εχουμε ζησει ουτε φτωχια ουτε λιμους ουτε ασθενειες οπου ανθρωποι πεθαιναν μαζικα.Βρες μου μια 30ετια στην ιστορια της Ελλαδας που θα ζουσες καλυτερα.

Οι ανθρώπινες απώλειες δεν είναι από λιμό και ασθένεια. Είναι από φουντάρισμα από μπαλκόνια, γέφυρες, ταράτσες. Είναι από ζώνες στο λαιμό σε δωμάτια που κλείνεται ο πόνος και η κατάθλιψη και το συναισθηματικό αδιέξοδο.

Ο πατέρας μου από παιδί στα χωράφια το ένα πρωί μάζευε καπνά και το επόμενο σήκωνε τα δίχτυα στη βάρκα. Όρεξη να είχες δούλευες και συντηρούσες οικογένεια με τα βασικά και ήσουν ευχαριστημένος. Πλέον χάσαμε χρόνια σε σχολεία με δασκάλους που προωθούσαν την παπαγαλία, φροντιστήρια που άρμεγαν για τα έτοιμα sos θέματα, πανεπιστήμια σαπίλα κομματικές δεξαμενές.

Και βγήκες σε μια αγορά εργασίας που δε ξέρεις αν την επόμενη μέρα θα σε απολύσουν, και όσο προχωράει παίρνεις λιγότερα, δουλεύεις περισσότερο και ότι και να κάνεις ζητάνε κι άλλα μέχρι να σε ξεζουμίσουν και να σε αντικαταστήσουν ως αναλώσιμο χαρτί Α4 που δεν έχει άλλο χώρο για μελάνι.

Τότε έτρωγες μπομπότα και το ψωμί μοσχοβόλαγε ζεστό στο ξυλόφουρνο της γιαγιάς. Τώρα τι;

Άστο....οι ευκολίες και ανέσεις του σήμερα έγιναν επιφανειακές και αναλώσιμες όπως εμείς.

 

Ακόμα και τώρα με τον κορωνοϊό.....Τότε είχες πανώλη. Τώρα αν δεν έχεις 300ευρώ για γρηγορόσημο ιδιωτικού ιατρείου εξέτασης κινδυνεύεις να θάψεις τους ασθματικούς ή με διαβήτη γονείς σου.

 

@Ihavetheanswers ψάχνω το αστείο στις παραπάνω γραμμές. αν θες μοιράσου το.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sabeas said:

Ας φτασει ο κομπος στο χτενι με την μιση ελλαδα απληρωτη δυο εβδομαδες και μετα θα δουμε ποσο ευκολα θα ριξουμε στην πυρα τις ευπαθεις κοινωνικες ομαδες. Καλοταισμενος πισω απο το πληκτρολόγιο μια χαρα γραφεις για ολικο lock down, οταν μεινεις πισω σε πληρωμες σε νοικι, λογαριασμους, δανεια κλπ ξαφνικα το γυρνας σε survival of the fittest. Και το ιδιο ισχυει σε παγκοσμια κλιμακα.

Θα σκοτώσεις τους γονείς σου για τα χρηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Ότι έγινε στην Ελλάδα το 2010-2011. Αλλά πολύ δύσκολο να γίνει τόσο μεγάλο κραχ (-25% το ΑΕΠ) σε παγκόσμιο επίπεδο, δεν έχει ξαναγίνει. Ίσως μόνο κατά την διάρκεια του Β ΠΠ.

Γιατί τι νομίζεις ότι συμβαίνει τώρα; Τσιμπησαμε σα τα ψάρια με τον κορονοιο για 5.000 νεκρούς φάτε μάτια ψάρια τώρα..

Χθες σε μια συζήτηση άκουσα το κορυφαίο: "να κλείσουν όλα να γλυτώσουμε τα στεγαστικά" ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ακόμα και τώρα με τον κορωνοϊό.....Τότε είχες πανώλη. Τώρα αν δεν έχεις 300ευρώ για γρηγορόσημο ιδιωτικού ιατρείου εξέτασης κινδυνεύεις να θάψεις τους ασθματικούς ή με διαβήτη γονείς σου.

@Ihavetheanswers ψάχνω το αστείο στις παραπάνω γραμμές. αν θες μοιράσου το.

Τοτε σας θαβαν ολους, τωρα εσυ θα την γλιτωσεις.Συγκρινουμε κοωνοιο με πανωλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, 4saken είπε

Τοτε σας θαβαν ολους, τωρα εσυ θα την γλιτωσεις.Συγκρινουμε κοωνοιο με πανωλη?

όχι....προφανώς και υπάρχει ανθρώπινη εξέλιξη και βελτίωση στον τομέα της υγείας. τόση όμως όση το σύστημα επιτρέπει ώστε να μην καταρρεύσει από το να πεθάνει ξαφνικά ο μισός πληθυσμός της γης το επόμενο πρωί. δε τους συμφέρει να χάσουν σε 1 βράδυ τόσες ανθρώπινες ζωές και να χαλάσουν τις ισορροπίες τροφοδότησης. με αυτή τη φιλοσοφία γράφω και τα προηγούμενα.

το οτι βελτιώθηκαν κάποια πράγματα δε σημαίνει οτι δε σου δυσκόλεψαν τα εναλλακτικά σενάρια.

σου έδωσαν συγκεκριμένες λύσεις που δε σε αφήνουν πραγματικά ελεύθερο-περήφανο οτι έχεις τη ζωή στα χέρια σου και τα όνειρα περιορίστηκαν στην απόκτηση υλικών αγαθών.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, 4saken said:

Δεν ειναι το καταλληλο μερος να το συζητησουμε αλλα περιληπτικα ουτε πολεμο εχουμε ζησει ουτε φτωχια ουτε λιμους ουτε ασθενειες οπου ανθρωποι πεθαιναν μαζικα.Βρες μου μια 30ετια στην ιστορια της Ελλαδας που θα ζουσες καλυτερα.

Αυτήν που έζησαν οι γονείς μας. Μακράν η καλύτερη. Διακοποδανεια, επιδοτήσεις και δεν συμμαζεύεται.

Επεξ/σία από elpaso1
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Γιατί τι νομίζεις ότι συμβαίνει τώρα; Τσιμπησαμε σα τα ψάρια με τον κορονοιο για 5.000 νεκρούς φάτε μάτια ψάρια τώρα..

Χθες σε μια συζήτηση άκουσα το κορυφαίο: "να κλείσουν όλα να γλυτώσουμε τα στεγαστικά" ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

Στους πόσους νεκρους πρεπει να τσιμπησουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Lews said:

Χτυπά ξύλο μια χαρά είμαι προς το παρών!

Τι ξύλο ρε φίλε; Ακόμα να καταλάβεις ότι ο καθένας από εμάς μπορεί να έχει τον ιό, χωρις να εμφανίσει συμπτώματα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Τι ξύλο ρε φίλε; Ακόμα να καταλάβεις ότι ο καθένας από εμάς μπορεί να έχει τον ιό, χωρις να εμφανίσει συμπτώματα;

Εννοείτε πως το έχω καταλάβει,απλά δεν εχω συμπτώματα και έκανα μια συγκεκριμένη ερώτηση σε περίπτωση που αν...Δεν έχει νοημα η απάντηση σου σε σχέση με την ερώτηση που εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Παίδες του τόπικ, εσείς που τα ψάχνετε παραπάνω από εμάς τους λιγότερο πανικοβλημένους, γνωρίζετε μήπως πόσο διαρκεί συνήθως η ελαφρά λοίμωξη από τον ιό, αυτή που τελοσπάντων περνάνε 9/10 περίπου πάσχοντες;

Είναι άλλο πχ να κρατάει 1 βδομάδα, όσο ένα απλό κρυολόγημα, και τελείως άλλο να κρατάει 2 βδομάδες. Η δεύτερη περίπτωση θα είναι τρομερά εξαντλητική, ακόμα κι αν μιλάμε για δέκατα και βήχα πχ.

Δεν είναι ότι κρατάει πολύ, από ότι έχω διαβάσει, αλλά ότι πρέπει να κάτσεις καραντίνα για να μην κολλήσεις τους άλλους γιατί το φορτίο του ιού παραμένει υψηλό ακόμα και όταν περάσουν τα συμπτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...