Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, VanJ είπε

Η κατάσταση σε κάθε περιοχή είναι εντελώς διαφορετική. Η άλλη δεν έβρισκε προχθές μωρομάντηλα για το μωρό της, κάποιος έξυπνος στην περιοχή εκείνη θεώρησε πως τα κοινά μωρομάντηλα είναι ίδια με τα αντισηπτικά μαντηλάκια, το είπε και στους φίλους του και τελείωσαν όλα τα μωρομάντηλα της περιοχής. Αλλού συζήτησαν για τα χαρτιά υγείας και τελείωσαν σε άλλη περιοχή. Αν κάποιος συζητήσει για την χλωρεξιδίνη, θα εξαφανιστεί από τα φαρμακεία της γειτονιάς του, αν πει για βεντούζες θα εξαφανιστούν κι αυτές.

εγώ μωρομάντηλα χθες βρήκα και γάντια μιας χρήσης είχε μπόλικα πακέτα (δεν πήρα γιατί είχα)

από ντετόλ κτλ τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Αν ισχύει αυτό που ΄΄ακούγεται΄΄ τις τελευταίες ώρες , δηλαδή ότι  οι Άγγλοι και Αμερικανοί αποφάσισαν να επιτρέψουν στην ανοσία της κοινότητας να λειτουργήσει ώστε η πλειοψηφία των ασθενών να έχει ήπιο τύπο της νόσου και καλύτερα να νοσήσουν νωρίς από αυτόν, αναρρώνοντας σπίτι, παρά να μείνουν να ΄΄πολεμούν΄΄ κάποιο ΄΄αγριο΄΄ στέλεχος ,προσωπικά  και ως άσχετος με τα ιατρικά  το θεωρώ τρελή ζαριά !!!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Herd_immunity

Προσωπικα συμφωνω 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Υπόθεση που δεν στηρίζεται πουθενά. Οπότε θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε πόσοι από τους 38 μπήκαν νοσοκομείο και πόσοι στάλθηκαν σπίτι τους για περιορισμό.

Στα χθεσινά μέτρα της κυβέρνησης: Αν έχεις ελαφρά συμπτώματα, μην πας νοσοκομείο και μην καλέσεις το 1135. Άρα οι προχθεσινοί ήταν και ελαφρά. Τώρα αν είσαι ελαφρά 'απαγορεύεται' να απασχολήσεις το νοσοκομείο ή να εξεταστείς. Δεν στηρίζεται πουθενά λοιπόν η υπόθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους και όλες.Εγω θέλω να καταγγείλω την Αττική οδό, εκεί δουλεύει η γυναίκα μου, οπου τους απαγόρευσαν να φοράνε γάντια και μάσκες γιατί λέει δεν  το συνιστά ο ΕΟΔΥ!...Τα μέτρα που πήραν είναι μόνο αντισηπτικό υγρό.Ανθρωποι που έχουν χιλιάδες επαφές χέρι με χέρι και δεν τους αφήνουν να φορέσουν γάντια! Για την εικόνα της εταιρείας!

Επεξ/σία από dimi2167
  • Like 1
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gordonas είπε

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. MIA φορέας στην ΚΟΡΕΑ, ΜΙΑ, κόλλησε 1.000 ανθρώπους. ΜΙΑ. Έχει τεράστια μεταδοτικότητα ο ιός. Αλουμινάδες, σιδεράδες, σοβατζίδες, βουλκανιζατερ κτλ. κτλ. δούλεψαν και σήμερα κανονικότατα. Ότι εμπορικό υπάρχει γύρω από αυτά δούλεψε σε φουλ ρυθμούς. Μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες σε όλη την χώρα. Στα σούπερ μάρκετ πέρα από το ότι είχε τρελό κόσμο, δεν ενδιαφερόταν κανείς να μην συνωστίζεται. 

Επίσης τα γάντια σε υπαλλήλους είναι τεράστιο λάθος. Δεν τα πλένουν ποτέ, μαζεύουν ιούς από τους πάντες και προκαλούν τεράστια διασπορά. Γίνονται πολλά λάθη που φαίνονται μικρά αλλά από εκεί χάνεται το παιχνίδι. 

Από ένα φορέα μπορεί να χάσεις τα πάντα και εδώ έχουν αφήσει τεράστιους κλάδους ανοιχτούς. ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ανοιχτά; Τι νόημα έχει; Την Δευτέρα θα ανοίξουν οι επιχειρήσεις; Πλάκα κάνουμε;  

Οκ, εγώ σου είπα ότι υπήρχαν και εμπορικά που ήταν κλειστά, δεν καταλαβαίνω προς τι το συζητάμε. Τα εμπορικά σήμερα έπρεπε να ήταν κλειστά. Αν τα βλέπεις ανοιχτα κάνε καταγγελία όπου μπορείς. Όσο για τα super market ήταν εντελώς αναμενόμενο ότι θα γινόταν χαμός, τα ξέρουμε από εποχή cc ότι θα γινόντουσαν αυτά. Σε λίγες μέρες θα πηγαίνει κόσμος και δεν θα βρίσκει και πράγματα γιατί θα τα έχουνε πάρει και ακόμα και ανεφοδιασμός θέλει τον χρόνο του δεν γίνεται σε dt. Η ανθρωπότητα δεν είναι εκπαιδευμένη να αντιδράει ψύχραιμα σε αυτές τις καταστάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alex-V είπε

χωρις καμια παντελως παρεξηγηση και χωρις να θελω να σου την πω. δημοσιος υπαλληλος εισαι? γιατι εγω που ειμαι σερβιτορος (επαρχια) και τωρα εμεινα ταπι, δεν εχω ακουσει προς το παρον να με αποζημιωσει καποιος. θα μου δωσεις εσυ λεφτα για σουπερμαρκετ και ψαρεμα στην λιμνη? αν ναι, μεσα ειμαι.

Καμια απολυτος σχεση.Ελευθερος επαγγελματιας ειμαι, με επιχειρηση που δεν κλεινει.(ακομη)γιαυτο αντιδραω στο κλεισιμο.Αλλα στην τελικη, εαν κλεισουν ολα, δεν θα κατσω στο διαμερισμα στην Καρδιτσα.Εφυγα για τα βουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι ακριβώς συμβαίνει Αγγλία? 

λογω brexit δε παιρνει μετρα για να ξεφορτωθει ηλικιωμενους + αρρωστους που δε δουλευουνε και επιβαρυνουνε το κρατος

αυτο ειναι σιγουρο οτι θα βοηθησει τη βρετανικη οικονομια οσο και αν ακουγετε κυνικο

Επεξ/σία από j2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Αν ισχύει αυτό που ΄΄ακούγεται΄΄ τις τελευταίες ώρες , δηλαδή ότι  οι Άγγλοι και Αμερικανοί αποφάσισαν να επιτρέψουν στην ανοσία της κοινότητας να λειτουργήσει ώστε η πλειοψηφία των ασθενών να έχει ήπιο τύπο της νόσου και καλύτερα να νοσήσουν νωρίς από αυτόν, αναρρώνοντας σπίτι, παρά να μείνουν να ΄΄πολεμούν΄΄ κάποιο ΄΄αγριο΄΄ στέλεχος ,προσωπικά  και ως άσχετος με τα ιατρικά  το θεωρώ τρελή ζαριά !!!!

Που το διάβασες αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sabeas είπε

εσυ αντι να ασχολεισαι με το τι κατακρινω εγω (και καλα κανω γιατι δειχνει την μιση αληθεια) γιατι δεν διαβαζεις τις προβλέψεις κανενος που γραφει επωνυμα και εχει και καποια διαπιστευτηρια? 

δικαιωμα μου να κατακρινω οποιον θελω.

Αφου δεν βαζεις καταλαβα .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

καποιοι Ελληνες  ειναι για μπανιο σημερα :) ποια Πικ Νικ εδω που ειμαι εγω βουτανε και μεσα.

με το νερο δεν ξερουμε αν μεταδιδεται δεν εχει προβλευτει η Ελληνικη παρανοια :) 

Δηλαδη να κοψουν  και το μπανιο.Τι θες να πεις, οτι θα βουξει καποιος μολυσμενος και θα μολυνει ολο το Αιγαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ant_ είπε

Tραμπ και τζονσον ειναι ο ορισμος του ηλιθιος και πανηλιθιος

Μπορεί να υπάρχει μια δόση αλήθειας σε αυτό όμως μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει πως θα επηρεάσει το πολιτικό σκηνικό αυτή η κρίση. Όσο αντιπαθητικοι και αν μου είναι αυτοί οι δύο εγώ βλέπω μια τάση ενίσχυσης της dog eat dog λογικης του συστήματος. Αντί για dog eat dog βέβαια έχουμε ας πούμε dog blame dog. Γιατί η γιαγιά να κρατήσει το εγγόνι; Γιατί ο πιστός να καταφύγει στην εκκλησία για το οπιο του; Γιατί τρέχουν οι μπιπ στο σουπερμαρκετ; κλπ

Κάπου εκεί χάνετε η ευθύνη που έχουν κάποιοι άλλοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...