Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, santac είπε

ο άλλος με τα ματζούνια;

Δεν είπε ότι πουλάει φάρμακο για τον ιό αλλά αντισηπτικό. Δεν μπορούν να του κάνουν κάτι πιστεύω.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό ισχύει;

https://www.liberal.gr/politics/oligoria-simainei-thanatos-i-kubernisi-na-einai-ameilikti/291783?fbclid=IwAR0OTi1AzllZneRfk9PV981iJQkqX9usdn7SaxV9qWHhVEXez58KRj5bZp0

Φυσικά εμφιλοχωρεί ο προβληματισμός για τις δημοκρατικές κατακτήσεις. Όλοι οι παρατηρητές της κινέζικης περιπέτειας αποδέχονται ότι αν το κινεζικό καθεστώς δεν ήταν σκληρό, αστυνομικό και συγκεντρωτικό, τα αποτελέσματα δεν θα ήταν τόσο θεαματικά στην αντιμετώπιση της πανδημίας. Δεν ήταν η σκληρή αστυνομία πρωτίστως. Ήταν η οργιαστική ανάπτυξη της τεχνητής νοημοσύνης που οι θηριώδεις κινέζικες εταιρίες έθεσαν στην υπηρεσία της κυβέρνησης.

Ήταν ο πιο μαζικός έλεγχος προσωπικών δεδομένων εκατοντάδων εκατομμυρίων ανθρώπων. Οι κάμερες μετέδιδαν και ηλεκτρονικοί υπολογιστές ασύλληπτης ικανότητας, ανίχνευαν αυτοστιγμής τα προφίλ εκατομμυρίων ανθρώπων που περπατούσαν στις μεγαλουπόλεις, και γνώριζαν ανά πάσα στιγμή εάν είχαν έρθει στο παρελθόν ή στο παρόν, έστω και σε στιγμιαία επαφή με φορέα του ιού. Είναι φρικιαστικό αλλά συνέβη. Η αστυνομία έπετο, αναλάμβανε δράση μετά τα επεξεργασμένα δεδομένα της τεχνητής νοημοσύνης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, guzel είπε

Μητσοτάκης σε συνέντευξη στο πρώτο θεμα: «Τα δύσκολα είναι μπροστά μας. Και έχουμε υποχρέωση να προειδοποιήσουμε την κοινή γνώμη ότι ο επόμενος μήνας θα είναι πολύ δύσκολος» 

«Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι θα έχουμε αύξηση των κρουσμάτων, θα έχουμε αύξηση των σοβαρών κρουσμάτων, άνθρωποι θα χάσουν τη ζωή τους, να το ξέρουμε αυτό» 

Όχι μείνετε σπίτι, κλειδωθείτε σπίτι πρέπει να είναι το μήνυμα! Το φωνάζουν και με αυτά που λένε και με τα μέτρα που παίρνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Θα δείξει, εννοείται μακάρι να έχεις δίκιο.

Δεν είναι για το Πάσχα, είναι από από αύριο. Σε πολλά μέρη τώρα ετοιμάζονται να ανοίξουν, είναι τεράστιο πλήγμα αυτό και δείχνει πόσο σοβαρά είναι τα πράγματα. 

Το 30 Απριλίου ενδεικτικό είναι κι αυτό, θα δούμε πόσο θα πάει.

Edit, το ότι τα κρούσματα είναι πολλαπλάσια το έχουν πει και επίσημα νομίζω.

Επειδή έχω σχέση με τον τουριστικό κλάδο, δεν γινεται κάτι τρομερό πριν το Πάσχα, αλλά το Πάσχα στα νησιά έχει πολύ τουρισμό και θέλουν να αποφύγουν αυτό το πράγμα που ανέφερε κάποιος. Λόγω των μικρών νοσοκομείων/κέντρων υγείας, να μην έχουν τα νησιά πολύ κόσμο να εξυπηρετήσουν. 

Πχ Σύρο που βρίσκομαι, τα σχολεία θα έμεναν σε μεγάλα ξενοδοχεία που είναι ανοιχτά όλον τον χρόνο, αλλά υπάρχουν πολλά καταλύματα που ανοίγουν Πάσχα και μετά ξανά ανοίγουν πχ τέλη Μαΐου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Ο άλλος πάει να συγκρίνει το γερμανικό σύστημα υγείας με το ελληνικό. Θα τρελαθώ.

Μαλλον εισαι ηδη τρελος γιατι καποια συγκριση δεν εγινε.μονο αυτη που φανταστηκες

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, overpower είπε

Επειδή έχω σχέση με τον τουριστικό κλάδο, δεν γινεται κάτι τρομερό πριν το Πάσχα, αλλά το Πάσχα στα νησιά έχει πολύ τουρισμό και θέλουν να αποφύγουν αυτό το πράγμα που ανέφερε κάποιος. Λόγω των μικρών νοσοκομείων/κέντρων υγείας, να μην έχουν τα νησιά πολύ κόσμο να εξυπηρετήσουν. 

Πχ Σύρο που βρίσκομαι, τα σχολεία θα έμεναν σε μεγάλα ξενοδοχεία που είναι ανοιχτά όλον τον χρόνο, αλλά υπάρχουν πολλά καταλύματα που ανοίγουν Πάσχα και μετά ξανά ανοίγουν πχ τέλη Μαΐου 

Επειδή έχω κι εγώ καποια σχέση με τον τουρισμό σε πολύ τουριστικά μέρη (Σαντορίνη, Μύκονο κτλ) αυτό είναι πολύ μεγάλο πλήγμα γιατί μέχρι αρχές Απριλίου τα περισσότερα ανοίγουν. 

Και σου ξαναλέω, το 30 Απρίλη δεν ξέρει κανείς αν θα ισχύσει...

Αυτό θα πάρει μαζί και όλη την εστίαση, τα τουριστικά γραφεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Αυτό ισχύει;

https://www.liberal.gr/politics/oligoria-simainei-thanatos-i-kubernisi-na-einai-ameilikti/291783?fbclid=IwAR0OTi1AzllZneRfk9PV981iJQkqX9usdn7SaxV9qWHhVEXez58KRj5bZp0

Φυσικά εμφιλοχωρεί ο προβληματισμός για τις δημοκρατικές κατακτήσεις. Όλοι οι παρατηρητές της κινέζικης περιπέτειας αποδέχονται ότι αν το κινεζικό καθεστώς δεν ήταν σκληρό, αστυνομικό και συγκεντρωτικό, τα αποτελέσματα δεν θα ήταν τόσο θεαματικά στην αντιμετώπιση της πανδημίας. Δεν ήταν η σκληρή αστυνομία πρωτίστως. Ήταν η οργιαστική ανάπτυξη της τεχνητής νοημοσύνης που οι θηριώδεις κινέζικες εταιρίες έθεσαν στην υπηρεσία της κυβέρνησης.

Ήταν ο πιο μαζικός έλεγχος προσωπικών δεδομένων εκατοντάδων εκατομμυρίων ανθρώπων. Οι κάμερες μετέδιδαν και ηλεκτρονικοί υπολογιστές ασύλληπτης ικανότητας, ανίχνευαν αυτοστιγμής τα προφίλ εκατομμυρίων ανθρώπων που περπατούσαν στις μεγαλουπόλεις, και γνώριζαν ανά πάσα στιγμή εάν είχαν έρθει στο παρελθόν ή στο παρόν, έστω και σε στιγμιαία επαφή με φορέα του ιού. Είναι φρικιαστικό αλλά συνέβη. Η αστυνομία έπετο, αναλάμβανε δράση μετά τα επεξεργασμένα δεδομένα της τεχνητής νοημοσύνης!

Τριχες κατσαρές. Η Κίνα είναι μια τεράστια χώρα και έχει πολύ μεγάλη δυσκολία ελέγχου σε πάρα πολλά πράγματα. Εδώ δεν μπορούν να ελέγξουν τι γίνεται με τις υπαίθριες αγορές και τις συνθήκες υγιεινής. Δεν πιστεύω σε τέτοια σενάρια εγω. Τα πράγματα είναι πολύ απλά, κυρηξαν μέρη σε καραντίνα και όποιον έβλεπαν να παραβιάζει τον μπουζουριαζαν. Μετά πήγαν και σε σφράγισμα κτιριων όταν νοσουσαν όλοι και παραβιαζαν την καραντίνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι διάβασα για τα ξενοδοχεία, φοβούνται μην κολλήσει κάποιος τουρίστας που θα είχε σοβαρή δυσφήμηση της χώρας και στο εξωτερικό. Από αυτη την άποψη καλα έκαναν και τα εκλεισαν, από την άλλη ο τουρισμός είναι και τα μοναδικά έσοδα της χώρας.

Επεξ/σία από Fir3fly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Αυτό ισχύει;

https://www.liberal.gr/politics/oligoria-simainei-thanatos-i-kubernisi-na-einai-ameilikti/291783?fbclid=IwAR0OTi1AzllZneRfk9PV981iJQkqX9usdn7SaxV9qWHhVEXez58KRj5bZp0

Φυσικά εμφιλοχωρεί ο προβληματισμός για τις δημοκρατικές κατακτήσεις. Όλοι οι παρατηρητές της κινέζικης περιπέτειας αποδέχονται ότι αν το κινεζικό καθεστώς δεν ήταν σκληρό, αστυνομικό και συγκεντρωτικό, τα αποτελέσματα δεν θα ήταν τόσο θεαματικά στην αντιμετώπιση της πανδημίας. Δεν ήταν η σκληρή αστυνομία πρωτίστως. Ήταν η οργιαστική ανάπτυξη της τεχνητής νοημοσύνης που οι θηριώδεις κινέζικες εταιρίες έθεσαν στην υπηρεσία της κυβέρνησης.

Ήταν ο πιο μαζικός έλεγχος προσωπικών δεδομένων εκατοντάδων εκατομμυρίων ανθρώπων. Οι κάμερες μετέδιδαν και ηλεκτρονικοί υπολογιστές ασύλληπτης ικανότητας, ανίχνευαν αυτοστιγμής τα προφίλ εκατομμυρίων ανθρώπων που περπατούσαν στις μεγαλουπόλεις, και γνώριζαν ανά πάσα στιγμή εάν είχαν έρθει στο παρελθόν ή στο παρόν, έστω και σε στιγμιαία επαφή με φορέα του ιού. Είναι φρικιαστικό αλλά συνέβη. Η αστυνομία έπετο, αναλάμβανε δράση μετά τα επεξεργασμένα δεδομένα της τεχνητής νοημοσύνης!

Δεν ξέρω αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό αν ναι! Δύσκολα θα μάθουμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gas83 To Γερμανικό σύστημα υγείας έχει λεφτά για ξόδεμα και κάνουν τεστ αβέρτα. Ακόμα κι αν σταματήσουν να κάνουν τεστ σε όλους τους κατά φαντασία ασθενείς, αυτοί με της σειρά τους θα πάνε σε ιδιωτικό εργαστήρια, θα ανοίξουν τη πορτοφολάρα και θα εξεταστούν.

Ιταλία, Ισπανία (και Ελλάδα σύντομα) πολλοί περνάνε τον ιό χωρίς να εξεταστούν, άρα δε μετράνε στα επιβεβαιωμένα κρούσματα... άρα ανεβαίνει το ποσοστό θνησιμότητας (βάσει των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων).

 

Επεξ/σία από KalishBioloid
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εαν έχει δημοσιευθεί αλλά είναι μια ψύχραιμη προσέγγιση στο μεγάλο πρόβλημα:  "Γιατί επιλέγω να μην εξεταστώ για τον SARS-CoV-19 και να μείνω σπίτι"

https://www.tovima.gr/2020/03/14/opinions/giati-epilego-na-min-eksetasto-gia-ton-sars-cov-19/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Επειδή έχω κι εγώ καποια σχέση με τον τουρισμό σε πολύ τουριστικά μέρη (Σαντορίνη, Μύκονο κτλ) αυτό είναι πολύ μεγάλο πλήγμα γιατί μέχρι αρχές Απριλίου τα περισσότερα ανοίγουν. 

Και σου ξαναλέω, το 30 Απρίλη δεν ξέρει κανείς αν θα ισχύσει...

Αυτό θα πάρει μαζί και όλη την εστίαση, τα τουριστικά γραφεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κτλ.

Προφανώς, απλά θέλω να τονίσω ότι κυρίως για το Πάσχα τα έκλεισαν, για αυτό και για την ώρα είναι με 30 Απρίλη, απλά έγινε από σήμερα για να μην ξεκινήσουν αύριο μεθαύριο προετοιμασίες και μετά να πρέπει να γίνουν ακυρώσεις, επιστροφές χρημάτων κτλ. 

Και εγω πχ, από τώρα σκέφτομαι τι να κάνω Πάσχα μιας και για διακοπές μάλλον όχι αφού θα κυκλοφορεί ακόμα ο ιός (ελπίζω προφανώς με όχι πολλά κρούσματα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gas83 είπε

Μαλλον εισαι ηδη τρελος γιατι καποια συγκριση δεν εγινε.μονο αυτη που φανταστηκες

Ημίτρελος ακόμη, μόλις ανέβω level θέλω e-μαθήματα. Το "οκ πιο οργανωμένοι ακούγεστε" τι ακριβώς είναι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koupan16 είπε

Δεν ξέρω εαν έχει δημοσιευθεί αλλά είναι μια ψύχραιμη προσέγγιση στο μεγάλο πρόβλημα:  "Γιατί επιλέγω να μην εξεταστώ για τον SARS-CoV-19 και να μείνω σπίτι"

https://www.tovima.gr/2020/03/14/opinions/giati-epilego-na-min-eksetasto-gia-ton-sars-cov-19/

διαφωνώ, τα πραγματικά δεδομένα είναι που έχουν νόημα να αποκτήσουμε ουσιαστικές πληροφορίες και να μειωθεί ο πανικός

 

το αν η τύπισσα ήταν φορέας ή δεν ήταν ή απλά γουστάρει να μείνει σπίτι για τον οποιο λόγο δεν μας αφορά, επίσης εφόσον μιλάμε για κάτι τόσο επικίνδυνο όπως θεωρείται ότι είναι πρέπει να το ξέρει για τυχόν επαφές με άλλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...