Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Visehrad είπε

στην Ιταλία πλέον σύμφωνα με το παρακάτω έχει χαθεί η μπάλα ...

http://prntscr.com/rghdx0

Δε χαθηκε τωρα

το ξεραμε ηδη αυτο ετσι θα παει η ιταλια αρκετες μερες ακομα με πολλους νεκρους μεχρι να αρχισει να πιανει το lockdown

Οπως και στην κινα

τωρα ποσες μερες θα ειναι αυτο και ποσσοι θα πεθανουν ακομα δε το ξερουμε 

σιγουρα μπολικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Ας ξεκινησουμε απο το δεν σε πιστευω,δεν παιζει ΟΛΟΙ οι Ελληνες οπως εγραψες να θεωρουν πως ειναι κατασκευασμενος...

Θεωρία συνωμοσίας, με ξεσκέπασες! όντως, μια φίλη vegan πιστεύει πως ο ιός δημιουργήθηκε από όσους τρώνε κρέας και πως αυτή ως vigan δεν κινδυνεύει. Πράγματι λοιπόν, δεν το πίστευαν όλοι οι Έλληνες. Το πίστευαν όλοι εκτός από αυτή. Απλά το θεώρησα περιττό να το γράψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Έχω κλείσει ήδη για Πάσχα και δεν μου επιστρέφουν τα χρήματα, οπότε θα έρθουμε κανονικά.

Λίγες μέρες πριν πας, πες τους οτι είστε «κρυωμένοι».

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
54 λεπτά πριν, Philippe είπε

Αισιόδοξη νότα: Το πολλά υποσχόμενο φάρμακο το έχει, λέει, προμηθευτεί και ο ΕΟΦ δοκιμαστικά! (Πηγή: Petros99, αλλά το δήλωσε και ο Σύψας)

Απορίες:
1) Με τον καπνό του τσιγάρου, που τον μυρίζει κανείς πολλά μέτρα μακριά, δεν μεταφέρεται; Βγήκε μια προκαταρκτική μελέτη που ισχυρίζεται ότι μένει στα αεροζόλ για μερικές ώρες.
2) Με τα ρούχα τι θα κάνουμε, μιας και ο ιός ήρθε για να μείνει, αφού θα μετατραπεί σε εποχικός όπως λένε;
(π.χ. το CDC λέει ότι για απολύμανση από την κοινή γρίπη απαιτούνται 75C, ενώ και οι οδηγίες για τα ρούχα ενός που έχει τον ιό είναι να απορρίπτονται)

Με τον καπνό μεταδίδεται ναι, σύμφωνα με τον κ. Μπεχράκη.

 

33 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Θλιβερές εικόνες από καφετερίες μέχρι και παράλιες. Κλασικα ζωάκια ,ωχ αδερφέ μου "είμαι νέος δεν με πιάνει","τι θα κάνω μέσα στο σπίτι".Για το μονο που συμπονώ και συμπάσχω είναι το οικονομικό θέμα της καραντίνας. Σκεφτείτε λίγο και τους άλλους,τους ασθενεστερους η γηραιότερους που θα στοιβάζονται σε ράντζα μέσα στα γήπεδα να περιμένουν να ζήσουν η να πεθάνουν από την απόφαση ενός άτυχου γιατρού.Οι Μ.Ε.Θ δεν έφταναν πριν,θα αντεξουν πανδημία?.Σκεφτείτε εμάς που έχουμε στις οικογένειες μας άτομα με επιβαρυμένη υγεία, οι οποίοι ίσως δεν θα έχουν καμιά τύχη αν νοσήσουν μαζί με άλλους χιλιάδες. Έτσι και αλλιώς έχει ξεφύγει το όλο θέμα, φορείς παίζει να είμαστε πολλοί. Μένουμε σπίτι και περιμένουμε τις εξελίξεις,"damage control".Πρωτόγνωρες καταστάσεις που θέλουν υπομονή και υπευθυνότητα ,οχι σταρχιδισμο....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όποιος με κατηγορήσει ως τρομολαγνο να κοιτάξει τι γίνετε στις γείτονες χώρες.Αν πιστεύει οτι σε μια βδομάδα με 10 μέρες η κατάσταση θα διαφέρει τι να πω....

Βλέπω ότι το έγραψες πριν 28 λεπτά και αναρωτιέμαι: πού τις είδες τις ανοιχτές καφετέριες; Έχουν κλείσει τα πάντα για τον λόγο ακριβώς που αναφέρεις, ότι δηλαδή δεν εφαρμόζονται αλλιώς τα μέτρα και υπάρχει συνωστισμός σε καφετέριες. 

Αντίθετα, εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει ψυχή. Ελάχιστοι είναι αυτοί που επέλεξαν να κυκλοφορήσουν και μάλιστα Σάββατο και, όσοι βγήκαν για μια βόλτα, δεν είχαν τη δυνατότητα να κάτσουν σε καμία καφετέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Με τον καπνό μεταδίδεται ναι, σύμφωνα με τον κ. Μπεχράκη.

Βλέπω ότι το έγραψες πριν 28 λεπτά και αναρωτιέμαι: πού τις είδες τις ανοιχτές καφετέριες; Έχουν κλείσει τα πάντα για τον λόγο ακριβώς που αναφέρεις, ότι δηλαδή δεν εφαρμόζονται αλλιώς τα μέτρα και υπάρχει συνωστισμός σε καφετέριες. 

Αντίθετα, εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει ψυχή. Ελάχιστοι είναι αυτοί που επέλεξαν να κυκλοφορήσουν και μάλιστα Σάββατο και, όσοι βγήκαν για μια βόλτα, δεν είχαν τη δυνατότητα να κάτσουν σε καμία καφετέρια.

Πράγματι και στην πόλη που ζω εγώ όλες οι καφετέριες ήταν κλειστές για το κοινό σήμερα, μόνο για delivery (και έχει άπειρες καφετέριες εδώ!). Οι παραλίες βέβαια σήμερα ήταν τίγκα όλη μέρα (ζω σε παραθαλάσσια πόλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δε την είχατε δει παλιότερα, καλό είναι να την δείτε έστω και σήμερα.

https://www.imdb.com/title/tt1598778/

Προφητική ταινία για την ψυχολογία του όχλου και τη διάδοσή του πανικού αν και κλασικά over dramatic.

Πολλές έννοιές όπως το social distancing, οι φορείς διεπαφής, το R.O. και ο W.H.O. που έγιναν trend είχαν πέρασμα από αυτή τη προφητική ταινία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Με τον καπνό μεταδίδεται ναι, σύμφωνα με τον κ. Μπεχράκη.

Βλέπω ότι το έγραψες πριν 28 λεπτά και αναρωτιέμαι: πού τις είδες τις ανοιχτές καφετέριες; Έχουν κλείσει τα πάντα για τον λόγο ακριβώς που αναφέρεις, ότι δηλαδή δεν εφαρμόζονται αλλιώς τα μέτρα και υπάρχει συνωστισμός σε καφετέριες. 

Αντίθετα, εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει ψυχή. Ελάχιστοι είναι αυτοί που επέλεξαν να κυκλοφορήσουν και μάλιστα Σάββατο και, όσοι βγήκαν για μια βόλτα, δεν είχαν τη δυνατότητα να κάτσουν σε καμία καφετέρια.

Οι καφετερίες κλείσανε φυσικά,μιλάω για τις τελευταίες 2-3 μέρες και την γενικη αδιαφορια....Πρώτη φορά ποσταρω στο νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gas7777 είπε

Γνωστή πιτσαρία ήδη πήρε μέτρα. Αν θέλεις σου αφήνει τη πίτσα έξω απ΄τη πόρτα χωρις να έρθεις σε επαφή με τον διανομέα, υπό τη προυπόθεση οτι θα έχεις πληρωσει ηλεκτρονικά. Δεν είναι κακή ιδέα. Τα παππούδια πάντως παίζουν πολύ με τη διανομή

Κοίτα όμως που ο διανομέας ξαφνικά έγινε απαραίτητος. Και ο γιατρός και ο νοσηλευτής που έφευγαν για εξωτερικό.

Είσαι σίγουρος πως αυτός που έφτιαξε την πίτσα και την έβαλε στο κουτί είναι υγιής και πως ο χώρος εκεί στείρος μικροβίων, σωστά; Η κατάλληλη εποχή να παραγγείλεις απ' έξω...... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JohnnyDragon είπε

Θέλω να κάνω μια ερώτηση προς όλους. Πιστεύει κάποιος από εδώ ότι ο ιός αυτός είναι κατασκευασμένος από τον άνθρωπο; Και αν ναι από που προέρχεται αυτή η πεποίθηση; 

Εγώ πάντως σε ξένο επιστημονικό  σαιτ, δεν θυμάμαι τώρα σε ποιο, διάβασα ότι οι ερευνητές λέει βρίσκουν "αποτύπωμα" ανθρώπινης παρέμβασης στο γονιδίωμα του Ιού και παλιότερα είχα διαβάσει ένα άρθρο για προγραμματισμό dna κυττάρων. Βρήκα πρόχειρα ένα από το 2016 εδώ, αξίζει να του ρίξετε μια ματιά https://www.sciencealert.com/researchers-have-created-a-programming-language-to-hack-living-cells?ignore_amp

Edit

δείτε επίσης: https://www.in.gr/2015/11/13/tech/diethnes-peirama-dimioyrgei-epikindyno-io-ergastirioy/ άρθρο του 2015 και ψάξτε επίσης για dna programming και για την μέθοδο. CRISPR   θα βρείτε αποτελέσματα από επιστημονικά σαιτ, όχι από  clickbait άρθρα. Είναι τεχνολογίες που ήδη χρησιμοποιούνται, όχι θεωρίες συνωμοσίας. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gas83 είπε

Σε σχεση με ΟΛΕΣ τις αλλες χωρες φιλε μου.

αν εσυ καταλαβες οτι μιλαω για συγκριση ελλαδας γερμανιας απο αυτο οκ τι να πω

το μην το εβαλα για να δουν και οι αλλοι τι τροπο χρησιμοποιουν αυτοι αλλα κλασικα ο ελληναρας πεταχτηκε να πει την εξυπναδα του

ποσα τεστ εχουν κανει οι γερμανοι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Εγώ πάντως σε ξένο σαιτ, δεν θυμάμαι τώρα σε ποιο, διάβασα ότι οι ερευνητές λέει βρίσκουν "αποτύπωμα" ανθρώπινης παρέμβασης στο γονιδίωμα του Ιού και παλιότερα είχα διαβάσει ένα άρθρο για προγραμματισμό dna κυττάρων. Βρήκα πρόχειρα ένα από το 2016 εδώ, αξίζει να του ρίξετε μια ματιά https://www.sciencealert.com/researchers-have-created-a-programming-language-to-hack-living-cells?ignore_amp

δεν ειναι τεχνητα κατασκευασμενος

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Εγώ πάντως σε ξένο σαιτ, δεν θυμάμαι τώρα σε ποιο, διάβασα ότι οι ερευνητές λέει βρίσκουν "αποτύπωμα" ανθρώπινης παρέμβασης στο γονιδίωμα του Ιού και παλιότερα είχα διαβάσει ένα άρθρο για προγραμματισμό dna κυττάρων. Βρήκα πρόχειρα ένα από το 2016 εδώ, αξίζει να του ρίξετε μια ματιά https://www.sciencealert.com/researchers-have-created-a-programming-language-to-hack-living-cells?ignore_amp

μηπως να ρωτησουμε τον Ken Alibek?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβολή ολικής καραντίνας στην Ισπανία ανακοίνωσε ο Σάντσεθ

 

Σύντομα στις οθόνες μας ..

Μάνο εαν ερημώσει ολόκληρη ο Ευρώπη, μόνο αν δεν κυκλοφορεί κανένας στους δρόμους ίσως καταπολεμήσουμε αυτήν την απλή γριπουλα.

Επεξ/σία από OneWaySystem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν ειναι τεχνητα κατασκευασμενος

Ποιος είναι αυτός στο βίντεο; τον εμπιστεύεστε; 

 

22 λεπτά πριν, Perseus1966 είπε

μηπως να ρωτησουμε τον Ken Alibek?

Ποιον; δεν ξέρω καν για ποιον μου μιλάς. 

 

Όσοι πάντως θέλετε να μάθετε περισσότερα ψάξτε για dna programming και την μέθοδο Crispr. 

Μπορεί να είμαι χωριάτης, σκ****βλάχος και συνωμοσιολόγος όπως λένε μερικοί, αλλά έχω πολλά ενδιαφέροντα. Μην απορρίπτεται κάτι απευθείας, επειδή το είπε ο τάδε, ψαχτείτε. Αν και εδώ που είμαστε νομίζω καλύτερα θα βοηθούσε ένας γενετικός μηχανικός παρά οι λοιμοξιολόγοι. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Moody_AL είπε

www.telegraph.co.uk/science/2019/08/12/world-must-prepare-biological-weapons-target-ethnic-groups-based/amp/

Και αν τον ιό τον έφτιαξε η Τεχνητή Νοημοσύνη;; 

Δεν έχει προσωπικά μαζί μας, είναι απλά θέμα διαχείρισης πόρων.

Δεν θα ήταν κάτι καινούριο τα φυλετικά βιολογικά όπλα...η Νότια Αφρική, επί καθεστώτος apartheid, είχε επενδύσει αρκετά σε Χημικά και Βιολογικά Όπλα, θανατηφόρα και μη, στοχεύοντας σε μεγάλο βαθμό στη κατάπνιξη του επαναστατικού κινήματος και των κινημάτων ανεξαρτησίας σε γύρω χώρες....

Στόχοι τους
- και η -μαζική- δολοφονία (απόπειρα δηλητηρίασης πηγών νερού προσφυγικών καταυλισμών με αρρώστια χολέρας, κίτρινου πυρετού), και ατομικές δολοφονίες
- και ο έλεγχος όχλου μέσω ψεκασμού με ουσίες όπως phencyclidine, MDMA, methaqualone, cocaine, diazepam, ketamine, suxamethonium tubocurarine
- και ως μέσο εθνο-φυλετικής κάθαρσης, πρακτικά, με ουσίες που προκαλούσαν μαζική στείρωση (ψεκασμός), αλλά λαθραία μέσω χορήγησης υποτίθεται αντισυλληπτικών, που θα προκαλούσαν στείρωση, αλλά και με βακτήρια που θα προσέβαλαν αποκλειστικά τον μαύρο πληθυσμό

https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Coast
https://wikileaks.org/gifiles/attach/169/169033_ProjectCoastEugenics.pdf

Ως προς τα πυρηνικά όπλα και τους πυραύλους που θα τα έφεραν το καθεστώς apartheid της Νοτίου Αφρικής συνεργαζόταν με το Ισραήλ
https://www.theguardian.com/world/2010/may/23/israel-south-africa-nuclear-weapons
https://www.theguardian.com/world/2010/may/23/israel-south-africa-nuclear-documents

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...