Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
14 minutes ago, Perseus1966 said:

Το 30% ειχαν και ΔΙΑΡΡΟΙΑ...

Η αλήθεια είναι πάντως ότι κι εγώ αν πήγαινα σε γάμο και τους έβλεπα όλους ντυμένους έτσι θα χεζόμουν στα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Philippe είπε

Μάσκα από φίλτρο γαλλικού να είναι αποτελεσματική άραγε ή αστικός μύθος;

Από τι στιγμή που δεν υπάρχουν άλλες λύσεις είναι κάτι. Απλά προσοχή να εφαρμοστεί σωστά στο πρόσωπο. Σίγουρα θα κρατάει ένα ποσοστό πολύ μικρότερο μιας μασκας, αλλά κάτι είναι και αυτό αν υπάρχει ανάγκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Philippe είπε

Μα είσαι σίγουρος ότι δεν κάνουν τίποτα απολύτως οι κανονικές χάρτινες; (εννοώ τις ιατρικές - χειρουργικές) Το consensus είναι ότι βοηθούν κατάτι στο να μην φεύγουν τα σταγονίδια από τον ασθενή προς τους υγιείς, ΟΚ λογικό, αλλά επιπλέον ότι προφυλάσσουν και τους υγιείς σε κάποιο βαθμό αν την φορούν ΕΦΟΣΟΝ τη σφίξουν καλά κλπ κλπ (σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να κάνουν τα πράγματα χειρότερα αν είναι χαλαρή και εγκλωβιστούν τα εκνεφώματα του ιού κάτω από τη μάσκα).

(Και εγώ σήμερα με μάσκα οδηγούσα από το σούπερ στο σπίτι και ο λόγος είναι ότι δεν ήθελα να την ακουμπήσω με μολυσμένα χέρια για να την βγάλω)

Αν και κυκλοφορούν όντως χάρτινες μάσκες, οι κανονικές χειρουργικές μάσκες τριών στρωμάτων δεν είναι χάρτινες.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Surgical_mask

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akpe είπε

ZKvOcQH.png

Τρελα διαρροια πριν 2 βδομαδες, πρωτη φορα τετοιο πράγμα, στοματικες διαταραχες, ενιωθα οτι κατι ζει μεσα μου,. Κανενα άλλο σύμπτωμα, πριν μια εβδομαδα ιδια συμπτωματα πεθερός και φίλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορεί καποιος να μου λύσει την απορία τι κάνουν με τα κωλόχαρτα????Πέρα απο θέματα αισχροκέρδιας που μπορω να φανταστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kOzanitisV είπε

καταρχην υπαρχουν ποσοι διασημοι και μη που κανουν τεστ σε ιδιωτικες κλινικες κι εχουν βγει 10 θετικοι μεχρι τωρα.

Αυτα τα κρουσματα δεν ειναι μεσα στα 385 που ανακοινωνει ο ΕΟΔΥ

Κανονικά είναι. Ανεξάρτητα που γίνεται το τεστ, είναι υποχρεωτική η δήλωση και καταγραφή των θετικών αποτελεσμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, akpe said:

ZKvOcQH.png

Δεν πίστευα ποτέ ότι από όλους τους σούπερ ήρωες, αυτός που θα βλέπαμε να δημιουργείται πρώτα θα ήταν ο Fartman.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώστε δεν είναι χάρτινες οι χειρουργικές μάσκες; 

Δείτε τι λέει ένας από το Harvard: "The virus has a large size (a diameter of 400-500 nanometers) so N-95 face masks can stop it. Stay 6-10 feet away from others to allow the virus to fall to the ground. Fortunately, sneezing is not a common symptom."

Σε συνδυασμό με: "Typically coffee filters are made up of filaments approximately 20 micrometres wide, which allow particles through that are less than approximately 10 to 15 micrometres." προκύπτει ότι την κάτσαμε.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Εμένα μπορεί καποιος να μου λύσει την απορία τι κάνουν με τα κωλόχαρτα????Πέρα απο θέματα αισχροκέρδιας που μπορω να φανταστώ.

 

4A8CDCF6-0496-4CA0-893E-528818C0AD00.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιδημιολόγοι δηλώνουν συγκρατημένα αισιόδοξοι αναφορικά με την εξέλιξη της επιδημίας το προσεχές διάστημα στη χώρα μας.

Οταν εγραφα οτι παμε πολυ καλα καποιοι κοροιδευανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παντως ειναι η πρωτη φορα που δυσκολευεσαι να ακολουθησεις ακομα και τους επιστημονες και δεν εννοω στις συστασεις τους αλλα στις προβλεψεις τους, καθε μερα ακους και διαβαζεις 10 διαφορετικες. Δεν αναφερω καν τον καθε τυχαρπαστο στο διαδικτυο(βαζω και τον ευατο μου μεσα).

Εγω προσανατολιζομαι στο να σταματησω καθε ειδους ενημερωση και να ακουω μονο τον τσιορδα καθε μερα. Ετσι και αλλιως αυτος και οι συναδελφοι του καθοριζουν την ζωη μας πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Οι επιδημιολόγοι δηλώνουν συγκρατημένα αισιόδοξοι αναφορικά με την εξέλιξη της επιδημίας το προσεχές διάστημα στη χώρα μας.

Οταν εγραφα οτι παμε πολυ καλα καποιοι κοροιδευανε. 

Οι επιδιμιολόγοι βγάζουν αυτά τα συμπεράσματα σύμφωνα με τα δεδομένα που βγάζει επίσημα το κράτος. Άμα δεν γίνονται τεστ όπως έχουμε γράψει πολλάκις εδώ μέσα και όπως φαίνεται και απο εδώ, θα είναι σωστό πιστεύεις το συμπέρασμα; 

Τις επόμενες εβδομάδες θα φανεί πόσοι θα χρειάζονται διασωλήνωση. Εκεί θα μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το πόσο είναι περίπου ο σωστός αριθμός των κρουσμάτων.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...