Προς το περιεχόμενο

Σπουδές


Perrie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!!
Θέλω να περάσω στην οδοντιατρικη αλλά στο λύκειο τελείωσα κλασικό κλάδο (Λατινικά , ιστορία , αρχαία) οποταν θα ήταν προτιμότερο να επέλεγα πανεπιστήμια που να μπορώ να περάσω με τον γενικό του απολυτηρίου μου και όχι με πανελληνιεσ. Παιδιά σας εκλιπαρώ αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία ή να είναι φοιτητής σε κάποια οδοντιατρικη σχολή να με συμβουλεύσει. Από όσο το έχω μελετήσει το θέμα , υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο αλλά δεν γνωρίζω τις πιθανότητες που θα με δεχτούν ανάλογος και με τα μαθήματα που ακολουθούσα στο λύκειο αλλά και από το γενικό που εβγαλα (15.20)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα μου φαίνονται τα πράγματα... Ψάξου και σαν οδοντοτεχνίτης σε ΙΕΚ! Χρυσές τις πληρώνουμε τις θήκες! 

 

https://euc.ac.cy/el/admissions/how-to-apply/medical/

Εδώ γράφει για βαθμό εισαγωγής 18, μαθήματα κατεύθυνσης Βιολογία, Μαθηματικά κλπ...

Πάρε ένα τηλέφωνο (πρόσεχε πόσο θα χρεωθείς 😂) για να ρωτήσεις τι παίζει αλλά δύσκολο το βρίσκω να σε ενθαρρύνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το ενδεχόμενο βέβαια να περάσω στη φαρμακευτική και όταν με το καλό τελειώσω νομίζω με δυο ακόμη χρόνια μπορω να τελειώσω και την οδοντιατρικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαρμακευτική πως θα περάσεις χωρίς πανελλήνιες και με βαθμό λυκείου ?

Πολύς κόσμος πάντως, πηγαίνει στις σχολές οδοντιατρικής και Ιατρικής στην Βουλγαρία. Δεν γνωρίζω κόστος, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεσαι πανελλήνιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Perrie είπε

Καλησπέρα σας!!
Θέλω να περάσω στην οδοντιατρικη αλλά στο λύκειο τελείωσα κλασικό κλάδο (Λατινικά , ιστορία , αρχαία) οποταν θα ήταν προτιμότερο να επέλεγα πανεπιστήμια που να μπορώ να περάσω με τον γενικό του απολυτηρίου μου και όχι με πανελληνιεσ. Παιδιά σας εκλιπαρώ αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία ή να είναι φοιτητής σε κάποια οδοντιατρικη σχολή να με συμβουλεύσει. Από όσο το έχω μελετήσει το θέμα , υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο αλλά δεν γνωρίζω τις πιθανότητες που θα με δεχτούν ανάλογος και με τα μαθήματα που ακολουθούσα στο λύκειο αλλά και από το γενικό που εβγαλα (15.20)

Αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε Ρουμανία.Διαφορετικα δεν νομίζω να υπάρχει πανεπιστήμιο που θα σε πάρει χωρίς δίδακτρα στην οδοντιατρική με βαθμό κάτω του 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Βουλγαρία (Σόφια) που κοίταξα 6.000/έτος το κόστος της οδοντιατρικής. Στα 6 χρόνια δηλαδή 36.000...

Αν εργάζονται οι γονείς σου, θα πάρεις και ένα φοιτητικό δάνειο από Ελλάδα ή Βουλγαρία και κάτι κάνεις. 

Θεωρητικά λέμε τώρα, γιατί πρακτικά πως να σε πάρουν χωρίς να έχεις περάσει τα μαθήματα που ζητάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Theo1903 είπε

Φαρμακευτική πως θα περάσεις χωρίς πανελλήνιες και με βαθμό λυκείου ?

Πολύς κόσμος πάντως, πηγαίνει στις σχολές οδοντιατρικής και Ιατρικής στην Βουλγαρία. Δεν γνωρίζω κόστος, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεσαι πανελλήνιες.

Ναι από όσο το έχω μελετήσει στο Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο στη Κύπρο περνάς με γενικό βαθμό απολυτηρίου 

1 ώρα πριν, Ihavetheanswers είπε

Για Βουλγαρία (Σόφια) που κοίταξα 6.000/έτος το κόστος της οδοντιατρικής. Στα 6 χρόνια δηλαδή 36.000...

Αν εργάζονται οι γονείς σου, θα πάρεις και ένα φοιτητικό δάνειο από Ελλάδα ή Βουλγαρία και κάτι κάνεις. 

Θεωρητικά λέμε τώρα, γιατί πρακτικά πως να σε πάρουν χωρίς να έχεις περάσει τα μαθήματα που ζητάνε...

Στη Βουλγαρία η εισαγωγή σε ένα πανεπιστήμιο γίνεται μέσο ενος τεστ στο οποίο εξετάζεται η βιολογία και η χημεία όπου μπορώ να προετοιμαστώ πλήρως από μαθήματα που παραδίδονται είτε ηλεκτρονικά είτε μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...