Προς το περιεχόμενο

Φακοί 17-50 f2.8. Μια συμβουλή...


hectorsdad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Είχα φακό f/2.8 ευρυγώνιο ζουμ σε nikon full frame.  Το nikon 17-35 f/2.8 .

Αργότερα αγόρασα το νεότερο 16-35 f/4 vr.

Το f/2.8 θεωρώ ότι είναι απομεινάρι της εποχής φίλμ. Με τα σημερινά iso , δεν έχει να προσφέρει κάτι . Ειδικά σε τοπία, εσωτερικούς χώρους κτλ .

Για τους κατόχους dx ή αντίστοιχων canon, θεωρώ τον συγκεκριμένο sigma φακό , απομεινάρι άλλων εποχών και αυτόν.

Υπάρχουν αντίστοιχοι canon-nikon , που δεν έχουν προβλήματα εστίασης και είναι f/2.8-4. 

Και υπάρχει και νεότερος sigma που συνεργάζεται με usb dock που δίνει μεγάλες δυνατότητες ρύθμισης (17-70 f/2.8-4)

Αν θέλει κανείς να μπαίνει σε τέτοια μονοπάτια, γιατί το φακό του κατασκευαστή τον κουμπώνεις και ασχολείσαι μόνο με τις φωτογραφίες που βγάζεις.

Την τελευταία πρόταση δεν την κατάλαβα.

Από εκεί και πέρα, όσον αφορά αυτό που λες για τον sigma 17-50, επειδή τον δούλεψα κοντά 2 χρόνια ως μόνο και βασικό μου φακό στην d7100 έχω διαφορετική άποψη. Είναι τοπ standart zoom φακός κροπ και στην τιμή του προσφέρει πολλά. Και δεν είμαι κανένας που να κράζω τους κιτ, με 18-55 είμαι τώρα (μέχρι να έρθει κάτι καλύτερο) και μια χαρά κάνω τη δουλειά μου. Αλλά άλλο f2.8, άλλο f4, άλλο 3.5 - 5.6. Το 2.8 δεν είναι κατα τη γνώμη μου απομεινάρι της εποχής φίλμ. Κανένας φακός 2.8 δεν είναι χειρότερος ή ίσος σε απόδοση από κάποιον που ξεκινάει από 4. Πάντα ο 2.8 είναι ανώτερος σε απόδοση. Το αν το καταλαβαίνουμε και το πόσο μας νοιάζει είναι άλλο θέμα, όπως επίσης είναι άλλο θέμα και το τί αντέχει η τσέπη μας...

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στην επιλογή σου, μπορεί να έκανες και καλά που πήρες νεότερο, με σταθεροποίηση φακο  και με λιγότερο βάρος. Γενικά μιλάω.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Κανένας φακός 2.8 δεν είναι χειρότερος ή ίσος σε απόδοση από κάποιον που ξεκινάει από 4. Πάντα ο 2.8 είναι ανώτερος σε απόδοση. Το αν το καταλαβαίνουμε και το πόσο μας νοιάζει είναι άλλο θέμα, όπως επίσης είναι άλλο θέμα και το τί αντέχει η τσέπη μας...

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στην επιλογή σου, μπορεί να έκανες και καλά που πήρες νεότερο, με σταθεροποίηση φακο  και με λιγότερο βάρος. Γενικά μιλάω.

 

Από τους δύο full frame που αναφέρομαι εγώ,  ο νέος ο f/4, είναι παντού καλύτερος από τον παλιό . 

Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα σε nikon full frame. Ο παλιός AF Zoom-Nikkor 24-85mm f/2.8-4D IF . Είχε διάφραγμα f/2.8-4 .

Σε σχέση με το νέο AF-S NIKKOR 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR χάνει παντού . Το ίδιο και σε σχέση με τον AF-S Nikkor 24-120mm F/4 G ED VR .

Ο νέος, με σταθερό F/4 είναι παντού καλύτερος. 

Έχει κι άλλα παραδείγματα. Παλιός καλός φακός ο AF Nikkor 80-200mm f/2.8D ED . Κορυφαία ποιότητα, αντοχή , μεταλλικός κτλ.  Ο νέος AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR , είναι παντού καλύτερος. Και ο νέος f/4, είναι ακριβότερος από το παλιό f/2.8 .

Οι νέοι εδώ, είναι ακριβότεροι . Δεν είναι φθηνοί . 

Ο 17-50 που λέτε εδώ,σήμερα κάνει 270€ από το e-infin . Ο 17-70 2.8-4 κάνει 50€ παραπάνω από το ίδιο κατάστημα. 

Ο αντίστοιχος nikon 16-80 2.8-4 κάνει 320€ παραπάνω. Οι 2.8-4 λοιπόν είναι ακριβότεροι , αν το δεις με την τιμή. Δεν είναι φθηνοί φακοί , είναι ακριβότεροι του f/2.8

 

Σχετικά με τα θέματα εστίασης, αν κάποιος βρεθεί στο μαγαζί οποιουδήποτε από τους γνωστούς τεχνικούς για μηχανές στην αθήνα .... βλέπει να έρχονται για ρύθμιση εστίασης

50 sigma και 1 του κατασκευαστή . Κάτι λέει αυτό .  Σε κάθε ενότητα στο flickr , θα βρείτε άπειρα θέματα για δυσκολίες εστίασης με φακούς τρίτων. Με φακούς του κατασκευαστή, δεν έχω δει πολλά. 

 

Δεν θέλω να μπω σε διαφωνία ή κόντρα, έγραψα μερικές προσωπικές εμπειρίες και στοιχεία που προκύπτουν από έλεγχο της αγοράς   και σταματάω εδώ. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, δεν υπάρχει θέμα διαφωνίας και ο καθένας επιλέγει με βάση το τί έχει δει, ακούσει, διαβάσει, αντέχει κλπ. Και όταν λεω ο κάθε ff φακός f2.8 είναι καλύτερος από τον κάθε ff f4, το έχω στο μυαλό μου για ίδιας εποχής σχετικά φακούς που δηλαδή είναι κοντά χρονολογικά.

Και εγώ γράφω για τον sigma τα καλύτερα, γιατί αυτά πήρα από αυτόν, αλλά δε μπορώ να πω ότι δεν έχουν γραφτεί διάφορα κατα καιρούς για το focus, ή άλλα προβλήματα που μπορεί να έβγαλε σε κάποιους. Και σε μένα χρειάστηκε καλιμπράρισμα για να παίξει σωστά στο 2.8. Από την άλλη, σε d7200 που παίζει πάνω τώρα στον νέο του κάτοχο δε χρειάστηκε τίποτα. Ναι, δεν αντιλέγω επίσης πως ο 17-70 είναι καλός. Δε ξέρω πόσο καλύτερος ή χειρότερος είναι του sigma 17-50, αλλά και χειρότερος να είναι, έχει τα 2 ατού α) μεγαλύτερο εύρος, β) υποστηρίζει sigma doc, γ) έχει και την υποσημείωση macro που ok δεν είναι μάκρο 1/1 αλλά τον βοηθάει να εστιάζει από ακόμα πιο κοντά 22cm σε σχέση με τα 28cm (αν δεν κάνω λάθος) που έχει ο 17-50 που για μένα ήταν πολύ καλή απόσταση και μου έκανε εντύπωση το από πόσο κοντινή απόσταση μπορούσε να εστιάσει. Και τώρα ο 18-55 afp vr, μια χαρά close focus έχει (25mm).

Όσον αφορά τώρα το περί τρίτων κατασκευαστών και πρώτου, δεν έχω άποψη, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά όντως πιο πολλά διαβάζω για sigma, tamron παρά για nikon πχ.
Φίλος που πήρε πρόσφατα μια d3500 με 18-55 και 70-300 και θέλησε να πάρει και τον 35άρη 1.8, του είπα να προσέχει μην του τύχει κανένα θέμα με back/front focus. Πήρα κατάστημα να ρωτήσω αν παίζει ο 35αρης να δημιουργήσει τέτοιο θέμα σε μηχανή (για να ξέρω τί να πω στον φίλο να κάνει τελικά) και το κατάστημα μου είπε. 35αρη 1.8 dx δεν έχω δει ποτέ να έχει κανένα τέτοιο θέμα. Τον αγόρασε τελικά και όλα καλά.

Όλα όμως έχουν να κάνουν με την τσέπη του καθενός και πως θέλει να διαθέσει τα χρήματα του. Στην δική μου περίπτωση, ενω ίσως να προτιμάω (δεν το έχω ψάξει) τον 16-80 έναντι του 17-50, πάλι τον 17-50 θα έπαιρνα, γιατί με τα έξτρα χρήματα που ζητάει ο nikon, θα μπορούσα να πάρω έξτρα άλλους 1-2 φακούς καινούριους ή μεταχειρισμένους.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ευχαριστήσω τον DOC1355 για τον κόπο του και την πολύτιμη συνεισφορά του, να σημειώσω μια λεπτομέρεια εδώ:

Αυτά για τους σταθερούς (prime) φακούς, στους zoom το calibration το κάνουμε ΠΑΝΤΑ στη μέγιστη εστιακή απόσταση, δηλαδή στον 24-70mm στα 70mm, στον 18-105mm στα 105mm και πάει λέγοντας.

Κάποιες μηχανές, όπως η 70D  που θυμάμαι,προσφέρουν για τους ζουμ φακούς δυο ρυθμίσεις , μια το ευρυγώνιο άκρο και μια για τον τηλεφακό.  Στις ενδιάμεσες εστ. αποστάσεις επιλέγει μια ενδιάμεση μικρορύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2020 στις 3:45 ΠΜ, stratigos24 είπε

Μιας και είναι επί του θέματος και έπεσα τώρα πάνω του στο manual τώρα που έριχνα μια ματιά...

Έδωσα τη sony a7 που είχα και γύρισα πίσω σε Nikon 😁 και συγκεκριμμένα στην d7500. Πέραν του af micro adjustment, έχει και αυτόματο (auto af micro adjustment). Λογικά είναι λιγότερο χρονοβόρο στο να βρεις τη σωστή ρύθμιση. Το έχει κάνει κανείς στη συγκεκριμμένη μηχανή ή σε κάποια άλλη nikon που να το έχει σαν επιλογή;

Το έχω δοκιμάσει σε Nikon D7500 πάνω στον 50mm 1.8G. Είναι υπόθεση λεπτών και γίνεται αυτόματα. Δες στο link παρακάτω τα βήματα (Auto AF Fine-Tuning).

https://onlinemanual.nikonimglib.com/d7500/en/24_menu_guide_06_12.html

Επεξ/σία από CoinUp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...