Προς το περιεχόμενο

Καθυστερήσεις σε δέματα από Κίνα


vagelisfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τον περασμένο Νοέμβριο έχω κάνει περίπου 30 παραγγελίες από το eBay (Κίνα) σε διάφορα πραγματάκια κυρίως χαμηλής αξίας (1-10€ - καλωδιάκια, θήκες κινητών, ανταπτοράκια κλπ).

Σχεδόν όλα  είναι με απλή αποστολή China Post που συνήθως δίνουν και ένα περίεργο Tracking Number από αυτά που πάνε Τουρκία και μετά αλλάζει το tracking και έρχονται Ελλάδα.

Από όλα αυτά τα δεματάκια κάπου 10 έχουν φτάσει ενώ τα υπόλοιπα αγνοούνται.

Στο 17track βέβαια φαίνεται η διαδρομή τους μέχρι Τουρκία και μετά Arriving to destination country... Από Νοέβριο αυτό.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ή να το ψάξω μπας και μου τα σουφρώνουν?

Τόσα χρόνια με εκατοντάδες παραγγελίες δεν είχα ποτέ πρόβλημα (εκτός απο 2-3 φορές που δεν παρέλαβα και με αποζημίωσαν). Ξέρω ότι με τα μέτρα για Κορονοϊούς και τέτοια θα υπάρξουν καθυστερίσεις αλλά σε τόσο μεγάλο ποσοστό??

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα 4 δεματα ειναι εδω και 50 μερες αγνοουμενα ενω αλλα εδω και 2 μηνες δεν μου τα εχουν κανει καν αποστολη και αρνουνται να μου τα κανουν refund γιατι λενε μολις τελειωσουν με τα logistics θα τα στειλουν, μιλαμε για αντικειμενα απο 30-70 ευρω το καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2 πακέτα εδώ και 2 βδομάδες και δεν έχουν γίνει καν shipped. Στην αρχή μου είπαν λόγω πρωτοχρονιάς τους και πλέον το θέμα με τον covid επηρεάζει και τους προμηθευτές τους. Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμενα τα ιδια, κανα 5αρι δεμετα τα περιμενα κανα 3μηνο, αλλα τα εκανα ολα refund,

περιμενω το τελευταιο, μαλλον στο τελωνειο ειναι κολλημενα, αλλα δεν περιμενω και να ρθουν,

τα εχω ξεχασει ηδη, κατι καλωδια που χρειαζομουν παρηγγειλα απο ελλαδα και τελος,

δεν ξαναπαραγγελνω απο δαυτους μεχρι να αλλαξουν ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι οδοντοβουρτσες xiaomi απο tomtop στο 17 track δε φαινεται να βγηκαν απο Κινα απο Δεκεμβρη,σε επικοινωνια με το καταστημα μου ειπαν να ρωτησω στο ταχυδρομειο μου.Αν ειχαν φτασει εδω θα ειχα παραλαβει.

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εν κατακλείδι συμπεραίνω ότι είναι γενικό το πρόβλημα...

Λίγο η Κινέζικη Πρωτοχρονιά, λίγο ο Κορονοϊός , λίγο η ανακατωσούρα με τις αλλαγές εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ (15ευρα κλπ), όλα αυτά μαζί μας παιδεύουν.

Πάντως πρόσεξα ότι αρκετοί πωλητές στο eBay σταμάτησαν αυτό το διάστημα να υποστηρίζουν αποστολές στη χώρα μας.

Επίσης ενώ παλιά ζητούσες refund και την επομένη ήταν ήδη πιστωμένα στο λογαριασμό σου, πλέον επιμένουν στην επαναποστολή το οποίο είναι κλασσική κομπίνα αφού έχει περάσει 1 δίμηνο από την πρώτη αγορά που δεν έφτασε ποτέ, μετά θα περιμένεις άλλους 2 μήνες να φτάσει το δεύτερο δέμα (που δεν στάλθηκε ποτέ) και έτσι θα έχουν παρέλθει όλες οι ασφάλειες του PayPal και το feedback του eBay, Aliexpress κλπ. και άρα δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα για να αποζημειωθείς.

Αυτό το διάστημα πιστεύω αξίζουν μόνο αγορές με συστημένο ταχυδρομείο κι ας είναι λίγο ακριβότερο ή αγορές με μεθόδους priority στις οποίες τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα την τελευταία χρόνια 1 στα 3 δέματα έρχονται. Επίσης 2 φορές τα δέματα έφτασαν κατεστραμμένα αλλά ευτυχώς που ξαναεστειλαν καινούρια. 

Πάντως δεν ξανακάνω αγορές από Κίνα γτ το έχουν κάνει σύστημα πλέον. Απο εδώ και πέρα μόνο από  μεγάλα κινέζικα κατάστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Πάντως δεν ξανακάνω αγορές από Κίνα

 Απο εδώ και πέρα μόνο από  μεγάλα κινέζικα κατάστηματα.

Και στα Κινέζικα καταστήματα αγορές από Κίνα κάνεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε όλους γίνεται.Εγώ πριν τρεις μέρες παρέλαβα δεματάκι αξίας 1,5 ευρώ που είχα παραγγείλει πριν τρεις μήνες περίπου.Το είχα διαγράψει και έλεγα να το παραγγείλω ξανά γιατί ήταν κάτι φιλτράκια για χορτοκοπτικό που δεν βρίσκω εδώ.

Τι να πω μου φάνηκε ανοιγμένο και κολημένο ξανά χωρίς πράσινο ταμπελάκι.Τα ανοίγουν να δουν τι έχουν μέσα μπας και έχουν τίποτε χρήσιμο να σουφρώσουν και μετά τα ξανακλείνουν και τα στέλνουν;;;; Ο θεός και η ψυχή τους.

Πάντως με αυτή την  αναμπουμπούλα με τον ιό θα υπάρξουν σίγουρα καθυστερήσεις.Για το λόγο αυτό είχα δύο μήνες να παραγγείλω.Χτες έκανα 6-7 φτηνιάρικες παραγγελίες και βλέπουμε.😊

4 ώρες πριν, bill999r είπε

 

Πάντως δεν ξανακάνω αγορές από Κίνα γτ το έχουν κάνει σύστημα πλέον. Απο εδώ και πέρα μόνο από  μεγάλα κινέζικα κατάστηματα.

Και εγώ πάω κέντρο σε μεγάλα Κινέζικα το ίδιο κοστίζουν,πολλές φορές τα βρίσκεις και φθηνότερα,αλλά είναι πράγματα που δεν τα βρίσκεις.Επίσης υπάρχουν και άλλοι που δεν μπορούν να πάνε και σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Και στα Κινέζικα καταστήματα αγορές από Κίνα κάνεις....

Άλλο το αγορές από Κίνα που είπε ο φίλος, και άλλο το αγορές κινέζικων προϊόντων που εννοείς εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία 29/10/2019 από ali την παρέλαβα μόλις εχθές,μόνο το priority του bg φαίνεται να δουλεύει καλά πλέον....Γενικά υπάρχουν τεράστιες καθυστερήσεις .Επίσης έστειλα ελλατωματικό προϊόν πίσω στην Κίνα στις 17/2 από τότε είναι κολλημένο στο ελ.βενιζέλος ,επικοινωνω με τα τραγικά ελτά και η απάντηση είναι :  "Σας ενημερώνουμε ότι έχει διακοπεί προσωρινά η αποστολή ταχυδρομικών αντικειμένων προς την Κίνα λόγω Κορονοϊού." τώρα περιμένω να δω μπας και υπάρχει τρόπος να γυρίσει πίσω σε εμένα το προϊόν γιατί με τα ελτα που δεν συγκινήθηκαν να βγάλουν μια ανακίνωση ή έστω να ενημερώνουν οι υπάλληλοι τους εκτός απο τα 30ευρώ μεταφορικά θα χάσω και το αντικείμενο στο τέλος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bromiaris είπε

Και στα Κινέζικα καταστήματα αγορές από Κίνα κάνεις....

Εννοω τα μεγάλα κινέζικα διαδικτυακά καταστήματα όπως gearbest, bangood κτλ που τουλάχιστον έχουν μια κάποια αξιοπιστία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...