Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με cloud storage


noo_mercy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και το dropbox αποφάσισε 50% αύξηση στο πακέτο που χρησιμοποιούσαμε, έριξα μια ματιά και στο αντίπαλο δέος aka google. Εδώ όμως βλέπω και το gsuite με 12€ τον μήνα με unlimited storage και το google drive με τιμές για 2TB 10/μήνα και για 10ΤΒ 100€/μήνα. Εκτός του ότι το gsuite  είναι μια πλατφόρμα με εφαρμογές, προσπαθώ να καταλάβω για ποιό λόγο να μην πάω σε gsuite απολαμβάνοντας  unlimited storage*. Ποιά η διαφορά του drive με το storage που δίνει η σουίτα;

 

*εφόσον είναι 5 άτομα συνδεμένα στην σουίτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δες και το polarbackup με 99ευρώ δίνει 5Τ lifetime.

Απ' ότι διάβασα, οι περισσότεροι που αγόρασαν έχουν άσχημη εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gsuite μπορείς με τη δημιουργία ενός μόνο χρήστη να έχεις απεριόριστο storage με την προϋπόθεση να μετατρέψεις το λογαριασμό σου σε business account μετά την αρχική δημιουργία του. 

Απλά θα χρειαστεί να έχεις και δικό σου domain. Αν δεν έχεις μπορεί να σου φτιάξει επιτόπου ένα η google (εσύ επιλέγεις πως θα ονομάζεται) κατά τη δημιουργία του λογαριασμού με χρέωση 12€ το χρόνο. Για τη δημιουργία ενός χρήστη η χρέωση στην Ελλάδα είναι φθηνότερη και ανέρχεται στα 9.36€ ανά χρήστη το μήνα.

Εγώ δημιούργησα λογαριασμό στο gsuite αποκλειστικά για αυτόν το λόγο, δεν έχω μπει στον κόπο να χρησιμοποιήσω τις άλλες εφαρμογές εκτός του Drive. Έχω ανεβάσει αυτήν τη στιγμή 2.8ΤΒ. Έχω διαβάσει για άλλους που έχουν ανεβάσει πάνω από 100ΤΒ. Όλα αυτά με ένα μόνο χρήστη και είναι κάτι που το επιτρέπει η google εδώ και χρόνια. 

Οι πρώτες 2 βδομάδες είναι δωρεάν απ'ότι θυμάμαι οπότε μπορείς να το δοκιμάσεις αρχικά και μετά αποφασίζεις αν θες να το κρατήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, noo_mercy said:

Απ' ότι διάβασα, οι περισσότεροι που αγόρασαν έχουν άσχημη εμπειρία...

Ζητάς επιστροφή εάν δεν σου κάνει μέσα σε 30 ημέρες.

Δες και το mega.nz 16Τ/ 30 ευρώ

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pitogiro με κάλυψες με την απάντησή σου, δλδ δουλεύοντας το gsuite έχεις το απεριόριστο drive με μόνη προϋπόθεση  να έχεις δικό σου domain name... Σίγουρα ξεκινάω την δοκιμαστική περίοδο 

@Hapatingo για απλή λύση αποθήκευσης είναι οκ αλλά την ευκολία (sync) του drive δεν νομίζω να την βρω  σε αυτήν την λύση, Ευχαριστώ όπως και να 'χει 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να πάρεις με 20 ευρώ περίπου τον χρόνο λογαριασμό από το ebay για το onedrive (ουσιαστικά office 365 me 1 tb χώρο). Χρησιμοποιώντας δικό σου λογαριασμό email, όχι ότι να ναι. 

Το κάνω τα τελευταία δύο χρόνια. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, noo_mercy είπε

@pitogiro με κάλυψες με την απάντησή σου, δλδ δουλεύοντας το gsuite έχεις το απεριόριστο drive με μόνη προϋπόθεση  να έχεις δικό σου domain name... Σίγουρα ξεκινάω την δοκιμαστική περίοδο 

@Hapatingo για απλή λύση αποθήκευσης είναι οκ αλλά την ευκολία (sync) του drive δεν νομίζω να την βρω  σε αυτήν την λύση, Ευχαριστώ όπως και να 'χει 😉

Το mega.nz εχει app που κανει sync................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Μπορείς να πάρεις με 20 ευρώ περίπου τον χρόνο λογαριασμό από το ebay για το onedrive (ουσιαστικά office 365 me 1 tb χώρο). Χρησιμοποιώντας δικό σου λογαριασμό email, όχι ότι να ναι. 

Το κάνω τα τελευταία δύο χρόνια. 

Αυτό που αναφέρεις είναι μήπως κάτι Student λογαριασμοί που κάνουν την εμφάνισή τους κατά καιρούς και ουσιαστικά είναι τα αρχεία στον αέρα (μιας και πλήρης δικαιώματα δεν παρέχουν...) ή κάτι άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kormos είπε

Αυτό που αναφέρεις είναι μήπως κάτι Student λογαριασμοί που κάνουν την εμφάνισή τους κατά καιρούς και ουσιαστικά είναι τα αρχεία στον αέρα (μιας και πλήρης δικαιώματα δεν παρέχουν...) ή κάτι άλλο;

Τα αρχεία δεν είναι στον αέρα και κανένας δεν έχει πρόσβαση σε αυτά. Επίσης η εγγραφή γίνεται με ήδη υπάρχον email σου και όχι με καινούργιο. Ουσιαστικά αυτό που κάνουν είναι να παίρνουν μια κανονική άδεια για πέντε χρήστες και να την μοιράζουν σε άλλους 4.

Υπάρχουν και αυτοί που μοιράζουν λογαριασμούς που απευθύνονται σε φοιτητές, αλλά αυτοί απαιτούν πάντα καινούργιο λογαριασμό email που σοτν φτιάχνει ο πωλητης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Τα αρχεία δεν είναι στον αέρα και κανένας δεν έχει πρόσβαση σε αυτά. Επίσης η εγγραφή γίνεται με ήδη υπάρχον email σου και όχι με καινούργιο. Ουσιαστικά αυτό που κάνουν είναι να παίρνουν μια κανονική άδεια για πέντε χρήστες και να την μοιράζουν σε άλλους 4.

Υπάρχουν και αυτοί που μοιράζουν λογαριασμούς που απευθύνονται σε φοιτητές, αλλά αυτοί απαιτούν πάντα καινούργιο λογαριασμό email που σοτν φτιάχνει ο πωλητης. 

Ως μη Διαχειριστής όπως καταλαβαίνω σίγουρα δεν πρέπει να έχεις το πάνω χέρι στα αρχεία...
Να κλειδώσει ή να χαθεί ο λογαριασμός και τα αρχεία δεν υπάρχει η πιθανότητα? (Εννοώ πάντα από την πλευρά αυτού που "αγοράζεις")
.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Ακούγεται ενδιαφέρον θα έλεγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kormos είπε

Ως μη Διαχειριστής όπως καταλαβαίνω σίγουρα δεν πρέπει να έχεις το πάνω χέρι στα αρχεία...
Να κλειδώσει ή να χαθεί ο λογαριασμός και τα αρχεία δεν υπάρχει η πιθανότητα? (Εννοώ πάντα από την πλευρά αυτού που "αγοράζεις")
.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Ακούγεται ενδιαφέρον θα έλεγα...

Δουλεύει ως εξής: σου στέλνει πρόσκληση στο email σου, την αποδέχεσαι και έχεις πλήρη πρόσβαση στο office 365 και 1 tb στο one drive. 

Αυτός είναι ο διαχειριστής της συνδρομής, όχι ομως του λογαριασμού σου. Δεν έχει πρόσβαση σε τίποτα δικό σου, ούτε μπορεί να κάνει κάτι στα αρχεία σου. 

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ανακαλέσει την πρόσκληση. Αν γίνει αυτό δεν χάνονται τα αρχεία σου. Απλά δεν μπορείς να προσθέσεις επιπλέον αρχεία και θα πρέπει να κάνεις νέα συνδρομή. Μου έχει τύχει μια φορά μετά από 6 μήνες. Επικοινώνησα με τον πωλητή και δεν μου απάντησε ποτέ γιατί με έβγαλε. Οπότε έκανα καινούργια συνδρομή (πάλι με 20 ευρώ) από άλλον και ουσιαστικά συνέχισα από εκεί που ήμουν. 

Παράδειγμα

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Δουλεύει ως εξής: σου στέλνει πρόσκληση στο email σου, την αποδέχεσαι και έχεις πλήρη πρόσβαση στο office 365 και 1 tb στο one drive. 

Αυτός είναι ο διαχειριστής της συνδρομής, όχι ομως του λογαριασμού σου. Δεν έχει πρόσβαση σε τίποτα δικό σου, ούτε μπορεί να κάνει κάτι στα αρχεία σου. 

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ανακαλέσει την πρόσκληση. Αν γίνει αυτό δεν χάνονται τα αρχεία σου. Απλά δεν μπορείς να προσθέσεις επιπλέον αρχεία και θα πρέπει να κάνεις νέα συνδρομή. Μου έχει τύχει μια φορά μετά από 6 μήνες. Επικοινώνησα με τον πωλητή και δεν μου απάντησε ποτέ γιατί με έβγαλε. Οπότε έκανα καινούργια συνδρομή (πάλι με 20 ευρώ) από άλλον και ουσιαστικά συνέχισα από εκεί που ήμουν. 

Παράδειγμα

Πολύ κατατοπιστικες οι πληροφορίες σου!

Θα του ρίξω μια ματιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...