Προς το περιεχόμενο

Eρώτηση για case fans


tselakosss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό τριήμερο εύχομαι. Μπαίνω στο ψητό:

Έχω 1 case στο οποίο έχω τοποθετήσει 3 12άρια  fans (2 μπροστά και 1 πίσω). Το θέμα μου είναι ότι η μητρική έχει 2 θέσεις για 4 pin κονέκτορες οπότε στο ένα δίνω τροφοδοσία αναγκαστικά από το τροφοδοτικό, που σημαίνει ότι δουλεύει σε φουλ στροφές και με ενοχλεί λιγάκι από θέμα θορύβου. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1) Υπάρχει τρόπος να συνδέσω 2 ανεμιστήρες σε 1 θέση μητρικής με κάποιου είδους 4 pin splitter?

2) Αν το κάνω αυτό θα μπορεί η μητρική μου να ελέγχει τις στροφές και των 2 fan?

3) Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί ζημιά στο m/b επειδή θα τροφοδοτεί 2 μαζί αντι για 1 σε κάθε θέση?

Υ.Γ Αν δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο λογικά θα αναγκαστώ να αλλάξω fan και να πάρω ό,τι καλύτερο βρω από άποψη θορύβου, οπότε ρίχτε καμιά πρόταση και για κάτι τέτοιο. 😄

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

200263673.jpg.9ae246dd52cf01c6c63489545e8daf61.jpg

https://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200263673

δεν θα εχεις κανενα προβλημα με την μητρηκη.

Επεξ/σία από giorgos thes/niki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ότι ο από πάνω.

2) Θα ελέγχει η μητρική τις στροφές και των 2, αλλά θα διαβάζει του ενός (εξαρτάται από το καλώδιο ποιού). Δηλαδή αν ο άλλος χαλάσει, μπλοκάρει και σταματήσει δεν θα το καταλάβεις αν δεν τον δεις.

3) Η μητρική σου λογικά έχει προδιαγραφές για τα fan headers (Αμπέρ, Βατ). Το ίδιο και οι ανεμιστήρες. Αθροίζεις των 2 ανεμιστήρων και συγκρίνεις. Δεν έχω συναντήσει μητρική που να μην σηκώνει 2 12άρια case fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...