Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να βάλω Linux


Mikel696

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε Όλους 

είμαι Χρηστης των Windows και θελω να Πειραματιστω Στα Linux!!! 

Η Χρηση Που κανω στο pc μου ειναι Browsing Viber ταινιες-Σειρες και Μια στο τοσο παιζω Lol και CsGo δλδ μπορω να παιξω 1-2 εβδομάδες και μετα να ξαναπαιξω μετα απο 6 μηνες για Λιγο!!! 

Αξίζει (για εμένα) να Βαλω Linux? Γιατι υποτίθεται παιζω παιχνίδια 

Και Αν Αξιζει ποια Linux μου προτείνετε να βαλω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρόνια σε αυτό το forum και να μια ερώτηση που με κάνει να νομίζω ότι δεν πέρασε ούτε μια μέρα.... Λοιπόν φίλε μου υπάρχουν διανομές όπως το ubuntu που μπορείς να τις γράψεις σε ένα στικάκι, να κάνεις boot από το στικάκι και να δεις και να δουλέψεις κανονικά το περιβάλλον Linux κανονικά χωρίς καμία εγκατάσταση στον υπολογιστή σου. Πλάκα έχει, δοκίμασε το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν διαβάσεις 50 διαφορετικές διανομές, θα σου πω ότι δεν γνωρίζω αν τα παιχνίδια που παίζεις υποστηρίζονται σε Linux. Επίσης το να σε συμβουλεύσει κάποιος να παίξεις μέσω wine είναι λάθος σε νέο χρήστη.

Τωρα περί browsing, σειρές, ταινίες, προγραμματισμό, ακόμα και gaming μέσω steam δεν θα έχεις κανένα θέμα. Γνώμη μου ξεκινά με κάτι πολύ έτοιμο όπως το Linux mint. Εάν σου αρέσει προχωράς παρακάτω.  Linux mint γιατί μοιάζει με τα windows και είναι user friendly.

 

Επεξ/σία από tuxpower
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και αξίζει, και σίγουρα μπορείς να κάνεις και την χρήση που περιγράφεις

θα βοηθούσε να περιγράψεις το μηχάνημα σου

αν είναι σταθερός ή laptop και με τι χαρακτηριστικά

για να είναι και πιο συγκεκριμένες οι απαντήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

προφανώς και αξίζει, και σίγουρα μπορείς να κάνεις και την χρήση που περιγράφεις

θα βοηθούσε να περιγράψεις το μηχάνημα σου

αν είναι σταθερός ή laptop και με τι χαρακτηριστικά

για να είναι και πιο συγκεκριμένες οι απαντήσεις

εχω και pc και Laptop στο laptop σίγουρα θα μπει linux γιατι ειναι πολυ παλιο το εχω εδώ κ 11 χρονια... σκέφτομαι να βαλω και στο pc μου βέβαια θα δω γ αυτο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Mikel696Το lol εχει ακόμα θέματα λογω anticheats που χρησιμοποιούν (γελανε και οι πέτρες) κτλ. Οποτε πολλοί χρήστες αναφέρουν προβλήματα κρασαρισματος κτλ. 
Αντίθετα αν πας σε dota δεν έχεις κανενα πρόβλημα.

https://lutris.net/ εδω ειναι ενας game client για το linux, οπου μπορείς σε σχόλια να δείς αν δουλευουν τα games, tweaks που μπορει να χρειαστούν κτλ.

Παντως γενικά εγω έχω μείνει με το steam, ενεργοποιώντας το steam proton που έρχεται πακέτο πλεον σε linux. 
https://www.protondb.com/ σε αυτη τη data θα δεις ολα τα games πυ υποστηριζονται απο το steam proton. Οτι ειναι platinum παιζει >= απο windows. Τα gold μπορει να χρειαστουν μερικα tweaks αλλα παλι παιζονται. Γενικα με steam θα βολευτεις και θα ανακαλυψεις κ ωραια games με 10e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται από το τι θες να κάνεις και τι περιμένεις να κερδίσεις.

Απλά για πειραματισμό? Βάλε κάποιο live distro (που τρέχει από usb stick / cd) και αν σου αρέσει πέρνα σε dual boot.

Για μόνο λογισμικό και με όλα τα κομφόρ των windows (ειδικά παιχνίδια, nvidia gpus και κάποια επαγγελματικά προγράμματα)? Μην το κάνεις!!!

Με σκοπό μισή μισή χρήση ή να δοκιμάσεις κάτι συγκεκριμένο που έχεις στο νού? Γιατί όχι.

 

Έχω linux από το 2012 (main OS από το 14), αλλά έχω επίσης: windows dual boot; windows vm; multiple wine prefixes, και τα χρειάζομαι όλα για να κάνω τη δουλειά μου σωστά. Γιατί μένω? Επειδή πήγα και το έστησα το ρημάδι όπως ακριβώς ήθελα μέσα στα χρόνια λιθαράκι λιθαράκι (software selection & config, themes, fonts, bash scripts, etc.) και το user experience για τον μοναδικό "user" (εμένα) δε θα είναι το ίδιο όπου αλλού και να πάω.

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν παίζω games αν καν διαβάζω ότι μέσω lutris και steam πολλά παιχνίδια παίζουν σε Linux. Μερικά από αυτά καλύτερα από windows κι όλας. Για όλες τις άλλες επιλογές το Linux είναι παραπάνω από τέλειο.

 

Εγώ στη θέση σου θα το δοκίμαζα γιατί και εγώ νέος είμαι. Το βρήκα καλό και κάνω τη δουλειά μου. Θέλει λίγο διαβασματάκι αλλά είναι χρήσιμο κι ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το λειτουργικό αυτό καθ αυτό δεν έχει να κάνει με τους χρήστες του. Η αλήθεια είναι πως  όλη η βιομηχανία του home pc στρέφεται γύρω από τα WIndows, οπότε ο μέσος χρήστης έχει ελάχιστους λόγους να σκεφτεί μετάβαση σε λίνουξ εκτός κι αν προκύψει κάποιος λόγος (βλέπε παλιό λάπτοπ etc). To o,τι το linux είναι και για καινούρια συστήματα είναι αυτονόητο, απλά λίγος κόσμος έχει όφελος από τη μετάβαση και έχει και τη χρόνο να ασχοληθεί με κάτι καινούριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...