Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική άδεια & καραντίνα (Covid19)


stratos_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Δεν του απαγορευσε

2. Σε μεγαλη εταιρεια (Ελλάδα), αν δεν δηλώσεις στο HR το ταξιδι πήγαινες πειθαρχικό.... (για να γλιτώσεις τις 7 μερες αδεια) Τι θα γίνει μετα δεν ξέρω

3. Μπορεί το 50% της αδεια σου να στο δωσει υποχρεωτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι πρέπει να καταλάβουμε ότι η κατάσταση είναι έκτακτη. Κανείς δε το θέλει, αλλά πολλά πράγματα θα ακυρωθούν και θα χαθούν πολλά χρήματα. Και εγώ αν χειροτερέψει η κατάσταση ίσως να αναβάλλω και το γάμο μου, πράγμα που θα με πονέσει στη τσέπη.

Μόνο εμένα μου φαίνεται οξύμωρο που θες να σε αποζημιώσει για το ταξίδι αναψυχής η εταιρεία σου, για κάτι που δεν ευθύνεται και είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση; Δε σε πίεσε κανείς. Μόνος σου πας και υπάρχουν και κάποια ρίσκα που παίρνεις μαζί με την απόφαση (μέχρι και να κολλήσεις όντως τον ιό). Έχεις έναν εργοδότη ο οποίος σκέφτεται το καλό της επιχείρησης και των εργαζομένων του. Δεν είναι λογικό να μην ενδιαφέρεται για το ταξίδι αναψυχής ενός εργαζομένου; Τώρα αν φοβάται υπερβολικά είναι άλλο θέμα. Ίσως μπορείς να διαπραγματευτείς το διάστημα (να μείνεις 7 μέρες εκτός), ή να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών να τελειώνει το θέμα.

 

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Όλοι πρέπει να καταλάβουμε ότι η κατάσταση είναι έκτακτη. Κανείς δε το θέλει, αλλά πολλά πράγματα θα ακυρωθούν και θα χαθούν πολλά χρήματα. Και εγώ αν χειροτερέψει η κατάσταση ίσως να αναβάλλω και το γάμο μου, πράγμα που θα με πονέσει στη τσέπη.

Μόνο εμένα μου φαίνεται οξύμωρο που θες να σε αποζημιώσει για το ταξίδι αναψυχής η εταιρεία σου, για κάτι που δεν ευθύνεται και είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση; Δε σε πίεσε κανείς. Μόνος σου πας και υπάρχουν και κάποια ρίσκα που παίρνεις μαζί με την απόφαση (μέχρι και να κολλήσεις όντως τον ιό). Έχεις έναν εργοδότη ο οποίος σκέφτεται το καλό της επιχείρησης και των εργαζομένων του. Δεν είναι λογικό να μην ενδιαφέρεται για το ταξίδι αναψυχής ενός εργαζομένου; Τώρα αν φοβάται υπερβολικά είναι άλλο θέμα. Ίσως μπορείς να διαπραγματευτείς το διάστημα (να μείνεις 7 μέρες εκτός), ή να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών να τελειώνει το θέμα εφόσον θες να πας ντε και καλά.

Είναι οξύμωρο να θέλω να πάω σε ταξίδι που εχω κλείσει πριν καν υπάρξει η λέξη κορωναιος, που έχει προπληρωθεί ένα τεράστιο μέρος, και που αφορά χώρα τουλάχιστον μέτρια επικινδυνότητας; 
Εαν μου δινόταν η επιλογή πχ να παρω άλλες 2 μερες κανονικής άδειας προφανώς θα το έκλεινα εκεί και ας με εξέταζε γιατρος της εταιρεία, ξαναλέω δεν είμαι κανένας που θέλει να επωφεληθεί αλλά από την άλλη δεν συμφωνώ να εξαντληθεί η άδεια του έτους και να μείνουν πχ 8 μερες γι όλο το έτος, η να μείνω άνευ αποδοχών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratos_21 είπε

Έχει τεθεί ερώτηση από εργαζόμενο για αποζημίωση τα έξοδα του ταξιδιού;

όχι δεν έχει υπάρξει απο κάποιον κατι τέτοιο προς το παρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratos_21 είπε

Είναι οξύμωρο να θέλω να πάω σε ταξίδι που εχω κλείσει πριν καν υπάρξει η λέξη κορωναιος, που έχει προπληρωθεί ένα τεράστιο μέρος, και που αφορά χώρα τουλάχιστον μέτρια επικινδυνότητας; 
Εαν μου δινόταν η επιλογή πχ να παρω άλλες 2 μερες κανονικής άδειας προφανώς θα το έκλεινα εκεί και ας με εξέταζε γιατρος της εταιρεία, ξαναλέω δεν είμαι κανένας που θέλει να επωφεληθεί αλλά από την άλλη δεν συμφωνώ να εξαντληθεί η άδεια του έτους και να μείνουν πχ 8 μερες γι όλο το έτος, η να μείνω άνευ αποδοχών.

Μα για αυτό έγραψα πως είναι κάτι έκτακτο! Δε το ήξερες τότε, αλλά υπάρχει στη ζωή μας τώρα. Εφόσον εσύ επιθυμείς να ρισκάρεις, γιατί θες να ρισκάρει και ο εργοδότης σου για τη δική σου απόλαυση; Αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του μπορεί να μπεις σε καραντίνα έτσι και αλλιώς με ένα ύποπτο κρούσμα στο αεροδρόμιο π.χ..

Η άδεια άνευ αποδοχών θα ήταν το δικαιότερο για εμένα. Και δε χάνεις κανονική άδεια και το αφεντικό είναι ήσυχο. Αλλά και η πίτα ολάκερη και ο σκύλος χορτάτος; Από 3 φίλους που θα πάνε εξωτερικό Ιταλία, οι 2 ακύρωσαν και τα έχασαν. Η άλλη θέλει να πάει και θα ρισκάρει. Δικιά της επιλογή. 

 

Υ.Γ. Δε νομίζω πως μπορεί να σε υποχρεώσει να πάρεις κανονική άδεια. Αλλά και από την άλλη, δε ξέρω αν θες να έρθεις σε ρήξη με τον εργοδότη...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, pral13 είπε

Μην είστε θύματα ρε παιδιά έλεος. 

1ον κανείς δε μπορεί να σου απαγορεύσει να ταξιδέψεις στο εξωτερικό πόσο μάλλον ο εργοδότης σου.

2ον γιατί να μάθει ο εργοδότης σου τι θα κάνεις στην κανονική άδεια σου;

3ον κανείς δε μπορεί να σου δώσει υποχρεωτική άδεια όποτε γουστάρει ούτε φυσικά άνευ αποδοχών.

Πες τους ότι το ακύρωσες το ταξίδι γιατί αγαπάς την εταιριούλα σου αλλά θα πάρεις τις μέρες για να πας διακοπές στο κοριό. Και πήγαινε όπου γουστάρεις.

Δεν είναι έτσι ακριβώς, τα βάζεις με πράγματά που δεν θα βρεις δικαίωση εύκολα. Όπως είδες στον νόμο που ανάρτησε πιο πάνω μπορει να το κάνει αυτο.

Ειναι ηθικό; εαν δεν έχει άλλη αδεια το καλοκαίρι μήπως το σωστό αφεντικο θα πρέπει να του δώσει απο την σημαία; είναι ειδικές οι συνθήκες;

Εμένα ο νόμος με κάλυψε πιο πάνω οτι έχουν το δικαίωμα να το κάνουν. Ξαναλέω η σωστη εταιρεία και το σωστό αφεντικο εαν μείνεις απο άδεια θα βρει να στην καλύψει. Ο άνθρωπος έχει κλείσει το ταξίδι μήνες πριν, δεν μιλάμε να εκμεταλλευτεί τώρα και να πηγαίνει καθε βδομάδα ταξίδι για να του δίνουν άδεια.

  

6 λεπτά πριν, afragorn είπε

 Αλλά και από την άλλη, δε ξέρω αν θες να έρθεις σε ρήξη με τον εργοδότη...

 

ακριβώς. Ο σωστός εργοδότης και θα καλύψει την εταιρεία του αλλά και εσένα οταν έρθει η ώρα.

επίσης μην ξεχνάτε οτι εχει βγει ΠΝΠ που λέει οτι αν νοσήσεις και μπεις νοσοκομείο πληρώνεσαι κανονικότατα από την εταιρεία σου για τις μέρες που λείπεις, όχι άδεια.

Επίσης έχεις το δικαίωμα αποχής με πληρωμή εαν ο εργοδότης δεν τηρεί τους βασικούς κανόνες υγιεινής. Δεν μπορεί να σου λέει μην φεύγεις και να μην καθαρίζει ποτέ τα γραφεία δυο φορές την μέρα ή να μην έχει αντισηπτικά που έχουν δώσει όλες οι εταιρείες

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, great είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς, τα βάζεις με πράγματά που δεν θα βρεις δικαίωση εύκολα. Όπως είδες στον νόμο που ανάρτησε πιο πάνω μπορει να το κάνει αυτο.

 

δεν καταλάβατε τον νόμο που διαβάσατε βασικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, afragorn είπε

Μα για αυτό έγραψα πως είναι κάτι έκτακτο! Δε το ήξερες τότε, αλλά υπάρχει στη ζωή μας τώρα. Εφόσον εσύ επιθυμείς να ρισκάρεις, γιατί θες να ρισκάρει και ο εργοδότης σου για τη δική σου απόλαυση; Αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του μπορεί να μπεις σε καραντίνα έτσι και αλλιώς με ένα ύποπτο κρούσμα στο αεροδρόμιο π.χ..

Η άδεια άνευ αποδοχών θα ήταν το δικαιότερο για εμένα. Και δε χάνεις κανονική άδεια και το αφεντικό είναι ήσυχο. Αλλά και η πίτα ολάκερη και ο σκύλος χορτάτος; Από 3 φίλους που θα πάνε εξωτερικό Ιταλία, οι 2 ακύρωσαν και τα έχασαν. Η άλλη θέλει να πάει και θα ρισκάρει. Δικιά της επιλογή. 

Υ.Γ. Δε νομίζω πως μπορεί να σε υποχρεώσει να πάρεις κανονική άδεια. Αλλά και από την άλλη, δε ξέρω αν θες να έρθεις σε ρήξη με τον εργοδότη...

 

Λεμε οτι θελουμε.. ΔΕΝ μπορει ο εργοδοτης να σε αναγκασει να παρεις κανονικη αδεια. Αν δεν θελει να παει μπορει να χρεωθει η εταιρεία να του επιστρεψει τα εξοδα του ταξιδιου και καθεται σπιτι του να παιζει καραβακια στη μπανιερα. Ή αν θελει ας του δωσει αδεια να την πληρωθει ομως.

Καταλαβαινω πως το λες, η εταιρεια κοιταει την υγεια των υπαλληλων και καλα κανει, δε μπορεις να βγαζεις αποφαση με τη τσεπη του αλλου. Δε θεε να παω? Δε παω. Πλερωνε ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά συμφωνώ με εργοδότη , ο καθένας πρέπει να αναλαμβάνει την ευθύνη των αποφάσεων και πράξεων του. Δεν μπορεί να σου απαγορέψει να πας ταξείδι αναψυχής εν μέσω έξαρσης του ιού αλλά μπορεί να σου πει ότι λόγω αυξημένου κινδύνου από τις πράξεις σου πάρε υποχρεωτική άδεια να μην κολλήσεις τους συναδέλφους σου. Εσύ σέβεσαι τους συναδέλφους σου που μπορεί να έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας και η "τσάρκα" σου μπορεί να αποβεί μοιραία? Αφού δεν το καταλαβαίνεις μόνος σου , καλά κάνουν και στο επιβάλουν.

 

Το μεγαλύτερο ελάττωμα μας είναι η ανευθυνότητα και ότι δεν μας αρέσει να υφιστάμεθα τις συνέπειες των πράξεων μας.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

δεν καταλάβατε τον νόμο που διαβάσατε βασικά.. 

Πες τα γιατι θα μας τρελανουν.. τις προαλλες ειχα βαλει 2-3 λινκ που εξηγουσαν οτι δε γινεται αδεια υποχρεωτικη (εκτος αν ειναι τελος του ετους)

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Προσωπικά συμφωνώ με εργοδότη , ο καθένας πρέπει να αναλαμβάνει την ευθύνη των αποφάσεων και πράξεων του.

Και γιατι να μη πληρωσει η εταιρεια την αδεια οπως οριζεται νομικα, μονο παει να παιξει πουστια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, great είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς, τα βάζεις με πράγματά που δεν θα βρεις δικαίωση εύκολα. Όπως είδες στον νόμο που ανάρτησε πιο πάνω μπορει να το κάνει αυτο.

Ειναι ηθικό; εαν δεν έχει άλλη αδεια το καλοκαίρι μήπως το σωστό αφεντικο θα πρέπει να του δώσει απο την σημαία; είναι ειδικές οι συνθήκες;

Εμένα ο νόμος με κάλυψε πιο πάνω οτι έχουν το δικαίωμα να το κάνουν. Ξαναλέω η σωστη εταιρεία και το σωστό αφεντικο εαν μείνεις απο άδεια θα βρει να στην καλύψει. Ο άνθρωπος έχει κλείσει το ταξίδι μήνες πριν, δεν μιλάμε να εκμεταλλευτεί τώρα και να πηγαίνει καθε βδομάδα ταξίδι για να του δίνουν άδεια.

Το βασικό point του σχολίου ήταν γιατί να μάθει ο εργοδότης σου τι θα κάνεις στην κανονική άδεια σου;

Και δεν είπα να είμαστε ανεύθυνοι σχετικά με τον ιό. Λίγη προσοχή χρειάζεται και με το παραμικρό σύμπτωμα πας γιατρό. Αυτό. Καταφαντασίαν καραντίνες, αναγκαστικές άδειες και απαγόρευση ταξιδιού δε παίζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/6756-ta-prolhptika-metra-gia-ton-periorismo-ths-diadoshs-toy-koronoioy-einai-metra-atomikhs-kai-syllogikhs-eythynhs

 

Κανονικά αυτός που θέλει να ταξιδέψει έπρεπε αυτοβούλως να αυτοπεριοριστεί για να προστατέψει τους συνανθρώπους του. Επειδή όμως πολλοί είμαστε ανεύθυνοι κάποιος πρέπει να το επιβάλει. Αν κολλήσουμε κάποιον με χρόνιο αναπνευστικό νόσημα τι θα λέμε μετά? Δεν ήθελα να τον σκοτώσω , μια απλή τσάρκα έκανα?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ότι το πιο εύκολο είναι να πω ότι ξεχάστε το, δεν πάω πουθενά, θα πάω Λαμία στην θεία νου, να πάω κανονικά και να μην μου πει κανεις τίποτε αλλά δεν θελω να φερθώ έτσι.

Για το ζήτημα της ευθύνης των πράξεων δεν θα μπω σε διαδικασία να το σχολιάσω, δεν είμαι άτομο που θυμήθηκε σήμερα την υγιεινή η θέλω να πάω βόρεια Ιταλία, αλλά βρίσκω τελείως παράλογο κάποιος (ανεξαρτήτως προβλήματος με τον εργοδότη) να ακυρώσει πχ ταξίδι κανονισμένο για την Ελβετία πχ που τώρα έχει περισσότερα κρούσματα από Αγγλία, Δαν σταμάτησε να γυρίζει ο κόσμος, και πάντα θα υπάρχει το επιχείρημα το γίνεται εάν δεν πάω πουθενά και κολλήσω εδώ, αφού εγώ πηγαινοέρχομαι με τα πόδια στο γραφείο και οι υπόλοιποι 200 με μετρο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...