Προς το περιεχόμενο

Ubuntu certified Laptops (2020)


Lykos22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και συγνώμη εκ των προτέρων αν είναι εκτός κατηγορίας αυτό το topic. Tις τελευταίες μέρες κοιτάζω για αγορά laptop (η χρήση κατά κύριο λόγο θα είναι για development, άντε και καμιά ταινία - όχι gaming🙂) που να μπορεί να τρέχει Linux και βρήκα αυτή εδώ τη λίστα https://certification.ubuntu.com/desktop/models?query=&category=Laptop&level=&release=18.04+LTS

Από ότι βλέπω όμως στα site των αντιπροσωπιών όλα έρχονται με Windows προεγκατεστημένα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις κάποιο από αυτά τα μοντέλα από την αντιπροσωπία απευθείας με τα Ubuntu προεγκατεστημένα ή χωρίς OS καθόλου?

Επίσης έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από Dell XPS13 ή Lenovo ThinkPad με Ubuntu/άλλο Linux, αν έχει συναντήσει πρόβλημα συμβατότητας με hardware κλπ? Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι γι' αυτά τα δύο μοντέλα (σε XPS15 που έχω χρησιμοποιήσει με ταλαιπώρησε η εγκατάσταση του Ubuntu πάντως γιατί είχα θέματα με την κάρτα γραφικών, αλλά αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στην παραπάνω λίστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

γιατί απλά δεν μπαίνεις σε ένα μαγαζί κα να βάλεις σαν φίλτρο στην αναζήτηση laptop να μην έχει λειτουργικό ή να έχει linux? Θα μπορούσα να σου γράψω ένα link αλλά θα θεωρηθεί διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω Thinkpad P1 gen2 με Ubuntu 18.04,αγορασμένο με Windows. (Το laptop ειναι Ubuntu Certified αλλα δεν ερχεται Ευρώπη νομιζω με Ubuntu προεγκατεστημενο). 

Δεεεεεν ειμαι ευχαριστημένος με το πως δουλεύουν ολα με Ubuntu. 

Ειμαι σε φαση να βαλω Windows ξανα και να βαλω το Ubuntu σε virtual machine. 

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Δεεεεεν ειμαι ευχαριστημένος με το πως δουλεύουν ολα με Ubuntu. 

Ειμαι σε φαση να βαλω Windows ξανα και να βαλω το Ubuntu σε virtual machine. 

Το λες από την άποψη ότι είχες πρόβλημα με το hardware ή drivers πχ προβλήματα με εικόνα ήχο κλπ? ή προβλήματα στη δουλειά σου και σε προγράμματα που χρησιμοποιείς (πχ εγκατασταση κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα έχει hybrid καρτα γραφικων και στο Ubuntu υποχρεωτικά παιζω μονο με την  Nvidia. (επηρεάζει αυτονομία) 

Λογω Nvidia η φωτεινότητα ειναι στο τερμα καθε φορά που ξεκλειδώνω το  laptop και πρεπει χειροκίνητα να κανω ενα τικ στη μπαρα φωτεινότητας για να επανέλθει. 

Καποιες φορές δεν ξυπνάει απο standby. 

Δεν μπορω να κλεισω το καπακι και να κλεισει η οθονη χωρις να μπει standby. 

Δεν δουλευει το fingerprint reader. 

Στο βαλε βγαλε τα usb-c/thunderbolt monitors καποιες φορες παθαινει κοκομπλοκο και δεν δειχνει τίποτα η οθόνη του laptop και πρέπει να τα ξανασυνδεσω και να τα ξανά βγάλω. 

Οτι πραγματάκια εχω φτιαξει, γιατί δεν έπαιζαν ολα με το default installation, δεν τα εχω φτιαξει με ansible οποτε σε τυχόν format πρέπει να τα θυμαμαι. 

Με λιγα λογια με Ubuntu έχω αυτη τη flat αισθηση λες και δουλευω σε virtual machine. Με τα προεγκατεστημενα Windows 10 καταλάβαινα οτι εχω καλο hardware. 

Προβλήματα με εγκατάσταση προγραμμάτων δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Lykos22 Ειδικά με Dell δεν θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας καθώς η εταιρεία έχει δώσει αγαπη. Δεν ξέρω το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, αλλά αν έκανα αυτή τη στιγμή μια επένδυση σε laptop θα πήγαινα εδώ https://system76.com/shipping ή πιο οικονομικά εδώ https://www.ubuntushop.be/index.php/en/opensource-notebooks/manjaro-notebooks.html

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Talepwros είπε

Εμενα έχει hybrid καρτα γραφικων και στο Ubuntu υποχρεωτικά παιζω μονο με την  Nvidia. (επηρεάζει αυτονομία) 

Εχει βρεθει ικανοποιητικη λυση για αυτο το θεμα.Σε archlinux υλοποιειται καλα.Νομιζω και σε ubuntu..ψαξτο.Ειμαι παθων και το εχω ψαξει αρκετα το ζητημα.
 

12 ώρες πριν, Talepwros είπε

Δεν δουλευει το fingerprint reader. 

Πρεπει να μας τι πεις το hardware model/id ...Και οταν λες δεν δουλευει , εννοεις δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη ή οτι δεν εχεις καταφερει να το σεταρεις?Γιατι το σεταρισμα fingerprint reader για login σε λινουξ διανομη ειναι μια καποια μανουρα.
 

12 ώρες πριν, Talepwros είπε

Δεν μπορω να κλεισω το καπακι και να κλεισει η οθονη χωρις να μπει standby. 

Αναλογως σε τι DesktopEnvironment δουλευει..π.χ. αν εισαι σε gnome 3 , υπαρχει σχετικη ρυθμιση στο gnome-tweaks.Στα υπολοιπα θα υπαρχει αντιστοιχη ρυθμιση.

Στα υπολοιπα δεν μπορω να εκφερω γνωμη...αλλα γενικως ισχυει (κατ'εμε) αυτο που λεω παντα...στο λινουξ θελουμε τις τελευταιες εκδοσεις των παντων και κυριως του κερνελ..για να εχουμε φουλ υποστηριξη σε ο,τι πιο εξωτικο γουσταρουμε να χρησιμοποιουμε...
Για πλακα κατεβασε ενα live iso απο fedora rawhide που τρεχει ο,τι πιο τελευταιο κυκλοφορει στον πλανητη και δουλεψε το ετσι για κανα μισαωρο..και δες τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/03/2020 at 23:08, Talepwros said:

Εχω Thinkpad P1 gen2 με Ubuntu 18.04,αγορασμένο με Windows. (Το laptop ειναι Ubuntu Certified αλλα δεν ερχεται Ευρώπη νομιζω με Ubuntu προεγκατεστημενο). 

Δεεεεεν ειμαι ευχαριστημένος με το πως δουλεύουν ολα με Ubuntu. 

Ειμαι σε φαση να βαλω Windows ξανα και να βαλω το Ubuntu σε virtual machine. 

Εχω επίσης Thinkpad P1 gen2 32GB με Ubuntu 18.04 (σε 2o ssd 1TB που εβαλα μέσα) αγορασμένο με Windows (512GB 1ος ssd απο τη μαμα του). Το λαπτοπ το δουλεύω αποκλειστικά σε Linux (μου το παρέχει το πανεπιστημιο και δεν μπορώ να σβήσω τα windows, γι'αυτό και έβαλα extra ssd μέσα) και είμαι υπερ ευχαριστημένος. Το μόνο που δε λειτουργεί στο Linux λόγω οτι δεν υπάρχει (ακόμα) driver ειναι το fingerprint reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Εχω επίσης Thinkpad P1 gen2 32GB με Ubuntu 18.04 (σε 2o ssd 1TB που εβαλα μέσα) αγορασμένο με Windows (512GB 1ος ssd απο τη μαμα του). Το λαπτοπ το δουλεύω αποκλειστικά σε Linux (μου το παρέχει το πανεπιστημιο και δεν μπορώ να σβήσω τα windows, γι'αυτό και έβαλα extra ssd μέσα) και είμαι υπερ ευχαριστημένος. Το μόνο που δε λειτουργεί στο Linux λόγω οτι δεν υπάρχει (ακόμα) driver ειναι το fingerprint reader.

Ειναι με την nvidia gpu και την oled οθονη;
Και οταν κλεινεις το καπακι κλεινει η οθονη ενω το laptop συνεχιζει να δουλευει;
Οταν το ξεκλειδωνεις η φωτεινοτητα δεν ειναι στο τερμα καθε φορα;

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Talepwros said:

Ειναι με την nvidia gpu και την oled οθονη;
Και οταν κλεινεις το καπακι κλεινει η οθονη ενω το laptop συνεχιζει να δουλευει;
Οταν το ξεκλειδωνεις η φωτεινοτητα δεν ειναι στο τερμα καθε φορα;

Ναι με την nvidia ειναι. Οχι παει σε sleep και η φωτεινοτητα παραμενει εκει που ηταν.

Εχεις κανει install την ΟΕΜ; https://certification.ubuntu.com/hardware/201809-26463

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Ναι με την nvidia ειναι. Οχι παει σε sleep και η φωτεινοτητα παραμενει εκει που ηταν.

Εχεις κανει install την ΟΕΜ; https://certification.ubuntu.com/hardware/201809-26463

Ναι, το εχω κάνει αλλιώς θα είχα γενικα προβλήματα. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

Ας μη βγούμε αλλο εκτος θεματος, θα σου στειλω πιο αργα πμ αν θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2020 στις 4:16 ΜΜ, Talepwros είπε

Και οταν κλεινεις το καπακι κλεινει η οθονη ενω το laptop συνεχιζει να δουλευει;

Στο είπε και ο mphxts παραπάνω νομίζω, αυτό έχει σχέση με τα power settings του DE.
Σε KDE πχ, έχει επιλογή για το τι θα γίνεται αν κλείνεις την οθόνη στο laptop.

Και για να μην είμαι τελείως offtopic:
DELL Latitude 7490 με KDE Neon, παίζουν τα πάντα απροβλημάτιστα.
Σε Kubuntu που δοκίμασα πρώτα είχε κάποια θεματάκια (πχ δεν παίζανε όλα τα κουμπιά γύρω από το touchpad [έχει 5!] και δεν δούλευε νομίζω και το trackpoint) αλλά δε μπήκα και στη διαδικασία να δω αν λύνονταν εύκολα ή δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vadou είπε

Στο είπε και ο mphxts παραπάνω νομίζω, αυτό έχει σχέση με τα power settings του DE.
Σε KDE πχ, έχει επιλογή για το τι θα γίνεται αν κλείνεις την οθόνη στο laptop.

Και για να μην είμαι τελείως offtopic:
DELL Latitude 7490 με KDE Neon, παίζουν τα πάντα απροβλημάτιστα.
Σε Kubuntu που δοκίμασα πρώτα είχε κάποια θεματάκια (πχ δεν παίζανε όλα τα κουμπιά γύρω από το touchpad [έχει 5!] και δεν δούλευε νομίζω και το trackpoint) αλλά δε μπήκα και στη διαδικασία να δω αν λύνονταν εύκολα ή δύσκολα.

Ναι μου το είπε αλλα σημαινει οτι δουλεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικρή έρευνα σε γνωστά καταστήματα με υπολογιστές υπάρχουν dell υπολογιστές που έρχονται με Linux. Αν δεν κάνω λάθος όχι με Ubuntu αλλά δεν κάνει καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2020 στις 7:36 ΠΜ, Rockdye είπε

@Lykos22 Ειδικά με Dell δεν θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας καθώς η εταιρεία έχει δώσει αγαπη. Δεν ξέρω το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, αλλά αν έκανα αυτή τη στιγμή μια επένδυση σε laptop θα πήγαινα εδώ https://system76.com/shipping ή πιο οικονομικά εδώ https://www.ubuntushop.be/index.php/en/opensource-notebooks/manjaro-notebooks.html

 

Να συμπληρωσω εδω και https://starlabs.systems/pages/laptops

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...