Προς το περιεχόμενο

Windows και office για επιχείρηση 100% νόμιμα


BrocasHelm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία. Νέα επιχείρηση που θα στηθεί, θα έχει ας πούμε 6 υπολογιστές (το hardware υπάρχει ήδη - βασικά δεν συμφέρει να αγοραστούν branded desktops με τους περιορισμούς που έχουν στο hardware).

Για να είναι 100% νόμιμη σε περίπτωση ελέγχου για windows και office, ποιος είναι ο πιο συμφέρον τρόπος;

Φαντάζομαι 6 άδειες windows 10 από εδώ https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/logismiko/leitourgika-systimata/ms-windows-10-home-32-64-bit-anglika-retail-us-(2)

και 1 άδεια office για τις 6 παραπάνω συσκευές (ο χρήστης επιχείρηση θα το έχει στις 6 συσκευές του) https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/logismiko/microsoft-office/ms-office-365-home-elliniko-6-christes,-1-etos

Υπάρχει κάτι πιο συμφέρον για να αγοράσεις;

Φαντάζομαι σε βάθος χρόνου η 365 έκδοση παίζει να κοστίσει περισσότερο από τις standalone εκδόσεις του office, αλλά αν κατάλαβα καλά θα έχεις το πλεονέκτημα των αναβαθμίσεων σε νεότερες εκδόσεις.

Χρειάζεται οι άδειες windows να είναι Pro αντί για home (νομίζω πως όχι); Με το office τι παίζει; Κάνει η home έκδοση του 365 ή πρέπει να είναι κάποια άλλη; Επίσης αν πας για retail standalone έκδοση μπορείς να βάλεις home&student ή πρέπει αναγκαστικά να πας σε home&business;

ΥΓ: Φαντάζομαι η επιλογή windows/office από καταστήματα που θα σου δώσουν τιμολόγιο μεν, αλλά θα είναι κλειδί/DSP/OEM/whatever δεν σε καλύπτει 100%. Εκτός αν σε καλύπτει εσένα και θα τρέχουν αυτούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάτε σε WIN PRO, μπορεί μελλοντικά να θέλετε να βάλετε έναν server και με WIN HOME δεν θα μπορείτε να φτιάξετε δίκτυο. Επίσης, κοστίζουν μόλις 10 ευρώ παραπάνω. 

https://www.skroutz.gr/s/7299993/Microsoft-Windows-10-Pro-x64-Eng-DSP.html

Πάντως, είτε home είτε pro, θα πρέπει να πάρετε 6 άδειες. 

Σε σχέση με το Office, τα Home δεν σας καλύπτουν γιατί δεν έχουν outlook. Θα πρέπει να πάτε σε business έκδοση. Τα 365 είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή. Αν πάτε σε standalone, θα πρέπει να δώσετε 200€ (τόσο έχει η business standalone) *6 άδειες, ήτοι 1200€ εφάπαξ! Τα 365 θα κοστίσουν τόσο σε βάθος δωδεκαετίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Χρειάζεται οι άδειες windows να είναι Pro αντί για home (νομίζω πως όχι); Με το office τι παίζει; Κάνει η home έκδοση του 365 ή πρέπει να είναι κάποια άλλη; Επίσης αν πας για retail standalone έκδοση μπορείς να βάλεις home&student ή πρέπει αναγκαστικά να πας σε home&business;

ΥΓ: Φαντάζομαι η επιλογή windows/office από καταστήματα που θα σου δώσουν τιμολόγιο μεν, αλλά θα είναι κλειδί/DSP/OEM/whatever δεν σε καλύπτει 100%. Εκτός αν σε καλύπτει εσένα και θα τρέχουν αυτούς.

Για επιχείρηση πρέπει να είναι pro ή enterprise οι έκδοση για τα win και small business και πάνω για το office. Δεν σε καλύπτουν οι home/student εκδόσεις νομικά. Ρώτα όμως και κανέναν λογιστή για να είσαι 100% σίγουρος.

Όσο για το office, δεν ξέρω τι ανάγκες θα έχετε για τα έγγραφα αλλά μήπως θα σας κάλυπτε το libre office; Είναι δωρεάν και συμβατό με το ms office και τα docx/xlsx αρχεία.
Για το λειτουργικό, σκέψου μήπως μπορείς να καλύψεις κάποια/κάποιες θέσεις με linux και libre office. Δηλαδή, αν θα έχεις κάποιον υπολογιστή π.χ. για internet και λίγη δουλειά γραφείου νομίζω ένα linux θα ήταν αρκετό.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα windows είστε 100% σίγουροι πως χρειάζονται τα pro; Δηλαδή η χρήση home έκδοσης σε επιχείρηση με τιμολόγια απαγορεύεται (ως τώρα αναφορές σε παλαιότερα post εδώ και σε άλλα fora λένε πως δεν υπάρχει περιορισμός); Γιατί η μόνη σημαντική διαφορά τους είναι η ύπαρξη home server που δεν μας αφορά τώρα (ούτε πρόκειται στο μέλλον). Επίσης DSP έκδοση είναι νόμιμη αν αγοραστεί χωρίς hardware (κι αν ναι, κλειδώνει στην μητρική και θα χρειαστεί νέα άδεια αν αλλαχτεί το hardware, ή επαναχρησιμοποιείται όπως η retail);

Για το office, η έκδοση 365 που έδωσα στο link παραπάνω για 6 χρήστες περιέχει κανονικά και outlook και access (άσχετα αν δεν χρειάζεται η τελευταία). Το ερώτημα είναι αν είναι νόμιμη η χρήση σε επιχείρηση με την παραπάνω λογική (ο user επιχείρηση το χρησιμοποιεί στις 6 συσκευές του που είναι οι παραπάνω υπολογιστές). Μιλάμε πάντα για αγορά με τιμολόγιο από επίσημο μεταπωλητή της Microsoft και όχι από κλειδάδικα. Ή αναγκαστικά πρέπει να πας σε έκδοση office είτε retail 2019 home&small business εφάπαξ αγορά (νομίζω παίζει κοντά στα 300 ευρώ), είτε πάλι σε συνδρομή 365 για επιχειρήσεις στα 130 ευρώ περίπου τον χρόνο ο κάθε χρήστης. Οι επιπλέον δυνατότητες που δίνει το 365 για επιχειρήσεις δεν χρειάζονται (exchange, cloud κλπ) επίσης.

EDIT: Δυστυχώς αν ήταν στο χέρι μου όλοι θα την έβγαζαν με linux. Αναγκαστικά πάμε για windows/office όμως, because you can't teach an old dog new tricks.

Επεξ/σία από BrocasHelm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί με απασχολεί και εμένα

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, εντόπισα κάποιες προσφορές σε office για Lifetime όπως εμφανίζεται στο Link παρακάτω

https://pc-evolution.gr/software/office/microsoft-office-professional-plus-2016-ilektroniki-adeia/?gclid=CjwKCAjwuIWHBhBDEiwACXQYseJr_c107S3ILxoeCP2uJAUgqqW1Zh1AHsfKukQowtRzJdBKMsPUKxoCSyMQAvD_BwE

 

Αν έχει κάποιος άποψη επί του θέματος, γιατί η αλήθεια είναι πως το κόστος είναι τεράστιο για τις επιχειρήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα windows υποχρεουσαι να ειναι pro ή enterpize

2) Αν σου κοψει τιμολογιο απο εκει που θα τα αγορασεις εισαι οκ.

 

Αλλα το πιο νομιμο απο ολα ειναι να παρεις τη MS τηλεφωνο και να σου πει η ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...