Προς το περιεχόμενο

Xbox - Συνδρομές: Ultimate / Game Pass / Gold / Core


sphinxgr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από sphinxgr,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Η ερώτηση ουσιαστικά είναι, αν έχει game pass για Pc και αγοράσεις Gold τι γίνεται?

Θεωρώ θα έχεις 2 ανεξάρτητες παράλληλες συνδρομές. Μετά μπορείς να βάλεις απο πάνω Ultimate με 1€ και εκεί που λήγει 11/2022 για παράδειγμα το Gold, να λήγει μετά την αγορά του Ultimate, 12/2022.

Πάντως εγώ που έβαλα το gamepass για pc στο account μου φαίνεται χωριστά η gold συνδρομή η οποία είναι ληγμένη

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από Anni}{ilator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Αυτό κι αν είναι κάτι που δεν πιστεύω ότι θα κάνει ποτέ η ms

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει αυτό. Ήδη μπαίνει μέσα με τις κονσόλες. Αν δεν μας τα πάρει και από τις συνδρομές, τότε από πού θα βγάλει κέρδος; όλοι αυτοί που παίζουν μόνο f2p παιχνίδια θα πάρουν την κονσόλα και δεν θα ξαναδωσουν χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβες το ότι θα δίνει δωρεάν το xbox live δεν το είπα εγώ αλλά ο sphinxgr και εγώ ίσα ίσα είπα ότι δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι τέτοιο η ms. 

 

Στο λέω γιατί έκανες παράθεση το δικό μου ποστ. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Δεν κατάλαβες το ότι θα δίνει δωρεάν το xbox live δεν το είπα εγώ αλλά ο sphinxgr και εγώ ίσα ίσα είπα ότι δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι τέτοιο η ms. 

Στο λέω γιατί έκανες παράθεση το δικό μου ποστ. 

😀

Ναι, έχεις δίκιο! Το κινητό δεν βολεύει ιδιαίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Η ερώτηση ουσιαστικά είναι, αν έχει game pass για Pc και αγοράσεις Gold τι γίνεται?

Θεωρώ θα έχεις 2 ανεξάρτητες παράλληλες συνδρομές. Μετά μπορείς να βάλεις απο πάνω Ultimate με 1€ και εκεί που λήγει 11/2022 για παράδειγμα το Gold, να λήγει μετά την αγορά του Ultimate, 12/2022.

Βασικά η ερώτηση μου είναι, αν είχα πριν ένα χρόνο Ultimate  (η οποία έχει λήξει) και τώρα βάλω Xbox Live Gold, αν περάσω από πάνω Ultimate θα γίνει ένα προς ένα μετατροπή πχ 12 μήνες Gold θα γίνουν 12 μήνες Ultimate ή θα γίνουν 4 μήνες Ultimate;

Το ρωτάω επειδή στη πρώτη σελίδα λες ότι αφορά μόνος νέους χρήστες και στο site της Microsoft λέει After you join Xbox Game Pass Ultimate, you can continue to redeem Xbox Live Gold and Xbox Game Pass codes. These codes will automatically convert to Xbox Game Pass Ultimate at a ratio based on the ERP (Estimated Retail Price) of those codes.

Από τι καταλαβαίνω όμως αυτό ισχύει αν έχεις ενεργή Ultimate όχι αν είχες στο παρελθόν. Αν αυτή τη στιγμή δεν έχεις ενεργή Ultimate είσαι σαν νέος χρήστης.

Επίσης όπως είπα αυτή τη στιγμή έχω Gamepass για PC και μου δίνει την επιλογή να αναβαθμίσω σε Ultimate με ένα ευρώ οπότε αν βάλω Gold υποθέτω ισχύει το ένα προς ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Merdock είπε

Βασικά η ερώτηση μου είναι, αν είχα πριν ένα χρόνο Ultimate  (η οποία έχει λήξει) και τώρα βάλω Xbox Live Gold, αν περάσω από πάνω Ultimate θα γίνει ένα προς ένα μετατροπή πχ 12 μήνες Gold θα γίνουν 12 μήνες Ultimate ή θα γίνουν 4 μήνες Ultimate;

Το ρωτάω επειδή στη πρώτη σελίδα λες ότι αφορά μόνος νέους χρήστες και στο site της Microsoft λέει After you join Xbox Game Pass Ultimate, you can continue to redeem Xbox Live Gold and Xbox Game Pass codes. These codes will automatically convert to Xbox Game Pass Ultimate at a ratio based on the ERP (Estimated Retail Price) of those codes.

Από τι καταλαβαίνω όμως αυτό ισχύει αν έχεις ενεργή Ultimate όχι αν είχες στο παρελθόν. Αν αυτή τη στιγμή δεν έχεις ενεργή Ultimate είσαι σαν νέος χρήστης.

Επίσης όπως είπα αυτή τη στιγμή έχω Gamepass για PC και μου δίνει την επιλογή να αναβαθμίσω σε Ultimate με ένα ευρώ οπότε αν βάλω Gold υποθέτω ισχύει το ένα προς ένα.

Ναι, μπορείς να βάλεις gold και να γίνει μετατροπή σε Ultimate. 

Ισχύει για νέους χρήστες το 1€. Σε παλιούς χρήστες είναι 13€ η αγορά του ultimate εκτός αν έχει περάσει καιρός και πέφτει όπως σε σένα στο 1€.

Σε κάθε περίπτωση, δεν γίνεται μετατροπή 1:1 αν έχεις ενεργό ultimate. Αν δεν έχεις, γίνεται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Η ερώτηση ουσιαστικά είναι, αν έχει game pass για Pc και αγοράσεις Gold τι γίνεται?

Θεωρώ θα έχεις 2 ανεξάρτητες παράλληλες συνδρομές. Μετά μπορείς να βάλεις απο πάνω Ultimate με 1€ και εκεί που λήγει 11/2022 για παράδειγμα το Gold, να λήγει μετά την αγορά του Ultimate, 12/2022.

Αν η ερώτηση είναι τι γίνεται αν έχεις ενεργό game pass για PC και κάνεις το κόλπο με αγορά Gold και μετά μετατροπή σε Ultimate με τα €13, επειδή το έκανα χθες, μετατρέπει και το υπόλοιπο του game pass για PC σε Ultimate σύμφωνα με τον πίνακα της πρώτης σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν υπάρχει κάπου πηγή για φθηνές gold συνδρομές, γιατί δεν βάζετε κατευθείαν ultimate; Αφού συμφέρει περισσότερο. Ή εγώ καταλαβαίνω παράξενα τα μαθηματικά της πρώτης σελίδας;

12 μήνες gold με κόστος ~ 45€       --> 4 μήνες ultimate (~11€+ το μήνα)

3 μήνες ultimate απευθείας ~ 22€ ( ~7€+ το μήνα)

😉

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Delijohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ καταλάβαινεις λάθος. 

Με τον τρόπο που περιγραφετε στη πρώτη σελίδα οι 12 μήνες gold γινονται 13 μήνες ultimate και όχι 4 μήνες

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Εσύ καταλάβαινεις λάθος. 

Με τον τρόπο που περιγραφετε στη πρώτη σελίδα οι 12 μήνες gold γινονται 13 μήνες ultimate και όχι 4 μήνες

εγώ αυτό βλέπω 🙄 είτε η κόκκινη γραμμή, είτε η πράσινη, άλλο λένε.. 

image.png.4cfecda4d052c8662a065d45f2dd3650.png

 

προφανώς δε μιλάμε για νέο λογαριασμό, ούτε να αλλάζω περιοχές κ να μπαίνω με vpn να ενεργοποιώ με κόλπο κάρτες από πιο φθηνή περιοχή

Επεξ/σία από Delijohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σου ξανά λέω δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς γίνεται - πως ακριβώς δουλεύει. 

Όταν κάποιος έχει αγοράσει και έχει xbox live gold σύνδρομη και μετά βάλει έναν κωδικό xbox game pass γινονται όλοι οι μήνες xbox game pass και όχι μέρος τους.

Και αυτό δεν χρειάζεται να αλλάξεις κανένα vpn αν οι κάρτες(xbox live gold & game pass ultimate) που θα πάρεις είναι και οι δύο για Ευρώπη.

Απλά αν πάρεις βραζιλιάνικη xbox live gold συνδρομή είναι φτηνότερη από την ευρωπαϊκή γι αυτό και πρέπει να την βάλεις στον ευρωπαϊκό σου λογαριασμό μέσω vpn. 

Καλο είναι να διαβάζεις ένα ποστ πριν το σχολιάσεις. 

Πόσο μάλλον όταν δεν το έχεις καταλάβει. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Paragontas-x είπε

Και σου ξανά λέω δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς γίνεται. 

Όταν κάποιος έχει αγοράσει και έχει xbox live σύνδρομη και μετά βάλει έναν κωδικό xbox game pass γινονται όλοι οι μήνες xbox game pass και όχι μέρος τους.

Καλο είναι να διαβάζεις ένα ποστ πριν το σχολιάσεις. 

Πόσο μάλλον όταν δεν το έχεις καταλάβει. 

αδερφέ δεν κατάλαβα, χαίρω πολύ.. μου το έγραψες και πιο πάνω..

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, θες λοιπόν να μου το εξηγήσεις; Τι να κάνω, να ζητήσω συγγνώμη που το σχολίασα; Συγγνώμη. Θες να με βοηθήσεις να το καταλάβω;


Πάμε σε μένα, έχω 3 μήνες ultimate.. αν βάλω 12 gold από πάνω, θα πάρω +13 μήνες ultimate αυτή τη στιγμή;
Θες να μου πεις ένα/δυο σενάρια να καταλάβω αυτό που μου λες; Αν έχεις χρόνο κι αν έχεις όρεξη να μου το σπάσεις σε φραγκοδίφραγκα. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι να ζητήσεις συγνώμη γιατί με το ποστ σου μπερδεύεις και άλλους και τους κάνεις να αναρωτιουνται τι είναι αλήθεια και τι όχι. 

Και όλα αυτα γιατί εσύ δεν έχεις καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει το όλο σκηνικό. 

Και καλό είναι να εξηγήσεις από την αρχή τι ακριβως έχεις κάνει για να σου πούμε στη δική σου περίπτωση τι γίνεται. 

Εσύ που έχεις ήδη xbox game pass τότε ισχύει αυτό που λες.

Πότε δεν είπες ότι εσύ είχες ήδη xbox game pass. 

Αν το έλεγες από την αρχή αυτό δεν θα είχε γίνει όλη αυτή η παρανόηση. 

Αυτό τώρα το λες. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μαι να ζητήσεις συγνώμη γιατί με το ποστ σου μπερδεύεις και άλλους και τους κάνεις να αναρωτιουνυσι τι είναι αλήθεια και τι όχι. 

Και όλα αύρα γιατί εσύ δεν έχεις καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει το όλο σκηνικό. 

Αδερφέ, πέρα από το να με "μαλώνεις", έχεις σκοπό να μου το εξηγήσεις; Μήπως να αφήσουμε κ κάτι σωστό στο φόρουμ εδώ, να βοηθήσουμε και τους άλλους όπως λες;
Σου ξαναλέω, έχω 3 μήνες ultimate, αν βάλω 12 gold από πάνω, τι θα γίνει;

Για τους άλλους μην αγχώνεσαι, θα επικοινωνήσω με κάποιον mod και θα του πω να σβήσει τα μηνύματά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου εξήγησα ηδη πιο πάνω για εσένα που έχεις ήδη xbox game pass ισχύει αυτό που έχεις καταλάβει. 

 

Αυτό που περιγράφουν από το πρώτο ποστ είναι γι αυτούς που δεν έχουν game pass αλλά μόνο xbox live gold. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...