Προς το περιεχόμενο

Παραγγελια απο aliexpress


dimkechras7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέμα είναι ότι δεν το βρίσκω Ελλάδα και γενικά η αγορά σε type c hub  είναι κάπως χάλια ..

https://www.aliexpress.com/item/32961493340.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2be898baOV4fkx&algo_pvid=0bec6942-00ea-45ed-9ccc-4da976d4e51e&algo_expid=0bec6942-00ea-45ed-9ccc-4da976d4e51e-0&btsid=0ab6f82c15855013368853581e5052&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_  αυτό θέλω συγκεκριμένα και από Ελλάδα τίποτα... 😕

 

άρα η φάση από κίνα είναι yolo, λέω να το πάρω και ότι γίνει έτσι κ αλλιώς ο φίλος που το θέλει έχει χρήμα και δεν βρίσκει κάτι τέτοιο εδώ με τα πάντα ( θήρα φόρτισης, usbs, ethernet & HDMI ) σε νορμάλ τιμή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

Κατά πόσο "ασφαλές " είναι να παραγγείλω από αλιεξπρες αυτή την περίοδο, συγκεκριμένα:

1. Θα σταλει το προϊόν κανονικά χωρίς καθυστέρησεις λογω κορονοϊου

Και

2. Τι ισχύει με τελωνείο συνοπτικά; 35€ και ελαχιστα ογκωδες το σταματάνε; 

Επεξ/σία από mihawk88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

1. Θα σταλει το προϊόν κανονικά χωρίς καθυστέρησεις λογω κορονοϊου

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να καθυστερήσει. Όχι τόσο με υπαιτιότητα του ali, αλλά γενικά αυτό το χρονικό διάστημα όταν οι εμπορικές πτήσεις περικόπτονται, όλα καθυστερούν…

Για να μην μιλήσω για τον έναν τουλάχιστο μήνα που θα καθυστερήσει το δέμα στο Ελληνικό Τελωνείο.

Οπότε Αν δεν το βιάζεσαι για τους επόμενους 3 μήνες αγόρασε άφοβα… Αν το βιάζεσαι τότε μην αγοράζεις.

45 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

2. Τι ισχύει με τελωνείο συνοπτικά; 35€ και ελαχιστα ογκωδες το σταματάνε; 

Οτιδήποτε άνω των 22 ευρώ κανονικά εκτελωνίζεται και πληρώνεις 15 ευρώ + ΦΠΑ 24%.

Τώρα αν είσαι τυχερός και δεν περάσει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

 

Οτιδήποτε άνω των 22 ευρώ κανονικά εκτελωνίζεται και πληρώνεις 15 ευρώ + ΦΠΑ 24%.

Τώρα αν είσαι τυχερός και δεν περάσει…

Ευχαριστω για την απάντηση, 

Όσον αφορά τα 22€ μπορώ να κάνω κάτι με τον πωλητή; δηλαδή να αναγραψει κάπου τιμή <22€ ώστε να "περάσει" ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

Ευχαριστω για την απάντηση, 

Όσον αφορά τα 22€ μπορώ να κάνω κάτι με τον πωλητή; δηλαδή να αναγραψει κάπου τιμή <22€ ώστε να "περάσει" ; 

Θεωρητικά ναι μπορείς να το ζητήσεις, αν και οι Τελώνες δεν είναι χαζοί…

Τεσπα, παίρνεις το ρίσκο σου… απλά μετά να μην κλαίγεσαι και να λες ότι δεν σε συμφέρει και να βρίζεις τον Κινέζο που δεν δέχεται να σου δώσει πίσω τα χρήματα για την αγορά που θα αρνηθείς να παραλάβεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εκανα ερωτηση στον κινεζο εαν μπορει να κανω δυο ξεχωριστες πληρωμες, μια με 20ευρω και μια με το υπολοιπο ποσο για να εχω αποδειξη εντος οριων εαν μου ζητηθει. Η συνολικη αξια ειναι 24ευρω, το θεωρω τραγικα ηλιθιο να πληρωσω κατι που κοστιζει 18ευρω και 6 μεταφορικα τελικη τιμη 45ευρω.
Ο κινεζος ειτε δεν καταλαβε ειτε εκανε τον κινεζο και μου απαντησε "Dear customer:the declare price is half of the order."

Τι ζηταει το τελωνειο σαν αποδειξη; Για το ebay μου ειχαν ζητησει το email απο το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, safridia είπε

Εκανα ερωτηση στον κινεζο εαν μπορει να κανω δυο ξεχωριστες πληρωμες, μια με 20ευρω και μια με το υπολοιπο ποσο για να εχω αποδειξη εντος οριων εαν μου ζητηθει. Η συνολικη αξια ειναι 24ευρω, το θεωρω τραγικα ηλιθιο να πληρωσω κατι που κοστιζει 18ευρω και 6 μεταφορικα τελικη τιμη 45ευρω.
Ο κινεζος ειτε δεν καταλαβε ειτε εκανε τον κινεζο και μου απαντησε "Dear customer:the declare price is half of the order."

Τι ζηταει το τελωνειο σαν αποδειξη; Για το ebay μου ειχαν ζητησει το email απο το paypal

Και 2 χωριστές αποδείξεις να έχεις, αν έρθει ενα πακέτο θα σε χρεώσει στο σύνολο. Εγώ από Ισραήλ είχα 3 αποστολές από 12 ευρώ η καθεμία, αλλά ο φραγκοφονιάς ο Ισραηλινός έστειλε μια αποστολή (παρόλο που υπήρχαν 3 διαφορετικά orders) και χρεωθηκα 18 ευρω (15ευρώ τέλη εκτελωνισμού + ΦΠΑ). Στο email Που μου ζήτησαν έστειλα τα 3 διαφορετικά transactions και προσπάθησα να εξηγήσω στο τελωνειακό ότι και καλά δεν ήταν για το ίδιο άτομο οι παραγγελίες αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν τον ενδιέφερε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδες κατι λιγο ασχετο με το θεμα αν μπορει κανενας να βοηθησει επειδη στην τραπεζα θα ευκαιρησω μαλλον μεθαυριο να παω να ρωτησω.. Εχω προπληρωμενη της Εθνικης και εχω κανει τον τελευταιο 1,5 χρονο παρα πολλες παραγγελιες απο ΑΛΙΕΧΠΡΕΣ.  Ειχα αρκετες παραγγελιες που ενω πληρωσα δεν ηρθαν κι εκανα dispute και στο financial δειχνει refund κανονικα (μιλαμε απο πριν 1 μηνα εως και 7-8 μηνες πισω παραγγελιες ) οπως κι αλλες παραγγελιες που πληρωθηκαν κι ακυρωθηκαν κατευθειαν απο το ΑΛΙ ΕΞΠΡΕΣ λογω χρησης νομιζω καποιων κουπονιων που δεν εγιναν δεκτα ομως ακολουθηθηκε κι εδω η διαδικασια refund . Εγω εμενα ησυχος οτι εστω και σε 20 εργασιμες μπαινουν κ δεν ειχα μπει ποτε στην αναφορα της προπληρωμενης να δω τι γινεται. Σημερα που μπηκα κ ειδα εως περσι τον Ιουλιο δε φαινεται ΟΥΤΕ ΜΙΑ εισοδος χρηματων παρα μονο αγορες. Ειχα μεσα πανω απο 800 ευρω και δε μπορω να υπολογισω αν μπαινουν οι επιστροφες και απλα δεν δινει αναφορα η προπληρωμενη η αν δεν εχει μπει τιποτα τοσο καιρο. Μιλαμε για ποσο απο 60-80 ευρω υπολογιζω  απο μικροαγορες που επρεπε να παρω πισω. Υπαρχει καποιος με προπληρωμενη Εθνικης να εχει παρει refund σχετικα προσφατα και να δει αν φαινεται στο ebanking η αν απλα δε  φαινονται επειδη μου φαινεται ψιλοπαρατημενο το εβανκινγ  στην εθνικη οσον αφορα τις προπληρωμενες?

Επεξ/σία από christosx13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, christosx13 είπε

Ρε παιδες κατι λιγο ασχετο με το θεμα αν μπορει κανενας να βοηθησει επειδη στην τραπεζα θα ευκαιρησω μαλλον μεθαυριο να παω να ρωτησω.. Εχω προπληρωμενη της Εθνικης και εχω κανει τον τελευταιο 1,5 χρονο παρα πολλες παραγγελιες απο ΑΛΙΕΧΠΡΕΣ.  Ειχα αρκετες παραγγελιες που ενω πληρωσα δεν ηρθαν κι εκανα dispute και στο financial δειχνει refund κανονικα (μιλαμε απο πριν 1 μηνα εως και 7-8 μηνες πισω παραγγελιες ) οπως κι αλλες παραγγελιες που πληρωθηκαν κι ακυρωθηκαν κατευθειαν απο το ΑΛΙ ΕΞΠΡΕΣ λογω χρησης νομιζω καποιων κουπονιων που δεν εγιναν δεκτα ομως ακολουθηθηκε κι εδω η διδικασια refund . Εγω εμενα ησυχος οτι εστω και σε 20 εργασιμες μπαινουν κ δεν ειχα μπει ποτε στην αναφορα της προπληρωμενης να δω τι γινεται. Σημερα που μπηκα κ ειδα εως περσι τον Ιουλιο δε φαινεται ΟΥΤΕ ΜΙΑ εισοδος χρηματων παρα μονο αγορες. Ειχα μεσα πανω απο 800 ευρω και δε μπορω να υπολογισω αν μπαινουν οι επιστροφες και απλα δεν δινει αναφορα η προπληρωμενη η αν δεν εχει μπει τιποτα τοσο καιρο. Μιλαμε για ποσο απο 60-80 ευρω υπολογιζω  απο μικροαγορες που επρεπε να παρω πισω. Υπαρχει καποιος με προπληρωμενη Εθνικης να εχει παρει refund σχετικα προσφατα και να δει αν φαινεται στο ebanking η αν απλα δε  φαινονται επειδη μου φαινεται ψιλοπαρατημενο το εβανκινγ  στην εθνικη οσον αφορα τις προπληρωμενες?

Προπληρωμένη Πειραιώς πάντως φαίνεται κανονικά το refund. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, seventh_son είπε

Προπληρωμένη Πειραιώς πάντως φαίνεται κανονικά το refund. 

Καλησπερα φιλε ευχαριστω για την απαντηση. Ναι εχεις δικιο το γνωριζω επειδη πριν 2-3 χρονια που χρησιμοποιουσα της Πειραιως το εβλεπα κανονικα το refund οποτε μου ετυχε,το εγραψα σε παραπλησιο θεμα με αλιεξπρες οπου ξαναεστειλα σχεδον το ιδιο μηνυμα. Θελω να πιστευω οτι απλα ειναι χαλια οι αναφορες της Εθνικης οσον αφορα τις προπληρωμενες και δε δειχνει τι μπαινει. Θα παω μαλλον μεθαυριο που ευκαιρω να μαθω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προπληρωμενες κάρτες τύπου ticket compliments  (που δεν δέχονται χρήματα  ) και τις έχω χρησιμοποιήσει για αγορές στο ali , πήρα κανονικά refund και σε κάρτα της εθνικής να μην έχει φανεί ? κοίτα το με την τράπεζα  όπως λες . Κάτι άλλο θα έχει γίνει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα θα ήθελα ν ρωτησω κάτι έκανα παραγγελία από το aliexpress και έβαλα λάθος ταχυδρομικό κώδικα ενώ όλα τα στοιχεία είναι σωστά αλλά όταν πάτησα την οδό μου και τον ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα με έβγαλε πάλι σωστά στην οδό μου να Ανησυχώ για αφού βγαίνει και με το λάθος ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα θα μου έρθει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rafailalexiadis2 είπε

 

Καλησπερα θα ήθελα ν ρωτησω κάτι έκανα παραγγελία από το aliexpress και έβαλα λάθος ταχυδρομικό κώδικα ενώ όλα τα στοιχεία είναι σωστά αλλά όταν πάτησα την οδό μου και τον ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα με έβγαλε πάλι σωστά στην οδό μου να Ανησυχώ για αφού βγαίνει και με το λάθος ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα θα μου έρθει κανονικά

Πως θα έρθει με άλλο ΤΚ; Προφανώς η ίδια οδός υπάρχει και σε άλλο ΤΚ (π.χ. Αριστοτέλους δεν υπάρχει μόνο στη Θεσσαλονίκη αλλά σε κάθε σχεδόν πόλη). Οπότε ναι να ανησυχείς και όχι μάλλον το πακέτο δεν θα φτάσει σε σένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αλλά στοιχεία τα έβαλα κανονικά απλά στον ταχυδρομικό κώδικα από 55132 μπήκε 55135 όταν Γκούγκλαρα την οδό όμως το internet όπως την έβαλα και στην παραγγελία μου με τον ταχυδρομικό κώδικα το λάθος μου έβγαλε στο σπίτι μου όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rafailalexiadis2 είπε

Τα αλλά στοιχεία τα έβαλα κανονικά απλά στον ταχυδρομικό κώδικα από 55132 μπήκε 55135 όταν Γκούγκλαρα την οδό όμως το internet όπως την έβαλα και στην παραγγελία μου με τον ταχυδρομικό κώδικα το λάθος μου έβγαλε στο σπίτι μου όμως 

Πέρνα από το ταχυδρομείο που έχει το 55132 και κάνε μία ερώτηση. Αυτοί θα σου λύσουν την απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...