Προς το περιεχόμενο

Παραγγελια απο aliexpress


dimkechras7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ήθελα να ρωτησω και κάτι ακόμα  με ποια μεταφορική έρχονται τα δέματα από το AliExpress και τι ακριβώς λέμε για να μάθουμε αν έρχεται το θέμα τι κωδικό λέμε δηλαδή στην μεταφορική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rafailalexiadis2 είπε

 

Και ήθελα να ρωτησω και κάτι ακόμα  με ποια μεταφορική έρχονται τα δέματα από το AliExpress και τι ακριβώς λέμε για να μάθουμε αν έρχεται το θέμα τι κωδικό λέμε δηλαδή στην μεταφορική 

Έρχονται συνήθως μεσώ Ολλανδίας (μεσώ Κίνας) "κολπάκι" όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω, με το δικό τους ταχυδρομείο (κινεζικό). Εσύ απλα θα πάρεις το tracking number και θα το βάζεις στην σελίδα των ΕΛΤΑ (εντοπισμός αντικείμενου) και θα βλέπεις την πορεία του. Η παράδοση γινεται μεσω ΕΛΤΑ, εκτος αν επιλέξεις εσυ καποια αλλη μεταφορική (εχει επιλογές ανάλογα τι δίνει ο πωλητής).

EDIT: Επειδή διάβασα ποιο πανω οτι δεν περνάνε τελωνείο, ολα τα δέματα περνάνε απο τελωνείο. Άπλα είναι στην κρίση του τελώνη αν θα επιβάλει δασμούς η οχι. Πηρα 4 δέματα απο πέρυσι και τα 4 μου ήρθαν με αυτοκόλλητο πάνω που έγραφε "Τελωνειακός ελεύθερο"

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα εγώ έχω κάνει λάθος τον Ταχυδρομικό κώδικα θα μπορώ να πάρω τα ΕΛΤΑ για να μου αλλάξουν τον ταχυδρομικό κώδικα αλλά τι θα πρέπει να πω ακριβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, rafailalexiadis2 είπε

Μάλιστα εγώ έχω κάνει λάθος τον Ταχυδρομικό κώδικα θα μπορώ να πάρω τα ΕΛΤΑ για να μου αλλάξουν τον ταχυδρομικό κώδικα αλλά τι θα πρέπει να πω ακριβω;

Καλο ειναι να μην κάνουμε λάθη στα στοιχειά όταν παραγγελνουμε κατι ποσο μάλλον απο το εξωτερικό. Τώρα έγινε. Αν ο πωλητης δεν εχει δηλωσει ακομα το δεμα οτι εφυγε (το βλεπεις αυτο μεσα απο το σύστημα) προλαβαίνεις να του στείλεις ενα μήνυμα να διορθώσει το TK. Αν έχει φύγει τίποτα δεν θα κάνεις. Θα παρακολουθεις την πορεία του δέματος και αυτο θα ερθει ετσι και αλλιώς στην χωρα και αφου φυγει απο το τελωνειο του αεροδρομιου θα παει στο κεντρικό κέντρο διαλογής των ΕΛΤΑ. Εκεί αν δεις και κολλήσει, δεν νομίζω να σε πάρουν τηλ/νο (δεν εχει τυχει ποτε σε εμενα) τους καλείς εσυ και τους λες το τάδε tracking no LT########### στο ταδε όνομα που εγινε η παραγγελιά και ευελπιστώ να σε βοηθήσουν.

Ορίστε και ενα παράδειγμα απο ενα δεμα.(αγνόησε το πανω μυνημα ειναι λαθος, το δεμα παραδόθηκε, οποτε δεν μπορει να ξαναγύρισε στο αεροδρόμιο!)

Γραφεία Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (Γ.Ε.Τ.Α)

Μοναδα διανομης (Μ.Δ)

Κεντρο διανονης (Κ.Δ) <== εκει θα παρεις τηλ/νο

 

Capture.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Καλο ειναι να μην κάνουμε λάθη στα στοιχειά όταν παραγγελνουμε κατι ποσο μάλλον απο το εξωτερικό. Τώρα έγινε. Αν ο πωλητης δεν εχει δηλωσει ακομα το δεμα οτι εφυγε (το βλεπεις αυτο μεσα απο το σύστημα) προλαβαίνεις να του στείλεις ενα μήνυμα να διορθώσει το TK. Αν έχει φύγει τίποτα δεν θα κάνεις. Θα παρακολουθεις την πορεία του δέματος και αυτο θα ερθει ετσι και αλλιώς στην χωρα και αφου φυγει απο το τελωνειο του αεροδρομιου θα παει στο κεντρικό κέντρο διαλογής των ΕΛΤΑ. Εκεί αν δεις και κολλήσει, δεν νομίζω να σε πάρουν τηλ/νο (δεν εχει τυχει ποτε σε εμενα) τους καλείς εσυ και τους λες το τάδε tracking no LT########### στο ταδε όνομα που εγινε η παραγγελιά και ευελπιστώ να σε βοηθήσουν.

Ορίστε και ενα παράδειγμα απο ενα δεμα.(αγνόησε το πανω μυνημα ειναι λαθος, το δεμα παραδόθηκε, οποτε δεν μπορει να ξαναγύρισε στο αεροδρόμιο!)

Γραφεία Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (Γ.Ε.Τ.Α)

Μοναδα διανομης (Μ.Δ)

Κεντρο διανονης (Κ.Δ) <== εκει θα παρεις τηλ/νο

 

Capture.JPG

Θα πάρω εκεί τηλέφωνο και θα τους πω να αλλάξουν τον ταχυδρομικό κώδικα μακάρι να το αλλάξουν να σε καλά φίλε μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να κάνω την πρώτη μου παραγγελία από εξωτερικό και να αγοράσω ένα φανάρι μοτοσυκλέτας από Aliexpress στα 180 € ( μισή τιμή σε σχέση με την τιμή στην Ελλάδα )

Μίλησα με τον πωλητή και τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε για να μην πληρώσω τελωνείο.. και μου έστειλε ένα λινκ το ίδιο προϊόν που μπορώ να επιλέξω να μου έρθει από Ισπανία αντί Κίνας ..

Υπάρχει έστω μισή πιθανότητα να πληρώσει τελωνείο κάτι που θα έρθει στην Ελλάδα από Ισπανία ;Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο ;

Είμαι άσχετος , δεν έχω ξανακάνει παραγγελία από κανένα σάιτ εξωτερικού και δεν ξέρω πως λειτουργεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gpaouris92 είπε

Υπάρχει έστω μισή πιθανότητα να πληρώσει τελωνείο κάτι που θα έρθει στην Ελλάδα από Ισπανία ;

Οχι

Ότι διακινείτε εντός χωρών της ΕΕ δεν χρειάζεται εκτελωνισμό. 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2021 στις 5:38 ΜΜ, gpaouris92 είπε

Καλησπέρα θέλω να κάνω την πρώτη μου παραγγελία από εξωτερικό και να αγοράσω ένα φανάρι μοτοσυκλέτας από Aliexpress στα 180 € ( μισή τιμή σε σχέση με την τιμή στην Ελλάδα )

Μίλησα με τον πωλητή και τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε για να μην πληρώσω τελωνείο.. και μου έστειλε ένα λινκ το ίδιο προϊόν που μπορώ να επιλέξω να μου έρθει από Ισπανία αντί Κίνας ..

Υπάρχει έστω μισή πιθανότητα να πληρώσει τελωνείο κάτι που θα έρθει στην Ελλάδα από Ισπανία ;Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο ;

Είμαι άσχετος , δεν έχω ξανακάνει παραγγελία από κανένα σάιτ εξωτερικού και δεν ξέρω πως λειτουργεί.. 

Η μονη περιπτωση/πιθανοτητα τελωνειακης χρεωσης ειναι αν η Ισπανία ειναι ενδιαμεσος σταθμος και το δεμα φυγει αρχικά απο αλλού.

Αν φυγει direct απευθειας απο Ισπανία δεν εχει καποια χρεωση φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμενα εχει συμβει, και στο τελος ηρθε. Ισως να ειναι απο τα συστήματα τους αυτο που βλέπεις και όχι κάτι που γίνεται στην πραγματικότητα.

Επίσης να αναφέρω οτι ενα δεμα μου δεν ηρθε εδω και 4 μήνες με αποτέλεσμα πριν λήξει το protection της αγοράς που δινει το aliexpress έκανα φόρμα για να πάρω πισω τα λεφτα και τα πηρα και μετα ηρθε και το δεμα.😆 😂.

Όποτε αυτο καταρρίπτει αυτο που υποθηκε ποιο πάνω οτι ο κινεζος βλεπει την πορεία του δέματος και δεν δινει τα λεφτά πίσω. Λογικά σε χιλιάδες αποστολές που κάνουν αυτοι δεν θα έχουν χρόνο να τις κοιτάνε ολες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά όταν λέμε 22€ εννοούμε με τα μεταφορικά; Βρήκα κάτι στα 21,5 και 4,5 μεταφορικά . Θα αναγράφονται και αυτά ; 

Επεξ/σία από panosde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosde είπε

Παιδιά όταν λέμε 22€ εννοούμε με τα μεταφορικά; Βρήκα κάτι στα 21,5 και 4,5 μεταφορικά . Θα αναγράφονται και αυτά ; 

Το πρόβλημα είναι αν το δέμα σου σταματήσει για έλεγχο... 

Τότε θα σου ζητήσουν τα παραστατικά πληρωμής όπου θα φαίνεται το συνολικό ποσό πληρωμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εκανα μια παραγγελία από το aliexpress και Πατώντας να μπω στην σελίδα τους βγάζει αυτό εδώ ενώ το ‘χω πληρώσει

1ACBF32A-67C9-4DA2-BD93-E482BE626605.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rafailalexiadis2 είπε

Καλησπερα εκανα μια παραγγελία από το aliexpress και Πατώντας να μπω στην σελίδα τους βγάζει αυτό εδώ ενώ το ‘χω πληρώσει

1ACBF32A-67C9-4DA2-BD93-E482BE626605.jpeg

Για κάποιον λόγο το κατάστημα είναι κλειστό. 

Μπες σε άλλο κατάστημα ή στην αρχική σελίδα του AliExpress και δες την πορεία της παραγγελίας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψάξει το έχω πλήρωση και από εχθές το απόγευμα με βγάζει αυτό και είναι κολλημένο to de shipped δεν με ήρθε κάτι ότι είναι έτοιμη η ουι την έχουν ετοιμάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...