Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ = ΕΛληνική ΤΑλαιπωρία


yanyul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, neo80 είπε

παιδιά ότι δίνετε παίρνετε απο άποψη χρημάτων - εξυπηρέτησης δημόσιο φορ έβερ ;)

έχω πάθει και έχω μάθει. 😛

Στον TS μπορείς να κάνεις παράπονα στον προϊστάμενο και στα κεντρικά.

Βεβαια και εκει στάνταρ θα πρεπει να περιμένει στην ουρά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, neo80 είπε

παιδιά ότι δίνετε παίρνετε απο άποψη χρημάτων - εξυπηρέτησης δημόσιο φορ έβερ ;)

έχω πάθει και έχω μάθει. 😛

Στον TS μπορείς να κάνεις παράπονα στον προϊστάμενο και στα κεντρικά.

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα γιατι τα ΕΛΤΑ λειτουργουσαν (οπως λειτουργουσαν) για μια σειρα ετων και τωρα εκλεισαν καταστηματα και εδιωξαν τους μισους διανομεις. Δεν χρειαζεται πολυ σκεψη για να συμπερανεις οτι ολο αυτο παει για απαξιωση, δημιουργια γκρινιας απο το κοινο και ολοταχως για ιδιωτικα ταχυδρομεια. Και για να σε προλαβω, πηγαινε μια τσεκαρε τιμες στις εταιρειες κουριερ που λειτουργουν τωρα και θα καταλαβεις τι ερχεται στο μελλον.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dazed είπε

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα γιατι τα ΕΛΤΑ λειτουργουσαν (οπως λειτουργουσαν) για μια σειρα ετων και τωρα εκλεισαν καταστηματα και εδιωξαν τους μισους διανομεις. Δεν χρειαζεται πολυ σκεψη για να συμπερανεις οτι ολο αυτο παει για απαξιωση, δημιουργια γκρινιας απο το κοινο και ολοταχως για ιδιωτικα ταχυδρομεια. Και για να σε προλαβω, πηγαινε μια τσεκαρε τιμες στις εταιρειες κουριερ που λειτουργουν τωρα και θα καταλαβεις τι ερχεται στο μελλον.

ξέρω τι έρχεται στο μέλλον ιδιωτικοποίηση όλου του δημόσιου τομέα ΑΑΔΕ,κτλ. θα τους μαθαίνουν και κούνγκ φου από ότι μαθαίνω. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, neo80 είπε

ξέρω τι έρχεται στο μέλλον ιδιωτικοποίηση όλου του δημόσιου τομέα ΑΑΔΕ,κτλ. θα τους μαθαίνουν και κούνγκ φου από ότι μαθαίνω. 🤣

Αντε μακάρι γιατί μέσα στην κρίση αύξησε τα έξοδά του κατά έναν ΕΝΦΙΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως και εγω το τελευταιο καιρο παιρνω ελαχιστα πακετα. Εχω στειλει ηδη αρκετα μηνυματα για refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

Οντως και εγω το τελευταιο καιρο παιρνω ελαχιστα πακετα. Εχω στειλει ηδη αρκετα μηνυματα για refund

Μην ζητάτε refund, κατά 99% το δέμα είναι κάπου στην Ελλάδα και δεν φταίει ο άνθρωπος που το έστειλε από Κίνα, παρά μόνον τα ΕΛΤΑ. Αν αρχίσετε τα refunds άσκοπα θα αρχίσουν όλοι να βλέπουν το ταμπελάκι "No shipping to Greece". Ή αν στην τελική κάνετε refund, δώστε τους πίσω τα χρήματα όταν με το καλό φτάσει, λίγη ανθρωπιά.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως πρεπει να εχουν θεμα και οι κινεζοι με τα δικα τους ελτα.Την προηγουμενη εβδομαδα ανοιξα case στο ebay.Λεω στον κινεζο οτι δεν εχω παραλαβει ακομα την παραγγελια αλλα σου δινω περιθωριο δεκα μερες να περιμενω μηπως ερθει, αλλιως θελω τα λεφτα πισω.Μετα απο λιγο μου εκανε refund.Μου εκανε εντυπωση αυτο.

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Παντως πρεπει να εχουν θεμα και οι κινεζοι με τα δικα τους ελτα.Την προηγουμενη εβδομαδα ανοιξα case στο ebay.Λεω στον κινεζο οτι δεν εχω παραλαβει ακομα την παραγγελια αλλα σου δινω περιθωριο δεκα μερες να περιμενω μηπως ερθει, αλλιως θελω τα λεφτα πισω.Μετα απο λιγο μου εκανε refund.Μου εκανε εντυπωση αυτo

Ναι έχουν θέματα λόγω corοna virus και γενικά παγκοσμίως έχουν ακυρωθεί και ακυρώνονται πτήσεις ....

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα ΕΛΤΑ έχουν χρεοκοπήσει σε εμενα δήμος 100.000 κατοίκων κλείσανε ολόκληρο υποκατάστημα και πλέον όλοι πάμε σε ένα ..... δεν σας περιγράφω τι γίνετε. Και σε άλλους δήμους κόψανε υποκαταστήματα η κλείσανε απογευματινά. Από αρχές του μηνα κάνανε αυξήσεις στις τιμές, για να στείλουμε κάτι θα το χρυσοπληρώνουμε.

Δεν μου αρέσει να μιλάω για κομματικά αλλα οποιος έχει όρεξη ας δει τους ισολογισμούς των τελευταίων 6 ετών να καταλάβει πιο κόμμα τον έμπασε μέσα 100 μύρια.

Εμενα λογαριασμός ΔΕΗ ήρθε σήμερα και γραφει ο φάκελος παραδόθηκε ΕΛΤΑ 14/2 !!! ούτε από Κίνα να ερχότανε και λήγει μεθαύριο 9/3 ...

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργάζομαι σε κατάστημα σε πυκνοκατοικημένη συνοικία του δήμου Αθηναίων. Παιδιά, η κατάσταση είναι τραγική. Στα περισσότερα καταστήματα υπάρχουν το πολύ 3 άτομα, στη δε διανομή η κατάσταση είναι χειρότερη και με την απόλυση των ενοικιαζόμενων. Το 90% της δουλειάς μας πλέον είναι η επίδοση δεμάτων και συστημένων, έχουμε αντικαταστήσει τους ταχυδρόμους..

Όλα αυτά έχουν να κάνουν με ένα πρόγραμμα ανασυγκρότησης που προβλέπει στην ουσία συρρίκνωση του οργανισμού ( κλείσιμο καταστημάτων, εθελούσια έξοδο προσωπικού, αναδιοργάνωση διανομών κλπ) με στόχο μικρότερη αλλά πιο (υποτίθεται ) ανταγωνιστική επιχείρηση με έμφαση στις ταχυμεταφορές. 

Ήδη απο 3/3 υπάρχει μεγάλη αύξηση τιμών στα επιστολικά και στα δέματα, κατάργηση του express ταχυδρομείου, διαχωρισμός α και β προτεραιότητας( η α προτεραιότητα στην ουσία γίνεται ταχυμεταφορά και η β προτεραιότητα το "βασικό" ταχυδρομείο)  και εκπτώσεις σε ομαδικές εταιρικές αποστολές.

Θέλει υπομονή και κυρίως συμπαράσταση και κατανόηση. Όπως ταλαιπωρήστε κι εσείς, έτσι ταλαιπωρούμαστε κι εμείς. Δεν ξέρω αν είναι σχέδιο πλήρους απαξίωσης και εν τέλει πώλησης σε ιδιώτες αλλά αυτός ο κοινωνικός αυτοματισμός που δυστυχώς βλέπω κι εδώ δεν οδηγεί πουθενά. 

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα κερδίσουν κάποιοι αν απολυθούν μερικές χιλιάδες εργαζόμενοι. 

Δεν έχετε καταλάβει ότι τα ΕΛ.ΤΑ. δεν είναι μόνο ταχυδρομείο που θα σου φέρει το πολυπόθητο δεματάκι απο την Κίνα, είναι ένας οργανισμός που παρά τις παθογένειες και τα προβλήματα του επιτελεί κοινωνικό έργο εξυπηρετώντας και βοηθώντας εκατομμύρια συμπολίτες μας που έχουν πραγματική ανάγκη.Εσείς που έρχεστε να παραλάβετε ένα δέμα βλέπετε μόνο μια ελάχιστη εικόνα.

Ναι, υπάρχουν και κακοί υπάλληλοι, που δεν θα έπρεπε να δουλεύουν, αλλά δεν είμαστε όλοι το ίδιο και άλλωστε σε ποιά δουλειά δεν υπάρχουν;

 Και για τα προβλήματα και τις παθογένειες δεν φταίει ολοκληρωτικά ο υπάλληλος, οι κυβερνήσεις που στήριξαν και πολλές φορές δημιούργησαν αυτά τα προβλήματα είναι οι βασικές υπαίτιοι.

Γνωρίζετε πόσα χρήματα χρωστάει το ελληνικό Δημόσιο στα ΕΛ.ΤΑ.; 

Αντί να δέρνετε το σαμάρι, να δείρετε το γάιδαρο..Κι επιτέλους ας αφήσουμε λίγο αυτό το εγωκεντρικό και εγωιστικό "εμένα δεν με νοιάζει τίποτα αρκεί να πάρω το δέμα μου". Είναι κι αυτός ένας απο τους λόγους που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σαν χώρα.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες επιασα κουβεντα με τον (νεο) ταχυδρομο που μας φερνει τα γραμματα μιας κ ψαχνοταν να βρει τις οδους κ που πάει τί. Στην κουβεντα πάνω μου ειπε τα εξης:

Εδιωξαν ΠΟΛΥ κοσμο που ήταν με συμβαση. Ο συγκεκριμενος ειναι μονιμος και ειχε διπλανη περιοχη. πλεον του ανεθεσαν και την περιοχη του παλιου μου ταχυδρομου.
Πλεον εξυπηρετει περιοχη 3πλάσια σε σχεση με πριν, και δεν βγαίνει η δουλεια
Υπαρχει τεραστια καθυστερηση γτ πρεπει να μαθει τις νεες περιοχες, που πάει τι και γενικα να οργανωθει.

Ολα τα παραπανω προφανως συμβαλλουν στο να υπαρχει γενικη καθυστερηση σε ολα.. φανταζομαι τα ιδια θα συμβαινουν κ στα κεντρα διαλογης κ γενικως σε ολα τα (υπο)καταστηματα των ΕΛΤΑ. οποτε μονο υπομονη μπορουμε να κανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί να ακούω κόσμο να κατηγορεί τις Δημόσιες Υπηρεσίες διαρκώς.

Χρησιμοποιώ ΕΛΤΑ από επιλογή τα τελευταία 20 χρόνια για δέματα που φεύγουν προς το εξωτερικό και φυσικά άλλα που έρχονται από εκεί.

Ποτέ δεν έχασα τίποτα, ποτέ μου δεν πίστεψα πως κινδυνεύουν πράγματα αξίας που έφευγαν πακεταρισμένα με ΕΛΤΑ.

Αντίστοιχα έχω τις χειρότερες εμπειρίες από ιδιωτικές εταιρίες Courier που πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά με την λογική πως θα λάβεις το δέμα σου την επόμενη ημέρα και την επόμενη ημέρα βρίσκεις απλά ειδοποίηση ενώ δεν έλειπες από τον χώρο σου και δεν σου χτύπησε κανείς κουδούνι ή δεν σε πήρε κανείς τηλέφωνο να σου παραδώσει.
Και αντίστοιχα έχω κακές εμπειρίες από ταχυδρομεία σε πιο "προηγμένες" χώρες του εξωτερικού.

Έχουμε ένα πραγματικά πολύ καλό ταχυδρομείο που απλά ήρθε η σειρά του να απαξιωθεί και να ξεπουληθεί και αυτό ως ζημιογόνο. Και είναι δικό μας γιατί το έχουμε πληρώσει. Και λειτουργεί παρά τις όποιες του παθογένειες. Και για τον κάθε υπάλληλο που λέτε πως δεν έκανε καλά την δουλειά του έχω να σας δείξω άλλους δύο που την κάνουν με χαμόγελο και το μόνο που αρκεί είναι να τους μιλήσεις ανθρώπινα και θα "σκιστούν" να σε εξυπηρετήσουν.

 

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ilias83 είπε

Έχω βαρεθεί να ακούω κόσμο να κατηγορεί τις Δημόσιες Υπηρεσίες διαρκώς.

Χρησιμοποιώ ΕΛΤΑ από επιλογή τα τελευταία 20 χρόνια για δέματα που φεύγουν προς το εξωτερικό και φυσικά άλλα που έρχονται από εκεί.

Ποτέ δεν έχασα τίποτα, ποτέ μου δεν πίστεψα πως κινδυνεύουν πράγματα αξίας που έφευγαν πακεταρισμένα με ΕΛΤΑ.

Αυτά σκεφτόμουν και εγώ

 

3 ώρες πριν, teoxan123 είπε

Ήδη απο 3/3 υπάρχει μεγάλη αύξηση τιμών στα επιστολικά και στα δέματα, κατάργηση του express ταχυδρομείου, διαχωρισμός α και β προτεραιότητας( η α προτεραιότητα στην ουσία γίνεται ταχυμεταφορά και η β προτεραιότητα το "βασικό" ταχυδρομείο)  και εκπτώσεις σε ομαδικές εταιρικές αποστολές.

Η απορία μου είναι ενώ δεν έχουν προσωπικό όπως λες ποιος κάθετε να τσεκάρει γραμματόσημα και βάρος ώστε να κάνει διαλογή ανάμεσα σε Α και Β, και μετά τι φεύγει το φορτηγό πχ μόνο με τα Α και τα άλλα τα στέλνουν μετά απο 2-3 μέρες; Κάτι δεν κολλάει, αμφιβάλω αν υπάρχει κάποια διαφορά στη πράξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teoxan123 είπε

επιτελεί κοινωνικό έργο εξυπηρετώντας και βοηθώντας εκατομμύρια συμπολίτες μας που έχουν πραγματική ανάγκη

για παράδειγμα ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...